Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corelde ölçü sorunu

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar bu problem ile ilgili bilgisi olan daha doğrusu nasıl çözüldüğünü bilen varsa yardımcı olabileceğini umut ediyorum...

olay şu;

corelin ölçüleri karıştı 10 cm diye ölçü veriyorum 100 cm diye değiştiriyor
1 cm içe kontur at diyorum ölçüyü 10 cm olarak değiştiriyor ve çok büyük bu kontur atamam diye hata veriyor. forumda sorunun windowstan kaynaklandığını okudum ama çözüm format denmiş bunu araştırıp sebep ve çözümü nedir bilenlerden cevap bekliyorum...

saygılar...

Benzer konular

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
coreli açarken F8 tuşunu basılı tut bakalım aynı sorunu yapacakmı yani coreli fabrika ayarlarına döndür

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
bunlar denendi olumsuz...
f8 ile fabrika ayarlarına dönüldü,

corel modify seçeneği ile kuruldu olumsuz

corel repair seçeneği ile tekrar kuruldu olumsuz...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Eğer verdiğiniz ölçüler doğruysa Corel 1/10 ölçekli çalışıyor. Corel'de cetvellerin üzerine çift tıkladığın rules bölümü açılacacaktır. Buradan Edit Scale bölümüne gelin ve Tpycal Scales bölümünün 1/1 olduğundan emin olun altında birim olarak 1 ölçü = 1 şeklinde ayarlı olması gerekir...

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
ya arkadaşlar önerileri uyguluyorum ama sorun tam anlaşılamadı galiba... örnek olarak yeni bir a4 aç diyorum ölçüyü 210 cm x 297cm yazıyor ama sayfa normal açılıyor yani 21cm x 29.7 cm devamını resimle izah edeyim...

https://img29.imageshack.us/img29/8523/untdddditled1.jpg

Units (birimler) seçeneğin centimeters (santimetre) olduğu için bu sorunu yaşıyorsun milimetre 'ye çevirip tools (araçlar) menüsünden de "ayarları varsayılan olarak kaydetip" coreli tekrar çalıştır... şimdiden kolay gelsin

racoon_tr

🌟Usta Tasarımcı🌟
muratv arkadşım dediğini de yaptım ama ölçü yine bozuk bu sefer de x10 yapıyor yani 210mm x 297mm yerine 2100mm x 29700mm yapıyor...:(

tek çözüm format galiba biraz daha bekliyeyim bakalım belki çözeriz.
format ta mühim değil ama bu sorun nasıl ve neden oldu nasıl çözülürü bulmak istiyorum...

lithium73

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.gunestanyel.com
Arkadaşım soruna biraz geç cevap vermiş olacağım ama bende aynı sorunla karşılaştığım için çözümü bulamadım ve iş başa düştü. :) sorunun windows tan kaynaklandığı doğru. şimdi corel'e herhangi bir değer girdiğinde program otomatik olarak sonuna ondabirlik bir basamak ekliyor. yani sen 10 girersen o bunu 10,0 yapıyor. eğer ondalık basamak ayıracın windowsta "." olarak tanımlı ise prokram bunu 10.0=100 yapıyor yani "."yı basamak gruplayıcısı "," de ondalık ayırıcı olarak tanımlaman gerekiyor (windowsta) bu şekilde tanımlı olmazsa (windows fabrika ayarlarında bu şekilde tanımlı) yada sonradan bozulmuşsa corel sapıtıyor. bunuda windowsta "Bölge ve Dil" ayarlarında aşağıdaki "Ek ayarlar..." butonuna tıklayarak düzeltebilirsin. ondalık simgeyi "," basamak gruplamayıda "." yaparsan coreli yeniden başlatınca düzelir.
kolay gelsin...

Murat VARDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
lithium73 isimli üyemizin belirttiği çözümü
xp yüklü bir bilgisayardan bakacağım
teşekkürler bilgi için.

gnyylmz

🌱Yeni Üye🌱
çözüm

1-bölge ve dil ayarlarında tarih, saat ve sayı biçimini seçin
2- ek ayarları tıklayın
3- ondalık simgesi kısmını '','' virgül olarak değiştirin
4- ondalıktan sonraki basamak sayısını 9 yapın
5- tamam uygula finish.
coreli yeniden başlatın.

orhancive

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşım soruna biraz geç cevap vermiş olacağım ama bende aynı sorunla karşılaştığım için çözümü bulamadım ve iş başa düştü. :) sorunun windows tan kaynaklandığı doğru. şimdi corel'e herhangi bir değer girdiğinde program otomatik olarak sonuna ondabirlik bir basamak ekliyor. yani sen 10 girersen o bunu 10,0 yapıyor. eğer ondalık basamak ayıracın windowsta "." olarak tanımlı ise prokram bunu 10.0=100 yapıyor yani "."yı basamak gruplayıcısı "," de ondalık ayırıcı olarak tanımlaman gerekiyor (windowsta) bu şekilde tanımlı olmazsa (windows fabrika ayarlarında bu şekilde tanımlı) yada sonradan bozulmuşsa corel sapıtıyor. bunuda windowsta "Bölge ve Dil" ayarlarında aşağıdaki "Ek ayarlar..." butonuna tıklayarak düzeltebilirsin. ondalık simgeyi "," basamak gruplamayıda "." yaparsan coreli yeniden başlatınca düzelir.
kolay gelsin...
iş cesaret işte ustalık bu.. emeğine sağlık

SaykoX

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kolay gelsin...

çözüm

1-bölge ve dil ayarlarında tarih, saat ve sayı biçimini seçin
2- ek ayarları tıklayın
3- ondalık simgesi kısmını '','' virgül olarak değiştirin
4- ondalıktan sonraki basamak sayısını 9 yapın
5- tamam uygula finish.
coreli yeniden başlatın.

Bende de işe yaradı, teşekkürler.