Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

kısmi lak nedir?

itsmylife

🌱Yeni Üye🌱
serigrafi de lak basımıyla ilgili bilgisi olan varsa anlatabilirmi
-nasıl basılıyor
-sadece uv boyaylamı basılabiliyor
-nasıl bir ipek kullanılması gerekiyor
şimdiden teşekkür ederim saygılarımla...

Benzer konular

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
en az 400 gr mat kuşe üzerine basılıyor

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
-nasıl basılıyor

Merhaba arkadaşım, lak ofset makinalarda ve serigrafide atılır. Çoğu ofset makinarda kurutma sistemi mevcut olmadığından makinaya ilave bir makina eklenerek kullanılabilir. Ofset baskıda normal baskı şeklinde yapılır. Boya yerine Lak bırakılır. Serigrafide de aynı onda da normal baskı yapıp kurutucudan geçiriyorsun. İşi kurutucu bitiriyor zaten. İpek konusunda pek bilgim yok. Ama Offsette daha fazla bilgi istersen yardımcı olabilirim. Saygılarımla.

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
-nasıl basılıyor

yanlışım varsa düzeltin ama burda uv olan boya değil lak olması gerekiyor. Uv lak son kat olarak atılıyor ve lak uv ışığını gördüğü anda çok kısa bir sürede donarak boyanın çıkmasını engelliyor.

itsmylife

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşım, lak ofset makinalarda ve serigrafide atılır. Çoğu ofset makinarda kurutma sistemi mevcut olmadığından makinaya ilave bir makina eklenerek kullanılabilir. Ofset baskıda normal baskı şeklinde yapılır. Boya yerine Lak bırakılır. Serigrafide de aynı onda da normal baskı yapıp kurutucudan geçiriyorsun. İşi kurutucu bitiriyor zaten. İpek konusunda pek bilgim yok. Ama Offsette daha fazla bilgi istersen yardımcı olabilirim. Saygılarımla.

anladığım kadarıyla lak uv bir madde ve uv ışık olmadan kurumuyor.
ofset de ne şekilde yapıldığı hakkında daha fazla bilgi verebilirsen senivirim

cevab yazan bütün arkadaşlara teşekkür ederim...

N/A7

🏆Pro Tasarımcı🏆
lakın ofset makinalarında atıldığını bende ilk defa duyuyorum demek öğreneceğimiz çok şey var daha desenize gerçekten bende çok merak ediyorum lak nasıl kuruyor ofsette :D vernik olmasın sakın o :D

burhanhora

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Konu LAK. Ama yazılan mesajlar anlaşılmıyor.
Selefon (Laminasyon): Basılı broşür, dosya, kitap kapağı gibi çok kullanılan basılı materyallerin dış etkenlerden korunması (güneş, nem,yağ vb.) için baskı yüzeyine sıvama yoluyla kaplanan ince bir jelatindir. Matlık veya parlaklık etkisi yaratabilir.

Lak: Broşür, kitap kapağı, katalog, dosya, davetiye gibi işlerde baskıyı dış etkenlere karşı korumak ve ürüne parlaklık kazandırmak için baskı yüzeyine mürekkep gibi uygulanan bir madde. Kanserojen etkisi nedeniyle gelişmiş ülkelerde kullanımı giderek azalmaktadır.

Vernik : Baskı yüzeyine uygulanan koruma işlemlerinden biri olup dayanıklılık ve parlaklığı lak kadar olmasa da yüzeye uygulanması kolay bir madde

LAK : Ofset yada TİPO denilen makinalara ek olarak takılan aparatlarla yapılabilen işlemdir. Sadece çıplak ofset makinada yapılamaz.

