Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Logo Tasarlama SÜrecİ

kaptan83

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar bu başlığı LOGO nasıl tasarlanır, sizler logo yaparken nasıl bir yol-süreç izliyorsunuz. Herkes burada paylaşırsa baya bir deneyim oluşur bütün arkadaşlarda.. Şimdiden kolay gelsin herkese..

Benzer konular

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
öncelikli olarak logo ve kurum kimliği yapılacak firma sahipleriyle görüşülür bu firma ne zaman nasıl kurulmuştur ne üretir nasıl üretir hangi sektöre hizmet vermektedir piyasadaki durumu nedir gelmek istediği yer neresidir rakipleri kimlerdir rakipleri neler yapmış nasıl bir yol izlemiştir rakiplerinden bir kaç adım öne atlayabilmesi için nasıl bir yol izlemelidir firma sahiplerinin iş ahlakları ne düzeydedir orta ölçekli mi büyük ölçeklimi bir işletmedir gibi soruların yer aldığı bi liste hazırlanır sonrasında oturulup nasıl bişeyler yapılabileceği firma sahipleri ve işi yapabilecek diğer grafiker arkadaşlarla görüşülür fikirler ortaya atılır tartışılır sonrasında amblem çalışması yapılır amlem çalışmasındaki sektöresel renkler belirlenir bunların pantone kodları verilir bu ambeleme yakışan en estetik ve kurumsal yazı karakteri seçilir ve buna benzer bir kaç logo örneği müşteriye antetli kağıt tasarımı zarf tasarımı kartvizit tasarımı eğer müşteri talep ettiyse tanıtım cdsi stickerının tasarımı ile birlikte yazılı bir metinle müşteriye sunulur müşteriye sunulan yzılı metinde ise ambelmin neyden esinlenerek kurumu nasıl ve neye yönelik anlattığıyla ifade edilir sonrasında logonun karakterinin neye göre belirlendiği ve renklerin kurumsallaşmasa neyi ifade ettiği gibi bilgiler yazılır ve müşterinin beğenisine sunulur.. SAYGILARIMLA EFEM :D

grafik_adam

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Magestic ayrıntılı ve güzel bir bilgi teşekkürler.. Ben Magestic'in yazdıklarına bir iki şey ilave etmek istiyorum. Logoyu şekillendirecek semboller kurumun yapısından esinlenerek ortaya çıkartılırsa daha iyi bir şık görünüm oluşur ve kurumu ifade eden kavramlar ortaya çıkartılarak bunlara ilişkin farklı semboller çizilerek de logo yapımında farklı bir etki yaratmak içinde kullanılabilir. Ve de iyi bir Logo'nun ortaya çıkmasında farklı denemeler yaparak çeşitli örnekleri ile bu süreç sonunda iyi Logo oluşturabilirsiniz. Kolay gelsin, kalın sağlıcakla..:)

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bence logo yapacaksanız , önce fiyatını söyleyin. Böylece Logo isteyen ile kararlı olan ayrışır. :)
Hala müşteri karşınızda ve ısrar ile istiyorsa o zaman bu başlıkta anlatılanlar geçerlidir.

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Bence logo yapacaksanız , önce fiyatını söyleyin. Böylece Logo isteyen ile kararlı olan ayrışır. :)
Hala müşteri karşınızda ve ısrar ile istiyorsa o zaman bu başlıkta anlatılanlar geçerlidir.

bu önemli bi konu tabiki işe başlamadan önce fiyat teklfinizi verin ve iş başlancında paranın 1/2sini peşin isteyin iş tesliminde de kalanını yoksa siz boşu boşuna çalışma yapmış olabilirsiniz bu mevzuu bana göre bir tek logo diil tüm işleri için geçerli bir konudur

