Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Neden Çantacı Tabiri?

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bayadır siteyi geziyorum bende bir grafikerim ve sitede en cok rastladığım şeylerden biri çantacı diye piyasada adlandırdığımız matbaa ve reklam işleri toplayan iş yeri olmayan insanlar hep dışlanmış neden o insan değil mi ? onun ekmeğe ihtiyacı yokmu ? biz insanızda onlar değil mi ? tamam diyelim onlar bu işten değil diyelim peki siz grafiker arkadaşlarım ne iş yapıyorsunuz? hiç çantacı ekmeği yemediniz mi? sizin çepinize çantacı diye adlandırdığımız dışlanmış insanların parası girmedimi? bazı şeyleri yaparken veya yorumlarken dikkat edilmesi lazım bence sonucta hepimiz onların parasını yiyoruz en azından bir çoğumuz belkide bazılarımız onlar olmadan aç kalacak ne olacak çantaçı milleti getirio ohhh ben yerimden gel keyfim gel... olmaz böyle arkadaşlar haksızsam haksızsın diyin ama onlarda insan onlarında bir mesleği var eğerki onların ekmeğini yiyorsak namertlik değilde şükran duyalım bence.

hepinize teşekkür ederim saygılarımla...

Benzer konular

Bahtınur YILDIZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Biraz ince bir konu olmuş Ömer. Çantacı diye adlandırmış biri sonra böle süregelmiş. Belki söylerken kaba bir tabir "çantacı" ama ben eminim kimse aşağılamak adına söylemez. Tabir kaba olsada çantacı denmiş.

Mesela mücellitlere( ciltleme, harman vs yapan kişi) ortacı derler herişi yapar mücellithanede şimdi ortacı dedik diye alıncaklarmı yada küçümsemişmi olucaz HAYIR ...
Yineliyorum kimse çantacıları küçümsemez:) Haksızmıyım. Çantacı işi alır grafiker dizer ikisi de ekmek yer...

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Neden Çantacı biliyormusun çünkü eline çanta alıp ben matbaacıyım diye kendilerini tanıttıkları için isimleri çantacı kaldı Karaköy'de şahit olduğum bir konu dükkan sahipleri çantacı ve matbaacılar giremez diye yazı asmışlardı. Bunun sen ne kadar ağır bir tabir olduğunu anlayabiliyormusun sen matbaacı olsan alınmazmısın resmen dilenci konumuna getirmişler birşeyleri bilerek konuşun kimsenin ekmeğine söz söyleyen veya aşağılayan yoktur sadece düşürülen konumu bil...

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
çantacı... piyasada yaygın olarka kullanılan bu tabirin hiç bir aşağılayıcı tarafı olduğuna inanmıyorm.. yukarda arkadaşıızında belirttiği gibi bu piyasada herkes bu çantacılara iş yapıyor.. fakat bir de şu açıdan bakalım işyeri sahiplerinin mesela 50 ytl ye yapacağı işi
çantacı 30 ytl ye rahat yapıyor .. nedenmi çünkü onun vergisi yok çünkü onun kirası yok çünkü onun ssk sı bağkuru yok çünkü onun eleman maaş derdi yok çünkü onun elektrik su parası yok çünkü onun makine borcu yok çünkü onun hiç bir maliyeti yok ne koparırsam kardır zihniyeti... sonra müşteri size geldiğinde " ya olurmu geçen bana bir adam geldi şu fiyata yaptı sen çok para istiyosun " diyor bu hepimizin başına gelmiştir...

saygılar..

