Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sanayide kaynakçılık yapan erkek elemalar aranıyor canım abartmayalım :)) ama söz konusu iş masabaşı ise bayanlar makbuldur :) buda ataerkil toplumun baış açıcı hiç bayan boyacı sıvacı gördünüz mü :) Türkiyegibi az gelişmiş ülkelerde malesef yok kadına bakış açısı çok farklı ben bizzat gazetede sarışısın mavi gözlü etine dolgun bayan sekreter aranıyor ilanı görmüş biri olarak yorum yapamaycak kadar içim doluyor yoruma dökersem zaten forumdan atarlar :p

"mavi gözlü etine dolgun bayan sekreter aranıyor ilanı" cidden böle bir ilan gördün mü? bunun ekran görüntüsü alıp yayınlamak lazım. traji komik.

sarkıntılık olayı konusunda şöyle bir şey söyleceğim. aslında dünyada cezaları en az olan adeletin en gevşek olduğu ülke biziz.

şöyle söyleyiyim. abd yıllar önce bir cinsel devrim yaptı. hatta adına savaşma seviş dediler. bunun sonucu olarak ***** sektörü ve her türlü ahlaksızlık doğdu. ama aynı abd bizden kat kat sert bir toplum yapısı olduğunu biliyor musunuz? eğer orda bir kişi tecavüz eylemini gerçekleştirirse ömür boyu hapis alabilir. yine cinsel taciz en büyük suçlar arasında. ve hadım etmek de cezalar arasında. hatta idam bile kalkmadı.

malesef ne olduğunu bilmeyen bir toplum olarak cezalarımız çok yetersiz. ve kadınlarımız bu durumu içinlerine sindiriyorlar. belki de cezaların az olduğu/ yada çeşitli indirimler alarak serbest kalındığı bir yerde pek de bir şey beklemek haksızlık olur..

en iyisi öle bir şey hissettiğimizde ya şikayet edeceğiz yada ardımıza bakmadan kaçacağız. yada bir dahaki yaşamımızda erkek olup onları taciz edeceğiz. bu sapıklar gerçekten önemli bir sorun. şu yazılanları okuduktan sonra iyi ki erkeğim diyorum. bayanların bir avantajı olduğunu düşünürdüm hep :)

cLubTaXiM

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sanayide kaynakçılık yapan erkek elemalar aranıyor canım abartmayalım :)) ama söz konusu iş masabaşı ise bayanlar makbuldur :) buda ataerkil toplumun baış açıcı hiç bayan boyacı sıvacı gördünüz mü :) Türkiyegibi az gelişmiş ülkelerde malesef yok kadına bakış açısı çok farklı ben bizzat gazetede sarışısın mavi gözlü etine dolgun bayan sekreter aranıyor ilanı görmüş biri olarak yorum yapamaycak kadar içim doluyor yoruma dökersem zaten forumdan atarlar :p

çocuk bakıcılığı vb. işleride bayanlar yapıyor :) şaka bir yana bana göre bu iş hayatında ciddi bir sorun. zaten sonrasında yaşananlarıda siz bizden daha iyi biliyorsunuz ve pek çok bayan önceki iş yerlerinden herhangi birinden ayrılma sebebi olarak tacizi ifade ediyor.

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
çocuk bakıcılığı vb. işleride bayanlar yapıyor :) şaka bir yana bana göre bu iş hayatında ciddi bir sorun. zaten sonrasında yaşananlarıda siz bizden daha iyi biliyorsunuz ve pek çok bayan önceki iş yerlerinden herhangi birinden ayrılma sebebi olarak tacizi ifade ediyor.

bizzat taciz edilmesek bile sözle, bakışla, telefonla bizi rahatsız edebilecek bi çok davranış gerçekleşiyor bu dediğim gibi az gelişmiş ülkelerin tamamında var o nedenle mesafeli samimiyetlikler kurmak en doğrusu ve sert görünmek zorundayız. bir iş yerinde uzun süre çalışabilmek için çoğu zaman paradan vazgeçiyor bayanlar güven paradan çok daha önemli bi faktör haline gelmiş durumda

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
herşey karşıdakinin yerine kendini koyamamaktan geçiyor... işyerinde çalışan bir bayana o gözle bakanın akrabası, kız kardeşi vs hiç işte çalışmamış mı, kendi kardeşine o gözle bakılmasından ne kadar mutlu olur acaba. Sizin yerinizde kardeşi varmış gibi davranması gerekirken... İnsanların içindeki vicdan ne kadar da çok körelmiş. Yazık...

