Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ömer Hayyam Kimdir.

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
İran'da Horasan'ın Nişapur kentinde 1044'de doğdu. Çağın büyük astronomi, cebir ve geometri alimlerindendir. Ancak asıl ününü Rubai tarzında yazdığı şiirlerle yaptı. Sevgiliye, şaraba ve doğaya övgülerle dolu şiirlerinin yanında yaradana sitem ve yöneticilere yergileri konu edinen şiirleri de çok tanındı. islam ve insan, insan ve isyan sözcüklerinin karşılığını, antik çağda yaşamış olan Hayyam'ın dörtlüklerinde bulabiliriz.

"Hayyam'da devri, çeşitli tepkiler yaratmıştır. O, ne tasavvufun mistik balçığına saplanıp kendinden geçmiştir, ne az bilginin verdiği aşağılık duygusuyla benliğine düşmüştür, bu bakımdan dünyayı olduğundan başka görmemiştir Hayyam"

"Düşmanın Zaloğlu Rüstem bile olsa baş eğme; dostun hatem-i Tayy bile olsa mennetinin altına girme diyen Hayyam, elimde olsaydı şu feleği ortadan kaldırırdım, gönlümce yeni baştan bir felek kurardım; hür kişi de orda kolayca gönlünün dileğie kavuşurdu sözleriyle yeni bir alemin özlemini dile getirir"

bilgiler : Abdülbaki Gölpınarlı

bazı dörtlükleri:

Var mı dünyada günaha girmeyen, söyle:
Yaşanır mı hiç günah işlemeden, söyle,
Bana kötü deyip kötülük edeceksen,
Yüce Tanrı, ne farkın kalır benden, söyle.

Beni özene bezene vareden kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışsın önceden,
Demek ki günah işleten de sensin bana,
Öyleyse nedir o cennet cehennem?

Ey güzel, sen ki bana derdi derman edensin,
Şimdi: Çekil önümden, diye ferman eylersin,
Senin yüzün canımın kıblesi olmuş bir kez,
Ne yapsın, kıble mi değiştirsin bu can dersin?

Sâki, yüzün Cemşid'in kadehinden güzel,
Uğrunda ölmek ebedi yaşamaktan güzel,
Işık saçıyor ayağını bastığın toprak,
Bir zerresi binlerce güneşten güzel.

Ben olmayınca bu güller, bu serviler yok.
Kızıl dudaklar, gül kokulu şaraplar yok.
Sabahlar, akşamlar, sevinçler, kederler yok.
Ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok.

Kim görmüş o cenneti, cehennemi?
Kim gitmiş de getirmiş haberini?
Kimselerin görmediği bir dünya
Özlenmeye, korkulmaya değer mi?

Benzer konular

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Sevgiyle yoğrulmamışsa yüreğin.
Tekkede, manastırda eremezsin.
Bir kez gerçekten sevdin mi dünyada.
Cennetin, cehennemin üstündesin ...

Ö. Hayyam

Bu da benden olsun istedim. En sevdiğim dörtlüğüdür. Teşekkür ederim Shedesign.

Bir de bu var:

Dünyada akla değer veren yok madem,
Aklı az olanın parası çok madem,
Getir şu şarabı, alın aklımızı:
Belki böyle beğenir bizi el alem!

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
efoja göstermiş olduğun duyarlılıktan dolayı çok teşekkür ederim.. edebiyata gereken değeri vermeyen insanlardan farklı olduğunu gösterdin. sağol arkadaşım. +1 rep.

emmune

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kim demiş haram nedir bilmez hayyam,
Ben haramla helali karıştırmam,
Seninle içilen şarap helaldir,
Sensiz içilen su bile haram...!
Buda benden olsun çoook sevdiğim bir dörtlüktür..:)

ruindula

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Dikkat çekmek istediğim bir nokta var, Ömer Hayyam Türktür.Selçuklular devrinde yaşamıştır.Alparslan ve hemen sonrasında tarihte yerini almıştır.

FlameDance

♾️Grafik Gurusu♾️
paylaşım için teşekkür ederim...

sirhenry

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bizim semtin adını vermişler kendisine :) ömer hayyam caddesi :)) merak ediyorum neden vermişlerdir acaba...

