Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Expand ve create outlines

Mehmet28

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bir yazıyı seçip,object-expand komutu verdiğimizde,Type-create outlines komutu ile aynı sonucu veriyor gibi görünüyor.Yani her iki komutta yazıyı convert ediyor.Bu doğrumudur yada aralarında bir fark varmıdır?teşekkürler

Benzer konular

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Birisi type menüsünün altından açılıyor diğeri object menüsünden.
Type yazıyla ilgili bir menüdür ve eğer yazı convert edecekseniz buradan yapacaksınız. Object menüsü hepsini içerir. Ama expand genişletmek anlamındadır yani asıl işi objelere verilen efekt, style, vb. özellikleri convert eder aslında.
Aradaki farkı görmek için bir yazı yazıp effect menüsünden bir efekt verin ve appearance paletini inceleyin. Orada verilen efekti görebilirsiniz ve bu objeye expand komutunu verince convert olur efekt olmaktan çıkar artık. Effect verince film aşamasından önce muhakkak expand komutu uygulamak gerekir çünkü objeyi montaj esnasında çevirdiğinizde efektin yönü değişebiliyor.

Mehmet28

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Fakat efekt-expand ilişkisi ile ilgili bir sorum olacak izin verirseniz.
Yurtdışından gelen bir illustrator cs 3 dosyasında bir süre önce bir sorunla karşılaşmıştık.Efektlerin altında kalan yazılar kırık çıkıyordu.Object-raserize yaparak sorunu çözmüştük. Bu sorun efektlere expand uygulamadıkları içinmi oluyor?Expand ve rasterize yide anlatırsanız sevinirim.İŞlerimizin çok önemli bir kısmı düz işler olduğu için arada bir efektler v.s çıkıncada bocalıyoruz bazen.

serkanselamet

🌱Yeni Üye🌱
illustrator de expand yaptım yazılar birbirinden ayrıldı fakat şimdi birleştiremiyorum yazı karakteride değişmiyor. expand i nasıl yok edeceğim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Dosyayı kayıtlı bir şekilde açıp kapattığınızı düşünüyorum, bu yüzden korkarım yolu yok. Yazı karakterinin sonradan değişebilmesi için, object-flatten transparancy daha uygun olur.Gerçi bu stroke lar için geçerli efekt için denemek lazım.

serkanselamet

🌱Yeni Üye🌱
Yazılar değişmiyor denedim ama expand in geri dönüşü yok :(
Yardımın için teşekkür ederim. Yeniden yapıcam :S

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Yazılar değişmiyor denedim ama expand in geri dönüşü yok :(
Yardımın için teşekkür ederim. Yeniden yapıcam :S

expand yaptığınız zaman: Object - Ungroup...

Ama normal olarak yzı üzerine Expand değil Type - Create Outline yapmalısınız... o zaman her hangi sorun olmaz... Tüm harfler bir birinden ayrılmak için Ungroup demelisiniz

Ceyyhunn

🌱Yeni Üye🌱
Bir yazıyı seçip,object-expand komutu verdiğimizde,Type-create outlines komutu ile aynı sonucu veriyor gibi görünüyor.Yani her iki komutta yazıyı convert ediyor.Bu doğrumudur yada aralarında bir fark varmıdır?teşekkürler

Object/Expand; Seçili Objenin yada Yazıyı, sıradan vektörel çizimlere dönüştürür. Efektlere genelde zarar gelmez.

Type/Create Outlines; Sadece yazıları expand etmek için kullanılır. fakat yazını üzerindeki efektler ungroup yapınca kaybolmaktadır.