KISMI LAK : Bu ise basılan bir işin sadece bir bölgesine yapılan bir iştir.

itsmylife

🌱Yeni Üye🌱
burhanhora saol teşekkür ederimde ben nasıl yapıdığını sordum konu başlığı kısmi lak ama sorduğum tercümesinden çok pratkte nasıl yapıldığı....
gene de teşekkür ederim verdiğin bilgiler için...

lutfi_84

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kısmi lak

arkadaşım kısmi lak bi işin üzerinde olmasını istediğin bir yerine lak yapılmasıdır.mesela bi resim veya bir yazının üzeri.buda günümüz ofset makinalarında yapılabilir hatta pompalı makinelerde de yapılabiliyor. bunun için sadece klişe gerekli. yani atıyorum grafiker diye bi yazı var mesela işte.bu yazının aynısından yani font olsun büyüklük olsun aynı olacak şekilde klişe yapılacak. artık geriye kalanı makinenin ustası yapacak.

screenprinting

🌱Yeni Üye🌱
selamlar

Kismi Lac Baski Sonrasi Özel Efek Uygulamari Olarak Adlandirlir Ancak Serİgrafİ Baski Sİstemİyle Basilir. Aslinda Zor Bİr Olayi Yok Normal Bİr SerİgrafÇinin İkİ GÜnde KivirabİlceĞİ Bİr İŞdİr. Detalari Burada Yazmaya Kalksam Çok Uzun SÜrer Dİye DÜŞÜnÜyorum. İlgİlenen ArkadaŞlara Şİmdİden TeŞkkÜr Ederİm.

Moderatör tarafında düzenlendi:

vul

🌱Yeni Üye🌱
kısmı yada zemın uv lak basabılmek ıcın (basan bırısı olarak) otomatık serigrafi makınesı (clasık elle serigrafi baskı makınesı olursa zor olur ama ekonomık olur) ve uv kurutma gerekır

uv kısmı lak matbaa makınasında basılamaz bıldıgım kadarıyla cınku solvent lidir.

kısmı uv lakın acılımı sadece ıstedıgınız seklın uzerıne uv lak uygulama demektır komple degıl yanı belırlı yerlere . (dahada ıyı anlaman ıcın iskender yazısı baskılı a4 dusun (e) harflerının üstüne sadece uv lak basarsan buna kısmı denır. )

normal matbaa lakından farkı uv nın ıse cok parlak ve dayanıklı olmasıdır adeta canlı gıbı gostermesıdır sekıllerı.resimleri

baskı yapılması: normal serıgraf baskı seklınde olur boya yerıne uv lak kullanılır bı cesıt vernık baskısı gıbı dusunun basıttır. uv lak son kattır basılan herhangı bıseyın ustune basılır (selefon gıbı )

ıpek kullanımı: işe gore degısır alemınyuma gerili olması tavsıyemdır 80 numarayla 140 arasıdır genelde

60 000 ytl tahmını otomatık serigraf baskı makınesı + uv kurutucu + elektırık trafosu maliyetıdır

not: baskı yapılan yere ozel havalandırma ve baca sıstemı gerektırır ( ozon yayar cunku )

Son düzenleme:

lutfi_84

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar kısmi uv lak normal baskı makinesinde yapılabilir sadece arkaya kurutucu ünite gerekiyor.uv lak yapanlara sorabilirsiniz nasıl yapıldığını yukarıda da belirttim zaten.serigrafi makinesinde nasıl yapılıyor onu bilmiyorum ama.

panicc

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar ben serigrafçıyım yazılanları okudumm.iki günde bir işi kıvıran serigrafçı batar hehehe bize sabah gelen iş 2 saate biter:)bu arada serigraf için tire film gereklidir.ipek çerçeveye film pozlanır kalıp oluşur-kaçlık ipek kullanılacagı işin şekline göre degişir (nasıl bir efekt isteniyor yada basılacak materiyal ne pvc-kağıt-gramaj ne -kagıt yüzeyi nasıl emicimi buna benzer birçok veri degişkenleriyle karar verilir.)neler yapılabilir e gelince sticker üzerine boya baskıdan-simli baskıya kadar herşey yapılabilir.lokal lak en çok talep edilen baskı şeklidir lokal parlatma yada matlaştırma

logosgrafik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar ofsette lak nasıl yapılıyor bilgisi olan varmı (hangi makinalar kullanılıyor?) (lak mürekkep gibi mi kullanılıyor ve ayrıca bölgesel lak nasıl yapılıyor) bilen varmı?

horaburhan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar ofsette lak nasıl yapılıyor bilgisi olan varmı (hangi makinalar kullanılıyor?) (lak mürekkep gibi mi kullanılıyor ve ayrıca bölgesel lak nasıl yapılıyor) bilen varmı?

