Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
yaa arkadaşlar ben bugün grafikerliğe başlamak için bi matbaacıya gircektim ama sizin bu konuşmalarınız bu maaşlar beni grafikerlikten soğuttu 18 yaşındayım grafiker olmak istiyodum benim bi arkadaşım bana 3.5 milyar alıom dedi aylık dedi bn o yüzden girmek istedim bu işe o nasıl alıyor o zmn o sizden farklı işmi yapıyor sorucam sizede cvp vercem 2.5yıldır yapıyomuş o bu işi.. sorucam ona bakalım doğrumu söylüyo bu kadar kişi 1 milyar , fln 600 ytl alırken o nasıl 3.5 milyar alıyomuş sorcam cvpı iletirim size

Eğer siz maaş yüzünden grafiker olmak istiyorsanız o fiyatı almanız zaten tamamen hayal olur. Grafik tasarım mesleği yetenek gerektiren mesleklerden birisidir. Maaşı düşünüyorsanız ve bunun için grafiker olmak istiyorsanız yol yakinken yetenek gerektirmeyen bir iş bulup o fiyatı kazanmaya bakmanız sizin açınızdan daha karlı olacaktır.

Not: Yeteneğiniz yok demek istemiyorum. Yukarıda ki mesajımdan bu anlaşılmasın.

burhandmr

🌟Usta Tasarımcı🌟
kendine güvenen ve isi bilen herkes hakettigi parayi alir. isveren 600 ytl ye calisan bir grafiker bulursa neden baskasina daha fazlasini versinki. benim calistigim piyasada benim 2500 ytl fiyat verdigim bir tasarim isine, kendini grafiker sanan bir sürü arkadasim 500 ytl fiyat veriyo, arkadaslar anadoluyu bilmem oranin yasam standartlari farkli 600 ytl bir cok yerde iyi para olabilir ama istanbul farkli, bence problem maas konusunda kendi icimizde, fiyatinizi belirleyin ve altina calismayin.

güneş gün

🌟Usta Tasarımcı🌟
Eğer siz maaş yüzünden grafiker olmak istiyorsanız o fiyatı almanız zaten tamamen hayal olur. Grafik tasarım mesleği yetenek gerektiren mesleklerden birisidir. Maaşı düşünüyorsanız ve bunun için grafiker olmak istiyorsanız yol yakinken yetenek gerektirmeyen bir iş bulup o fiyatı kazanmaya bakmanız sizin açınızdan daha karlı olacaktır.

Not: Yeteneğiniz yok demek istemiyorum. Yukarıda ki mesajımdan bu anlaşılmasın.

kesinlikle katılıyorum

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çok ama çok üzücü... Gerçekten 400 - 1000 YTL arasında grafikerlik mesleği yapıp icra eden arkadaşlar kendinize güveniyorsanız patronunuzla konuşun, durumu anlatın. Ayıp yaaa... İstanbul için konuştum.

barmix_07

🌱Yeni Üye🌱
Zonguldak ta matbaada çalışıyorum afiş,katalog,dergi, kartvizit grafiğinden basımına yapıyorum maaşım sizinkilerin yanında çerez parası gibi sanırım ama konuyu açan arkadaşım
için şunu diyebilirim ki piyasa çok kötü ama kendini çok ezdirme maaş sanada uygun geliyosa güzel güzel çalış derim.
Teşekkür ederim...

enoes

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar ben 18 yaşında kayseride yaşayan bi gencim grafiker olmak istememin nedeni grafik yapmak hoşuma gidiyor lazım oluyor hemde çalışacak bi iş olur milyarları götürmek istemiyorum 1000-1500ytl falan maaş alsam hadi biraz daha az bana yeter üstelik bilgisayara karşı elim aşırı yatkındır ama grafiker olmak için ne tür bi yetenek gerek bilmiyorum ama yüksek ihtimalle bende var sizce grafiker olmalımıyım??? acil cevap bekliyorum

dolphin55

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar ben 18 yaşında kayseride yaşayan bi gencim grafiker olmak istememin nedeni grafik yapmak hoşuma gidiyor lazım oluyor hemde çalışacak bi iş olur milyarları götürmek istemiyorum 1000-1500ytl falan maaş alsam hadi biraz daha az bana yeter üstelik bilgisayara karşı elim aşırı yatkındır ama grafiker olmak için ne tür bi yetenek gerek bilmiyorum ama yüksek ihtimalle bende var sizce grafiker olmalımıyım??? acil cevap bekliyorum

