Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw mı Illustrator mü?

• Adobe Illustrator Kullanacağım

Oy: 326 43.2%
  • Corel Draw Tercihimdir.

Oy: 390 51.7%
  • Ben Gelenekçiyim Freehand' e Devam...

Oy: 39 5.2%

• Kullanılan toplam oy
    755

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
indesing çok sayfalı işlerde dergi gibi.kullanılan bir prg.

creative

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
freehand tek sayfali islerde mi kullaniliyo?

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar konunuzu başka yere açsanız? Konudan uzaklaşıyoruz...

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
freehand,corel ve adobe illustrator genelde tek sayfalı işlerde daha başarılıdır.
bunun nedeni bu programların bilgisayar performansını maximum şekilde zorlamasıdır, bu cihetle çok sayfalı işlerde (dergi, gazate) indesing ve Quark programları daha fazla kullanılır. Lakin bu demek değildirki çok sayfalı işlerde freehan,corel ve Ai kullanılamaz.Eğer pc nin Konfigürasyonu çok iyi ise bu programlardada bu tür işler yapılabilir.

tartışmaya son nokta...

Özkan TÜRK

🏆Pro Tasarımcı🏆
volkan ağa ben corelciyim aslında vektör olayına corelle başladım ama illustratoru inceledim çok hoşuma gitti sanki photoshopta hissettim kendimi

okumadan yazsaydım aynı şeyi yazardım yorulmamış oldum :)

kelimesi kelimesine katılıyorum :)

corelde başladım illustratoru kullanmadım biraz inceledim

ve corel kullanmak istemiyorummmm :( illüsratoru öğrenmem lazım en kısa zmaanda en ince ayrıntısına kadar

N/A

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
:} anketin baslıgı coreldraw mı yoksa illüstratörmü idi ben ona cevap verim :}
arkadaslar coreldraw a tek rakip adobe illüstratördür. tabanları yüzde yüz aynıdır.
coreldraw içerisinde ai barınır zaten. istediğiniz an coreldraw ai ye çevirebilir vede kullanbilirsiniz. bende ai cok sewen bir insanım ama coreldraw da calışırken önümdeki secenekler çok fazla program her türlü esnek. tabiki dogru kulalnılırsa...

curunay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
her iki programıda işaretleyemediğim için coreli işaretledim ama illustratorude kullanmak güzel.. bence ikiside iyi..freehandi sevmiyorum ama

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
:} anketin baslıgı coreldraw mı yoksa illüstratörmü idi ben ona cevap verim :}
arkadaslar coreldraw a tek rakip adobe illüstratördür. tabanları yüzde yüz aynıdır.
coreldraw içerisinde ai barınır zaten. istediğiniz an coreldraw ai ye çevirebilir vede kullanbilirsiniz. bende ai cok sewen bir insanım ama coreldraw da calışırken önümdeki secenekler çok fazla program her türlü esnek. tabiki dogru kulalnılırsa...

rakip mi.... yanlış okumadım dimi. RAKİP yazıyor...

illustratore rakip çıkaran arkadaşlar lütfen biraz daha mantıklı hareket edin. ve bırakın corel i, illustratore rakip olmasını kendi içindeki program parçaları ile bile rekabet edemez....

kusura bakmayın ama yersiz ve bana göre gereksiz bir tanımlama...

şahsen ben kabul edemem böyle bir şeyi

hamza

🌱Yeni Üye🌱
adobeye %100 katılıyorum elmayla armut kıyaslanmaz

dorukmavisi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Corel kullanmadığım için aradaki farkları sayamayacağım ama illustratorun genel üstünlükleri şunlar. Çok kulanışlı bir arayüzü var, özellikle Photoshop kullanıcıları kendini evinde hissedebilir. 2D bir vektörel program olmasına rağmen bitmapte de bir o kadar başarılı Photoshopun bütün filtreleri ve efektleri konulmuş olduğundan Illustrator kullanıcısı pek fazla photoshopa ihtiyaç duymaz. Ayrıca yine 2D bir vektörel program olmasına rağmen 3D vektörel programlarına ait birçok özelliği bünyesinde taşıyor, örneğin 3D modelleme, doku kaplama, özel gölgelendirme ve ışıklandırma. Bence en önemli üstünlüğü arkasında dünyanın en büyük tasarım yazılımları üreticisinin yani ADOBE'nin olması. (dolayısıyla artık macromedia da arkasında) Bu da sürekli gelişim demek.

bolgwadze

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kusura bakmayın ama illüstratorda öyle bu alemin kralı falan değil. Birbirine çok yakın programlar değil ama Corel Draw kullanan ondan bir daha vazgeçmiyor. Emin olun...