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben forumlarda rastladığım yazışmalardan bir parça aktardım sizlere evt belki dilenci durumuna düşürülmüş olabilir yalnız renkli bir kartvizit çalışması ekliyorsun direk yorum şu bu bir tasarım değildir bu antacı işidir. teknolojidir bu kardeşim teknoloji geliştikce nasıl güçsüz kalanlr ölüyorsa bu sektörde böyle eğerki forumlarda yazılanları dikkatlice okursanız benim ne demek istediğimiz sizlerde cok iyi anlıyacaksınız

nuray110

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Plotter arkadasımın da belirttiği gibi çantacı adıyla piyasada dolaşan bu arkadaşlar piyasanın altında iş yapıyorlar ve buda piyasanın bir nevi dengesizleşmesine neden oluyor. Geçen yıl çalıştığım matbaada şöyle bi olay olmuştu; sürekli müşterimiz olan bir firmaya elinde çantasıyla bir bey bizim bastığımız işlere verdiğimiz fiyatın neredeyse yarısı ve kesinlikle işin hakkı olmayan bir fiyat vermiş. Ve neredeyse 1 yıllık müşterimizi bu yüzden kaybedecektik. Çünkü karşı taraf bu kadar az fiyat alınca haklı olarak kazıklandığını düşünüyor...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
By_Desıng_Omer;89378' Alıntı:
ben forumlarda rastladığım yazışmalardan bir parça aktardım sizlere evt belki dilenci durumuna düşürülmüş olabilir yalnız renkli bir kartvizit çalışması ekliyorsun direk yorum şu bu bir tasarım değildir bu antacı işidir. teknolojidir bu kardeşim teknoloji geliştikce nasıl güçsüz kalanlr ölüyorsa bu sektörde böyle eğerki forumlarda yazılanları dikkatlice okursanız benim ne demek istediğimiz sizlerde cok iyi anlıyacaksınız

Eğer çantacı dediğiniz kişi iyi bir iş çıkartabiliyorsa bunun ismine freelancer deniyor. Yok eğer tasarım ve grafik namına hiç bir durum söz konusu değil ise çantacı demek bence en doğru isimlendirmedir. Bu sizin bahsettiğiniz bu tasarım adına hiç bir emek ve yetenek sergilenmemişse bunun tasarım olmadığı sadece gelişi güzel bir kaç objenin üst üste yada yan yana konularak hazırlanmış olduğu işlerde kullanılan tabirdir.

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğer çantacı dediğiniz kişi iyi bir iş çıkartabiliyorsa bunun ismine freelancer deniyor. Yok eğer tasarım ve grafik namına hiç bir durum söz konusu değil ise çantacı demek bence en doğru isimlendirmedir. Bu sizin bahsettiğiniz bu tasarım adına hiç bir emek ve yetenek sergilenmemişse bunun tasarım olmadığı sadece gelişi güzel bir kaç objenin üst üste yada yan yana konularak hazırlanmış olduğu işlerde kullanılan tabirdir.

o zamn şöyle bi yorum yapalım bir tarafta bakkal bir tarafta süper market veya boşverin bir tarafta tek renkli makinası olan bir matbaacı ve bir taftada milyarlarca yatırım yapam matbaacı biri kalıbı 10 ytl ye atıyor biri 25 ytl ye peki bu fiyat kırmak değilmidir rekabet kanunu diye bir şey var ve çantacı iyi bir iş çokartamaz çantacının çalıştığı grafiker çıkarır bide bizim meslek yönünden bakalım işe birimiz dizginin tasarımını 10 ytl ye nirimiz 15 birimiz 25 ytl ye yapıyoruz ama hepimizin bildiği bişiy var bu iş daha cok eder fiyat olarak ama neden fiyat kırıyoruz? fiyat yönünden bakmak gerekirse bunlarıda göz önünde bulundurmamız lazım bir çoğumuz frelance olarak çalışıyoruz evlerimizde peki iş yeri açıp emek veren maddi güç harcayan grafik ajanslarına ne demeli onlarda frelance grafikerlere böylemi davranmalı? yorum sizlerin

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Konu fazla budaklanmış ve alakasız bir yere gelmiş...

fatihkurt

🌱Yeni Üye🌱
Neden mi çantacı, bu benim şahsi görüşüm size şöyle açıklayayım çantacıların hiçbir masrafı yok (vergi, bağkur, ssk, kira, maaş gibi) adamlar bir çanta içine ofset makinesinden tutun aklınıza sığabilecek herşeyi sığdırıyorlar ve birçoğu müşterilerinden aldıkları tüm parayı nedense kar sayıyorlar yani piyasa yaptırdıkları işlerin parasını bile ödemiyorlar bence bu insanların biran önce piyasadan silinmesi lazım bu nasıl olur bilmiyorum fakat benim görüşüm kimse çantacılara iş yapmazsa zamanı geldiğinde bu insanlar kendi istekleri ile piyasadan çekilirler yanlız kafama takılan tekşey benim iş yerim var ben vergimi veriyorum o zaman benim gibi olanlar onlara göre ne?

