Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

indesign'da özel sıralama işareti nasıl eklenir?

Phtshp

🌱Yeni Üye🌱
Selamlar,

Öncelikle benim adobe illustratorda hazırladığım bir şekilim var. Bu şekli sıralama işleminde kullanmak istiyorum. Bu arada şekil renkli ve ai formatında. Bunu indesignda bulleted list veya glyph olarak tanımlamam mümkün müdür ? (Bu arada yabancı sitelerde GREP diye birşey geçiyor ama nasıl yapıldığını anlayamadım.)

Tek tek elle yerleştirebilirim ama text box'ın içinde hepsini aynı şekilde hizalamam mümkün değil. Bu sebeple programı bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Benzer konular

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Selamlar,

Öncelikle benim adobe illustratorda hazırladığım bir şekilim var. Bu şekli sıralama işleminde kullanmak istiyorum. Bu arada şekil renkli ve ai formatında. Bunu indesignda bulleted list veya glyph olarak tanımlamam mümkün müdür ? (Bu arada yabancı sitelerde GREP diye birşey geçiyor ama nasıl yapıldığını anlayamadım.)

Tek tek elle yerleştirebilirim ama text box'ın içinde hepsini aynı şekilde hizalamam mümkün değil. Bu sebeple programı bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Teşekkürler.

Bununla ilgili çok kullanışlı bir script mevcut. Verdiğim linkten bu scripti indirin.

https://dl.dropbox.com/u/86819850/indyfont.zip

Scripti indirdikten sonra "Application>Adobe Indesign>Scripts>Scripts Panel" klasörünün içine koyun.

Daha sonra indesignı açın ve script panelini açarak az önce klasöre koyduğumuz scripti çalıştırın.

Script çalışınca karşınıza gelen pencerede "Font name" kısmına istediğiniz ismi verin. Ok dedikten sonra ilk sayfayla hiç uğraşmadan ikinci sayfaya gidin ve bullet olarak kullanmak istediğiniz vektör şekli sol tarafta gri noktanın olduğu alanın içine yapıştırın. Bu işlemi yaptıktan sonra yine script panelinden aynı scripti çalıştırın bu sefer açılan pencerede "Save font" uyarısını göreceksiniz indesign font tikini işaretleyin ve ok deyin. Karşınıza verdiğiniz isimle (diyelimki vektörfont gibi bir isim vermiş olun) CreatedIFvektörfont uyarısı gelecek. Bu vekötr şeklinizin font olarak yaratıldığını gösteren bir uyarıdır, ok deyin.

Sonra esas işlem yapmak istediğiniz dokümana gelin ve istediğiniz yere "Type>Bulleted & Numbered List" bölümünden apply bullet kısmını seçin. Burada default olarak bullet uygulayacaktır. Bu işlemden sonra üst menülerden "Window>Type & Tables>Paragraph" kısmını seçin. Açılan paragraph penceresinin yanındaki küçük oka tıklayın "Bullet & Numbering" kısmını seçin.

Açılan pencerede bullet character bvlümünün yanında "Add" düığmesine tıklayın karşınızda o anda aktif olan fontun glyphs penceresini göreceksiniz. Hemen alttaki açılır menüden font listesini görüntüleyin ve az önce "IFvektörfont" olarak kaydedilen karakterinizi bulun. Karşınıza sadece bir hücresi dolu bir tablo gelecek o tek hücrede sizin vektör şeklinizin olduğunu göreceksiniz o tek hücreyi seçin ve "Add" deyin.

Artık karakteriniz bullet tablosuna eklenmiştir istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Anlatımım biraz karışık gelmiş olabilir o yüzden takıldığınız yer olursa tekrar anlatmaya çalışırım.

Phtshp

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. anlatımınız gayet anlaşılır fakat görseli gri yuvarlağın içine yerleştirip scripte çift tıkladığımda açılan pencerede "Save font" uyarısını göremedim onun yerine aşağıdaki uyarıyı gördüm;
gk20y.jpg

Tekrardan yardımınız için teşekkürler.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. anlatımınız gayet anlaşılır fakat görseli gri yuvarlağın içine yerleştirip scripte çift tıkladığımda açılan pencerede "Save font" uyarısını göremedim onun yerine aşağıdaki uyarıyı gördüm;
gk20y.jpg

Tekrardan yardımınız için teşekkürler.

Vektörünüz renkliyse bu uyarıyı alırsınız. Vektörü siyah olarak buraya yerleştirin renklendirme işlemini stillerden yapmanız gerekiyor.

Phtshp

🌱Yeni Üye🌱
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde işlemi başarıyla sonuçlandırdım. Beni sabaha kadar uğraşmaktan kurtardınız;) Çok çok teşekkürler..
İyi akşamlar

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Sayenizde işlemi başarıyla sonuçlandırdım. Beni sabaha kadar uğraşmaktan kurtardınız;) Çok çok teşekkürler..
İyi akşamlar

Yardımcı olabildiğime sevindim.