Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator de 3d

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar resmi indirdiginizde gorebileceginiz gibi, onden gorunus verilen bir kesitten yola cikarak 3 boyut kazandirilmis bir dekoratif nesneyi illustrator de yapma sansimiz var mi?

ben effect menusunden 3d efektiyle yapmaya calistim ancak resimdeki gibi olmadi..bunu illustratorde yapma sansimiz var mi?

https://rapidshare.com/files/194203014/3d.jpg

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
yapılır bence.. illüstratörde de yapılır ps'de de yapılır örnekteki çalışma... ama her işin bir programı var bence, 3d çalışmalar için 3D max kullanmanız daha doğru olur, bu işin programı o çünkü.

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
3d max bilmiyorum ama illustratorde bunun nasil ve nerden yapilacagini soyleyen olursa bu sorunu asabilirim..

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
98945915df3.jpg

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Şöyle yapın kesiti düzgünce oranlı çizin. Görev çubuğundan Effect/3d/extrude-bevele girin. Çiziminizi seçip, resimdeki ayrıntıları uygulayın. Farklı çizimler geldikçe özellikle depth-derinlik ve perspektif ayarlarıyla oynayarak ayrıntıları ayarlayın. Işıkla oynayarak çizimdeki ayrıntıyı, gerçekçiliği arttırabilirsin.
68009598lw1.jpg
[/URL] [/IMG]

Son düzenleme:

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
fylosoft soylediklerini denedim oldu, ancak kullandigim efektin degerlerini aynen diger sekle otomatik olarak nasil kopyalayacagim? yani bir nevi frehanddeki gibi..

birde bu cizdiklerimi katalogu indesign da hazirladigim icin oraya aktaracagim..renklerde ve cozunurlukte sorun yasamamak icin aktarmayi nasil yapmami tavsiye edersiniz?

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
fylosoft soylediklerini denedim oldu, ancak kullandigim efektin degerlerini aynen diger sekle otomatik olarak nasil kopyalayacagim? yani bir nevi frehanddeki gibi..

birde bu cizdiklerimi katalogu indesign da hazirladigim icin oraya aktaracagim..renklerde ve cozunurlukte sorun yasamamak icin aktarmayi nasil yapmami tavsiye edersiniz?

Layer paleti açıkken efektli nesnenin bulunduğu katmanı seç, katmanın sağında bir yuvarlak var onu seçip sol tık + alt ile sürükleyip özellikleri kopyalamak istediğin nesnenin layerindaki yuvarlağa bırak. Bütün özellikler kopyalanmış oldu.

Ondan sonra bu çizimleri ai olarak kaydet. Sonra resim alıyormuş gibi indesigne çağır. İndesigndan pdf verirkende doğru ayarlar verirsen bir sorun olmaz.

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tamamdir kardes sorun yok..cok saol..
son olarak ekledigim resimdeki asagiya donen kismi nasil yapabilirim peki?
duz perspektif ile olanlar dedigin gibi 3d bevls ile oldu ancak bunu nasil yapabilirm?
3d2cr3.jpg

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
tamamdir kardes sorun yok..cok saol..
son olarak ekledigim resimdeki asagiya donen kismi nasil yapabilirim peki?
duz perspektif ile olanlar dedigin gibi 3d bevls ile oldu ancak bunu nasil yapabilirm?
3d2cr3.jpg

Kesiti görmeden bişey diyemem, Ancak gördüğüm kadarıyla 2 ayrı parçayla yapılabilir.

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ilk mesajimda yukledigim gibi bir kesit dusunebilirsin..tum kesitler onden gorunuse gore geliyor ama bazi urun resimlerinde perspektifi boyle almislar..

aslinda sorun 2.parçayı illustratore 1.parcanin devami oldugunu anlatmakta..
yaniliyor muyum?