Kayserinin iş potansiyeli ve maaş denkliğine bakmanı öneririm. İnan bilgisayar bilgisi artık yetmiyor. Ben 95 yılında ilk bilgisayar tuşuna basmıştım. (ki 386 DX bilgisayardır kendisi şuan kullandığımız bilgisayarların atalarındandır. - Teknik Lise Bİlgisayar Bölümü) Artık bilgisayar sektörünün tümden can çekiştiği bir dönemdeyiz, herkes bilgisayarCI, herkes tasarımCI... Ben kendi çalıştığım yerde bile her zaman söylüyorum "Ben grafiker-tasarımcı değilim" diye. Teknisyenim ve bazı programlara elim yatıyor o kadar.
Seçeceğin meslek gerçekten yapmayı sevdiğin bi iş olmalı ve yaşam standardını sağlamalı. Eğer bunları göze alıyorsan hiç durma başla, yok ben iyi para kazanmak istiyorum grafikerlik önemli değil diyorsan başka bişiyler düşün...

baambam

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kendine güvenen ve isi bilen herkes hakettigi parayi alir. isveren 600 ytl ye calisan bir grafiker bulursa neden baskasina daha fazlasini versinki. benim calistigim piyasada benim 2500 ytl fiyat verdigim bir tasarim isine, kendini grafiker sanan bir sürü arkadasim 500 ytl fiyat veriyo, arkadaslar anadoluyu bilmem oranin yasam standartlari farkli 600 ytl bir cok yerde iyi para olabilir ama istanbul farkli, bence problem maas konusunda kendi icimizde, fiyatinizi belirleyin ve altina calismayin.

Katılmamak mümkün değil. Taviz verdikçe patronlar rakamları daha da aşağıya çekmeye çalışıyor.

Ayrıca iki tuş basan ben grafikerim diyor, patronlar da bunu çok kolay yiyor, ya da işlerine geliyor, nasıl olsa ucuza çalıştırıyor biri gider biri gelir fikrinden vazgeçemiyor.

cem bulut

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
küçük yerlerde küçük paralar ödenir bu sadece grafikerler için geçerli değil arkadaşlar.. bir araştırın bakın, kırıkkalede, nallıhan da, beypazarında 250 milyon aylıkla farklı işlerde çalışan gençler var. grafikerim diyenler de var matbaa bilgisine sahip olmadan. E patronlar da ucuza eleman arıyorlar, ilk diyeceğiniz şey, (kendinize güveniniz varsa) 600-700 e çalışan bir grafikere maaş verirsiniz ama, matbaa bilgisi yoksa size aylığı 2 milyardan aşağı gelmez diyin. bilginizi şak diye anlar merak etmeyin...:) çünkü o fiyata aldığı grafikerler inanın bi ton masraf açıyor çalıştığı yere))))

ybenli

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.alanya3d.com
Arkadaşlar ben bu işe başlayalı 3 yıl oldu. 42 yaşında olmak da bişiler kazandırıyor. Patronlar 2 ye ayrılır. kaliteli iş isteyen ve ucuz iş isteyen. Ben sizlere derimki ucuz iş isteyen patronlarla çalışmayın tabii siz kaliteli iş yapıyorsanız. Ben başladıgımda 800 alıyordum, sonra başka yerde 1300 verdiler orada başladım. şimdi 2000 alıyorum. ama grafikerlerin sorunu para olmamalı. öncelikle böyle bir site altında toplanmalı sonra bir birlik olmalı. aradaki çürük domatesler ayıklanmalı. Patron corel ögrensin boşverin siz. matbaaya gönderceği işi size kontrol ettirmeden yolasında göreyim. ayrıca bu işi sadece para için yapmayın derim ben. sinemada rol kesmek neyse bizim tasarımımızda odur. ruhunuzu katmazsanız içi boş kalır yawan olur.