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu konuyu açan sayın By_Desıng_Omer :

Bir işletmeniz varmı ? Bu işletmede kaç kişi çalışıyor ?

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu konuyu açan sayın By_Desıng_Omer :

Bir işletmeniz varmı ? Bu işletmede kaç kişi çalışıyor ?

işletmem olmayabilir ama bir işletmede çalışıyorum işletmem de oldu ne yalan söyliyeyim çantacılardan ekmekte yedim benim maksatım çantacıları korumak değil sadece aşağılanmalarını önlemek sonuçta onlarda bir insan bazılarında olan imkanlar onlarda olmayabilir.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Sayın ömer bey bu işe ne kadar profesyonel baktığınızı bilemiyorum. Ancak çantacı tabiri diye söylediğiniz iş sektörü kurumsal şirketlerde pazarlama bölümü diye geçiyor. Durum böyle iken çantacı tabiri diye geçen kelime biraz argo kaçıyor yani neden pazarlama ekibine çantacı deniliyor ? Çantacı diye tabir edilen meslek geneli istanbulda olup çoğunlukla kartvizit işi yapan büyük matbaacıların kalifi elemanlarıdır ayrıca kendileri pazarlama konusunda bir çok işe imza atmış kişilerdir. Dolaşırken duymuşsunuzdur , 20 ytl. ye bile kartvizit basılıyordur yapılan işler standart olup belli başlı şablonların değişim sonrasında ad soyad ve iletişim bilgilerinin değiştiği ufak bir kağıt parçası günümüzde kartvizit olarak değerlendiriliyor. Yani kendi adıma kısacası özetliyim. Onlar kendi işlerini yapıyorlar. Ve kimse onları "çantacı" diyip hor görmüyor yada dışlamıyor :) Sadece insanlar biraz sinirleniyor çünkü grafik tasarım camiaasında sizin de bildiğiniz gibi büyük bir kirlilik söz konusu ve bu kirlilik böyle standart işlerden kaynaklanıyor. Neden sinirleniyor insanlar, bu işe çok uzun senelerini vermiş yada okulunu okumuş olan kişiler bu işi bilerek yaparken her ürüne ayrı bir süs katıp müşterisinin önüne koyuyor ve fiyatı misal veriyorum : 50 ytl. diyor. Büyük veya küçük bir şirketin düşünceside şu oluyor. Tasarım yada grafik önemli değil önemli olan maaliyet . Sizin 50 ytl. ye yaptığınız işi iki kişi geliyor ve 20 ytl. ye yaptığını söylüyor, durum böyle iken iş verenin hoşuna gidiyor çünkü ucuz maaliyete çok iş. Tabii bu söylediklerim piyasada büyük şirketlerin ve reklamın önemini bilen kişiler tarafından kabul edilmeyip desteklenmeyen bir iş politikası :)

Son olarak , kimse kimseyi dışlamıyor yada aşşalmıyor sadece insanlar yapılan işe saygı duyulmasını bekliyor. Bunlar benim nacizane düşüncelerim.

Saygılarımla.