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
ilk mesajimda yukledigim gibi bir kesit dusunebilirsin..tum kesitler onden gorunuse gore geliyor ama bazi urun resimlerinde perspektifi boyle almislar..

aslinda sorun 2.parçayı illustratore 1.parcanin devami oldugunu anlatmakta..
yaniliyor muyum?

Haklısın burada Ai'nin 3d özelliklerinin sınırına geliyoruz. Çünkü burada 3d uygulamalarda kullanılan 2 nesnenin arasını şu çizginin yardımıyla doldur gibi özellikler (loop gibi) yok. Bizim kullandığımız vektörel programlardaki bleend benzeri bir araç lazım bunun için. senin profili, 2 ayrı nesneyle yapmaya çalıştım ama ne pratik ne de güzel oldu açıkcası. Bu durumda yapacağın şey resmin üzerinden yeniden çizmek olabilir.

Yok benim işim hep bunlarla olacak diyorsan sana cinema 4d yi öneririm.

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
oncelikle ilgin icin tesekkur ederim..bu is aslinda, firmanin mimari islerini yapan kisilerin bu urun resimlerini bana vektorel olarak degilde png uzantisi ile vermesinden ortaya cikti...baskida iyi cikmayacagini bildigim icin yapilabiliyorsa yapmak icin konuyu acmistim..

katalog sayfasinin sablonunu yaptim musteride onayladi..bu png leri kullanacaz artik..

kolay gelsin..ii calismalar..

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
oncelikle ilgin icin tesekkur ederim..bu is aslinda, firmanin mimari islerini yapan kisilerin bu urun resimlerini bana vektorel olarak degilde png uzantisi ile vermesinden ortaya cikti...baskida iyi cikmayacagini bildigim icin yapilabiliyorsa yapmak icin konuyu acmistim..

katalog sayfasinin sablonunu yaptim musteride onayladi..bu png leri kullanacaz artik..

kolay gelsin..ii calismalar..

3d bir programdan sana vektörel çıktı veremezler. Bu programların vektörel özellikleri vardır ama çıkışlarını o şekilde veremezler. Tahminimce arkası boş png imajlar vermişlerdir. Çok küçük değillerse gayet işe yararlar. jpge oranla çok daha derin ve iyi bir fomattır png. Gözünü seveyim png gelmiş daha ne istiyosun:). Bir kaç ayar ver ps'de iyi durur onlar. Psd formatında da dökümanına alırsın çok iyi olur.

Son düzenleme:

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben biraz fazla mukemmelliyetciyim..:)
zaten artik ugrasmiyorum gelenleri aynen koyacam..ama yapabilseydim yaklasik 100 tane falan urun var hepsini bastan cizecektim..

sen fotolari iyilestirmek icin hangi efektleri kullaniyorsun?

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
ben biraz fazla mukemmelliyetciyim..:)
zaten artik ugrasmiyorum gelenleri aynen koyacam..ama yapabilseydim yaklasik 100 tane falan urun var hepsini bastan cizecektim..

sen fotolari iyilestirmek icin hangi efektleri kullaniyorsun?

Filtre olarak gerekirse çözünürlüğü düşük, karlanmış fotoğraflar için noiseden-dust stracthes olmassa son çare gaussian blur.

Tabiki renk ve ışık ayarları, levels, channel, Keskinlik azsa sharpen. Ve olabildiğince fotoşopdan kullanacağım büyüklükte çıktı veriyorum. Vektörel programda zorunda değilsem transform vermiyom resmi bozmamak için.

imacimac

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben genelde despeckle ve median i kullaniyrm..bazende sharpen..
ancak ekran kalibresine cok fazla guvenemedigim icin acikcasi uygun ayarlari kestirmek cok zor oluyor..mesela is yerinde cinema display 20 inch monitorum var, ekrandaki goruntu ile baski arasında daglar kadar fark oluyor..bakmayan sistemci kalmadi hicbiri yapamadi..ben freehand kullaniyordum, indesign ile illustratore gec rahat et dediler hem ekran kalibresi hem de font acisindan ancak hic de bekledigim gibi olmadi..