cLubTaXiM

🏅Acemi Tasarımcı🏅
herşey karşıdakinin yerine kendini koyamamaktan geçiyor... işyerinde çalışan bir bayana o gözle bakanın akrabası, kız kardeşi vs hiç işte çalışmamış mı, kendi kardeşine o gözle bakılmasından ne kadar mutlu olur acaba. Sizin yerinizde kardeşi varmış gibi davranması gerekirken... İnsanların içindeki vicdan ne kadar da çok körelmiş. Yazık...

tahminimce o tarz insanların bünyelerine bu bahsettiğin özellikler yüklenmemiş oluyor :D

kişi arsız, ahlaksız vb. olduktan sonra kendi yakının başına bunlar gelse dahi önemsemez tahminimce.

ahmet sarıoğulları

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.asreklam.net
arkadaşlar olay basit adamlar A'dan Z'ye binlerce logo olan bir cd'nin üzerinde
firma isimleriyle oynama yaparak logo yapıyor... en çok 15 dakika kartvizit desen
hazır klişeler üzerinde isim adres ve telefonlar klişe cd'si 20 tl katalogda 40 tl..
eeee herkes evinizin tasarımcısı grafikeri olabilir ulaşa katılıyorum yaratıcılar hep vardı hep olacak kalite ve kalıcılık işi bilenin bakalım işimize bence...............iyi çalışmalar

hayabusa.69

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sana tamamen katılıyorum.
bu duruma kendimiz getirdik kendimizi.
aynen dedigin gibi herseyi istiyorlar.
yapmiyorum bu extra istediginiz seyin ucreti bu diyorsun, aaaa digerleri yapiyor yapmazsaniz yapmayin bizde onlara yaptiririz diyorlar. ve coguna gule gule diyoruz.
meslek berbat cekilmez hale geldi. bende artik baska meslek arama yollarina basvurmayi dusunuyorum. yada bilgisayar dalinda baska bir brans.
soylediklerinde cok haklisin bu olayi bir cogumuz yasiyoruz !
benden sana tam destek !

özgül tasarım

🌱Yeni Üye🌱
nazmiye kardeş çok üzüldüm durumuna ama benim tanıdığım çoğu grafiker aynı durumada ben konyada 1999 yılı matbaacılık mezunuyum ve grafikerim ajanstada çalıştım matbaadada inanırmısın yan bakmayanını görmedim. konyada asla ve asla çalışana kıymet verilmiyor. Tasarım işini çok seviyorum yaklaşık 9 yıldır yapıyorum ben bu işi ve artık pes ettim eve bir tane bilgisayar aldım imac özel olarak msn üzerinden ve tanıdığım kişilerle telefonla iş yapıyorum (son bulduğum çözüm bu) Allah yardımcın ve yardımcımız olsun

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
geçen haftaydı sanırım ofsten diğer arkadaşımı logo çalışırken gördüm sordğumda X çalışma grubuna ait çıkacak olan bir dergi için logo yapılması istenmiş iş verenimiz tarafından ki %90 ücretsiz... Derginin yanında logo Hediye! Diğer bir trajikomik durumsa yapılan logoları Yayın koordinatörünün üniversiteye hazırlanan grafikle alakası olmayan siyah beyaz A4 çıktıya alınmış örneklerini yiğenine sorması.... :S:S " Nasıl olmuş?"
"- Yok güzel olmamış!" :S:S:S:S

arslannaci

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.grafist.us
Maalesef izmirde bende kaç aydır iş arıyorum ve komik rakamlar. Nazmiye hanımın verdiği örnekteki gibi; mağazada tezgahtar 700+yol+ssk+yemek şeklinde çalışıyor, tasarımcıya teklif edilen maaşa bakın. Ayrıca izmirde en büyük sorunlardan birisi yapılan işlere tasarım ücreti yazılmıyor buda tasarımcının değerini düşürüyor. Bir tasarımcı çalıştığı firmaya 2-3 iş tasarladığında zaten maaşını çıkartıyor ve hala işverenler elini cebine atmıyor. Benim teklifim izmirde grafikerler toplanıp dernek yada sendika şeklinde bir çatı altına girmeliyiz. Yoksa bu fiyatlar düzelmez.

