Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw'da sayfa tasarımı

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhabalar! Corel Draw programında dergi hazırlamam gerekiyor.Daha önceden Quark XPress Programında gazete sayfa tasarımı yapmıştım ancak Corel'de hiç sayfa tasarımı yapmadım. Sütun oluşturma resim yerleştirme tireleme vs. ile ilgili Corel'de ne gibi uygulamalar var? Ya da var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:)

Benzer konular

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Merhabalar! Corel Draw programında dergi hazırlamam gerekiyor.Daha önceden Quark XPress Programında gazete sayfa tasarımı yapmıştım ancak Corel'de hiç sayfa tasarımı yapmadım. Sütun oluşturma resim yerleştirme tireleme vs. ile ilgili Corel'de ne gibi uygulamalar var? Ya da var mı?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:)

Selam
Corelde sütün oluşturmayı ancak kenar çızgilerden oluşturabilirsin..yada çizersin tireleme yok, neden Quark yada indesign varken Corel ? açıkçası anlamış değilim. Corel sayfa tasarım programı değildir.. Ama ülkemizde çokça kullanılıyor.CorelDraw ın text kısmında işine yarayan özellikler mevcut ama sen sor biz sööleyelim burası grafikerler.net.. her derde deva var.

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben de seninle aynı fikirdeyim mapuskus fakat şu an için Corel de çalışmak durumundayım.
Bu arada dediğin gibi text kısmını karıştırdım. Corelin Format Text kısmından columns - sütunlar kısmına ulaştım ve sütunları ayarladım. Resme de sağ tıkladığımda "wrap paragraph text" kısmından resim boşluğunu ayarladım.
Başka yapabileceğim bi şeyler var mı? Cevap için teşekkürler:)

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Tam olarak noktasal sorarsan yardım edebilirim.. yoksa butun corel draw ın text kısmını anlatmak gerek..buda zaman alır..

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Ben de seninle aynı fikirdeyim mapuskus fakat şu an için Corel de çalışmak durumundayım.
Bu arada dediğin gibi text kısmını karıştırdım. Corelin Format Text kısmından columns - sütunlar kısmına ulaştım ve sütunları ayarladım. Resme de sağ tıkladığımda "wrap paragraph text" kısmından resim boşluğunu ayarladım.
Başka yapabileceğim bi şeyler var mı? Cevap için teşekkürler:)

valla bravo sen kendi kendine olayı çözmüşsün :D quarkda yapabildiğin herşeyi corelde de uygularsın bir tek sayfalarını çalışırken formalara böl öbür türlü kasıla kasıla bi hal olursun yada en kötü ithimal corel a.m.r hatası verir tüm çalışman gider. dediğim gibi quarkda olup biten ve yapmak istediğin herşeyi corelde yapabilirsin yapamadığın yapmak istediğin şeyler varsa her türlü yardımcı olurum bende uzun bi dönem corelde mizanpaj yapmak durumunda kalmıştım :D grafikerler.nette corel de her derde deva yeterki kaynakları doğru kullanalım....

kelebek

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Majestic arkadaşımızın dediği doğru sayfaları Quark'taki gibi bütün çalışamazsın. Ben de gazete hazırlıyorum 16 sayfa tek sayfa çalışıyoruz. Kilitlendiği zaman bütün yaptıklarımız gitmesin diye.
Gazeteyi biz de Quark'ta hazırılıyorduk ama eğer sayfalarca dizgi yapmayacaksanız corel daha iyi.
Yaklaşık altı aydır gazeteyi corel'de hazırlıyoruz bende senin gibi başladım zamanla keşfedersin hatta benim gibi çizim bile yapmak isteyebilirsin.
Bazı ayarları Quark'a benziyor sayfa tasarımı konusunda. İlk işe yarayacakları keşfetmişsin bundan başka
alan içine resim koymak için (alanı çiz resmin üzerine sağ tıkla götüreceğin alana sağ fareyle bırak powerclip inside de baktın alanın içine resim istediğin yere yerleşmedi tekrar sağ fare edit contents de ve resmini yerleştirdikten sonra yine sağ fare finish editing this levels de)
resimleri mutlaka bitmap convert to bitmap yap ve çözünürlük en az 300 dpi olsun bunu unutma.
Her işin bittikten sonra da yine resimleri ve yazıları convert etmeyi sakın unutma ki matbaada sorun yaşamayasın.
Yine eğrisel yazılar sana lazım olacaktır onların anlatımı sitede mevcut zaten.
Paragraf ayarlarını bulmuşsundur herhalde