grafik_adam

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Fiyat Konusu elbette çok önemlidir. Yalnız biraz sıkıntılı bir durum, fiyatı söylediğinizde karşıdaki müşteri fiyatı beğenmiyor, hal öyle olunca fiyatta düşme yoluna gidiliyor müşteriyi kaybetmemek için. Ya da daha farkı bir durum olabiliyor da, örneğin müşteri logo işinden fazla anlamıyorsa(ben hiç anlamayanı ile karşılaştım) yaptığımız logoyu görünce sen ne yaptın ki bu kadar para istiyorsun diyebiliyor. İlginç bir durum gelinde müşteriye anlatın. Ona göre orada iki şekil var bundan dolayı fiyatı beğenmiyor. yarısına indim onu da beğenmedi artık al sana bedavaya veriyorum diyecektim nerdeyse. sonunda düşe düşe 100 ytl'ye bir pastaneye logo yaptım.. Aslında bu konuda Türkiyede Reklam Sektöründe ortalama bir fiyat çekilse hiç fena olmaz. Her yer aynı olmaz ama en azından uçurum da yaşanmaz. Böyle olunca özel sektörde müşteriye anlatmak zor oluyor, en azından bizim reklam standart fiyatlarımız böyle diyip Türkiyede hemen hemen aynı fiyat uygulaması yapılmaktadır diyebiliriz. Ben adama pastaneye geldiğimde yediğim ya da içtiğim birşeyin pahalı olduğunu söylesem acaba o müşteri bana ne derdi. En azından anlayan müşteri ile çalışmak gerekli, eğer hakkınızı tam almak istiyorsanız.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Herşeyden önce ilk önce müşterinizin bilgisini sınayın ve bilgilendirin. Kurumsallığı benimsemiş bir şirkete sahip olup olmadığını araştırarak . Kurumsallığın ne gibi getirileri olduğunu izah edin. Kurumsal kimliğin önemini ve çalışmalarını izah ederek müşterinizi bilgilendirdikten sonra . Fiyatı söyliyerek yukarıdaki arkadaşların dediklerinide uygulayın.

grafik_adam

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Evet başka bir yol gözükmüyor tek çare güzel bir dille müşteriyi ilk önce bilgilendirmek..

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Zaten müşterinin sadece isteği logo olduğunu öğrenip işe başlamak bir hata olur. Öncelikle işletme sahibi yada ortakları yada bu işlerle ilgili kişi ile görüşüp ortaklaşa bir yol izlemek en doğru yoldur. Yoksa yaptığınız logo dünyanın en güzel logosuda olsa müşteri anlamayacaktır.

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Bence paranızı almadan kare bile çizmeyin.. Çok defalar bu sorunlar olmuştur.. Yıllardır duyarım.. Bir örnek ; bulunduğum yerde bir deri firması 5 adet logo örneği yaptım.. baktı birini beğendi.. sonra alttaki yazı karekterini italic istedi.. tamam dedim ve teslim ettim.. 7 ay oldu.. hala bizim şirket parasını alacak..adamın gerekçesi ; ben çizdirdim. logoyu dedi yani bir kelimeyi italik istedi..yani logo işi risk.. Adamda benim çizdiğim logoyu gerine gerine kullanıyor. Gerisi yalan..

NOt: Hiç bir müşterinize hakettiğinden fazla değer vermeyin.. Aşırı şımarıyorlar

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Fiyat Konusu elbette çok önemlidir. Yalnız biraz sıkıntılı bir durum, fiyatı söylediğinizde karşıdaki müşteri fiyatı beğenmiyor, hal öyle olunca fiyatta düşme yoluna gidiliyor müşteriyi kaybetmemek için. Ya da daha farkı bir durum olabiliyor da, örneğin müşteri logo işinden fazla anlamıyorsa(ben hiç anlamayanı ile karşılaştım) yaptığımız logoyu görünce sen ne yaptın ki bu kadar para istiyorsun diyebiliyor. İlginç bir durum gelinde müşteriye anlatın. Ona göre orada iki şekil var bundan dolayı fiyatı beğenmiyor. yarısına indim onu da beğenmedi artık al sana bedavaya veriyorum diyecektim nerdeyse. sonunda düşe düşe 100 ytl'ye bir pastaneye logo yaptım.. Aslında bu konuda Türkiyede Reklam Sektöründe ortalama bir fiyat çekilse hiç fena olmaz. Her yer aynı olmaz ama en azından uçurum da yaşanmaz. Böyle olunca özel sektörde müşteriye anlatmak zor oluyor, en azından bizim reklam standart fiyatlarımız böyle diyip Türkiyede hemen hemen aynı fiyat uygulaması yapılmaktadır diyebiliriz. Ben adama pastaneye geldiğimde yediğim ya da içtiğim birşeyin pahalı olduğunu söylesem acaba o müşteri bana ne derdi. En azından anlayan müşteri ile çalışmak gerekli, eğer hakkınızı tam almak istiyorsanız.
:D valla arkadaşlar müşteri kitlenizi belirlenmek durumundasınız yoksa iş çığırından çıkabiliyor yukarıdaki örnekteki müşteriler beni aradığında yada bana geldiğinde ben hiç uğraşmıyorum direk matbaaya yönlendiriyorum matbaacı anlar onun dilinden yani ajansın en keyifli yanıda bu her işi yapmıyosun ve sadece tasarım yapıyosun

