Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Alaylı Bir Grafiker Adayının Profesyonel Olma Çabası

gitardahisi

Acemi Tasarımcı
Merhaba,

Yaş 30 a yaklaştı , frontpage web tasarımı ile kitaplardan başladım , sonra flash ve firework girdi devreye. Yardımcı olacak kimsem olmadı , anadolunun ücra köşelerinde öğretmenlik yaptığım süre içinde online mağazalardan bulduğum kitaplar koştu hep yardımıma. Web konusunda büyük bir bilgi birikimim var.

Şimdi masaüstü yayıncılık konusunda bulunduğum ilçede emekli bir matbaacı arkadaşımın adına grafik tasarım atölyesi kurdum.

Çalışmayı çok seviyorum ve profesyonel olmak için profesyonellere ihtiyacım var.

Coreldraw x3 , photosop cs3 programlarını teknik olarak çok iyi kullanıyorum ama sanırım benim asıl ihtiyacım olan şey işin felsefi boyutu.

Şu an yaptığım işlerden ( el ilanı , katalog , broşür , kartvizit ...) iyi para kazanıyorum , ama tasarımlarımda zirve yapmak istiyorum.

Ama tatmin olamıyorum , ne yapmalı , kendimi daha iyi nasıl geliştirmeli , hangi kaynakların derinliklerine inmeli.....

Dediğim gibi bu konuda bir eğitimim olmadı , ama eğitimli bir grafikerden diploma dışında bir eksiğimin olmaması hedefim.

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler

tasariman

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.fonemajans.com
Kardeşim valla ben 15 senedir masaüstü yayıncılıkla uğraşıyorum. Her gün yeni şeyler öğreniyorum. Bunun sonu yok. Programlara hakimiyet bizim meslekte bi derece önemli ama asıl olan tasarım boyutu. Bazı insanlarda bu doğuştan var. Bazıları ise meyilli olduğundan sonradan öğrenebiliyor. Çok iyi araştırmacı olmak lazım. Bazen öyle püf noktalar oluyorki sizi göklere çıkarıyor. Yapacağınız tasarımda önce konuyu çok iyi anlamalı sonrada ona uygun bir tarz uygulamalı. Abartılı efekt yada program hileleri ile dolu bir tasarım tasarım değildir. Bazen küçük bir nokta bile çok şey ifade edebilir. Yaptığınız tasarımı iki taraflı görmeniz lazım. Bir profesyonel anlamda olması gerekenler bunu tasarımcı bilir. Birde karşı tarafın algılayacağı tarz olması. Sadece belli bir kesimin anlayışına hitap eden tasarımlar tutulmaz. Mesela ilk bakıldığgında basit gibi görünen ama I love NY logosunu tasarlayan Milton Glaser her grafikerin hayalindeki maddi ve manevi doygunluğa ulaştı. Çok çalışmak ve özgüven mayamız kısmetiniz açık olsun.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben sadece : eğitim, araştırma, bakış açısı, yaşayış biçimi, bulunduğunuz çevre, kültür & sanat ile içe içe bulunmanız camiaa da gündemi takip etmeniz ve bir kaç grafik tasarım dergisine üye olmanızı tavsiye ederim bu söylediklerimin farklılığını hissedince kendinizdeki değişimi görüceksiniz.

leyla..

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba,

Yaş 30 a yaklaştı , frontpage web tasarımı ile kitaplardan başladım , sonra flash ve firework girdi devreye. Yardımcı olacak kimsem olmadı , anadolunun ücra köşelerinde öğretmenlik yaptığım süre içinde online mağazalardan bulduğum kitaplar koştu hep yardımıma. Web konusunda büyük bir bilgi birikimim var.

Şimdi masaüstü yayıncılık konusunda bulunduğum ilçede emekli bir matbaacı arkadaşımın adına grafik tasarım atölyesi kurdum.

Çalışmayı çok seviyorum ve profesyonel olmak için profesyonellere ihtiyacım var.

Coreldraw x3 , photosop cs3 programlarını teknik olarak çok iyi kullanıyorum ama sanırım benim asıl ihtiyacım olan şey işin felsefi boyutu.

Şu an yaptığım işlerden ( el ilanı , katalog , broşür , kartvizit ...) iyi para kazanıyorum , ama tasarımlarımda zirve yapmak istiyorum.