ozturkfa

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar, ben grafiker değilim ama işim gereği aylık bir bülten hazırlıyorum, aslında hazırladığım bülteni burada paylaşmak isterdim ama maalesef foruma örnek görüntü yüklemeyi bilmiyorum. Bukadar profesyonel grafiker arkadaşın arasında bu forumda gerçekten çok şey öğrendim. Mesela son olarak “Kelebek” arkadaşımın yazdığı: “alan içine resim koymak için (alanı çiz resmin üzerine sağ tıkla götüreceğin alana sağ fareyle bırak powerclip inside de baktın alanın içine resim istediğin yere yerleşmedi tekrar sağ fare edit contents de ve resmini yerleştirdikten sonra yine sağ fare finish editing this levels de) resimleri mutlaka bitmap convert to bitmap yap ve çözünürlük en az 300 dpi olsun bunu unutma” bilgisi çok işime yaradı çünkü daha önceleri ben resmin etrafına çerçeve çizmeye çalışıyordum ve hizalaması çok zor oluyordu. Benim asıl sorum Excel de oluşturduğum tabloları ve grafikleri ve Corel de istediğim gibi kullanamamam, Corel 11 den 12 ye geçince tablolarla ilgili problemim çözüldü ama grafikleri kopyalayıp Corel e yapıştırdığımda Excel deki netlikleri bozuluyor, baskıda ise tamamen silik çıkıyorlar, var mıdır bunun bir çaresi? Tüm arkadaşlara selamlar...

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Resimleri excel den kopyalayarak yapıştırma yapıyormuşsunuz. Neden orjinal resimleri kullandığınız program la açıp kullanmıyorsunuz ?. Excel de kullandığınız resimlerin dpi ları yüksek dpi damı ? Bülten dediğiniz görsel in ebatları nedir ? Bildiğimiz a4 ebatlarındamı ? 21x29,7 300 dpi olarak tasarlarsınız. Resimlerinizin büyüklüğü ve dpi yı küçük ise bulanık çıkmaları çok normal...

Saygılarımla...

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Merhabalar, ben grafiker değilim ama işim gereği aylık bir bülten hazırlıyorum, aslında hazırladığım bülteni burada paylaşmak isterdim ama maalesef foruma örnek görüntü yüklemeyi bilmiyorum. Bukadar profesyonel grafiker arkadaşın arasında bu forumda gerçekten çok şey öğrendim. Mesela son olarak “Kelebek” arkadaşımın yazdığı: “alan içine resim koymak için (alanı çiz resmin üzerine sağ tıkla götüreceğin alana sağ fareyle bırak powerclip inside de baktın alanın içine resim istediğin yere yerleşmedi tekrar sağ fare edit contents de ve resmini yerleştirdikten sonra yine sağ fare finish editing this levels de) resimleri mutlaka bitmap convert to bitmap yap ve çözünürlük en az 300 dpi olsun bunu unutma” bilgisi çok işime yaradı çünkü daha önceleri ben resmin etrafına çerçeve çizmeye çalışıyordum ve hizalaması çok zor oluyordu. Benim asıl sorum Excel de oluşturduğum tabloları ve grafikleri ve Corel de istediğim gibi kullanamamam, Corel 11 den 12 ye geçince tablolarla ilgili problemim çözüldü ama grafikleri kopyalayıp Corel e yapıştırdığımda Excel deki netlikleri bozuluyor, baskıda ise tamamen silik çıkıyorlar, var mıdır bunun bir çaresi? Tüm arkadaşlara selamlar...
sanırım tablolarındaki sorunu ve baskıda silik çıkmasını ancak şöyle önlersin exeldeki tablonu corele aktarıp convert to bitmap'tan 600 dpi olarak çevir bu senin sorununu çözer ayrıca fontlarının değişimini önleyebilmek içinde exel tablonun fontlarını yine exelde değiştirip corele öyle aktarım yapacaksın ama tavsiyem eğer tablolarını sen hazırlıyorsan tablolarını corelde hazırlamandır çünkü exel tablonu corelin içine kopyaladığın zaman sadece tabloyu değil tablonun bulunduğu programıda corelin içine kopyalamış oluyorsun yani program içinde program çalıştırıyorsun, program içinde program çalıştırmamak için convert to bitmap yapıyorsun bu bi çözüm yolu ama çok sağlıklı değil dediğim gibi önce tablolarınn fontunu değiştir sonra corele aktar aktarımı yaptıktan sonra convert to bitmapdan 600 dpi'ya ayarlayıp çevir bu tarz tablolar çizimler grafikler hassas olduğunda baskı kalitesi yarı yarıya kadar düşebileceğinden 600 dpi en doğru kullanım şeklini verir

Son düzenleme:

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Majestic , Kelebek desteğiniz için çok teşekkür ederim. Formdaki yazılarınızı ve çalışmalarınızı takip ediyorum cevap yazmanıza da ayrıca sevindim. Programları karıştırarak çözmeye çalışırım genelde ancak bazı püf noktaları sizin gibi deneyimli arkadaşlardan edinmek benim için faydalı olacak. Dergiye başlıyorum... İnşallah güzel bişeyler çıkar. Yaptıklarımı sizinle de paylaşıcam. Yorumlar için teşekkürler yeniden...

