Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

InDesign ve MathType

SirCoitus

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar merhaba ve kolay gelsin hepinize. Sizden bir konuda yardım istiyorum. Bir Geometri kitabının dizgisini yapacağım. Matematiksel ifadeler kullanmam gerekecek ve bunları MathType programında yazacağım. EPS olarak kaydedip, InDesign'da "Place" yapacağım. EPS dosyasını metinle hizalamak için MathType'ın kendi sitesinde verdiği scripti kullanıyorum ve hemen hizalanıyor. Gelelim sorunuma;

EPS dosyasının alt satırındaki ifadeler EPS dosyasının üzerine geliyor ve onun için Text Wrap'ten "Jump Object"i kullandığımda sonuç bu; (İki satır arası boşluğun gözükmesi için metni seçerek SS aldım.)

1. Eğer şeklin alt satırında başka bir EPS dosyası yoksa:

2. Eğer şeklin altında başka bir EPS dosyası varsa:

3. Eğer alt satırdaki işlem daha büyükse:

Kısaca EPS dosyası büyüdükçe boşluk da büyüyor. Bu sadece EPS dosyaları için geçerli değil. GIF olarak da yükledim ama sonuç aynı. Ayrıca "Ben bu işi yapamicam en iyisi parasını verip MT-Script alayım ama öncesinde bi deneme sürümüyle test yapayım" dedim ve o da böyle hizalama yaptı. Sürümüm ID CC 2014. Bilen birisi lütfen yardım etsin. 3 günümü yedi bu mevzu :.( Bu arada alt satırı manuel olarak kaydırmak istemiyorum "Leading" ile. Yani başka çözüm bulamazsam mecbur öyle yapcam da şimdilik istemiyorum :)

MathMagic önermeyin arkadaşlar fiyatı ateş pahası :) Ayrıca ilaçlı versiyonları internette dolaşsa da büyük işlemlerde Demo yazısını filigran olarak gömmeye devam ediyor.

Çok sağolun.
Talha.

SirCoitus

🌱Yeni Üye🌱
Buldum buldum buldum. Kutlamasını yaptım ve geldim artık çözümü yazabilirim :D:

Edit > Preferences > Composition > Skip by Leading.

Kutucuğu uncheck yapın ve sorun çözülüyor.

Resimde aralıkların eşit olduğu görülüyor. Manuel olarak alt satırda "Leading" ayarı yapmaya gerek yok. Bu durumda isteyen MT-Scripti de 35 dolar gibi makul ücreti karşılığında da kullanabilir.