Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarımcı nasıl birisidir?

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
sadece kendi işini kurmuş bir grafik tasarımcısı düşünün..yapıp satıyor en basitinden.ve bundan para kazanıyor..bu nedir peki ?hangi kategoriye girer?

hayattaki kimliğiniz ne olursa olsun tek gercek, yasamı idame ettirebilmek için çalışmak kazanmak degilmidir zaten..tercihler de zaten edinilmiş yada kazanılmıs kimliklere göre belirlenmiyor mu? bu belirleyici dinamikler de sizi bir amaca görtürüyor..işinizin adı ne olursa olsun..yada siz ve kimliginiz ne olursa olsun..ortada bir amac vardır..kimliginiz de amaca giden yolda aractır bir anlamda..

Peki ozaman şöyle bir denklem kuralım. Bİr arkadaşımızın para kazandığı sektör grafik tasarım camiası dışında. Fakat kendisi tasarımlar üretip arkadaşlarına vermeyi seviyor. Birinin duvarına bir iş yapıyor. Bİr başkasının arabasına giydirme hazırlıyor. Fakat bunu satmıyor. Yani bir gelir elde etmiyor. Şimdi denklemin sonucu... Satış yok, kâr yok... Grafik tasarımcı sayılıyor mu sayılmıyormu. Diyeceksiniz ki zaten başka bir iş yapıyormuş.

Cevap: Evet profesyonel anlamda grafik tasarım işi ile uğraşmıyor fakat bu işi kurallarına ve amacına uygun bir şekilde hazırlayabiliyor. Burada profosyonelliği yanlış anlayabilme ihtimali olan arkadaşlar içinde profosyonelliği açmak istiyorum.

Profesyonel: Yaptığı işten gelir elde eden.

Yani yaptığı işe diyecek laf yok. Ama gelir elde etmiyor yukarıda örnekteki arkadaş.

Ressam Halil ŞİKAR

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
gören demesek gördunu cizen ressamdır(X) ama duşundungunu uygulayabilen tasarımcıdır ...ressamlar tasarımcı olamaz bence bu sanatlarda kendi içinde ayrılıyo
Eminmisiniz ? Bu bir cerraha sen doktor değil cerrahsın demekle eş anlamlı gibidir.
bir ressam herşey olmak zorunda ! Mimar, antropolog, mühendis ,bahçevan,daha pek çok şey ,yani herşey! En önemlisi teknik ressam olmalı bana göre.
yoksa ....Herşey bir birine girer.
Bir resmin arkasına bakmasını yani onu okumasını onu algılamasını bilebilmek (!) gerekir.Tasarımcı olmak için görsel bir objeyi bir ressamın anlatmak istediğini anlattığı gibi tek bakışta anlatabilmektir.Tasarımcı olmak için önce desen ve resim temeli oluşması gereklidir. ;) :D

Özlem BAYIR

🏆Pro Tasarımcı🏆
bahsettiğiniz arkadasınız tasarımcı yönü de olan donanımlı bi insan ve farklı şeylerle ugrasmayı seviyor demek..ancak bunun bir istisna oldugnun farkındasınız sizde..yani siz bu örnegi genelleme yapmıssınız aslında..ha diceksiniz ki istisnalar kaideyi bozmaz..eger tasarımcılıgı tek basına meslek olarak ele alacaksak (keyfi iş olarak yapanlar haric) profesyoneller kazanmıyor mu? siz yaptıgınız işten kazanmıyor musunuz?emeginizin karsılıgı size gelir olarak geri dönmüyor mu? bu işin okulunu okuyup yada bi dunya eğitimini alan ve bu meslekte karar kılmıs idealist kişiler bunu hayat boyu keyfi olsun diye ve işin gelir kısmını düşünmeden mi yapıyorlar sadece....

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Ben tasarımcı değilim, olmayı da düşünmüyorum. Herkes bildiği işi yapmalı ama olamaz mıyım? Elbette olurum, biraz yetenek, biraz araştırma ve kendini geliştirme ve elbette profesyonel yardım alma ile kimsenin yapamayacağı şey yoktur diye düşünmüşümdür her zaman.

Biraz sanatçılık gerekiyor ama hani şöyle toplumdan farklı düşünme; Mesela una baktığında, ekmek görmek değil de, sütün beyazlığını hissetmek gibi...

