Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu dersimizi okumadan önce ofa arkadaşımızın anlattığı konuda Photoshopta Template Hazırlama konusunuda okursanız sizin için çok yararlı olucaktır.

Buraya Tıklayarak Konuya Gidebilirsiniz.

Resimi yaptınız ofa nın anlatımını uygulayarak veya biliyordunuz buradakı yontemler ile kendinizi geliştirdiniz ? Şimdi sırada resimi optimize edip web sayfasına uyarlamak var. Bunu slice tool aracılığı ile yaparsınız.

Söyle anlatıyım...

Photoshop un toolbar ın dan “Slice Tool” dediğimiz aracımızı şeçelim kısa yolu ( K ).

slice001.gif

Daha sonra istediğimiz yeri belirleyerek secili alan haline getirelim. Aşağıdaki resimde örneği mevcut. Üç tane renk yaptım siyah, mavi ve kırmızı bu renkleri slice tool ile link vermek istediğimiz yerine kadar secili alan yaptığımızda resimdeki gibi mavi çizgiler resimin üstünde belirlecek numaratör ler eklenmiş olucak.

(örnk : resim) :

slice002.gif

Yukardaki resimde gösterdiğim numaratörlerin üstüne fırçanız “slice tool” iken ctrl ile iki kere tıkladığınızda bir menü açılacaktır. (örn : resim)

slice003.gif

Açılan menüye yukardaki resimdeki gösterdiğim şekilde, URL bölümüne slice tool ile kesilen o bölüme (bir bakıma buton) tıklanıldığında gidilcek olan adresi yazmanız gerekiyor.

En son yapılcak olan işlem ve resimlerinizin sizin sectiğiniz alanları otomatik olarak keserek kayıt etmek için File dan Save For Web e tıklayınız örnek resimde mevcuttur. (Kısayol tuşu : Alt + Ctrl + Shift + S )

slice004.gif

Ve bundan sonra yapıcağınız işlem sadece save diyerek html olarak kayıt etmektir. Örnek resim aşağıda mevcut. Save dedikden sonra bir klasörün içine kayıt ediniz. Ve klasörde otomatik bir klasör acıcak (images adında). Resimlerinizin kesilmiş hali orada mevcut ve html sayfanız da kayıt ettiğiniz yerde mevcut olucaktır...

slice005.gif

slice006.gif

resminde görmüş olduğumuz diğer seçenekleri açıklıyorum....

1) Slice Type : İmage seciliyken resim olarak kayıt anlamında.

2) Name : Slice tool ile parçaladıkdan sonra seçtiğiniz parçanın kesildikden bilgisayarınıza kayıt edilirken sahip olucağı dosya isimini buradan belirliyebilirsiniz.
Url : Resiminizi html olarak kayıt ettikten sonra herhangi bir browser ile açtığınızda kesilen resimin üstüne tıklanıldığında gitmesini istediğiniz URL adresini buraya belirtiyorsunuz.

3) Target : Sayfanın açılış şeklini belirler örnek : _blank yazarsak link e tıklanıldığında yeni sayfada açar.

4) Message Text : Resiminizi html olarak kayıt ettikten sonra herhangi bir browser ile açtığınızda sol alt kısmındaki bölümde gözükmesini istediğiniz yazıyı belirler.

5) Alt Tag : Resiminizi html olarak kayıt ettikten sonra herhangi bir browser ile açtığınızda ve daha sonra mouse ile kesilen resimin üstüne gelindiğinde resimin tanıtımını yapmanıza sağlıyan bölümdür. Bu bölüm bazı arama motorları tarafından sevilir ve sitenizdeki resimlerde arama motorlarına indexlenir bununda yararı azda olsa sayfanızın hiti artar.

ReGuaL

🌱Yeni Üye🌱
Harika Olmuş, Ellerine sağlık..

designed by ofa

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Eklediğin iyi oldu gökhan arkadaşlara yadımcı olucaktır...

naklov

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
emeğine sağlık paylaşım için gerçekten yararlı olacaktır arkadaşlara...

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Çok güzel bri ders olmuş. Emeğine sağlık.
Teşekkürler.

sensei01

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
save for web seçeneğinden sonra sağ taraftaki menüde seçtiğiniz resim için özel ayarlar var her resmi ayrı formatlarda kaydedebilirsiniz resim dosyasının özelliğine göre alan kazanmak için jpg(DÜŞÜK,ORTA VE YÜKSEK KALİTE), veya gif seçenekleri verilmiştir.ayrıca resmi gif olarak interlaced yani kademeli şekilde açtırabilirsiniz.4up görünümünden size sabit seçenekler verilmiş olup sayfanın ve resmin açılma süreleri altta verilmiştir.Ayrıntılar için kurcalayınız...

