Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Indesign'de convert, resim çözünürlüğü sorunu

vectorman

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar, indesignda çok yeniyim. daha önce corel ve photoshop kullandım ağırlıklı olarak. şimdi 4 sayfalık bir gazete çıkartacağız. A4 boyutunda.

bazı sorularım var.

*corel draw'da baskı öncesi convert ediyorduk indesignda buna gerek var mı varsa nasıl yapılır, baskıya hangi formatta göndermemiz gerekir.

* corel ve ps'de sayfa varsayılanı 300 dpi idi ve 1024X768 pixel 72 dpi bir resim attığımda sayfada ufak görünüyordu. ama indesigna böyle bir resim attığımda oldukça büyük görünüyor. sayfanın boyutunu bile geçiyor baskıda kötü sonuç almaktan korkuyorum. çünkü aslında resim yeteri kadar büyük değil.

* Efekt bölümü güzel olmuş ama neden bir kontör stroke efekti yok.

* yazıları sütünlara nasıl bölebilirim?

* bir de renklerle ilgili sormak istediklerim var bu matbaada basılacak bir iş. karışık renkler seçmem problem olur mu? yani c=34, m=87, y=22, k=40 gibi renkler baskıda sorun yaratır mı.

biraz çok oldu ama kusura bakmayın. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Benzer konular

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
merhaba arkadaşlar, indesignda çok yeniyim. daha önce corel ve photoshop kullandım ağırlıklı olarak. şimdi 4 sayfalık bir gazete çıkartacağız. A4 boyutunda.

bazı sorularım var.

*corel draw'da baskı öncesi convert ediyorduk indesignda buna gerek var mı varsa nasıl yapılır, baskıya hangi formatta göndermemiz gerekir.

------------- İndesing'de Create Outlines menüsünden yapabilirsin. İlk defa çalışıyorsan kullandığın fontları matbaa ile görüştüğünde ona göre bir yol izlersin.. Yani şunu demek istiyorum.
Sorun çıkarmayan fontları convertlemeye gerek yok

* corel ve ps'de sayfa varsayılanı 300 dpi idi ve 1024X768 pixel 72 dpi bir resim attığımda sayfada ufak görünüyordu. ama indesigna böyle bir resim attığımda oldukça büyük görünüyor. sayfanın boyutunu bile geçiyor baskıda kötü sonuç almaktan korkuyorum. çünkü aslında resim yeteri kadar büyük değil.

------------- İndesing'de çektiğiniz büyük resmin sadece çalışırken yavaş çalışmasına neden olur, bunun dışında baskıda sorun yaşatmaz. Resolotions 72'den düşük olmasın kafi..

------------- Efekt bölümü evet güzel olmuş bencede lakin PS'deki drop Shadow gibi gölgeyi istediğimiz yere çeviremiyoruz malesef.
Kontor stroke efekti var. Renk paletinde Üstte görünen T harfi altta görünen çerçeve şekli var, alttakine renk verdiğinizde görebilirsiniz. biraz daha kurcalayın.

------------- Yazıya sağ tıklayın TEXT FRAME OPTIONS'dan number sayısını değiştirin.
Yada araç çubuğundaki Columns bölümünden yapın

* bir de renklerle ilgili sormak istediklerim var bu matbaada basılacak bir iş. karışık renkler seçmem problem olur mu? yani c=34, m=87, y=22, k=40 gibi renkler baskıda sorun yaratır mı.

------------- Baskı makinasının özelliklerine göre değişir, sen çalışmanı düzgün yap yani renk seçimini çok cırtlak yada çok koyu yapma gerisi baskı ustasına kalmış.

Hatice ÇAVDAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Renk konusunda ufak bir notta bende olsun

94539913ad9.jpg

kolaylıklar dilerim...

alobar-pan

🏅Acemi Tasarımcı🏅

***benim bu soruya daha farklı bir yaklaşımım olacak. convert etmeye aslında gerek yok. çünkü matbaaya gönderirken pdf yapıp tek dosyada her şeyi göndermeniz mümkün. pdf yaparken hazır preset'lerden [high quality] yi seçin. yine de matbaaya işi göndermeden önce pdf ayarlarının nasıl olmasını istediklerini sorarsanız bir şey kaybetmezsiniz. böylece riskiniz azalır.

*** kullanacağınız 72 dpi'lık görseli photoshopta 300 dpi'a çıkarmanız şiddetle tavsiye edilir. (bunu yaparken yükseklik genişlik ve dpi kutucuklarının oranlarının birbirine bağlı olduğundan emin olun.) böylece çözünürlüğünüzü baskıya uygun hale getirirken boyuttan kısmış olacaksınız. bu işlemden sonra görseli indesign'a attığınızda baskıya uygun gerçek boyutunu görebilirsiniz. baskıda da kalite sorunu çıkarmaz. (çok fazla büyütmeyecekseniz eğer. benim tavsiyem %200'den fazla büyütmeyin - o da çok çok mecbur kalmadıkça)

*** bununla ne kastettiğinizi tam olarak anlayamadım. ama çeşitli stroke şekilleri var. efektleri illustrator'da uygulayabilirsiniz sonra çekebilirsiniz fakat bu efektlerin (hepsinin veya bi kısmının) baskıda sorun çıkartıp çıkartmayacaklarından da emin değilim. hatta bunu da ben sormuş olayım. mesela drop shadow kullandığım zaman veya opaklığı düşük bi obje koyduğumda sayfalar menüsündeki beyaz sayfa kare kare bi ikona dönüşüyo opaklık olduğuna dair. bu baskıda sorun çıkartır mı?

*** text kutucuğu seçili iken üst panelde columns kutucuğu vardır, default olarak 1 yazar. o sayı metinin kaç sütuna bölüneceğini belirler.

**** burada benim de bilenlere bir sorum olabilirse... sütün aralıklarını belirleme gibi bir şansımız var mı? varsa nereden, nasıl? teşekkürler.

*** hayır ama bunu da matbaanızla konuşmanızı tavsiye edeceğim. bazı renkler için, daha iyi sonuç verecek karışımlar önerebilirler.

vectorman

🌱Yeni Üye🌱
hepinize ilginiz için teşekkür ederim.

resim konusunda bir soru daha 72 dpilık resmi 300e çektiğimizde bozulma oluyor çünkü ebatlar büyümüş oluyo. bunun sakıncası olur mu.

alobar-pan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
vectorman dikkatli okursan sorunun cevabı yazıyor.