Ama tatmin olamıyorum , ne yapmalı , kendimi daha iyi nasıl geliştirmeli , hangi kaynakların derinliklerine inmeli.....

Dediğim gibi bu konuda bir eğitimim olmadı , ama eğitimli bir grafikerden diploma dışında bir eksiğimin olmaması hedefim.

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler

selam ben ankaradan leyla, yeni üye oldum.
öncelikle dikkatinizi şuna çekmek isterim, üniversite herşey demek değildir. tamam, birtakım teorik bilgileri bilmek gerekir ama grafik tasarım tamamen kişinin kendi yaratıcılığıyla alakalı birşeydir, bu benim nacizane fikrim.
asıl mesleğim çizgi film-animasyon ve başlangıç aşamasındaki bir grafiker adayıyım. ve şuna inanıyorum, profesyonel anlamda bu işi yapabilmek için illede ünüversite mezunu olmak gerekmiyor.

gitardahisi

Acemi Tasarımcı
Arkadaşlar öncelikle görüşleriniz için teşekkür ediyorum.

Forumları genel olarak geziyor , okuyorum , benim gibi bu sektöre girmiş veya başlangıç seviyesinde birçok insan olduğunu görüyorum

Aslına bakarsanız ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Ben üniversite mezunuyum , teknik öğretmenim. Ama tamamen farklı bir branştan. Ama bu meslek beni çekiyor , içimde birşeyler var biliyorum , ortaya tamamen kendi çabalarımla ürünlerde koyuyorum.

Yurtdışındaki siteleri , oradaki insanları ve yaptıkları çalışmaları da takip ediyorum. Onlarda daha çok ekip ruhu var , bir proje olduğunda kendi dallarında profesyonelleşmiş insanlar çok titiz bir çalışma ile birlikte mükemmel şeyler ortaya çıkarıyorlar.

Ben ve benim gibi birçok arkadaş ise , önce müşteri ile görüşüyor , işi alıyor , tasarımı yapıyor , işi beğendiriyor , baskı aşamasına getiriyor , anlaşmalı olduğu matbaalar ile baskısını yaptırıyor , sonra işi teslim ediyor ve parasını takip edip , son aşamayıda bazen hemen , bazen bir süre sonra işi bitiyor.

Ama ilk mesajımda da dediğim gibi meslekte zirve olmaz ama grafik tasarım konusunda kendini geliştirme arzusu , en iyiyi hep en iyiyi yakalama isteği...

İşte bu aşamada grafik tasarım konusunda eğitimli arkadaşların görüşlerini çok önemsiyorum. Onlar neler yaptılar , yapıyorlar. Teknik bilgi ve tecrübelerini paylaşırlarsa inanın çok mutlu olacağım

Saygılarımla...

onurgozay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
grafiker = muhasebe+halkla ilişkiler+baskı operatörlüğü+danışmanlık+satış elemanlığı+pazarlama+ tahsildarlık......mı o zaman..

puhuma

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikerler.net
Grafik Tasarımı'nın, Tekstil Tasarımı'nın, Resim A.S.A'nin, Heykel'in, Fotograf'ın, Seramik'in, Özgün Baskı'nın vb tüm plastik sanatların temeli Temel Tasarım'dır. Temel Tasarımın temeli, desendir, desenin temeli, nokta ve çizgidir. Özel yeteneği olan insan, su ve güneş görmemiş toprak gibidir. Eğitim süreci ile çamurlaşır. Eğitmenin ve diğer kaynaklarla şekillenir, bir heykeltraş misali. Ama heykelden heykele de fark vardır. O gördüğümüz creative tasarımcıların sırları basittir > eğitim. Bu eğitim dört duvar altında olması gerekmez. Özel ders ve alternatif sistematik eğitim süreci. Teorik ile birleşen pratik tecrübeyi doğurur. Ar-Ge ruhu ile gözlem birleşince, stratejik çözümlerle kaliteli fikirleri kısa zaman ortaya çıkarabilir. Eğitimli ve iyi şekillenmiş tasarımcı ne yaptığını bilir ve ne yaptığının farkındadır ayrıca parçalarla oynamasını iyi bilir. Görsel sorunu görür ve açıklamasını yapar, düzeltir. İletişim ile birleştirdiğinde reklam şah damarını yakalar. Sanat ile İletişimi evlendirir. Sonuçları ise çocukları olur...
sonuç: bütün bunlar süreç işidir. Bazıları eğitim almadığı halde kendini geliştirerek bir seviyeye gelir. Bazıları eğitim aldığı halde hiç bir seviyeye gelemez. Ama eğitim almadan kendini geliştirip bir seviyeye gelen insan ile eğitimini alıp kendini geliştiren ve çok farklı seviyeye gelen bir insanı aynı kefeye koymak mantıksızdır. Anlattıklarımı olumsuz pencereden bakarak değerlendirmenizi istemem. Anlattıklarım subjektif yani kendi düşüncelerim değil, varolan bir tespittir. O halde ne yapmalı; tasarımda level atlamak için eğitim şansımız olmamış ise ve gerçekten samimi ve severek yapıyorsanız. Önce amaç belirleyip, alternatif eğitimlerle devam ettirip(kesinlikle okulun yerini tutmayacaktır) kendinizi araştırarak ve gözlemleyerek geliştirip, geri vites atmadan ilerlemektir. Anlatmaya çalıştığım tüm ifadeler umarım faydalı olur. İyi çalışmalar ve saygılar...