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
Kusura bakmayın ama illüstratorda öyle bu alemin kralı falan değil. Birbirine çok yakın programlar değil ama Corel Draw kullanan ondan bir daha vazgeçmiyor. Emin olun...

vazgeçeme nedeniniz acaba alışkanlıklarınız olmasın sakın. yani insan yeni birseyler oğrenmeye hevesli ve istekli olmayınca o programla bırseyler yapamayınca bırakıp bır kenara atıyorsa bence buyuk hatadır. eger ikisi arasında illa kıyas yapmanız gerekiyorsa bunu iyice kullanıp inceleyerek karar verin. bir kare çizmeyle o programı bilemzsiniz ve o program hakkında yorum yapamazsınız bence...

buyrun sevgili corelimizde aşağıdaki linkteki çizimleri yapın

https://www.grafikerler.net/aya-kato-illustrasyon-ustasi-t6133.html?t=6133
https://www.khulsey.com/masters_yukio_miyamoto.html

bence yazarken de çalışırken de biraz duşunerek yapalım bunu....

kolay gelsin

matri

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hem cdr hemde ai cok iyi kullaniyorum, her ikisinin de cok farkli ozellikleri var, ornegin blend olayi, cdr bu konuda kesinlikle bir numara, ai kendini gelistirmesi lazim, ayrica contour olayindada bence cdr bir numara

amaa, bunlarin haricinde ai tek tutarim, su anda kullandigim tek program diyebilirim, fh, cdr ve ai arasinda bence kesinlikle ai kullanmalisiniz.

calisma bittikten sonra "overprint preview" secenegine bayiliyorum, binmeleri inmeleri :) her seyi baskidan once inceleyebiliyorum.

cizimleri rahat kullanimi rahat ozellikleri fazla, bide hizalama olayini duzenlerlerse hersey cok guzel olacak

Neyseney

🌱Yeni Üye🌱
Kesinlikle illustrator. Quark programını freehand, draw ve illustrator programları ile aynı katagoride kıyaslıyor olmak bence çok doğru değil. Bahsi geçen programları uzun süre kullandım. Quark mizanpaj için çok ideal tasarım ise imkansız. illustrator neredeyse photoshop a kafa tutuyor hale geldi son versiyonları ile. Ama photoshop un yeri apayrı.

haruncnr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Adobe illustratorün üstünlüğünü kabul ediyorum başla bitir bir program ama ben CorelDraw cıyım vaz geçmem geçemem.

COREL DRAW

evrenk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
vazgeçeme nedeniniz acaba alışkanlıklarınız olmasın sakın. yani insan yeni birseyler oğrenmeye hevesli ve istekli olmayınca o programla bırseyler yapamayınca bırakıp bır kenara atıyorsa bence buyuk hatadır. eger ikisi arasında illa kıyas yapmanız gerekiyorsa bunu iyice kullanıp inceleyerek karar verin. bir kare çizmeyle o programı bilemzsiniz ve o program hakkında yorum yapamazsınız bence...

buyrun sevgili corelimizde aşağıdaki linkteki çizimleri yapın

https://www.grafikerler.net/aya-kato-illustrasyon-ustasi-t6133.html?t=6133
https://www.khulsey.com/masters_yukio_miyamoto.html

bence yazarken de çalışırken de biraz duşunerek yapalım bunu....

kolay gelsin

ah adobe ah nasıl böyle bir hatayı yaparsın... "buyrun sevgili corelimizde aşağıdaki linkteki çizimleri yapın" linkteki çizimlerin corelde yapılamıyacağını nasıl olur da söylüyebilme cesaretini gösterirsin... :)
ai formatını kabul eden bir programda aynı çizimleri yapamamak pek mantıklı gelmedi bana ... :S
eminimki eski mikrosoft word pardon freehand kullanıcılardansın...

https://coreldraw.com/photos/ sıradan bir link... rusların corelde yapmış oldukları site ismi aklıma gelmiyor şu an için.... hatırlarsam buradan link atacam...

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
ah adobe ah nasıl böyle bir hatayı yaparsın... "buyrun sevgili corelimizde aşağıdaki linkteki çizimleri yapın" linkteki çizimlerin corelde yapılamıyacağını nasıl olur da söylüyebilme cesaretini gösterirsin... :)
ai formatını kabul eden bir programda aynı çizimleri yapamamak pek mantıklı gelmedi bana ... :S
eminimki eski mikrosoft word pardon freehand kullanıcılardansın...

https://coreldraw.com/photos/ sıradan bir link... rusların corelde yapmış oldukları site ismi aklıma gelmiyor şu an için.... hatırlarsam buradan link atacam...

ai formatını bulursan evet corelde açarsın. o zaman corel de çizilmiş mi demek oluyor. benim bu linkleri vermemdeki amacı sanırım acıklamam gerek. beni kesseniz o japon gibi yetenekli olmadığım için o çizimleri yapamam. bırakın illustratoru ne corel ne de freehand de yapamam bu yetenek ve bilgi işi bana göre.

ikincisi dünya yüzeyinde bu ve bunun gibi bircok yetenek
neden illustrator kullanıyor acaba. neden corel degil.

buna dikkat çekmek istemiştim.

evrenk

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
aDoBe hep merak etmişimdir... isminide şu son zamanlardır duymaya başladım...

Illustrator ne zamandır kullanılıyor ?