Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İndesign'de sayfa numaralandırma

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Master sayfasına geliyoruz.
25415928tt9.jpg

63395018oj4.jpg

45334518dq9.jpg

Yukarıdaki resimlerde anlatılanı yaptıktan sonra..
Normal sayfaya geliyoruz...
resim4yy3.jpg

Burada..
Genelde kitaplarda ilk 5 sayfaya (5 sayfa örnektir..) sayfa numarası koymak istemeyiz..
6. sayfada 1. sayfa yazmasını istersek bu şekilde yapıyoruz.
47107602qh1.jpg

resim1lh1.png

Ve sayfamız. 6. sayfadan itibaren 1 olarak başlar..
17942703og7.jpg

İyi kullanımlar..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

fberber

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Gerçekten güzel bir paylaşım!
Teşekkürler Safari

FEnerizm

🌱Yeni Üye🌱
benim bi sorum olucakti misal bi konser bileti veya bi tombola cekisi icin ben bu sekil bilet numarlama istiyorum ama bir a4 üzerinde 3 tane bilet var bunu nasil yapabilirim yardimci olabilirseniz sevnirim

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
benim bi sorum olucakti misal bi konser bileti veya bi tombola cekisi icin ben bu sekil bilet numarlama istiyorum ama bir a4 üzerinde 3 tane bilet var bunu nasil yapabilirim yardimci olabilirseniz sevnirim

Çok basit..
Resimlerle anlattığım şekilde Previous number yapmışım, siz bunu kullanmayın..
Sadece "Next Number"i kullanırsanız sorun olmaz..

Biraz matematik kullanmak gerek burda
Bi A4'te 3 tane varsa onun hesabını yapmanız biraz uğraştırır sadece
300 adet bilet istiyorum mesela;
her sayfada 3'er tane olduğuna göre 100 sayfa açıcam demek oluyor.
üç tane, master sayfasına numara alanı açtınız..
Arasındaki farkları hesaplayarak hangi numaradan başlatacağınızı bulursanız sorun kalmayacaktır.
Bilet sayımız örneğin 1000'den başlasın..

1- 1000'den başlar (1100'e kadar gider)
2- 1100'den başlar (1200'e kadar gider)
3- 1200'den başlar (1300'e kadar gider)

FEnerizm

🌱Yeni Üye🌱
tesekürler ederim isimi görecek sekilde galiba.. Data Merge ne oldugnu cözemedim :O

hale1907

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler fakat benmi bir sorum olacak yapılan master ayarlarını nerden deyiştirebiliriz. Şöyleki benden önce bu çoğaltma yapılmış fakat şimdi onun deyiştirilmesi lazım bunu nasıl yapablirim?

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
teşekkürler fakat benmi bir sorum olacak yapılan master ayarlarını nerden deyiştirebiliriz. Şöyleki benden önce bu çoğaltma yapılmış fakat şimdi onun deyiştirilmesi lazım bunu nasıl yapablirim?

Window < Pages
menüsünden sayfalarınızı görebilirsiniz..

Daha detaylı anlatırsanız eksik varsa tamamlayabilirim..

ahmetsagatci

🌱Yeni Üye🌱
:)

Safari süpersin çok ihtiyacım olan bir bilgiydi. Dersaneye kitap hazırlıyorum bölümler için sayfa numaralarını ayırmam gerekti.
:rofl:

grafikan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar elimde bi iş var ve bitmş durumda işi export ile pdf ye ceviriyorum tek sayfalarda olan sayfa numarası ve mail adresi pdf de gorunuyor hiç bi sıkıntı yok ama çift sayfalarda sayfa numarı ve mail adresi gorunmuyor

işin garip tarafı pdf yi printten yaptıgım zaman işte hiç bir anormallik olmaması bunun sebebini bilen bi arkadas var mıdır ?????

