Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

heidelbeg acemisi

sağfare

🌱Yeni Üye🌱
63 model bir heidelbergde yeni çalışmaya başladım blanket altı besleme ölçüleri nasıl olmalı
birde baskının ilk3 - 4 tanesinde gölgeleme çift görüntü oluşuyor
yardımcı olursanız sevinirim

Benzer konular

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Selam arkadaşım
Kalıp Kazanı Beslemesi : 0,53 mm Kalıp la Birlikte (Kalıp ve 1 astrolon denk gelmektedir)
Kauçuk Altı Beslemesi : 3,15 mm Kauçukla birlikte
Baskı Kazanı Altı Beslemesi : 1,33 Sacı ile birlikte

Bu ölçüleri micrometre ile ölçüp altını besleyeceksin
Kuşe Karton kullansan daha iyi olur.

sağfare

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim. güzel de ben bu dağbaşında micrometreyi nerden bulacağım aşağı yukarı şu kadar karton şukadar biletlik falanı yokmu bunun

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok teşekkür ederim. güzel de ben bu dağbaşında micrometreyi nerden bulacağım aşağı yukarı şu kadar karton şukadar biletlik falanı yokmu bunun

dag basinda mikrometre yok demissin Heidelberg orayi nasil buldu ?

lupsuz mikrometresiz baski olurmu ?

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
olduruyoruz napalım

mikrometresiz kabataslak 300 gram kagit kullan diyemeyiz, kagit 300 gramdir ama volum olarak belki 350 gramm kadardir.

bu mevzu öyle derin bi mevzuki, anlat anlat bitmez. hatta mikrometre bile bu konuda assagi yukari yükseklik ayarini belirmeye yarar, esas ayari vermek icin özel aletler var.

sağfare

🌱Yeni Üye🌱
micrometre yok,özel alet yok ama bu makin aiş basacak mecburuz temin edilir ama bana şimdi ayar lazım özelini sonra yapacağım yinede cevap yazanlara teşekkürler

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Kardeş orda elinde mevcut olan karton ne var 300 gr kuşe veya elinde mevcut amerikan bristol varsa gramajlarını bildir sana ne kadar bırakacağını söyliyeyim.

lutfi_84

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşım ben 73 modelde çalışıyorum
5 adet 210 gr bristol + 1 adet 135 gr kuşe koyuyorum cam gibi çıkıyo hiç bi sorun yok
dene
gölgede ilk baskılarda yapabilir blanketi silip baskıya girersen yapabilir bide blanketi gerdir yazılarda gölge yapıyorsa gevşemiştir

burhanhora

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Böyle bir soruya böyle cevaplar gayet normal.
1 - Makinanın blanketi göz kararı ayarla (Eğer Baskı ustasıysan)
2 - Çelik altını göz kararı ayarla
3 - Kalıp altını göz kararı ayarla
4 - Kalıba değen rulmanları kontrol et
5 - Merdane ayarlarını kontrol et
6 - Olmadımı
7 - 2 Adet 300 gr mat Kuşe - 3 Adet 90 Gr 1. Hamur kağıdı yerleştir. Baktın az bir 1. hamur ilave et. Baktın Fazla 1. Hamur geri al.
8 - Yani deneme yanılma yap kardeşim.
9 - Senin becerine kalıyor.

Bu sorun genllikle pompalı makinalarda olur. TRAM GENİŞLEMESİ. Ama zannetmiyorum ki gölgeleme kaucuk altından olsun. Böyle problemler Fazla forsalı çalışmaktan meydana gelir. onun içinde kalıba değen merdane rulmanlarının kesinlikle değişmesi lazım.

sağfare

🌱Yeni Üye🌱
ya herkes sağolsun sorun halloldu. bu kadar ilgi beklemiyordum demekki matbaacılar birbirini çok seviyormuş hep böyle olalım sağolun .özellikle xblack ustam sonsuz teşekkürler

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
ya herkes sağolsun sorun halloldu. bu kadar ilgi beklemiyordum demekki matbaacılar birbirini çok seviyormuş hep böyle olalım sağolun .özellikle xblack ustam sonsuz teşekkürler

Sen sağol ustam matbaacılar bu tür konularda hep birbirine destek veriyor da. Birde fiyat istikrarı sağlasak fiyatlardada işin hakkını alabilsek çok güzel olacak.