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar bu zât resmen isyan ediyor.benim ve bizim diyorum çünkü türkiyenin % 99 u müslüman!!!inancımıza ters.bu konuyu kaldırsanız çok memnun olurum.dengesiz merkeb in biri.kendimi tutamıyorum.ağzımı daha çok bozmadan yazımı sonlayayım. ALLAH BÖYLELERİN CEZASINI VERİRİ İNŞALLAH (AMİN)

ne buldunuz bunda anlamadım sizde isyandasınız sanırım.ALLAH İSYAN EDENLERİN CEZASINI VERİR İNŞALLAH.HELEDE BÖYLE ALENEN ORTADA.

Moderatör tarafında düzenlendi:

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
ne buldunuz bunda anlamadım sizde isyandasınız sanırım.ALLAH İSYAN EDENLERİN CEZASINI VERİR İNŞALLAH.HELEDE BÖYLE ALENEN ORTADA.

Bu da Ömer'den mi?:smile:

Ömer Hayyam deyince akan sular durur. Farklı bir insan ve çok zeki.
en sevdiğim dörtlüğü;

Sevgili, seninle biz pergel gibiyiz.
İki başımız var bir bedenimiz..
ne kadar dönersem döneyim çevrende,
er geç başbaşa verecek değil miyiz?

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşlar bu zât resmen isyan ediyor.benim ve bizim diyorum çünkü türkiyenin % 99 u müslüman!!!inancımıza ters.bu konuyu kaldırsanız çok memnun olurum.dengesiz merkeb in biri.kendimi tutamıyorum.ağzımı daha çok bozmadan yazımı sonlayayım. ALLAH BÖYLELERİN CEZASINI VERİRİ İNŞALLAH (AMİN)

Peki diyelimki %99'u müslüman bir ülkede yaşıyoruz kalan %1 lik kısma saygı duyan dünya üzerindeki en güzel din bizim dinimiz değilmi?
Eğer başka dinlere hatta dinsizliğe saygı duyamayacaksak, Ozman müslüman olmanın bir anlamı kalmaz.

Konuyu lütfen sanatsal açıdan değerlendirin, zira formumuzda din, dil, ırk vb. gibi ayrımcılığa yer yoktur.

Son olarak ağzını bozmaman için iki sebep var!.. 1. Dininiz buna müsade etmez, 2. Forum kuralları buna müsade etmez.

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟
Peki diyelimki %99'u müslüman bir ülkede yaşıyoruz kalan %1 lik kısma saygı duyan dünya üzerindeki en güzel din bizim dinimiz değilmi?
Eğer başka dinlere hatta dinsizliğe saygı duyamayacaksak, Ozman müslüman olmanın bir anlamı kalmaz.

Konuyu lütfen sanatsal açıdan değerlendirin, zira formumuzda din, dil, ırk vb. gibi ayrımcılığa yer yoktur.

Son olarak ağzını bozmaman için iki sebep var!.. 1. Dininiz buna müsade etmez, 2. Forum kuralları buna müsade etmez.
Dinsizliğe saygı duyarım ama böyle ortaya çıkaran kişilere değil.beyninde yaşayanlara !!bende birinci şık yüzünden ağzımı bozmadım ama sanatında bi adabı var. eğer sanat dine dil uzatıyosa o sanat benim için içi çöp dolu bi poşet den öteye gitmez,o sanatcıda soytarıdan uzağa gidemez bende.bu şiir de isyanda var dalga geçmekde ama anlayana.ama çok iyi araştırcam bu ömer hayyam denen kişiyi.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Dinsizliğe saygı duyarım ama böyle ortaya çıkaran kişilere değil.beyninde yaşayanlara !!bende birinci şık yüzünden ağzımı bozmadım ama sanatında bi adabı var. eğer sanat dine dil uzatıyosa o sanat benim için içi çöp dolu bi poşet den öteye gitmez,o sanatcıda soytarıdan uzağa gidemez bende.bu şiir de isyanda var dalga geçmekde ama anlayana.ama çok iyi araştırcam bu ömer hayyam denen kişiyi.

Maalesefki bu konunun tartışma yeri burası değil o yüzden susuyorum... belki başka bir zamanda başka bir yerde tartışırız.

Sizde daha fazla uzatmayın. bu tür durumlarda lütfen konudan uzak yorum yapmak yerine ya ihbar butonunu kullanın (bizler değenlendirelim) yada konuyu hiç yorumlamayın.

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟
Şimdi ufak bi araştırma yaptım gerçekden akıllı biriymiş ama aklı bilim adına çalışıyomuş ilim adına değil.bi ALLAH dostunun lafını söylemeden geçemiycem.''Ahiret için bi eserin yoksa dünyadaki eserlerine değer verme''buda onlardan.neyse teşekkür ederim.