Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

garip bir font uyuşmazlığı

hmalkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
..
bana bir kitabın hem indd hem pdf dosyası gönderildi. indd dosyasını açtığımda fontların eksik olduğu mesajını alıyorum ve fontlar pdf'deki gibi olmuyor. halbuki ben fontların pdf'deki gibi olmasını istiyorum ama kitabın üzerinde birkaç düzenleme yapmam da gerekiyor.

işin garip tarafı pdf'den bir metni kopyalayıp word'e yapıştırdığımda font bozuluyor. fakat aynı metni indesign'dan kopyalayıp word'e yapıştırdığımda yine font değişiyor ama benim istediğim pdf'deki fontta yapışıyor. oysa indesign'da görünen hali benim istediğim font değil.

(ayrıca indesign'dan export ile pdf aldığımda da indesign'da göründüğü gibi pdf çıkıyor:( )

bu sorunu aşabilecek var mı? yardımcı olursanız sevinirim.

Benzer konular

reko

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gönderen taraftan, sorun yaşadığın fontun doyasını göndermesini isteyip fontlar klasorune atmayı denedinmi ?

hmalkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet. fakat fontları attığımda hata verdi. windows/fonts klasörüne attım, burda bi yanlışlık yoktur umarım. zannederim fontlar mac fontu olduğu için böyle oldu.

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Muhtemelen oluşan hata mac ve pc uyuşmazlığı.

reko

🏅Acemi Tasarımcı🏅
https://www.grafikerler.net/mac-ox-fontlarini-windows-fontuna-donusturme-t100242.html

Arkadaşlar ben soru sormak için değil bir açıklama yapmak için yazıyorum. Girdiğim iş yerinde kullandığım PC ile Mac arasında iş paylaşımı yapmak zorunda kaldım ve internette fontları nasıl convert edeceğimi ve freehand'de görünmeyen fontların nasıl gösterileceğini bulmak için çok uğraştım. Çözümü buraya yazayım dedim.

Birincisi Mac'ten font'u kopyalarken font bozulabilir. Bunu engellemek için ya flash disk'e kaydedip alın yada mac'ten paylaşım klasörüne (bir klasör içinde) atın. Sonra ihtiyacınız olan program CrossFont olacaktır. Bu program doğru kopyalanmışsa bu fontları alıp TTF formatına çeviriyor.

İkincisi bu fontları alıp windows/fonts klasörüne direkt olarak atarsanız Freehand yine görmeyecektir. Bunun için FontLab programına ihtiyacınız var. Bu programda dönüştürülmüş fontu açın ve "file"'dan "font info"'ya girin. Karşınıza çıkan menüde "True-Type specific settings"'in altında "PCLT table"'a basın. Sağda açılan pencerde "Export the PCLT table" seçeneğini işaretleyin. Tekrar sol menüden "PCLT table" seçeneğine çift tıklayıp açılan altındaki menüde "Font Identification" seçeneğine bastığınızda sağda çıkan seçeneklerden "Converted Format" seçeneğini işaretleyip tamama basın. Fontu kaydedin fakat kapamadan "file/generate font" a basıp, yeni bir font oluşturun.

Freehand' de Font isminde problem yaşarsanız yine Fontlab e girip "font info" seçeneğine girip ismini yeniden düzenleyebilirsiniz. Boşlukları yok etmenizde fayda var.

Not: ALINTIDIR
belki bunlar işine yarayabilir çok önemli ise eğer :)

hmalkan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
herkese çok teşekkür ederim. gelen fontların uzantısı .dfont şeklinde. bu mac'in font uzantısı mı?