Ben bazı sıkıntıları gördüm yaşadım o yüzden meslektaşlarım görmesin diyorum. Teşekkür ederim.

gürcan1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sayın burhanhora en güsel cevabı sölemişsin bu adam da bu deneme yanılma yöntemini yapamıyorsa bıraksın o heidelberg'i .başka diyecek biş ibulamıorum ben

ussamx

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaş sorunu çözmüş ama bende kendimce bir yorum yapayım ve yorum yazan arkadaşların değinmediği bir konuya değineyim istedim

pompalı ofsetler ülkemizde en yaygın ve uzun süreli kullanılan makinelerdir tabi gestetnerler geldi drum biraz değişti ama :) her makinenin bir kullanım ömrü olduğunu göz önünde bulunduracak olursak almanları hakikaten tebrik etmek gerekir özelikle pompalı ofsetler ve kazanlı dediğimiz tipo baskı makineleri üretildikleri tarih ve teknolojinin çok üzerinde performans göstermişlerdir öyleki 30 - 40 yıllık bu makinelerin şanslı olanları günümüzde hala çok sağlıklı baskılar vermektedir.. buradaki şanstan kasıt makine sahibi yada çalışan ustanın operatörünün işini ne kadar sevdiği çalışma şartları iş bilinci ve buna benzer etkenlerdir buda bize makinenin öyküsünü verir tabiki makine birçok el değiştirdiği için daha önceki sahiplerini bulup onlarla konuşma şansımız yok başından neler geçtiğini bilemiyoruz kendisine sorsak sormaya gerek yok o zaten sormadan anlatıyor herşeyi:) ama lisanı farklı olduğu için herkez anlayamıyor....

Eğer almanın makine üzerine koymuş olduğu basit talimatlar makineyi kullananlar tarafından geçmişten günümüze harfiyen yerine getirilseydi şimdi biz burada bunları konuşuyor olmazdık

Alman derki :

kırmızı yağ delikleri hergün hatta makinenin sürekli çalışması halinde günde 2 defa

sarı yağ delikleri haftalık bakımda

yeşil yağ delikleri aylık bakımda yağlanmaladır

bizde ise bu şu şekilde uygulanır bilemiyorum belki uyarı levhası almanca olduğundan olabilir :)

kırmızılar haftada yada 2 haftada bir

sarılar ayda alemde bir

yeşiller ise hiçbir zaman yada 5 - 6 yılda bir oda arıza verip montör geldiğinde

ve birde bakımları vardır günlük, haftalık, aylık, yıllık

gene bu bakımlarda çoğu zaman yapılmaz yapılsa bile gerektiği gibi yapılmaz

örneğin :

günlük bakımın bir gereği olan makine kapatılınca kalıba değen 4 merdanenin ebonitlerden ayrılması bunu yapan sayılı usta tanıyorum bir elin parmaklarını geçmez zaten piyasada bulunan sağlıklı iş basabilecek pompalılarında sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor

yukarıda yazdıklarımın ana fikri kısaca şudur

eğer eline biryerlerden bir pompalı ofset geçtiyse ve bu şanslı olanlardansa ona çok iyi bak

yok eğer şansızlardansa ve sana sorun çıkarıyorsa ondan bir an önce kurtulmaya bak çünkü tamiri yani gerçek anlamda yamiri telafisi mümkün değildir mümkün olsa bile çok ağır masraflarla eski sağlığına kavuşabilir ...

eğer sen sadce çalışıyorsan boşuna kurcalama merdanesini rulmanını bas gitsin sana ne bu baskılar izli mizli diye sorarlarsa çağırın ustasını yapsın dersin...

yok ben illa kurcalayacam diyosan onuda sen bilirsin kurcalaya kurcalaya en sonunda montör olur benim gibi sürünürsün :):):):):)

kxxn

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşım bence senin makinende ve eski model pompalılarda yaygın bir sorun olan çiftleme sorunu var kağuçuk altınla oynaman geçici bir süre için makinenin olduğüunu zannedersin ama problemin ileride veya hassas tram basarken maksa tarafıyla etek tarafının tonlarının aynı olmayacağını tahmin ediyorum problemin bu ise iyi bir montör bulmanı tavsiye ederim

ugur_34

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ugurkaralar.com
arkadaşım çok hassas bir konu bu. göz kararı falan olmaz bunlar. ben kauçuk altına 4-5 tane 300 gram koyanıda gördüm ama gramajlı iş bastığında cam gibi çıkar sonradan 1.hamur bastığında baskı çıkmaz. kartonda çift alırsa makine kauçuk kazanı elinde kalır. benden söylemesi. besleme yapmak için özel kartonlar var onları kullan.