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Majestic , Kelebek desteğiniz için çok teşekkür ederim. Formdaki yazılarınızı ve çalışmalarınızı takip ediyorum cevap yazmanıza da ayrıca sevindim. Programları karıştırarak çözmeye çalışırım genelde ancak bazı püf noktaları sizin gibi deneyimli arkadaşlardan edinmek benim için faydalı olacak. Dergiye başlıyorum... İnşallah güzel bişeyler çıkar. Yaptıklarımı sizinle de paylaşıcam. Yorumlar için teşekkürler yeniden...

not olarak sana şunu söyleyeyim asla herhangi bir jpeg formatlı dosyayı corel içinde convert to bitmap yapma cmyk değerlerini alabildiğine düşürürsün eğer corelde herhangi bir resmi bitmapa dönüştürmek ve cmyk'ya yada herhangi birşeye cevirmek istiyorsanız resmi corelin içine aktardıktan sonra resme bir kez tıklayın ve yukarıdan edit bitmapı tıklayın corel photo paint açılacaktır photo paintin menü barından imageyi seçin oradan convert to cmyk deyip kaydedin sonrasında coreldeki resmin photo paintte kaydettiğiniz şekliyle durduğunu göreceksiniz buradan corelin bitmaps butonuna tıklayıp resize diyeceksiniz buradan dpi 300 yapacaksınız ve alttaki 3 kutucuğun en alttaki kutucuk dışında hepsini tıklayın ve tamam diyin resminiz 300 dpi olduğu için küçülecektir sonrasında tekrar bitmaps-resize ayarlarına gelin ve bu sefer sadece 100'lik dilimden resminizi bütün %150 %250 gibi değerlerle yan taraftan resminizin kaç mm olduğunu görebilirsiniz ben bazen zeminde kullanacağım ve üzerine effect uygulaması vereceğim resimleri %400 büyütmüşlüğüm var ama her resimde bunu tavsiye etmem mümkün olduğunca küçük pixelli resimleri tasarımlarınızda kullanmayınız...

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Ben ısrarla corelde mizanpaj olmaz diyenlerdenim.. indesign ve Quark varken bence anlamsız..

sana corelde mizanpaj işi gelirse bana yönlendir ben yaprım :D yav hocam tamam sana göre olmaz ama bana göre gayet güzel oluyo valla :D ayrıca şimdi sadece mizanpaj yapmak için oturup indesingn yada quark öğrenicek zamanım yok o kadar zaman bulursam zaten bu programları sadece mizanpaj yapmak için kullanmam =)

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Farklı şehirlerde farklı işyerlerinde çalıştım. Freehand Programında gazete ve dergi tasarımı yapanlar gördüm. Corel de Photoshopta dergi gazete hazırlayanları da aynı şekilde.. İletişim Fakültesi Mezunuyum ve gazetecilik bölümü öğrencilerine Quarkxpress eğitimi verildiğini biliyorum. Evet olması gereken bu ama olan başka...:) Şu an Corelle başladım ama patronumu ikna edip ilerde indesigne geçebilirim:)

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
aslına bakarsanız aynı şeyleri söylüyoruz.. Her programın yapılış amaçları vardır.. Quark ve Indesign ile Corel in yapılış amaçları farklıdır. amaaaaaaaaaaaaaa.. burası Türkiye ben x bi kentte yerel gazetenin hala ofis 95 word de hazırlandığını da gördüm.. yani sorun kullandığın silahta değil, silahı nasıl kullandığınla ilgili..

şimdi anlaştık sanıyorum program amaca ulaşmakta kullanılan bir araçtır. o aracı ne kadar bilinçli kullanırsan o kadar verim alır amacına ulaşırsın :peace1:

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Majestic paylaştığın bilgiler altın değrinde, Corelle yapılabilecekler konusunda bilmediğim çok şey var:)paylaşımların için saol:)

ozturkfa

🌱Yeni Üye🌱
Excel'den kopyalayıp yapıştırdıklarım resim değil, tablolardaki verilerden oluşmuş grafikler... Bu grafikleri Corel'in kendi içinde oluşturma şansım olsaydı ne güzel olurdu... Ama birçok ekonomi dergisinde ya da gazeteler de bu grafikler çok iyi... Ya bu büyük gazeteler hangi programla hazırlanıyor Allah aşkına?

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Mapuskus kasdettiğini anladım. eldeki programlarla iyi işler çıkarmak biyerde mesele... Yorumların için teşekkürler...

peri

Happy Woman
🏆Pro Tasarımcı🏆
majesticin anlattıklarına tamamen katılıyorum.