Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Kapanması Hakkında Çözüm (Resimli Anlatım)

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Photoshop Kapanması Hakkında Çözüm
(Photoshop Cs, Cs2, Cs3, Cs4, Cs5)

Merhaba arkadaşlar;
Photoshop, işlem yaparken kapanıyorsa bu yazıyı dikkatlice okuyunuz.

*Gizli Dosyaları Açın.
1- Photoshop' un geçici depolama birimi olan "Adobe" klasörünü silin.
Bu klasörün yolu Windows XP için;
C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Application Data\Adobe
Windows 7 için; C:\Users\KULLANICI ADINIZ\AppData\Local\Adobe’ dur.
“Adobe” klasörünü komple siliniz (Ayarlarınız sıfırlanacaktır)

2- Photoshop’u sisteminizden kaldırıp, tekrar kurulum yapınız.
(Bazı sistemlerde kaldır-yükle işlemine gerek kalmadığı da olabiliyor)

3- Photoshop’u açın. Düzen/Tercihler/Performans sekmesine gelin.
(Edit/Prefence/Performance)

Kırmızı kare içindeki ayarı 1385 olarak değiştirin.

4- Masaüstünüzde bulunan "Bilgisayarım" simgesine sağ tıklayın, Özellikler/Gelişmiş/Performans/Ayarlar/Gelişmiş/Sanal Bellek/Değiştir
alanına gidin.
(Windows 7 için; Bilgisayarım -Sağ Tuş/Özellikler/Gelişmiş/Performans/Ayarlar/Gelişmiş/Değiştir)
Ayarlar aşağıdaki resimdeki gibidir.

Kırmızı kare içindeki ayarlardan üst taraftakini 2679 alt taraftakini 4000 olarak değiştirin.

5- CCleaner tarzı çerez temizleyicilerle çerezleri (Temp Klasörü) sildirin ya da manuel olarak silin.
6- Son ve "en önemlisi"; Sistemi resetleyin, PC açıldıktan sonra hiçbir downloader (indirme) özellikle "jDownloader" programını çalıştırmayın.
Ve harddiskinizin C:/ alanında video bulundurmayın.

İyi çalışmalar...

Son düzenleme:

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Konu içinde hazır Photoshop memory (performans) ayarları da yapılıyorken benim sistemim Windows XP 32 bit 4Gb ram takılı olmasına rağmen 1756 Mb görüyor bunu düzeltmenin bir yolu var mı? ... (Daha önce sormuştumbu soruyu cevap gelmedi)

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bilgisayarım/Sistem Özellikleri'nde mi 1756 görünüyor, Photoshop/Performance' da mı?
Ayrıca; 4GB RAM'iniz tek-tek modüller mi? İkişer modül halinde mi?

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
2 x 2 Gb ram takılı sistem özelliklerinde 3,5 Gb görünüyor, Photoshop'ta kullanılabilir memory 1756 Mb görünüyor.

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Anakartınızın desteklediği MHz kapasitesi vardır.
2x2GB RAM'lerinizin MHz'leri, buna uyum sağlamıyor olabilir.
Çalışır evet, fakat RAM'lerden tam performans sağlanamaz.
Anakartınız desteklediği hızı https://www.crucial.com/systemscanner/loader.aspx sitesinden ilgili yazılım indirip/kurarak öğrenebilirsiniz.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Maximum memory 8 Gb yazıyor, diğer taraflarından olumsuz bir şey göremedim ekran görüntüsü

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Resim görüntülenemiyor.
İsterseniz FileUpYours'tan ücretsiz hesap alabilir, oraya Upload edebilirsiniz.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
görüntüleniyor yalnız biraz geç açılıyor ... (sizin mesajınızdan sonra denedim açtım)

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
************* (üyelik ancak tamamlandı)

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
RAM'ler ve Çalışma prensipleri ile ilgili hazırlamış olduğum konulardan size uygun maddeyi burada belirteyim. Aşağıdaki linklerden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Soru: Sistem RAM kapasitesi, olması gerekenden düşük gösteriyor? Ne yapmalıyım?
Cevap: Anakartınızın tek taraf (single sided) ve çift taraf (double sided) destekleme durumunu öğrenmeniz gerekiyor. Her anakart, tek taraflı RAM' leri doğru okuyamayabiliyor. (Özellikle eski anakartlar) Anakart üreticisinin internet sitesinden veya kitapçığından öğrenebilirsiniz.
İkinci durum, anakart üzerinde dâhili grafik kontrolcünüz (onboard VGA) varsa, bu ana belleğinizi paylaşıyordur.