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sayın ömer bey bu işe ne kadar profesyonel baktığınızı bilemiyorum. Ancak çantacı tabiri diye söylediğiniz iş sektörü kurumsal şirketlerde pazarlama bölümü diye geçiyor. Durum böyle iken çantacı tabiri diye geçen kelime biraz argo kaçıyor yani neden pazarlama ekibine çantacı deniliyor ? Çantacı diye tabir edilen meslek geneli istanbulda olup çoğunlukla kartvizit işi yapan büyük matbaacıların kalifi elemanlarıdır ayrıca kendileri pazarlama konusunda bir çok işe imza atmış kişilerdir. Dolaşırken duymuşsunuzdur , 20 ytl. ye bile kartvizit basılıyordur yapılan işler standart olup belli başlı şablonların değişim sonrasında ad soyad ve iletişim bilgilerinin değiştiği ufak bir kağıt parçası günümüzde kartvizit olarak değerlendiriliyor. Yani kendi adıma kısacası özetliyim. Onlar kendi işlerini yapıyorlar. Ve kimse onları "çantacı" diyip hor görmüyor yada dışlamıyor :) Sadece insanlar biraz sinirleniyor çünkü grafik tasarım camiaasında sizin de bildiğiniz gibi büyük bir kirlilik söz konusu ve bu kirlilik böyle standart işlerden kaynaklanıyor. Neden sinirleniyor insanlar, bu işe çok uzun senelerini vermiş yada okulunu okumuş olan kişiler bu işi bilerek yaparken her ürüne ayrı bir süs katıp müşterisinin önüne koyuyor ve fiyatı misal veriyorum : 50 ytl. diyor. Büyük veya küçük bir şirketin düşünceside şu oluyor. Tasarım yada grafik önemli değil önemli olan maaliyet . Sizin 50 ytl. ye yaptığınız işi iki kişi geliyor ve 20 ytl. ye yaptığını söylüyor, durum böyle iken iş verenin hoşuna gidiyor çünkü ucuz maaliyete çok iş. Tabii bu söylediklerim piyasada büyük şirketlerin ve reklamın önemini bilen kişiler tarafından kabul edilmeyip desteklenmeyen bir iş politikası :)

Son olarak , kimse kimseyi dışlamıyor yada aşşalmıyor sadece insanlar yapılan işe saygı duyulmasını bekliyor. Bunlar benim nacizane düşüncelerim.

Saygılarımla.

gökan bey bende bi tasarımcıyım yalnız bazı arkadaşlarımız sadece tasarımı tek renk olarak düşünüyor renkli bir iş ekledinmi çantacı işi diye adlandırılıyor ve şundan adım gibide eminimki bunları diyenlerin işleri inanın renk doludur ve eğer adım ömerse adımın ömer olduğundan emin olduğum kadar bundan eminim benim amacım bu yani tasarım dünyası bu şekilde adlandırılmamalı benim şikayetim bu acıdan teşekkür ederim saygılarımla

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
gökan bey bende bi tasarımcıyım yalnız bazı arkadaşlarımız sadece tasarımı tek renk olarak düşünüyor renkli bir iş ekledinmi çantacı işi diye adlandırılıyor ve şundan adım gibide eminimki bunları diyenlerin işleri inanın renk doludur ve eğer adım ömerse adımın ömer olduğundan emin olduğum kadar bundan eminim benim amacım bu yani tasarım dünyası bu şekilde adlandırılmamalı benim şikayetim bu acıdan teşekkür ederim saygılarımla

Gökhan TEKİN' in avatarına bakınca sizin yazmış olduğunuz renk cümbüşü net bir şekilde fark ediliyor. Ama kimse o çalışmaya "çantacı işi" demiyor. Renklerle ilgili olmadığının çok küçük bir anlatımı olarak algılayabilirsiniz.

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Gökhan TEKİN' in avatarına bakınca sizin yazmış olduğunuz renk cümbüşü net bir şekilde fark ediliyor. Ama kimse o çalışmaya "çantacı işi" demiyor. Renklerle ilgili olmadığının çok küçük bir anlatımı olarak algılayabilirsiniz.

evet sölediğinizin farkındayım yalnız siz benim anlatmak istediğimin farkında olmuyabilirsiniz ben burda bir kiiye veya herkese yönelik bu söylediklerimi söylemiyorum aşağı yukarı her formu inceledim ve yalan demiyeyim çoğu konuyuda okudum ben sadece forumlarda karşılaştığım ve hiçte hoşuma gitmeyen bu konuya değinmek istedim hayır böyle bir açıklama yapılmamış diyemezsiniz derseniz zaten konuları incelemiyorsunuz derim size başkada bir şey diyemem teşekkür ederim