YELDA

🌱Yeni Üye🌱
DİĞer Sayfaya Nasil GeÇerİz

arkadaşlar web sayfasında 2. sayfa (hakkımızda) mesela nasıl bağlantı kurarım ana sayfaya.
lütfen yardımlarınızı esirgemeyin
şimdiden teşekkürler:kiss:

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Link vererek istediğiniz sayfaya geçebilirsiniz.

YELDA

🌱Yeni Üye🌱
Sayfalara Lİnk Nasil Verecem

bu anlatılan dersi biliyom.teşekkür ederim.
yalnız sayfaya nasıl link verecem onu anlamadım.
yani herhangibir siteye yönlendirebiliyom.
benim istediğim benim sitemin 2. sayfasına geçmek...
yardımlarınızı bekliyorum.lütfennnn.....

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
yelda hanım herhangi bir siteye yönlendirebildiğinize göre ortada bir sorun yok demektir
url kısmına herhangi bir site yerine kendi 2.sayfanızın url adresini yazın yeter

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
bu anlatılan dersi biliyom.teşekkür ederim.
yalnız sayfaya nasıl link verecem onu anlamadım.
yani herhangibir siteye yönlendirebiliyom.
benim istediğim benim sitemin 2. sayfasına geçmek...
yardımlarınızı bekliyorum.lütfennnn.....

slice003.gif

Açılan menüye yukardaki resimdeki gösterdiğim şekilde, URL bölümüne slice tool ile kesilen o bölüme (bir bakıma buton) tıklanıldığında gidilcek olan adresi yazmanız gerekiyor.

the_scorpion

🌱Yeni Üye🌱
çok güzel çok faydalı anlatımlar gerçekten ,teşekkürler ellerinize sağlık

baris_43

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok güzel olmuş.teşekkürler.

UnKnOwNReaL

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok tşk ler
çok yararlı bilgiler
bi sorum olucak,
sayfa içi linkleri nasıl verıyoruz taktık aynımı
bıraz bılgı verırsenız sevınırım

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
çok tşk ler
çok yararlı bilgiler
bi sorum olucak,
sayfa içi linkleri nasıl verıyoruz taktık aynımı
bıraz bılgı verırsenız sevınırım

Photoshopta sayfa tasarımı yaparak linkler veriyorsanız evet yapılış şekili yukarıda anlattığım gibidir. Ancak sayfa içi linkleri demişsiniz bunu anlıyamadım doğrusu . Bu ne demek oluyor ?...

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
sayfaların içerisinde kullanılan yazılara link vermekten bahsediyorsanız frontpage gibi programlarda köprü özelliğini kullanarak yapabilirsiniz

UnKnOwNReaL

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Photoshopta sayfa tasarımı yaparak linkler veriyorsanız evet yapılış şekili yukarıda anlattığım gibidir. Ancak sayfa içi linkleri demişsiniz bunu anlıyamadım doğrusu . Bu ne demek oluyor ?...

diyelimki web sayfasında toplam 4 sayfa var anasayfadan resimler sayfasına link vermek gibi yani başka bir web sayfasına link vermek değilde web sitesindeki sayfalar arasına link vermekten bahsediyorum

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
O zaman web site tasarımının temellerine inelim hemen.
diyelimki bir web siteniz var ve isimi https://www.birwebsitemolsun.com bu web sitesinde Ana Sayfa, Referanslar, Hizmetlerimiz, İletişim kategorileri mevcut.

Siz bu web sitesini tasarlarken şu şekilde tasarlamanız gerekiyor. Seo bilginiz ve tasarım bilginizi profesyonel olduğunu var sayarak anlatıyorum.
https://www.birwebsitemolsun.com/Anasayfa.html
https://www.birwebsitemolsun.com/Referanslar/referanslar.html
https://www.birwebsitemolsun.com/hizmetler/hizmetler.html
https://www.birwebsitemolsun.com/iletisim/iletisim.html

Bu şekilde vermeniz gerekiyor. "yani başka bir web sayfasına link vermek değilde web sitesindeki sayfalar arasına link vermekten bahsediyorum" : bu sorunuzun cevabını yukarıda verdim sayfalarınızın tam adreslerini yazarsanız sizin tabirinizle iç sayfa linklerinide vermiş olursunuz. Anladığım kadarını yazdım yanlış bir yer yada kafanızı karıştıran bir husus olursa sorun en kısa şekilde size dönmeye çalışacağım...

Saygılarımla.