İşin parasal yönü de var tabi, sizin işinizin kolay olduğunu düşünmüyorum ki; hiç bir iş kolay değil ama siz de müşteri faktörü var. Mesela ben çalışırken tamamen bağımsızım, firmayı kendim şekillendirir ve istediğim hale getiririm işime kimse karışamaz. Siz de böyle değil. Müşteri beklentilerinin bir çok arkadaşınızı olumsuz etkilediğini gördüm. Bu belki tasarımcılık şevkinizi kırıyor da olabilir ki; bu çok normal. Paramı alır, müşterinin istediğini yaparım mantığı da bence bir yere kadar olmalı çünkü o zaman profesyonel değil, her evde herkesin yapabileceği işler ortaya çıkar. Bu da kaliteyi düşürür.

Her zaman söylerim, insanlar sizi değil, siz insanları yönetin. Bu çok basit inanın ki. :)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
bahsettiğiniz arkadasınız tasarımcı yönü de olan donanımlı bi insan ve farklı şeylerle ugrasmayı seviyor demek..ancak bunun bir istisna oldugnun farkındasınız sizde..yani siz bu örnegi genelleme yapmıssınız aslında..ha diceksiniz ki istisnalar kaideyi bozmaz..eger tasarımcılıgı tek basına meslek olarak ele alacaksak (keyfi iş olarak yapanlar haric) profesyoneller kazanmıyor mu? siz yaptıgınız işten kazanmıyor musunuz?emeginizin karsılıgı size gelir olarak geri dönmüyor mu? bu işin okulunu okuyup yada bi dunya eğitimini alan ve bu meslekte karar kılmıs idealist kişiler bunu hayat boyu keyfi olsun diye ve işin gelir kısmını düşünmeden mi yapıyorlar sadece....

Elbetteki dediğinizin aksi şekilde yapılmıyor. Ama konumuz neydi?

"Herkes Tasarımcıyım Demesin" :) Sizin dediğiniz işin ticari boyutu. Bunu sizde ifade ediyorsunuz. Ama siz ticaret ile grafik tasarımcılığı bir biriyle eş değer gibi kabul edip öyle yorumluyorsunuz. Ben ise ticaret tarafını ayırıp sadece grafik tasarımcının ne olduğunun anlaşılması için uğraşıyorum.

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Eminmisiniz ? Bu bir cerraha sen doktor değil cerrahsın demekle eş anlamlı gibidir.
bir ressam herşey olmak zorunda ! Mimar, antropolog, mühendis ,bahçevan,daha pek çok şey ,yani herşey! En önemlisi teknik ressam olmalı bana göre.
yoksa ....Herşey bir birine girer.
Bir resmin arkasına bakmasını yani onu okumasını onu algılamasını bilebilmek (!) gerekir.Tasarımcı olmak için görsel bir objeyi bir ressamın anlatmak istediğini anlattığı gibi tek bakışta anlatabilmektir.Tasarımcı olmak için önce desen ve resim temeli oluşması gereklidir. ;) :D

diyer yazılarımıda tam okursanız size cvp olucak tekrar yazmak istemiyorum bende sizin dedigiznizden farklı bişe demiyorum bunu gercekten anlamak istediniz gibi okumazsanız anlarsınız ....baştan takip edip tek bi söze takılmayın derim ben siz neden kendinze ressam şakir diyosunuz grafiker şahin demiyosunuz yani ben siz ciziyosunuz dime yani cizdinizi bilgisaya aktarmak zorunda degilsiniz onu sade bi şekilde anlatmak en kısa yoldan anlatmak gibi bi görevinizde yok tasarımcının yani grafik tasarımcının bunlara da dikkat etmesi gerek yani bi yerde bi cizgi var ben onu söluyorum grafiker görmekle alakası yok demiyorum

Özlem BAYIR

🏆Pro Tasarımcı🏆
Elbetteki dediğinizin aksi şekilde yapılmıyor. Ama konumuz neydi?

"Herkes Tasarımcıyım Demesin" :) Sizin dediğiniz işin ticari boyutu. Bunu sizde ifade ediyorsunuz. Ama siz ticaret ile grafik tasarımcılığı bir biriyle eş değer gibi kabul edip öyle yorumluyorsunuz. Ben ise ticaret tarafını ayırıp sadece grafik tasarımcının ne olduğunun anlaşılması için uğraşıyorum.

sanırım yanlıs anladınız..ben tasarımcıyla ticareti es deger ölçülerde degerlendirmiyorum..olurmu öyle şey..her işin bi mesleki yani kimliksel boyutu birde maddi boyutu vardır..ikisi farklıdır ama birbirinden bagımsız degildir.anlatmak istedigim buydu...belki de haklısınız.konu baslıgı itibariyle konusulması gerekenlerin dısına cıkıp olayı tüm yönleriyle ele aldım sanırım..o halde bu konuda ortak paydamız var diye düşünyorum..
konu baslıgımıza geri dönelim ohalde..grafik tasarımcı nedir kimdir? :) ben daha cok karmasıklastırmayım olayı..ben de sanırım elimde olmayan nedenlerden dolayı (mesleki olarak) olayı birden fazla yönüyle ele aldım..konudan saptım demek :) pikim..

koxp93

🌱Yeni Üye🌱
Bence Sıfırdan Bişeyler Tasarlayabilen Herkez Tasarımcıdır Ama Amatördür.

saziye

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tasarımcı hiç bir zaman BEN TASARIMCIYIM DİYEMEYENDİR.
çünkü herşeyi bildiğini iddia eden hiçbirşey bilmiyordur...

