Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

internetten edinilen meta kullanımı, nereye kadar legal?

stransistors

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar, merhaba. ben aranıza yeni katılmış bir üyeyim.

şu an üniversite öğrencisiyim. okuduğum bölüm tasarımla ilişkili bir bölüm değil. ancak, biraz resme olan ilgim, az çok da lise dönemlerinden gelen bilgisayar tecrübesi birleşince; photoshop, coreldraw vs. programlara fazlasıyla ilgili ve tasarım konusunda epey zaman harcayan biri oldum.

yani özetle bu işi, ticari kaygılarla değil; keyif aldığım için yapıyorum.

bu güne kadar üniversite çapında bazı organizasyonlar için afişler, dergiler, bazı yardım kuruluşları için takvimler vs. tasarladım. çoğu iş, referans usulüyle oldu.

fakat bu noktada bazı sıkıntılarım ve sorularım var. buradaki tecrübeli arkadaşlar, değerli bilgilerini paylaşırlarsa çok mutlu olurum.

öncelikle programlardan bahsedersek; yaptığım işlerde gimp vs. gibi programları ya da daha profesyonel programların 1 aylık limitsiz deneme sürümlerini kullanıyorum; yani program konusunda yasallık sorunum yok.

ancak şöyle bir merak var içimde:
bir tasarıma başladıktan sonra, ortaya iyi bir ürün çıkarmak için pek çok metaya ihtiyaç duyuyorum. örneğin bir çiçek silüeti; ya da çiçek resmi, arka fon için kullanılan vektörel çizimler, o tasarım için ihtiyaç duyulan resimler vs vs... hatta zaman zaman kullandığım fontlar bile içime şüphe düşürüyor.

işe hem etik hem de yasallık konularında yaklaşmanızı istiyorum.
bir tasarımcının bir ürün ortaya koyarken, "bu benim eserimdir" diyebilmesi için, ne kadarını kendisinin üretmesi gerekir? örneğin, bir afişin en can alıcı kısmı sloganın fontu ise ve en nihayetinde tasarımcı bu fontu kendi tasarlamamışsa bu etik midir? font, ücretsizse bu yasaldır; ancak, etik midir?

ya da örneğin, bir stock sitesinden satın alınmayan; yasal bir bağlayıcılığı olmayan internet sitelerinden, bloglardan vs. alınan fotoğrafları çalışmalarda kullanmakta bir sakınca var mıdır?

nedir bunların sınırları? hem görüşlerinizi hem de eğer varsa bunlarla ilgili yasal düzenlemelerin nasıl olduğu konusundaki bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

saygılarımla...

Son düzenleme:

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Özellikle font konusuna takıldım.

Eğer ücretsiz ise tabii ki fontları kullanmanız etiktir diye düşünüyorum. Font tasarlamak/üretmek hiç hiç hiç kolay bir şey değil. Ücretsiz olarak sunulması elbette ki kullanılması içindir. Ve belki de sunan kişi manevi yönden beslenmeyi seviyordur. :)

Kaldı ki yapacağınız her çalışmada, kullanacağınız materyaller üzerinde belirgin oynamalar yapmanız, hem amacınıza yaklaştıracak hem de özgün olmasını sağlayacaktır.

Hatta elde ettiğiniz ve sizi tatmin eden sonuç, çoğunlukla çıkış noktanızdan oldukça uzak ve benzersiz olacaktır.

Duyarlılığınız için yürekten kutluyorum. Başarılar..

stransistors

🌱Yeni Üye🌱
öncelikle teşekkür ederim.

evet, internette bedava olarak sunulan ürünlerin büyük kısmı, çoğu zaman sadece "gönüllülük" mantığıyla ve faydalı olma düşüncesiyle paylaşılmış şeyler. o noktada içim biraz daha rahat oluyor.

yine de, şuradan örnek vererek bir cevaba ulaşmaya çalışayım. örneğin 2 yıl önce fakültemizde birkaç arkadaş birlikte düzenlediğimiz bir toplu fotoğraf çekimi için afiş tasarlamıştım. görseli şu:

afis3sonnface2.jpg

bu çalışmada arka fondaki film karesinin tasarımı bana ait değil. hazır bir şablon kullandım... ama bakınca belki de afişin en canalıcı kısmı o ve belli ki hazırlayan da epey emek harcamış. şimdi bu şartlarda, "bu afiş benimdir" demekte sizce sorun var mı? yoksa gönlüm rahat olsun mu? :)

ya da,
bu tarz hazır bir şablonu arka fon olarak kullanıp örneğin bir afiş yarışmasına katılsam, sizce bunda bir problem var mıdır?

Son düzenleme: