Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İnternetten resim İadesi olurmu ? Yardımm !

deneme3

🌱Yeni Üye🌱
Selam internet sitem üzerinden gelen birisinin karikatürünü çizdim internet üzerinden yolladım ve ücretimi aldım. Ardından bu kişi kendisinin karikatürdeki kişeye benzemediğini iddaa ederek parasını geri istedi. Aksi taktirde tüketici haklarına şikayette bulunacağını bildirdi. Yaptığım resim kişiye özel olduğu için başkasına satma gibi bir imkanım yok ayrıca internetten yolladığım için karşıdakinin resimi sildim tamam demesinede inancak değilim. Sizce ne yapmalıyım geri iade etmek zorundamıyım parayı?
Ayrıca bu işi hobi olarak yapıyorum sitemde bir sözleşme veya ona benzer birşey yok bunu yapmak zorundamıyım ?

lovies

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.ilkeroztuna.com
Karşı taraf gerekilen belgelere ve ispatlara sahip değilse ve bunun besbelli bir şekilde emeğe saygısızlık olarak görürsek Haklısınız derim.Karşı tarafı savunacak bı durum yok dıye dusunmekteyım yanlızca anladıgım kadarıyla amma sizede şunu belirtmem gerekir ise belgesiz bir iş yapmayın bu isterse kağıt üzerine NOKTA olsun gerekli belgeleri elınızde bulundurun haklarınızı sunun ve musterıler neyın ne oldugunu bılıp gerektığı gıbı davransınlar.

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Selam internet sitem üzerinden gelen birisinin karikatürünü çizdim internet üzerinden yolladım ve ücretimi aldım. Ardından bu kişi kendisinin karikatürdeki kişeye benzemediğini iddaa ederek parasını geri istedi. Aksi taktirde tüketici haklarına şikayette bulunacağını bildirdi. Yaptığım resim kişiye özel olduğu için başkasına satma gibi bir imkanım yok ayrıca internetten yolladığım için karşıdakinin resimi sildim tamam demesinede inancak değilim. Sizce ne yapmalıyım geri iade etmek zorundamıyım parayı?
Ayrıca bu işi hobi olarak yapıyorum sitemde bir sözleşme veya ona benzer birşey yok bunu yapmak zorundamıyım ?

Öncelikle geçmiş olsun. Genel konuşmalarımız ve tartışmalarımızda karşılaşılan bir sorundur.
- Öncelikle bu tarz işlerde net üzerindede olsa freelance bir sözleşmeniz olmalıdır.
- Bu sözleşmenin içeriğinde işi teslim ediş tarihinden tutun, teslim edeceğiniz onay metnine kadar herşey yer alsın.
- Teslim alacak kişide yazılı bir metin ile size dönsün.

Bunlar biz grafikerler için çok önemli ince ayrıntılardır. Ve ne yazık ki ciddiye alınmadığından ciddi sonuçlar doğuracak boyutta taşımaktadır.

Bu işi yaptığınız şahısın şuanda hak iddea etmesi için çok ince detaylarının olması lazım. Kesinlikle paranızı iade etmeuiniz...! Şayet bunu yapacak olursanız bu zihniyette ki bir insan diğerlerine de örnek olacağından yarın birgün türleri artacak ve önüne ne yazık ki geçemeyeceğiz.

leventelpen

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
leventelpen.co.cc
Sayın deneme3,

Bu olaydaki bazı ayrıntılar önemli, dolayısıyla size doğru bir cevap vermek için soruyorum:

- İnternet üzerinden bu kişi ile anlaştınız. Yazışmalarınız, e-mail hesabınızda duruyor mu?

- Karikatürünü çizdiniz, ilgili kişiye gönderdiniz ve o kişi bu çizimi kabul etti. Paranızı ödedi. Daha sonra da çeşitli bahaneler gösterip, çizimin kendisine benzemediğini mi ileri sürdü? Parasını geri istemesinin gerekçesi, "tam olarak" nedir?

Bunlar da yorumlarım:

Bir kere, siz bir sanatçısınız. Bir sanatçı olarak, yaptığnıız işe yorumlama katma hakkınız vardır. Siz bir "esnaf" değilsiniz. Ticaret ile uğraşmıyorsunuz. Karikatürü çizilen kişinin sizin çiziminizden dolayı "tüketici" olması kadar saçma bir şey olamaz! Karikatür ve sanat, "tüketilen herhangi bir şey" değil, bir kültür aracıdır. Sizin çiziminizi "tüketici hakkına" dayandırmaya çalışan kişi, kusura bakmayın ama "mankafa"nın biri olsa gerek.

Bu kişinin tüketici mahkemesine dava açıp parasını geri istemesi söz konusu olsa bile mahkeme, büyük ihtimalle konuyu yetkisizlikten reddedecektir. Konunun fikir ve sanat eserleri mahkemesine veya diğer hukuk mahkemelerine götürülerek açılması ise ancak karikatürü çizilen kişinin bu çizimin, haksız yere, kendisinden izin alınmadan basında veya internette yayınlanması veya kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle olabilir ki, söz konusu olayda, böyle bir durumun olmadığını, anlayabiliyorum. İki kişi arasında kalmış bir mesele bu.

Sayın irm.art,

Freelance sözleşmesi önemli ama bu olayda önemli bir noktayı göz ardı ediyorsunuz. Çizim yapan kişinin özgün çizimi, "imza" gibidir. Ondan başkası aynı çizimi yapamayacaktır zaten. Ayrıca, internet yazışmaları da çok önemli bir delildir. Bu gibi yazışmaları ve gönderi tarihlerini mutlaka arşivleyin. Bu gibi olaylarda sözleşme yapılması bir "zorunluluk" değil, ileride sorun çıkmaması içir bir tedbirdir. Maalesef sanatçılara karşı her türlü inanılmaz saldırı yapılabiliyor bu ülkede...