Son düzenleme:

grafikan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hiç bilen yokgaliba yine de teşekkurler

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaslar elimde bi iş var ve bitmş durumda işi export ile pdf ye ceviriyorum tek sayfalarda olan sayfa numarası ve mail adresi pdf de gorunuyor hiç bi sıkıntı yok ama çift sayfalarda sayfa numarı ve mail adresi gorunmuyor

işin garip tarafı pdf yi printten yaptıgım zaman işte hiç bir anormallik olmaması bunun sebebini bilen bi arkadas var mıdır ?????

Dökümanı Quark'tan çevirip aldıysanız böyle bir durum mümkün..
çıkışta basma seçeneği seçilmişse alanı görürsünüz ama çıktıda göremezsiniz..
Ayrıca neden exporttan çıktısına ulaşmaya çalışıyorsunuz ki.. Print menüsü en sağlıklısı..

EmreAYD1N

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba;
Öncelikle sayfa numaralnadırma hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Güzel bir paylaşım sergilemişsiniz.

Benim sıkıntım şudur:

Sayfa numaralarını veriyorum ama bazı dergi sayfalarım ilan, o sebepten dolayı ilanların üstüne sayı gelmesini istemiyorum yani ; Master özelliklerini kulanarak sayfaları 84 e kadar numaralandırdım ama sadece aralarında 20 tanesini silmek istiyorum bu mümkün mü acaba?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Merhaba;
Öncelikle sayfa numaralnadırma hakkında verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Güzel bir paylaşım sergilemişsiniz.

Benim sıkıntım şudur:

Sayfa numaralarını veriyorum ama bazı dergi sayfalarım ilan, o sebepten dolayı ilanların üstüne sayı gelmesini istemiyorum yani ; Master özelliklerini kulanarak sayfaları 84 e kadar numaralandırdım ama sadece aralarında 20 tanesini silmek istiyorum bu mümkün mü acaba?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Silmek istediğiniz sayfa numaralarını CTRL + SHIFT ile yazı alanına tıklayın sonra silebilirsiniz..
yada
silmek istediğiniz sayfa numaralarınız "PAGES" den seçip sağ tıklayıp "owweride all master item page" yi seçip silinebilir hale getirebilirsiniz..

İyi çalışmalar..

xpcd

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Silmek istediğiniz sayfa numaralarını CTRL + SHIFT ile yazı alanına tıklayın sonra silebilirsiniz..
yada
silmek istediğiniz sayfa numaralarınız "PAGES" den seçip sağ tıklayıp "owweride all master item page" yi seçip silinebilir hale getirebilirsiniz..

İyi çalışmalar..

hocam siz harikasınız ben şahsen InDesign biliyorum am asizin yorumlarınız bana daha iyi kaliteli çalışma yapmamı sağlıyor

Msn Görüşürüz İnş

dreamandream

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sayfa numaraları üzerinde bu işlemi yani numaralandırmayı 5. sayfadan başlatma işlemini gerçekleştiremiyorum. çünkü master sayfada çalıştığım için normal sayfalarda numaralar kilitli gözüküyor, üstünde değişiklik yapılamıyor. nasıl yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Braveart

♾️Grafik Gurusu♾️
sayfa numaraları üzerinde bu işlemi yani numaralandırmayı 5. sayfadan başlatma işlemini gerçekleştiremiyorum. çünkü master sayfada çalıştığım için normal sayfalarda numaralar kilitli gözüküyor, üstünde değişiklik yapılamıyor. nasıl yapmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sayfa numaraları zaten kilitli olacak onlarla işimiz yok. Sağda açılan page panelinde numaranın başlamasını istediğimiz sayfayı seçip sağ tıklıyoruz, en altta Numbering & Section Options seçeneğini seçiyoruz, açılan pencerede Start page numbering at yazan seçeneği seçip kutucuğa 1 yazıyoruz, ya da kaçtan başlamasını istiyorsak numaralandırmanın...
Okey deyip işimize devam ediyoruz.