Neyse 3 yıllık bir grafiker olarak sanırım gereğinden fazla nasihat ettim. BU İŞİ BEN SEVEREK YAPARIM VE KARŞILIGINI ALIRIM. BU SİTEDEKİ KANKAM BİLİR....

lugedas

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
İstanbulda 8 aydır bi reklam şirketinde grafikerlik yapıyorum 600 ytl alıyorum 600 ytl lik işler yapıyorum :) ilk işim ama tecrübe kazandım kısa sürede şimdi yeteneğime bakarak 600 ytl yi az buluyorum zam istiyorum ama patron takmıo bile bu yüzden iş arıyorum bulur bulmaz kendimi pahalıya pazarlıcam :)

kerem666

🏅Acemi Tasarımcı🏅
valla arkadaslar kimse sasırmasın ucretlere ben 7-8 senedir bu isi yapıyorum bu isin her alanında calıstım kısaca ozetiliyim size...

matbaada calıstım 3 sene
dergide calıstım 1 sene
filmcide calıstım 1 sene
kendi ajansımı actım 2 sene
simdi de serigraf ve laminasyon sirketinde calısıyorum ve 1250+sigorta.

bunlara gore siz karar verin ve sunu da eklemeden edemeyecegim kimse kendine grafiker demesin grafikerlik doğustan olusan bi sanattır eger bu kiside mevcut degilse diger turlu zoraki bi meslek haline donusur. herkese iyi calısmalar.

by graf

🌱Yeni Üye🌱
arkadaslar ben istanbulda grafikerim gilm atolyesinde calısıyorum.Freehand-Photoshop-Quark-İndesing-Illıstrator-Preps-CTP kullanıyorum.Aldığım maas 2.500 Ytl+ mesai+ssk+yol+yemek.Ama piyasadaki grafikerler yüzünden meslekten nefret ettim.Hazır denilen isler geliyo yanlıs olduğunda hatalı biz oluyoruz. Adamlar isi daha basık asamasına getirmeden grafikerim diyo.Aklı olan film atolyesine girip calısmasın.Ben kaçmanın yollarını arıyorum su an.Grafikerlik isi bilgisayarda yapmak değildir. Grafikerlik isi sorunsuz sekide hazılayıp baskıya vermektir.hele hele gönder filmciye halleder hiç değildir.:)

Sweetce

🌟Usta Tasarımcı🌟
bakın tek sorun şu. patronlar oturuyor bilgisayarın başına iki kurcalıyorlar coreli tamam bizde öğrendik diye bu işe emek veren insanlarla çalışmıyorlar. sanıyorlar ki on dakikada corel öğrendik. 1000 ytlyi grafikere verene kadar ben aşağıda bu parayla 4 tane işçi çalıştırırım diye düşünüyorlar. olan grafikerlere oluyor. ha birde demeden geçemeyeceğim bu işte grafikerler kadar zarar eden bi sektör daha var oda rebroculuk. yani renk ayrımcılık . neden mi? Çalışmayı düzgündürüst yapamayan patronlar iki sallama birşey çizip rebrocuya yani renk ayrımcıya götürüyorlar. biliyorsunuz bizim işte detaylar çok önemli. bazen corelde gördüğünü alamayabiliyorsun. çünkü renk ayrım makinaları hata verebiliyor yani bozuk çalışmadan düzgün bir film elde etmek zaten aptalca değil mi. olan rebro çalışanlarına oluyor. neymiş ben corelde gördüğüm gibi film isterim. sonra anlat anlat derdini anlatamazsında. anlayacağınız kayseride durumlar vahim... zaten o yüzdende kendime adam gibi bir iş arıyorum ya. ha bulabileceğimide sanmıyorum. çünkü gelen gideni hep aratıyor(benim şahsi fikrim tabiki)