https://www.grafikerler.net/bellek-birimleri-ram-resimli-anlatim-t114079.html
https://www.grafikerler.net/ramler-uzerine-notlar-takilmasi-uyumlari-ve-onemli-noktalar-t114081.html

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Verdiğiniz linkteki yazıları okudum RAM'lerde bir sorun yok anakart Double Sided özelliğini destekliyor (kullanım kılavuzundan kontrol ettim) anakartta onboard vga yok ama kullanım kılavuzunda 32 bit işletim sistemiyle maksimum 3 Gb RAM göreceğini yazıyor ve sistem 3.5 Gb görüyor bu kısımda bir sorun yok normalinde üzerinde zaten, bir de bunu Photoshop'la ilişkilendirebilirsek hiç bir sorun kalmayacak ...
Verdiğiniz linkteki yazılar sanırım size ait bu kadar pc bilgisi okuldan mı yoksa zamanla edinilen tecrübeden mi geliyor? Merak ettim ...

MsNEMIR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bellek Birimleri [RAM] (Resimli Anlatım) başlıklı konu;
daha önce 2007 yılında TAGEM’ in yazdığı MEMORY IDEA başlıklı bir yazıdır.
İlgili konunun alt kısmında da imzası bulunduğu üzere yazı TAGEM’ den kaynakla tekrar değerlendirilerek ve ilgili görseller Grafikerler.Net’e uyumlanarak yeniden yorumlanmıştır.

RAM'ler Üzerine Notlar (Takılması, Uyumları ve Önemli Noktalar) başlık konu ise; onlarca forum/site/blogda yer alsa da, bu yazı da ERXA Donanım Rehberi kaynaklıdır ve bu yazıda Okul/WEB 06-11-2004 sayılı kaynakla çıkan bir yazıdır. Sorsanız bir sürü sahip çıkar. Bu yazı da diğer konuda belirtildiği üzere SORU-CEVAP şeklinde tekrar yorumlanmıştır.

Photoshop’un RAM miktarını olduğundan eksik gösterme sebebine gelince;
Piyasada var olan tüm işletim sistemlerinin 32bit sürümlerine yüklenen ve RAM’i yiyip, bitiren bu görsel tasarım yazılımlarının hemen hepsinde bu durum görülebilir.
Anakart üzerinde yerleşik bulunan RAM’lerin BIOS’ta farklı, Sistem Özellikleri’nde farklı, 2. ve 3. parti yazılımlarda farklı gösterme sebebi yıllardır tartışılıp, durur.
Fakat, hemen hiçbir rehber bunun suçunu –nedense- kullandıkları işletim sistemlerini yüklemezler.
Microsoft; Windows XP’yi de, Windows 7’yi de piyasaya sürmeden önce “Bu işletim sistemleri RAM’ den beslenmiyor” şeklinde yorumlanabilecek bir vaatte de bulunmuştu.
Ancak görüldü ki, bu vaatler bizim siyasetçilerin vaatlerinden farklı değil.
Windows XP’nin Güvenlik Duvarı, Windows 7’nin “sadece” AERO özelliği bile RAM’i yemeye doymuyor.
Bu RAM kapasitelerini tam olarak görme şansı da -performans aşırtma da denilen- BIOS Update ile mümkün.
Fakat sanıldığı gibi, tam görününce sistem daha hızlı, daha verimli çalışacak değil.
Değişen bir şey olmaz. RAM ne veriyorsa, o alınır. Bitti.
Özetle; İşletim Sistemi RAM açlığı çekmeye devam diyor.
Merakınıza gelince;
Evet, daha çok zamanla edinilen tecrübe diyebilirim. Fakat eğitimsiz de olmuyor tabi. Bilgiler yardımcı olduysa ne mutlu bize.
Bol performanslı günler…
Saygılar...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Oldukça açık bir şekilde yazmışsınız PS eksik ram görüyordu hala eksik görüyor. Bu anlamda bilgiler pek işe yaradı diyemem ama ram lar hakkında daha geniş bilgiye sahip olduk verdiğiniz linkte de çok faydalı bilgiler vardı öğrenilen her bilgi elbette kazançtır bu sebeple elbette faydası oldu. Merakıma gelince ram veya başka bir donanım hakkında bu bundan iyidir bu sistemimle uyumludur gibi yorumlar yapabilirim ama sizinki gibi uzun uzun açıklamalı bir şekilde yazı yazamam bu sebeple siz (kurcalıyarak öğrenerek) nasıl yazıyorsunuz diye merak etmiştim. Cevap için ve açıklamalar için tşk.ler ...