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
grafiker = muhasebe+halkla ilişkiler+baskı operatörlüğü+danışmanlık+satış elemanlığı+pazarlama+ tahsildarlık......mı o zaman..

Yerine göre evet, ben 3 yıl yaptım bunları. Şimdi kendi işimi yapıyorum ve bu saydıklarınıza baskı makinası teknik servisi, dış mekan baskı uygulama işleri, tabela imalatı ve temizlik işleri de eklendi :)

Ben yakında mesleği bırakmayı düşünüyorum, inşaatta çalışacağım. Bu kadar yorulmam heralde. :D

Şaka bi yana, grafikerliği meslek olarak değil yaşam tarzı olarak görüyorum ben. Mucitlik gibi geliyor bana. Olmayan fikirler üretmek ve bu fikirleri insanlara benimsetmek zor ama eğlenceli ve zevkli.

zuzo

🌱Yeni Üye🌱
Bence bütün mesele şu soruda saklı: Nasıl bir yerde çalışmak istiyorum? Grafiker sıfatını almak bence çokta zor değil ama gerçekten grafiker olmak ciddi fedakarlık, özveri, dikkat ister, tecrübe ister, zaman ister. Eğer çalışmak istedğiniz yer memleketin tanınmış ajanslarından yada dünyaca ünlü network ajanslardan biri ise iste ozaman belirli özelliklerde olmanız gerekir.

Bi defa şunun adını koyalım grafiker alaylı olur. Grafiker işin mutfağından yetişen kişidir. Okuldan gelen adam zaten grafiker olmaz sanat yönetmeni olur. Junior Art Drictor olarak piyasa atılır onlar. Ama grafikerin olayı farklıdır.

Profesyonnellik dediğin şeyi gerçekten istiyorsan olrsun. Kendini nerede görmek istiyorsun. Bahsettiğim uluslar arası network ajanslar ise ingilizcen anz üçyıl deneyimin çalıştığın büyük markalar ve bunlara senin yaptığın sağlam iş önnekleri.
Eğer çok büyük bir matbaanın grafik bölümünde çalışmak istiyorsan teknin bilgin üst seviyede olmalı. Gazetelerde çalışmak istiyorsan çok iyi Qark bilmelisin (bir tanığın da olsa fena olmaz:) gibi. Buna sen karar vermelisin.

Profesyonel olmas sorun değil yıllar seni doç. da yapar prof. da. Yeterki sen nerede olmak istediğine kara ver. Çalıştıkça zaten o yolda ilerlersin...

saygılar selamlar...

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu işin sonu yok grafikerler yaşlanıo eskiyo ama bu meslek sürekli kendini yeniliyor....

Sahadagiy

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
sahadagiy.net
Yerine göre evet, ben 3 yıl yaptım bunları. Şimdi kendi işimi yapıyorum ve bu saydıklarınıza baskı makinası teknik servisi, dış mekan baskı uygulama işleri, tabela imalatı ve temizlik işleri de eklendi :)

Ben yakında mesleği bırakmayı düşünüyorum, inşaatta çalışacağım. Bu kadar yorulmam heralde. :D

Şaka bi yana, grafikerliği meslek olarak değil yaşam tarzı olarak görüyorum ben. Mucitlik gibi geliyor bana. Olmayan fikirler üretmek ve bu fikirleri insanlara benimsetmek zor ama eğlenceli ve zevkli.