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Tasarimciyim denilebilmeli... Bu bir güvendir önce kendimize güvenelim ki bize işlerini teslim edenlerde güvensinler... Öğrenmenin sonu yoktur. Fakat grafik tasarim yapmak için kurallar belli ve bu 4-5 yillda çözülüyor geri kalan hersey araç...öğrenmek belkide yeniden görmek...

alonefanky

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.terraspanturkiye.com
tasarımcı görünenden fazlasını algılayabilendir
tasarımcı görünenin arkasını görebilendir
tasarımcı farklılık yaratan ve bu farkı gösterendir
tasarımcı baktığını gören, göremedini düşünendir.

freedeath07

🌱Yeni Üye🌱
tasarımcı bence başkasının yaptığını değil kendi yaptığını bile eleştirbilendir

graffix

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu ne arkadaşlar kaç gündür millet garip garip başlıklar açıo herkes tasarımcımıdır kimse grafikerim demesin iyicene sabah programlarına döndü forum :)
bu arada missgraphic arkadaşıma sonsuz katılıyorum...
tasarımcı; yaptığı işte kendini yansıtabilendir.
tasarımcı; herkesin düşündüğünü düşünmeyendir.
tasarımcı; (bazı plastik sanatlarda) ergonomikliği ve estetiği buluşturandır.
tasarımcı; güzel giyinir, güzel konuşur
tasarımcı; yaptığı işin arkasında durandır ama eleştirilere daima açık olandır.
tasarımcı; herşeyden esinlenebilir.
tasarımcı; uçandır ama konmayıda bilendir
tasarımcıyım demek kolaydır fakat; tasarımcı olmak zordur

saygılar....

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu ne arkadaşlar kaç gündür millet garip garip başlıklar açıo herkes tasarımcımıdır kimse grafikerim demesin iyicene sabah programlarına döndü forum :)

saygılar....
bu ne şiddet bu ne celal hehe
birincisi millet olarak yorumlamasan tuaf bi anlatım tarzı kötü bi tabir olmuş dediklerin dogru yani sıraladıkların ama bu kadar sinirlenmiş gibi niye yazıyosun sonuc olarak forum nedir yazışırsın sen nası bi yorum yazmamızı isterdim ozaman sen ilk sıraya bu uste yazdıklarını yazsaydın ve kapansaydı konu sen nerelerdeydin bu saate kadar arkadaşım sen biliyo olabilirsin ben mesela farklı yorumların olmasından dolayı bi cok şey ögrendim ha başlıklar kötü olabiir ama kötüde yazıcaksınki tartışılsın dime ama yani

Son düzenleme:

samyeli3434

🌱Yeni Üye🌱

saygılar....

bence çok güzel söylemisn

syd barret

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tasarımcı deli olandır

bence bir kimliği yoktur her şektörden iş gelir çünkü
kısaca özgür ve objektif düşüne bilen ama en önemlisi
yürürken bile baktıgı yeri hayal edip düzelten bir sokagı degiştiren kişidir. kısa düşle kalın derim ben.

can_grafik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
tasarımcı olunmaz tasarımcı doğulur :D:D:D

kndrc

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ahmetkunduraci.com
Tasarımcı "tasarım" kelimesinin anlamını öğrenmiş insandır.
Ne yazıkki halkımızın %90'ı kendini tasarımcı sanıyor.
Bir adam gelior:
-Ya ben söyle bişey tasarladığım yeğenim, bizim siteye söyle birşey koyalımda göze hitap etsin.
diyor.
Bi adam geliyor:
-Bence mavi çok göz almış orda, kaldırsak o maviyi ordan. Su üstümdeki gömleğin renginden olsa (ki o rengin ismini bilmez *****).
diyor.
Bir adam geliyor:
-Yeğenim valla oturduğunuz yerden para basıonus haaa.İki renk verion, iki de yazı yazı yazıon indiregandiyi yapıon haa.
diyor.

Gerçek tasarımcı bu laflara aldırış etmeden işini halledendir....