KRaL_MuRaT

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar öyle veya böyle birkac seyde ben söyliyeyim, ben kendim Türkiye de yetistim ama simdi Almanya'da kendi isimi yapiyorum... Kesinlikle alip basini giden bir Avrupa var, ama inanin bizim Avrupali türklerin Grafikere veya Grafige bakis acisi Türkiye insanindan farkli degil... bakin benim müsterilerimin %60'i türk %30'u yabanci ancak ve ancak %10'u Alman, burdaki yabancilardan kastim arap, afgan, cin vs 3. Dünya ülkesi insanlar, Almanlarin icine ispanyol, italyan vs. katiyorum... hangilerinden memnunsun diye sorarsaniz; sunu rahatlikla soyleyebilirim Avrupa ve Avrupa kültürü almis isanlardan memnunum, daha bugüne kadar verdigim grafik fiyatina itiraz ettiklerini görmedim, diger isler icin baski vs. benimle pazarlik ederler, bu da normal olsa gerek kafa emegine gercekten saygi duyuyorlar... Bizim Türkler (Avrupali) icin ise bunun tam tersini düsünebilirsiniz, elle tutmadiklari gözle görmediklerine yani düsünceye, fikre pek önem vermiyorlar, "Düsünen fikir üretenleri ya iceri atip veya disari gönderince, böyle basma kalip bir toplum olduk iste". Peki geri kalan %30 u ne demeli inanin bizden daha beterler, Afgan, Arap, Cinli, Pakistanli, Hintli inanin bunlar geldimi kacacak delik ariyorum, hani bizim türklerle ortasini bulabiliyorsunuz, bu adamlarla imkansiz gibi bir sey.

çok doğru bir söz :))

aliyalc

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Her sektör için maalesef böyle sorun sende değil elbette o yüzden canını sıkma...

Macmallon

🌱Yeni Üye🌱
Bunların tek sorumlusu aslında COREL DRAW :D

artık 8*5 ebatlarında dikdörtgen çizebilen içini renklendirebilen,yazı yazabilen ya filanca ajans yada filanca grafiker..

Bilmiyor ki kesim payı nedir? bitmap nedir? convert nedir?Cross nasıl koyulur?Scala nasıl koyulur? o artık 8*5 dikdörtgen çizdi ya içini de renklendirdi birde yazısını yazdı tamam bitti herşey...

Eğer herhangi bir hata olmuşsa ya işi almaya gelmez yada alacağım der sallar olan REPROCUYA olan MATBAACIYA olur.

İşte bu ve bunun gibi kişiler yüzünden maalesef kurunun yanında yaşta yanıyor... :headbang:

osmanorkut

🌱Yeni Üye🌱
Yazdıklarına aynen katılıyor ve ilaveler yapmak isterim Nazmiye
Bende 6 senelik grafik tasarımcıyım çok sektörde çalıştım.
Bence sorunun özü bizde başlıyor bizde bitiyor,,
Zamanında Grafik tasarım yaptırmak için ofisler vardı şimdi ne oldu hepsi tarih oldu.
İşveren tabi arar işine geleni webde ister yok css kodlarınıda bilicen asp, bilmem ne falan filan üstelik grafik tasarım yapcan, matbaadaysan sonuna kadar işi takip etcen,
gitmeyin bu işlere sadece mesleğinizi yapın diyorum bazı arkadaşlara yok ben web tasarım da yapcam diyor,, işte bu adamlar yapıyor bunları böle ee aldıkları maaş da taş çatlasa 1200 tl falan yani çok nadir 1500 tl ye ulaşanlarını gördüm çoğunun SSK'sı yok çalışma saati belli değil.. sonra işveren tepemize çıkıyor böle seni çok yönlü çalıştırmak istiyor,, herşeyi ne kadar piyasa belirlesede biz bu sonucu değiştirmede büyük etkeniz arkadaşlar,, bizim bir mesleğimiz var ve onu ucuza satmayalım..

fatihsaymaz

🌱Yeni Üye🌱
Nazmiye Arkadaşım Anlattıkların korkunç şeyler bende bir reklam ajansı işletiyorum ve kendi tasarımlarımı iyi kötü de olsa kendim yapmaya çalışıyorum.

Yaşadığın sorunların tamamı aslında reklam sektöründeki işverenlerle alakalı.

