Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corelde Barkod Oluşturma ve Matbalarda Çıkan Sorunlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

grafiozo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu paylaşımımda BARKOD oluşturmadan bahsetmek istiyorum. Bir etiket veya kutu yaptınız ve sizden barkod istendi. Hayda dediniz. İşte çözüm:
Corel Draw 'da boş bir sayfa açıyoruz. Edit' gelip Insert Barcode basıyoruz.
1.jpg

Tabii bunun aktif olması için Corel Draw kurulurken Utilities bölümünde işaretli olması lazım yoksa çalıştıramazsınız. Neyse karşımıza Barcode Wizard penceresi gelecek
2.jpg

burda Formats bölümünde EAN-13 'ü seçiyoruz. Ve alta barkoda dair 12 haneli barkodu giriyoruz 13 ncü rakamı kendi oluşturur ve ileri diyoruz. Karşımıza bir pencere daha gelecek burda barkodun dpi, ölçüleri ile ilgili bilgiler var
3.jpg

isteğinize göre değiştirirsiniz ve ileri tıklıyoruz. Ve karşımıza bir pencere daha gelecek burda da barkodun altındaki rakamları isterseniz kaldırabilirsiniz ve son 'u tıklıyoruz.
4.jpg

Sonunda barkodumuz karşımızda.
5.jpg

Bittimi HAYIR. İşte herkes buraya kadar getirip bırakıyor. Ve baskılarda maalesef barkodda kaymalar oluyor düz koyarsanız iyi ama matbaalarda forma baskılara girdiği için 90 derece döndürülebiliyor ve kaymalar oluyor bilgisayarda bir sorun gözükmüyor iş filme gittiğinde iş patlıyor. Matbaa ustasıda dikkatsiz birisi ise gözden kaçıyor zarar tabii. Ne yapmak lazım şimdi buna biraz deyineyim. Bu da çok basit barkodumuzu oluşturduktan hemen sonra Corelde File menüsünden Save As diyoruz bir isim veriyoruz ve dosya türüne CMX diyoruz.
6.jpg

Artık barkodumuz CMX formatına dönüştü ne mi oldu? Şu oldu. Normalde barkod ilk halinde iken müdahale izni vermez. CMX yaparak barkodtaki çizgileri ayırdık ve rakamları text 'e çevirdik. Unutmayalım ki barkod oluştuğu anda renkler RGB oluyor maalesef. ÇÖZÜM : Oluşturduğumuz CMX dosyasını açıyoruz normal Open File diyerek ve dediğim gibi Ungroup All diyoruz. Sonra Tools menüsünden Object Manager diyoruz.
7.jpg

Gördüğünüz gibi ÇİZGİLER RGB SİYAH YAZILARDA RGB SİYAH ALTTAKİ BARKODUN FONUDA RGB BEYAZ VE RAKAMLAR CONVERTSİZ.
8.jpg

Burdan bunları seçip renkleri CMYK çevirin ve rakamları seçip Ctrl + Q ile KÖRLEYİN yani convertleyin. Bunları yaptıktan sonra hepsini seçip Group layın bırakın 90 dereceyi isterseniz 37 derece yapın hiç bir şey olmaz. SAYGILAR.

Son düzenleme:

Benzer konular

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Güzel bir noktaya değinmişsiniz, elinize sağlık.

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu yararlı bilgi için teşekkürler. Ben Corel sayfasında barkod oluşturulduktan sonra, barkodu kesip (Ctrl - X) Edit - Pasta Special - Picture (****file) yöntemini kullanıyorum ve bu yöntemi yıllardır kullanıyorum. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

emre-kara

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bu bilgin için çok saol herkezin işine yarayacak. ama ben corel 8 in barkod için ayrı programı var onu kulanıorum bunları yapmaya gerek kalmıyor. barkodu oluşturdugunda otomatik olarak convertleyip veriyor her bir çizgi vektörel oluyor. saygılar tşk.

grafiozo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu yararlı bilgi için teşekkürler. Ben Corel sayfasında barkod oluşturulduktan sonra, barkodu kesip (Ctrl - X) Edit - Pasta Special - Picture (****file) yöntemini kullanıyorum ve bu yöntemi yıllardır kullanıyorum. Herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.
Teşekkür dediğine baktım bilmiyordum buda çok güzel. Eline sağlık.

sdtr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
corel de barkodu uğraşmadan vektöre çevirmek için üzerine effect-lens-color add-frozen yaparsanız ham daha hızlı olur hemde uğraşmazsınız.

beyazova

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler, çok güzel şeyler öğreniyorum ben burda:)

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
412 senin anlattığın yöntemi bende kullanıyorum. kesin ve net çözüm.
grafizo paylaşımın için çok sağol cidden önemli bir konuydu. elinize yüreğinize sağlık

grafiozo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet 412 nin yöntemide gerçekten daha kısa ve daha hızlı aynı şey aslında süpersin 412

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Barkod oluşturuken EAN-13 format standartmıdır?YAda bunun anlamı nedir arkadaşlar?
Ayrıca paylaşıma için teşekkür ederim.