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Sevgili ömer biz sizin ne demek istediğinizi anlıyoruz sizde bizim ne demek istediğimizi anlamışsınız. Diğer forumlardan bahsetmişsiniz inanın hangisinden bahsettiğinizi bilmiyorum ama bildiğim birşey var. BURASI GRAFIKERLER.NET farkı fiyatı sloganıyla girmiyoruz farkı zaten belli :) Burada kimse kimseyi aşşalıyamaz kimse kimseye kötü tabirde bulunamaz. Burada Van da çok kaliteli şirketlerde çalışan grafiker arkadaşlarımızda var İstanbulun en kaliteli şirketlerinin sahipleride demek istediğim hepimiz türküz ancak durum böyle iken bu işi bilenler yapsın istiyoruz durumda böyle iken eğitim şart eğitimsiz bir toplum olumlu bir toplum değildir diye düşünüyorum...

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sevgili ömer biz sizin ne demek istediğinizi anlıyoruz sizde bizim ne demek istediğimizi anlamışsınız. Diğer forumlardan bahsetmişsiniz inanın hangisinden bahsettiğinizi bilmiyorum ama bildiğim birşey var. BURASI GRAFIKERLER.NET farkı fiyatı sloganıyla girmiyoruz farkı zaten belli :) Burada kimse kimseyi aşşalıyamaz kimse kimseye kötü tabirde bulunamaz. Burada Van da çok kaliteli şirketlerde çalışan grafiker arkadaşlarımızda var İstanbulun en kaliteli şirketlerinin sahipleride demek istediğim hepimiz türküz ancak durum böyle iken bu işi bilenler yapsın istiyoruz durumda böyle iken eğitim şart eğitimsiz bir toplum olumlu bir toplum değildir diye düşünüyorum...

gökan bey ben çandacı diye adlandırılmış piyasayı düşüren kişileri savunmuyorum ben sadece yapılan biri işi çantacı işi diye adlandırmaya kızıyorum... grafik dünyası ve baskı dünyası gün geçtikce gelişiyor renkli makinalar çıkıyor bu nedenlede sade tek renk tasarımlar ortadan kalkıyor en azından çok azalıyor teknoloji bu renkli kartvizit mesela müşteri renkli istiyorsa bu çantacı işimi oluyor neden böyle adlandırılıyor bunu anlamış değilim benim savunmak istediğim nokta burası bilmem anlatabiliyormuyum saygılar

frank

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
valla arkadaşlar ''çantacı'' diye tabir edilen kişiler matbaacılığın adını kartçıya çıkardılar.
kısacası eskiden matbaacı dediğin zaman bir ağırlığı vardı şimdi tam tersi.
bize bizden başkası zarar vermiyo zaten bu durumun da başka bi açıklaması yok bence...

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teknoloji kardeşim teknoloji geliştikçe bazı meslekler ölüyor daha doğrusu meslekler demiyelim firmalar güçü olmayanlar altta kalıyor bu her ne kadar kötü olsada ticaret kanununda acımak yoktur herkes kendi emkeğinin arkasındadır teknoloji geliştikce matbaa sektörüde ucuzlamaya başlamıştır bir tarafta küçük bir matbaa 100 adet tek renk karta 40 ytl derken bir tarafta büyük teknolojik bir matbaa 1000 adet 4 renk kartvizite 5 ytl diyor ve çantacı diyerek adlandırdığımız kişilerde bunların pazarlamasını yapıyor ve genelde eğer cantacı yi namuslu ve düzgün çalışıyorsa müşteri tarafından da iyi destekleniyor çünkü hem ucuz hem ayağa servis birnevi matbaanın kargolusu oluyor adam ve çantacının kalitesine laf atıyorlar şuda varki çantacının kalitesine laf atanın kalitesi ondan iyi değildir...