allah yardımcınız olsun

katılıyorum...
işverenlerin işine geliyor bence... dışardan bakıp ne yapıyorsunki sanki çok kolay çok basit diyerek işin içinden sıyrılıyorlar... değer veren yok bu meslege saygı gösteren pek nadir.. bundan 3, 4 yıl önce böyle değildi ama şimdi maalesef durum böyle... nereye gidersek gidelim (Ankara,İzmir,İst vs.) insanlar işverenler (patronlar) aynı seviyede oldukça , ilerlemedikçe gelişmedikçe mesleğimize saygı duyulmayacak ve maaşlar da bir o kadar düşük olacaktır... şuan ayaklar altında bu sektör... bencillik desen diz boyu herkes kendi derdine düşmüş... artık tabiri caizse birzamanlar kurtlar vardı şimdi çakal olmuşlar..bu maaş sıkıntısı daha da kötüye gidecek hazır olmalıyız..

MatRiX58

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar genelde sizin yorumlarınızı okumak her zaman bana zevk verici bir iştir. Pek fazla forumda aktif olmam ama devamlı burda olanlardan biriyim çoğu arkadaşımızın yorumu olumsuz yönde gerçekten içler acısı bir durum sizede bu konuda hak veriyorum emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Tam 9 yıldır bu işteyim belki çoğunuz inanmayacaksınız ama şuan yaşım 21 bu işe ilkokulda başlamıştım tam 12 yaşımda o yaşımdan bugüne sabahları okul öğleden sonra akşama kadar parttime ajanslarda çalıştım çoğundan malesef ki maaşımı alırken sorunlar yaşadım, işe giriş çıkışlarımda sorunlar yaşadım vs. vs. ancak her zaman işimi severek yaptım şuan Sivas'ta bir matbaada 3000 ytl maaş + sigorta + yemek ve sabah 9 akşam 18 arası çalışıyorum matbaanın jokey ismiyim bilgisayar bilgim ileri düzeyde 3d max, edius, ps, ai, sound forge, corel, freehand başlıca kullandığım programlar arkadaşlar bundan tam 9 yıl önce photoshop ta yazdığım yazıyı başka bir yere taşıyamayacak kadar bilgisizdim sabırla herşeyin çözüldüğünü gördüm kendinizi geliştirdikçe insanların sizi kaybetme korkusunun içlerine çöktüğünü gördüm çünkü siz kendinizi geliştirdikçe karşınızdaki insanın işini daha iyi yapıyorsunuz sorumluluk aldıkça patronlarınızın içlerinin rahatladığını görüyorsunuz. Bundan tam 9 yıl önce aldığım maaşla zannediyorum basit bir gömlek alabiliyordum ama şimdiye baktığımda Sivas şartlarında çok çok iyi bir para aldığımı görüyorum.

Sonuca gelecek olursak arkadaşlar maaşınız belki yaptığınız işin karşılığı olmayabilir. Bu kadar yıllık deneyimime rağmen hala grafikerim diyemiyorum bilmediğim birsürü şey var bu işi İngilterede eğitimini yapamama rağmen hala diyemiyorum, ilk önce siz belki 600-700 Ytl ücretlerle işe başlarsınız (hangimiz başlamadıkki) kendinize güvenin, karşınızdaki insanın işini severek yapın ve patronların en hoşuna gidecek şey sorumluluk alın bunları yaptıktan sonra patronunuz mutlaka sizi farkedecek maaşınızla ilgili konuştuğunuzda %90 sizi geri çevirmeyecektir(istisnalar hariç).

Hepinize bol kazançlı ve başarılı günler diliyorum arkadaşlar.

delta

🌱Yeni Üye🌱
valla kardeş ben istanbuldayım askerden yeni gelmeme rağmen 2000 ytl maaş alıyorum bu arada benim patronumda kayserili:)

Efkar Dinc

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaslar,

Foruma yeni uye oldum. Fransa'dan katiliyorum.
Mesaji okuyunca sok oldum.. Maaslar arasi bu kadar dengesizlik ic karartici..
Allah yardimciniz olsun..

Son olarak bana 50 000 verseler grafiker olamam, cunku bende o yetenek yok..
Az once calismalarinizdan bazilarini gordumde, benim
'vay be ne guzel yapmis' dedigim calismalara siz 'cik olmamis bi daha dene' demenize hayran kaldim..