sensei01

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
EAN İngilizce "International Article Numbering Association" kelimelerinin kısaltılmış halidir. EAN 'nin yayınladığı bildirgeye göre 2005 yılından sonra Amerika ve Kanada'da EAN uluslar arası barkod sistemine geçis yapacaktır. EAN sistemi bakkaliye ürünleri başta olmak üzere perakende satılan ürünlerin numaralandırılmasinda kullanılmaktadır. Ayrica Kitap (ISBN ) ve periyodiklerin (ISSN ) numaralandırılmasinda da kullanılmaya başlanmıştır.
barkod_r2.gif

Birinci kısım: veya simge kodunu gösterir. Her ülkenin kendine ait bir kodu vardır. Türkiye'nin kodu 869 dur. İkinci kısım: Firma kodunu gösterir. Ülke kodundan sonra gelen 4 hanedir. Bu kod TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi ) bünyesinde bulunan Mal Numaralandirma Merkezi'nden alınır.

Üçüncü kısım: Firma kodundan sonra gelen 5 hanedir. Ürünü tanımlayan mamul kodudur.

Dördüncü kısım: En son rakamdır. Kontrol kodudur. Bu kod diğer rakamların hatalı okunmasını engellemek için belli bir formülle hesaplanan kontrol sayısıdır.

Birinci kısım: veya simge kodunu gösterir. Her ülkenin kendine ait bir kodu vardır. Türkiye'nin kodu 869 dur. İkinci kısım: Firma kodunu gösterir. Ülke kodundan sonra gelen 4 hanedir. Bu kod TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi ) bünyesinde bulunan Mal Numaralandirma Merkezi'nden alınır.

Üçüncü kısım: Firma kodundan sonra gelen 5 hanedir. Ürünü tanımlayan mamul kodudur.

Dördüncü kısım: En son rakamdır. Kontrol kodudur. Bu kod diğer rakamların hatalı okunmasını engellemek için belli bir formülle hesaplanan kontrol sayısıdır.

(alıntıdır)

jetlixp

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bilgileriniz için teşekkürler

Qesta

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
@sensei01
Teşekkür ederim.Güzel bilgler için..

maltepe

🏅Acemi Tasarımcı🏅
corelde, barkodu edit paste special yapmadan (yani barkodluktan çıkarmadan) barkod rengini değiştirmek mümkünmü?

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
corelde, barkodu edit paste special yapmadan (yani barkodluktan çıkarmadan) barkod rengini değiştirmek mümkünmü?

barcodeların renkli olması optik veya laser okuyucular tarafından görülememesi riskine karşılık, renkli kullanımı pek tavsiye edilen birşey degildir.

ama illaki renkli kullanım gerekiyorsa siyahın dışında koyu lacivert, çok koyu yeşil kullanılabilir, vs. vs.. (ama kim işini riske etmek ister ki?)

açık reklerde ve özellikle bazı grafiker arkadaşlar tramlı, renkli zeminlerde barcodelarını kullanmaya çalışmışlardır. bunlar, barcodenin okunmasını engelleyen birer girişimden öte değildir.

aslında olay çok basit. yani çok kolay, kısa bir düz mantıkla bunun nedenini anlayabilirsiniz.

barcodelar bildiğiniz gibi farklı aralıklarda ve kalınlıklarda bir dizi çizginin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş bir kodlamadır veya şifredir. bu kodu veya şifreyi hasas optik araçlarla veya laser yardımı ile tarayıp makinenizin (bilgisayarın demek daha dogru olacak) bu çizgilerin kalınlıklarını çizgiler arasındaki mesafelerin oranlarını belirli bir algoritma çercevesinde hesaplayarak o barcodenin ne olduğunu anlıyor.

bu bağlamda söylemek gerekirse mantık şu: bu çizgilerin ve mesafelerinin ve tabiki çizgi kalınlılklarını en net ve yalın bir şekilde yorumlana bilmesi icin çok temiz bir şekilde taranması (scan) gerekmektedir.

dolayısı ile bizim kullandığımız tarama yalın renklerden (siyah/beyaz) değil de tramlardan oluşursa (yani kendisi veya bulundugu zemin) okunmama riski var demektir.

arkadaşlar mesleğimiz aslını sorarsanınz geri dönüşü olmayan bir meslektir yani bir hatamız oldugunda bunu telafi etmek o işin ancak çöpe atılması ile oluyor. bunun ne kadar büyük bir masraf ve en önemlisi de vakit kaybı olduğunu anlatmama gerek yok sanırım. düşününün bir etiket tasarımı yapıyorsunuz. 100 binlerce etiket basılıyor. müşteriye teslim ediliyor. ürünler markette yerini alıyor amanın bir de bakıyorsunuz kasada makine barcodeyi okuyamıyor. :)))

o yüzden işinizi asla riske etmeyin.

özellikle barcodeleri beyaz zemin üzerinde, siyah renkli ve lütfen mümkünse barcodeları çizgi kalınlıkları ile değil de alanlara (convert to outlines) çevirerek kullanalım.

kolay gelsin.

grafiozo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ya belki bu arkadaşımız alta kalan beyaz zemini istemiyor ne için sorduğunu anlatsa daha iyi olacak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...