Ben niğde de iş yapıyorum burada 15-20 yıllık matbaalar var ellerinde Türmatsanın kataloğu ile hazır işler üzerinde sadece bilgi değişikliği yaparak sipariş topluyorlar. Bizde müşteriye bakın size özel kartvizit yada el ilanı tasarımı yapıyoruz dediğimizde banane kardeşim orası daha ucuz diyerek kesip atıyorlar.

Bu durumda da hazır kataloğdan sipariş alan bir reklamcı ile biz tasarımcılar aynı kefeye konmuş oluyoruz.

Mesleki saygıya gelince sektörde saygı zaten kalmamış durumda. Bir iş yeri kartvizitini logosunu el ilanını ve tabelasını aynı yere yaptırıyor zaten komedi burada :) işi alüminyum doğramaları kesip kaynak yapmak olan standart bir tabelacıdan çıkan logo.............. işte bize duyulan saygı....

Bir müşterimin sözlerini sana yazıp birazda olsa gülümsemeni sağlamak istiyorum....

Müşteri : Benim hazır logom var onu kullanırmısınız ?
Ben : Tabi kullanırız. Yalnız CDR olarak flash belleğe atarsanız sevinirim çalıştığım firma için de kolay olur.
Müşteri : Valla ben pek anlamıyorum ama uzantısı xls
Ben : ( avel avel bakıyorum tabi ) nasıl yani
Müşteri : Valla bu logo benim için çok değerli canım çıktı haftalarca uğraştım yaptım excel de yaptım......
Ben : ............................................

Dosyayı aldım ve baktım " SİSTEM Aydınlatma " logoyu tarif ediyorum sistem yazısının her harfi farklı bir font kullanılarak yapılmış.....

:)

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
Nazmiye Arkadaşım Anlattıkların korkunç şeyler bende bir reklam ajansı işletiyorum ve kendi tasarımlarımı iyi kötü de olsa kendim yapmaya çalışıyorum.

Yaşadığın sorunların tamamı aslında reklam sektöründeki işverenlerle alakalı.

Ben niğde de iş yapıyorum burada 15-20 yıllık matbaalar var ellerinde Türmatsanın kataloğu ile hazır işler üzerinde sadece bilgi değişikliği yaparak sipariş topluyorlar. Bizde müşteriye bakın size özel kartvizit yada el ilanı tasarımı yapıyoruz dediğimizde banane kardeşim orası daha ucuz diyerek kesip atıyorlar.

Bu durumda da hazır kataloğdan sipariş alan bir reklamcı ile biz tasarımcılar aynı kefeye konmuş oluyoruz.

Mesleki saygıya gelince sektörde saygı zaten kalmamış durumda. Bir iş yeri kartvizitini logosunu el ilanını ve tabelasını aynı yere yaptırıyor zaten komedi burada :) işi alüminyum doğramaları kesip kaynak yapmak olan standart bir tabelacıdan çıkan logo.............. işte bize duyulan saygı....

Bir müşterimin sözlerini sana yazıp birazda olsa gülümsemeni sağlamak istiyorum....

Müşteri : Benim hazır logom var onu kullanırmısınız ?
Ben : Tabi kullanırız. Yalnız CDR olarak flash belleğe atarsanız sevinirim çalıştığım firma için de kolay olur.
Müşteri : Valla ben pek anlamıyorum ama uzantısı xls
Ben : ( avel avel bakıyorum tabi ) nasıl yani
Müşteri : Valla bu logo benim için çok değerli canım çıktı haftalarca uğraştım yaptım excel de yaptım......
Ben : ............................................

Dosyayı aldım ve baktım " SİSTEM Aydınlatma " logoyu tarif ediyorum sistem yazısının her harfi farklı bir font kullanılarak yapılmış.....

:)

:)) ne diyebilirim ki müşteri velinimetmiş :D:D:D:D

80023891

🌱Yeni Üye🌱
Herkesin dile getirmek isteyipte dile getiremediklerini açık yüreklilikle söylemen gerçekten büyük özgüven ne kadar arkadasım varsa hepsi aynı tertlerden yakınıyolar insanların insanlara saygısı kalmamıs toplumsal bir cöküntü yasıyoruz umarım düzelir....

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bırakın bu işleri gelin domates satalım, balık tutalım, tarlada çapa yapalım diyorum dinlemiyorsunuz beni...Doğal grafikerler köyü inşaa ediyorum..Stressten uzak, sigorta yok, yol yok, para yok...Tavuklara yem atar, akşam karagöz oynatır yaşar gideriz..