Bundan sonra sizi izlemeye, okumaya devam edicem..

Saygilarimla,
Efkar Dinc

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben ankaradayım 6 senedir grafikerlik yapıyorum 9 senedirde photoshopla ilgileniyorum ama maaşım 740 ytl tasarımlarım güzeldir hemen hemen herkes beğenir yaptığım işde fazla sorun çıkarmam bir yerlerde eksiklik var ama çözemedim sadece corel kullanan arkadaşım 1,200 maaş alıyor birazda şans işi galiba ben 4 programla bu maaşı alıyorsam...

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
ben ankaradayım 6 senedir grafikerlik yapıyorum 9 senedirde photoshopla ilgileniyorum ama maaşım 740 ytl tasarımlarım güzeldir hemen hemen herkes beğenir yaptığım işde fazla sorun çıkarmam bir yerlerde eksiklik var ama çözemedim sadece corel kullanan arkadaşım 1,200 maaş alıyor birazda şans işi galiba ben 4 programla bu maaşı alıyorsam...

aslında fazla kazanmadaki olay çok program bilmekle alakalı değil 1 programla 4 programlık iş çıkarabilmekte tabi birde arkadaşının özel durumları patronla diyaloğu vs fln tartışılır ama şuda bir gerçek iyi grafiker aynı zamanda emeğini iyi pazarlayan grafikerdir.

İzmir standartlarına gelince ben yüksek maaşdan fln geçtim bu işi uzun zaman içerisinde tecrübe edinerek öğrenmiş bilgisine önce kendi güvenip sorumluluk alabilen bir grafikerin değeri asgari 1000 ytl olmalıdır (yani şahsen ben 1000 ytl altında çalışacak grafikerle çalışmak istemem) ama durum ne yazıkki şundan ibaret iş görüşmesine gidiyorsunuz size ne kadar maaş istiyorsunuz diye sorulduğunda 1000 ytl dediğinizde tamam diyerek kabul eden firmalar 1 ay deneme süresi olsun diyorlar kabul eidyorsunuz 1 ay çalışıyorsunuz ne maaşınızı zamanında alabişliyorsunuz hatta avansınızı bile zor alıyorsunuz nede 2. ay o ajansla yada matbaa ile çalışmak istiyorsunuz piyasa bu hale kadar geldi hoş matbaa ve ajans sahipleri açısından da düşünmek gerektiğine inanıyorum biraz müşteriler ne kadar sağlam burda bir çelişki var öyle müşteriler oluyoki herşey prüzsüz bi şekilde gerçekleşiyo iş olması gerektiği gibi sizide müşteriyide memnun edicek şekilde yapılıyo ama bazısıda oldukça üzüyor ya ödeme yapmıyor ya geç yapıyor yada çek veriyor karşılıksız çıkıyor vs vs ödememek için kılı kırk yarıyor e budurumda ajans yada matbaa zor duruma düşüyor çünkü emek zaman kaybı yaşıyor ve birde kıt kanaat geçinen bir ajans yada matbaa ise bu durum otomatikman biz grafikerlerede yansıyor böyle olması ekonomik dengesizliklerden kaynaklanıyor diye düşünüyorum kısaca birilerinin kaybetmesi bizimde kaybetmemize neden oluyor

Büşra Giritoğlu

♾️Grafik Gurusu♾️
ben bir reklam ajansında staj yapıyorm 150ytl alıyorm.bu meslekde iyi maaş almak için anladmki çok yüksek mevkide olmak lazm.bu işe yıllarımızı verip o yıllarda büyük tecrübe edinmek lazmmış.ajanstaki art directör bayan 5000 ytl maaş alıyor.bu durumda bakmakla görmek arasındaki farkıda çok daha iyi anlıyorz.bazı insanlarn bu meslekdeki düşünceleri ise oturdumuz yerden para kazanoyomuşz yazık diyorm.aldınız maaşları duyunca üzüldm açıkcası ben daha iş hayatına yeni atılan biri olarak.