tamamaen katılıyorum ama aslında herşey şurda biti işi bitirip makinadan (digital baskı matbaa krom harf v.b) nbittikten sonra şöyle o koltuğa yaslanıp evet güzel oldu diye bir grurlandıktan en fazla 5 dakika sonra bu duygu biter ve hemen bilgisayara gömülüp daha iyisi yapabilirim ve yapıccam diyerek çalışmaya devam ederiz tıklarız karıştırız okuruz ama mutlaka daha iyisini yapmak icin mücadele ederiz ve yaparızda
bende alaylıyım ve hala doyuma ulaşamadım 4 ssenedir bende temizlik dahil:lol: herşeyi yaptım bu meslek içinde evet bu meslek bencede bir yaşam tarzı
herkese iyi çalışmalar

serpek

🌱Yeni Üye🌱
Bahsi geçen konu ile ilgili bende çok sorular sordum kendi kendime ve cevap olarak şunu buldum.

Gerçek Grafikerlik demek Bilgi, Tecrübe ve YETENEK olarak gördüm. Bir ses sanatçısı olmak için konservatuvar yetmiyor, Allah vergisi bi yetenek gerekiyor. Veya ressam olmak için güzel sanatlar okumak yetmiyor. İyi bir grafiker olmak içinde bunun okuluna gitmek veya etraftan ders almak yeterli olmayacaktır. Eğer içinde bir yetenek varsa bunu bilgi ve tecrübe ile birleştirerek zaman içerisinde kazanacaksın. Selamlar...

KARSLI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar bende bu işe yeni başladım.Kursa gidiyorum.Bilgisayar programcılığı mezunuyum.Yani programların çalışma prensiplerini vs biliyorum.Kendimi geliştirmek istiyorum.Takip edebileceğim dergi isimlerini ve tavsiyelerinizi bekliyorum.İyi bayramlar .Teşekkürler.

Smoke6

🌟Usta Tasarımcı🌟
hayatı nasıl akışına bırakıyorsak grafik calısmalarınıda o şekilde akışına bırakmalıyız sürekli araştırmalıyız sürekli yenilenmeliyiz hayatın yenilendikçe grafikte yenilenir hayattaki herşeydem esinlenmek lazım.. grafik budur.

pistimsah

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.koraymatbaa.com
Serigrafi baskı atölyesinde başladı grafikerlik hikayem sonra gestetner pompalı derken matbaacı oldum çıktım ama zamanla bulunduğum yer ve yaptığım iş beni tatmin etmemeye başladı matbaacı oldum ama ben daha ziyade imza bölümüyle ilgileniyordum ve merak ediyordum nasıl oluyor neler yapılıyor diye ve bir bilgisayar alıp bu işe başladım kartvizitler el ilanları derken afiş hazırlarken buldum kendimi ama şimdi birçok matbaacı arkadaşımın ve genel anlamda eşin dostun işlerini yapıyorum çalıştığım işletme renkli kartvizit üzerine çalışıyor ama ben evimde veya diğer matbaalarda kendimi geliştirmeye çalışıyorum yapılan işleri takip ediyorum burdan faydalandığım kadar kimseden ve hiçbirşeyden faydalanmadım.belki hiç bir zaman çok iyi bir tasarımcı olamayacağım zaten grafikerimde demiyorum biliyorum grafiker kelimesi bizim ağzımıza alamayacağımız kadar ağır ama şuna inanıyorumki baskıyı bilmek işi elinize aldığınızda makinada ne çıkacak veya nereden nasıl kesileceğini bilmek işi tanımlamak çok önemli.

fenasi_35

🌱Yeni Üye🌱
Bu eylülde 20 sene bitti bu meslekte benim. Rapido ve letrasetle başladım grafikerliğe, milimetrik kağıda çizerken bilgisayarla tanıştık ve binlerce arkadaşım ve meslek büyüğüm işsiz kaldı ardından, 386 lar yeni çıkmıştı sanırım piyasa o zamanlar. Ben ne zaman tatmin olucağımı merak ederdim hep, birde gerçek grafiker ne zaman olacaktım, milletin küçük dilini ne zaman yutturacaktım. Kendi ajansımıda açtım bir çok işe de imza attım. Alaylısınıda gördüm okullusunuda, alayının gözlerinde aynı pırıltıyı gördüm hep, ben ne zaman tatmin olacağım?