Bence paranızı almadan kare bile çizmeyin.. Çok defalar bu sorunlar olmuştur.. Yıllardır duyarım.. Bir örnek ; bulunduğum yerde bir deri firması 5 adet logo örneği yaptım.. baktı birini beğendi.. sonra alttaki yazı karekterini italic istedi.. tamam dedim ve teslim ettim.. 7 ay oldu.. hala bizim şirket parasını alacak..adamın gerekçesi ; ben çizdirdim. logoyu dedi yani bir kelimeyi italik istedi..yani logo işi risk.. Adamda benim çizdiğim logoyu gerine gerine kullanıyor. Gerisi yalan..

NOt: Hiç bir müşterinize hakettiğinden fazla değer vermeyin.. Aşırı şımarıyorlar

nası yani tamam para almamış olabilirsinizde sözleşme de mi yapmamışmıydınız? geçmiş ossun... :S

by_macintosh

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Majestik herşeyi sırasıyla anlatmış en başında. Yurdum insanıyla başa çıkmak çok zor gerçekten. Yapılan çalışmayı noterde tasdiklettirmik en iyisi olabilir =)

grafik_adam

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Reklam-Tasarım diliyle değil, adamın diliyle konuşmak gerekli sanırım. Ama ben o pastane olayından sonra öyle müşterilere iş yapmamaya karar verdim. En azından kafam rahat olur.
Bu arada konuyu kendi içinde farklı alana saptırmadan Logo tasarlama sürecine ilişkin farklı yorumlar bekliyoruz arkadaşlardan..:)

BlueBeach

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bİ logo yapmak içinde müşterinin ne istediğini bilmesi gerek sanırım :)
Yoksa istediğin kadar logo yap genede yaranamazsın

dt

🌟Usta Tasarımcı🌟
en son yorum 3 sene önce yapılmış :) ama yazılanları okuyunca yorum yapmadan duramadım. 3-4 aydır freelance çalışıyorum. 4-5 senedirde piyasanın içindeyim iyi kötü. ama freelance çalışmak gerçekten başka bişey. çeşitli sıkıntıları var :) mesela yaklaşık 2 ay önce bir firmadan iş aldım. bir iki ürün etiketi ve 3 adet logo. ürün etiketleri problemsiz oldu çok şükür. ama logolar artık kontrolden çıktı desem yeridir :) acemiliğimden ve açıkçası birazda ilk zamanlar biraz tecrübe kazanmam laızm diye düşünerek riski göze almamdan kaynaklı aslında. ilk ürünün logosu baya uzun sürdü. birçok çalışma yapıp gönderdim. ama müşterinin estetik bi bakış açısı olmadığından izah etmekte sıkıntı oluyo istediği logoyu. neyseki deneme yanılma yöntemiyle 1. çalışmayı tamamladık. güzelde oldu :) ama şimdi 2. ürünün logosundayız ve bu iş baya kabak tadı vermeye başladı. abartılı olcak ama 20ye yakın çalışma gönderdim 2-3 seferde. adamlar beğenmiyor. ve uğraşıyorumda ve yaptığım çalışmalarda öle çok beğenilmeyecek baştan sağma çalışmalarda değil. en son dün göndermiştim. çeşit çeşit yaptım ve adamların daha önceden öğrendiğim beğendikleri logoları inceleyip yaptım ama bunlardanda birini seçemediler.artık nerdeyse adama alın siz çizin ben üzerinden geçiyim diyecem :)