Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

PCde Quark 7.3 ün Freehand MX den eps belgesi açamaması

aliseko

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Pc versiyon olarak Quarka freehand mx eps belgesi insert yapılıyor. Ancak bu belgede değişiklik yapmak için üzerine tıklayınca açılmıyor. MAC de böyle bir sorun olmuyormuş.acaba pc versiyonda neden böyle bir problem oluyor? yardımci olursanız sevinirim tesekkürler arkadaşlar..

Benzer konular

melsa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba bu mesajı yeni gördüm. cevap vermeden geçemeyeceğim. Umarım okursunuz. Frehandden Quark'a çağırdığımız eps formattaki resimleri resim alanı el işareti ile tıklıyken ctrl+E yapın. Eps'nizin kayıtlı olduğu dosyayı bulun resmi seçin ve üzerinde sağ tuş yapıp freehand ile açı seçin epsniz freehandde açılacaktır. burda düzeltmenizi yapıp ctrl+s diyin ve kapatın. tekrar Quarka düzeltme yaptığınız resmi seçin ctrl+e ile tekrar çağırın düzelmiş halde gelecektir. Umarım çok karışık anlatmamışımdır. inanın anlatması yapmaktan çok daha zor. Kolay gelsin.

aliseko

🏅Acemi Tasarımcı🏅
SAYIN MELSA;

ilginize çok teşekkürler.beni büyük bir dertten kurtardınız.denedim süper:))
Bir de sayın melsa, matematik denklemlerle ilgili bir sorunum var. pc Quark'ta metin içine denklemi (mac teki gibi mathmagic benzeri) rahat yazabilmek için nasıl bir çözüm bulabilirim.pc de bu işlemde bayağı zor.resim paneli açıp içine denklem yazıyorum.Sonra da onu metin içine el yordamıyla yerleştiriyorum ve bu çok sıkıcı.
bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.
şimdiden çok tesekkürler..

melsa

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Pc de matematik denklemlerin yazımı çok kolay. benim yazdığım yöntemi size anlatıyım. bunu başka bir yerde daha anlatmıştım. ama hatırlayamadım. öncelikle resim alanı açıyorsunuz. daha sonra el işareti ile resim alanı içinde tıklayıp edit/ insert object'i seçiyorsunuz. bir pencere açılacak ve size bilgisayarınızdaki programların bir listesini verecek olan bu pencere içinde mthtpe ı seçiyorsunuz. ( tabiki öncelikle bu programı makinenize kurmuş olmanız gerekiyor) bu programı seçtiktensonra direk mthtype açılır zaten orda matematiksel işlemlerinizi yazdıktan sonra alt+F4 basıp çıkıyorsunuz. yazdığınız işlem Quarkda çıkmış olmalı. artık başka işlemler yazmak için yapmanız gereken tek şey bu resim kutusunu kopyala yapıştır diyerek işlem yazacağınız yere taşımak ve içine el işareti ile çift tıkladığınızda direkt myhtype açılacaktır. istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Kolay gelsin

aliseko

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Pc de matematik denklemlerin yazımı çok kolay. benim yazdığım yöntemi size anlatıyım. bunu başka bir yerde daha anlatmıştım. ama hatırlayamadım. öncelikle resim alanı açıyorsunuz. daha sonra el işareti ile resim alanı içinde tıklayıp edit/ insert object'i seçiyorsunuz. bir pencere açılacak ve size bilgisayarınızdaki programların bir listesini verecek olan bu pencere içinde mthtpe ı seçiyorsunuz. ( tabiki öncelikle bu programı makinenize kurmuş olmanız gerekiyor) bu programı seçtiktensonra direk mthtype açılır zaten orda matematiksel işlemlerinizi yazdıktan sonra alt+F4 basıp çıkıyorsunuz. yazdığınız işlem Quarkda çıkmış olmalı. artık başka işlemler yazmak için yapmanız gereken tek şey bu resim kutusunu kopyala yapıştır diyerek işlem yazacağınız yere taşımak ve içine el işareti ile çift tıkladığınızda direkt myhtype açılacaktır. istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Kolay gelsin

Sayın Melsa;

İlginize tekrardan tesekkür etmek istiyorum. Aslında mesleğim grafikerlik değil. Kendimce Fizik ders notlarımı düzenleyorum.Bu işin , sizin gibi erbabı değilim :)

Evet tavsiye ettiğiniz gibi bu şekilde olabiliyor.Ancak sorunum, sizin de bildiğiniz gibi elde ettiğim denklem nesnesinin metin içine kendiliğinden yapışmaması. Kopyala yapıştır yaptığımda; sadece metin çerçevesini sürükleyince denklem nesnesi de onunla beraber gelmiyor ve yerinde kalıyor.metinle bir bütün olmuyor. Mac de ya da Adobe İndesign de böyle bir sorun yok.Metin yazımı sırasında sağ tuş yapıp New Equation a tıkladığınızda mathmagic açılıyor işlemi yapıp save komutu verdiğinizde imleç nerede kaldıysa oraya denklemi yapıştırıyor ve denklem, metinle bir bütün oluyor. Kaldığınız yerden normal yazmaya devam ediyorsunuz.Ama bunu nedense pc mathmagic kurarak deniyorum bir türlü olmuyor. save komutu verdiğimde denklem nesnesi çıkması gerekirken imlecin kaldığı yerde gri renkli bir kutucuk çıkıyor.Font sorunu mu var nedir anlamadım.Karışık oldu biraz ama anlamışınızdır herhalde:)
çok tesekkür ederim...

kullandığım programlar:

pc QuarkXPress 7.0
pc MathMagic Pro 4.11 for Quark