1. Soru : Ofsette LAK nasıl yapılır.
Ofset baskı makinasının (pompalı veya aparatlı) merdaneleri çıkartılır. Normal boya gibi, boya haznesine LAK konur. Ve boş bir kalıp makinaya bağlanır. Yani kuru baskı yapılır. Ama kuruma aşaması biraz zahmetlidir. Çok iyi forsa ayarlanması yapılması gerekir.
2. Soru : Bölgesel Lak nasıl yapılır.
Diyelimki BURHAN'ın Sadece HAN'ı lak yapılacak, yapılacak tek şey bir adet film alınması. Daha sonra alınan kalıp makinaya bağlanır ve baskıya devam edilir. Bunlarla ilgili internet'de çok güzel sayfalar var arkadaşlar.

logosgrafik

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yani sumu kullanılıyormu bölgesel lakta (ben yanlış bilmiyorsam klişeden basılıyor diye duymuştum.)

bay-jjj

🌱Yeni Üye🌱
lak denilince kısmi lak ev zemin lak vardır arkadaşlar
arıca lak uv lak ve dispersiyon lak olarak da sınıflandırılır
uv lak ismindende anlaşıldıgı gibi.baskı anında on aşama olarak uv lamba altından geçirilmelidir.buna uv kurutucu da denir.baskının hemen ardından uv lambalardan yani uv den geçirilerek kuruması sağlanır başka türlü kuruması mumkun değildir dispersiyon lak a oranla daha parlak tır bu laklarında parlak ve mat die iki ayrı sınıfı vardır.
ofset baskı makinesinde lak basılabilir.
örneğin artı lak unitesi blunan makinalar vardır burda dispersiyon ve uv lak basımı yapılabiilr.
kısmi lak arkadaşların dedği gibi işin sadece belirli bir kısmına uygulanan lak tır.örneğin bir davetiye düşünün ve üzerinde küççük küçük uğur böcekleri olsun sadece ugur böceklerinin uzerine uv parlak lak uygularsanız ugur bocekleri daha palak ve göz alıcı olurlar buna da kısmi lak denilir.
daha önce de sölendiği gibi klişe ile bunu yapmak mumkundur dha basit şekilde sölersem klişe plastiğe benzer yapıda kabartma kalıp diebiliiz.sadece lak basılcak kısımlar kabarmadır.örn:firma kaşeleri ni düşünün burda da kullanılan klişe dir ;)

grafi_kir

🌱Yeni Üye🌱
lak baskısı zemın ve kısmı olarak ıkıye ayrılır. zemın baskısı ofsette yapılır. ancak uv ısınlarıyla kuruması saglanır. kısmı lak ıse serıgrafıde basılır. lak akıskan bı yapıya sahıp oldugu ıcın kontrolu zordur bu yuzden kısmı baskılarda ofset tercıh edılmez.boya yerıne lak konulur. ama merdaneler baskı sonrası ıyı bı bakımdan gecmek zorundadır.

gökhn123

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar.ben siteye yeni üye oldum bi sorum var şimdiden cevabınız için teşekkür ederim...Pvc üzerine uv lak atılabilirmi?açıklama:Ben ayakkabı sektöründe ugraşıyorum çinden gelen halısaha ve diğer spor ayakkabıları üzerinde bu uv lak baskısını görüyorum ama bende yapmak istiyorum kaliteli bir sonuç alabilmem için uv lakı nasıl yapmam gerekir bu konuda bilgilendirirseniz teşekkür ederim...!