Ben her seferinde ne zaman tatmin olacağım diyorum kendime hala, bu kadar sene sonra hala bir şeyler öğreniyorum ve hala kendimi geliştirmek için bir çok şey yapıyorum, bir çok yerden o doymaz açlığımı besliyorum ve her sabah daha aç olarak uyanıyorum. Arkadaşımız sormuş nasıl yaratıcılığı öğrenirim diye, grafikerlik bir yetenektir ve tıpkı sanatın diğer kolları gibi yeteneksiz olanların işi yoktur bu disiplinde, zenaat yanı ile uğraşanlar benim gibi çoğunlukta olduğu için, ben ne zaman sanatımı konuşturacağım derdi düşer ço ğu zaman insanın içine, içinizde yoksa o yaratıcılık ateşi istediğiniz okulu okuyun, istediğiniz alaydan icazet alın kar etmez. İçinizdeki ateşi her daim taze tutarsanız benim gibi, seneler sonra bile sabahları aynı sancı ile uyanırsınız. dönerim.

saygılar.

onurgozay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu eylülde 20 sene bitti bu meslekte benim. Rapido ve letrasetle başladım grafikerliğe, milimetrik kağıda çizerken bilgisayarla tanıştık ve binlerce arkadaşım ve meslek büyüğüm işsiz kaldı ardından, 386 lar yeni çıkmıştı sanırım piyasa o zamanlar. Ben ne zaman tatmin olucağımı merak ederdim hep, birde gerçek grafiker ne zaman olacaktım, milletin küçük dilini ne zaman yutturacaktım. Kendi ajansımıda açtım bir çok işe de imza attım. Alaylısınıda gördüm okullusunuda, alayının gözlerinde aynı pırıltıyı gördüm hep, ben ne zaman tatmin olacağım?

Ben her seferinde ne zaman tatmin olacağım diyorum kendime hala, bu kadar sene sonra hala bir şeyler öğreniyorum ve hala kendimi geliştirmek için bir çok şey yapıyorum, bir çok yerden o doymaz açlığımı besliyorum ve her sabah daha aç olarak uyanıyorum. Arkadaşımız sormuş nasıl yaratıcılığı öğrenirim diye, grafikerlik bir yetenektir ve tıpkı sanatın diğer kolları gibi yeteneksiz olanların işi yoktur bu disiplinde, zenaat yanı ile uğraşanlar benim gibi çoğunlukta olduğu için, ben ne zaman sanatımı konuşturacağım derdi düşer ço ğu zaman insanın içine, içinizde yoksa o yaratıcılık ateşi istediğiniz okulu okuyun, istediğiniz alaydan icazet alın kar etmez. İçinizdeki ateşi her daim taze tutarsanız benim gibi, seneler sonra bile sabahları aynı sancı ile uyanırsınız. dönerim.

saygılar.

asıl saygı bizden..

elvin

🌱Yeni Üye🌱
selam ben ankaradan leyla, yeni üye oldum.
öncelikle dikkatinizi şuna çekmek isterim, üniversite herşey demek değildir. tamam, birtakım teorik bilgileri bilmek gerekir ama grafik tasarım tamamen kişinin kendi yaratıcılığıyla alakalı birşeydir, bu benim nacizane fikrim.
asıl mesleğim çizgi film-animasyon ve başlangıç aşamasındaki bir grafiker adayıyım. ve şuna inanıyorum, profesyonel anlamda bu işi yapabilmek için illede ünüversite mezunu olmak gerekmiyor.

Üniversite mezunu olmak önemli deil diyorsun bence yanlış,tamam deneyim çok öenmli ama akademik eğitim de göz ardı edilemez..Güzel Sanatlar Fakültelerinde teknik eğitimin yanında özellikle tasarıma yönelik eğitimler ön planda!Tamam belki bu işle uğraşan grafik kurslarında eğitim almış olanlar ve birazda yeteneği olanlar bu işi iyi bir şekilde götürebilirler ancak akademik eğitim almış tasarımcıların her anlamda ön planda olabileceklerini söylemek isterim.

gülzeynep

🌱Yeni Üye🌱
çok şanslısınız bence en önemli şey insanın içindeki öğrenme isteği ve başarma azmidir.bence eğitimle elde edilemeyecek şeyler.bende yeni grefik kursuna başladım sizdeki öğrenme başarma azminin bende de olmasını isterdim.saygılarımla