Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ders: Paskalya Yumurta Çizimi 3D (Adobe İllustrator)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
1. File – New; Ellips Tool ile Alt tuşu basalı tutarak oval çiziyoruz. Daha sonra Direct Selection Tool ile soldaki ortada olan noktaya seçiyoruz.

1copyzh6.jpg

2. Seçilen noktayı silmesi için Delete tuşuna basıyoruz. Daha sonra tekrar Direct Selection Tool alıyoruz ve üstte olan noktayı biraz yukarı taşıyoruz. Resim üzerinde nasıl bir şekil oluştuğunu görebilirsiniz:

2copypb3.jpg

3. Eğer oluşan çizgimize renk tonu vermediyseniz Stroke paletinden istediğiniz rengi seçip şimdi renk verebilirsiniz.

3copyzo8.jpg

4. Bu adımda çizgimizden 3D obje yapmayı öğreneceğiz. Selection Tool ile çizgimize seçiyoruz, daha sonra Effect – 3D – Revolve, Preview kutucuğunu seçili hale getiriyoruz. Böylece oluşan objeyi ön izleme olarak görebileceğiz. Eğer bilgisayarınız eski ya da fazla Ram’ ınız yoksa Preview kullanmayın. 3D özelikleri resim üzerine de görebilirsiniz.

4copybp1.jpg

5. Oluşan yumurtamıza rötuş yapmak:
Eğer yumurtanızın üst kısmı fazla keskin olduysa bu durumu düzeltebilirsiniz: View – Outline (CTRL + Y) Direction Select Tool ile noktalarla oynayabilirsiniz. Resimdeki gibi:

5copyii7.jpg

6. Yumurtaların düz durmadığını hepimiz biliriz. Bunun için yumurtamızı döndürmemiz lazım. Ama döndürmeye katlığımız zaman bakın ne olacak:

6copyli5.jpg

7. Yumurtamızı döndürmek için Appearance; Window – Appearance 3D Revolve olacak (yumurtayı seçmeyi unutmayın) Çift tıklayarak 3D Revolve yazısının üzerinde karşımız 3D Revolve menü çıkacak. Bu menüde kare göreceksiniz. Bu kare üzerine tıklayarak döndürebilirsiniz. İşleminiz bittiğinde ise Ok butonuna basınız.

7copyov2.jpg

8copypp0.jpg

9copyob4.jpg

8. Farkındaydınız yumurta şekli yer değiştirdi ama çizgi hala aynı yerde duruyor. Her zaman Appearance paletinde transform şekli değiştirebilirsiniz.

10copyta5.jpg

11copyxg3.jpg

9. Yumurtamıza etiket yapalım; etiketi yerleştirmek için 3D Revolve kullanıyoruz. Bir etiket çiziyoruz. Ya da her hangi bir vektörel resim kullanıyoruz. Symbols paletine atıyoruz. Ya da var olan şekilleri kullanabilirsiniz. 3D Revolve açıyoruz – Map Art (resimde ki kırmızı alan içinde) Symbols paletinden resmimizi seçiyoruz. OK butonuna basarak 3D Revolve paletine geri dönüyoruz.

12copyzc5.jpg

13copydh0.jpg

10. Yumurtamızın rengini değiştirmek için (seçili olması lazım) Stroke paletinde tekrar istediğimiz rengi seçebiliyoruz. Yumurtanızı çoğaltmak için CTRL + C (kopyalama) CTRL+ F (üzerine kopya yapıştırma) kullanabilirsiniz. Rengi değiştirebilirsiniz, ayrıca Appearance ve symbols paleti (değişik resim eklemek için) kullanarak değişik yumurtalarınız yapabilirsiniz.

14copyom6.jpg

15copycg4.jpg

16copyqb3.jpg

17copycc1.jpg

Çeviri: kasta095​

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
Harika çok güzel örnek sunmuşsun teşekkür ederim ben ıllurtaror ilk kez kullanıyorum hoşuma gitti programı şimdi seve seve çizelim :D

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ders güzel olmuş elinize sağlık.
Uygulamalı denedim. Becerdim.

RoHaN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.siirtliler-board.net
Illıstrator'u kullanmayı çok istedim ama bendeki sürümü bozuk galiba. Yüklediğim zaman (1024) ram yetmiyor ve program kendiliğinden kapanıyor.

Bu nedenle kullanamadığım ve hep keşfetmek istediğim nadide bir programdır.

Uygulamalı anlattığınız ders çok hoşuma gitti. Kısmet olursa birgün mutlaka denerim.

Paylaşımlarınızın devamı dileğiyle.

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
yine çok güzel bir ders olmuş kasta095. eline, emeğine sağlık.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
yaw ben o sekli, yerleştiremedim :(:(:(

bayeness

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Teşekkürler...
Benim için harika bilgiler...

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çok güzel paylaşım teşekkürler;)

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
kasta095; emeğine sağlık mükemmel bir anlatım olmuş.

Saygılarımla

yildiz.enes

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kasta095 teşekkürler çok faydalı bir ders olmuş.

saygılar...

melek ata

🌟Usta Tasarımcı🌟
çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim deneyecegim mutlaka :)

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkür ederim ders gerçekten çok basit...büyüklük size zorluk çektırmesin. bu derste yumurta yapımı değil. objeye 3D büyüt vermesi ve ayı anda resim içinde yerleştırmesı.

saygılar

begumgizem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok pardon ama ben neden hiç bişi göremiyorum.. :S

bayeness

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kullandığın browser dan resimlerin kapatmış olmayasın, veya mozilla falan mı kullanıyorsun, internet explorer'ı dene.

Benim bilgisayarım özellikle map art bölümünü sonlandıramadı.
İşlemi bitiremiyor, bilgisayar çok kasılıyor.
Bunun nedeni program olabilir mi?
YARDIMCI OLURSANIZ BENİ SEVİNDİRİRSİNİZ :)

(intel core2duo 1,86 4mb L2+ 2gb kingston 800 mhz + geforce 8500gt 512mb + 250gb 18mb sata2 hdd + asus anakart )

Angelus884

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bir anlatım ancak bu kadar güzel olabilir. hemen denedim ve ortaya süper yumurtalar çıktı. emeğinize sağlık ...