Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop'da yapılmış bir işin matbaada, pixeller bozuk halde basılacağı doğru mudur?

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
Benim merak ettiğim, baskıya göndereceğim bir iş hakkında.
birisi kafamı bulandırdı biraz da.
Photoshop'da yapılan bir iş matbaaya gönderilince özellikle renk geçişlerindeki pixellerde sorunlar yaşandığı doğru mudur?

eğer öyle ise; bunu çözebilmem için neler yapmalıyım?

bunu öğrenmem gerekiyor, en azından başka şekilde yapayım işi, eğer PS bana sorun çıkartacaksa.

Benzer konular

oBİwAN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.hurriyetmatbaasi.com.tr
arakadaşım bu anlattığın şey tamamen yaptığın işin kaç dpi ve kaç piksel çalıştığınla ilgili eğer düşük dpi ile çalışmışsan iş haliyle bozuk olacaktır ve pikseller kocaman kocam çıkacaktır... sana tavsiyem 300 dpi çalışmandır... kolay gelsin

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
arakadaşım bu anlattığın şey tamamen yaptığın işin kaç dpi ve kaç piksel çalıştığınla ilgili eğer düşük dpi ile çalışmışsan iş haliyle bozuk olacaktır ve pikseller kocaman kocam çıkacaktır... sana tavsiyem 300 dpi çalışmandır... kolay gelsin

haklısın belirtmemişim.
300 dpi çalışıyorum, daha doğru olması için, 600 dpi'a çıkartsam peki daha mı kaliteli bir baskı olur?

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
aşırı büyük işlerde zaten PS kendisi DPI ayarlıyor. Ama 300 DPI A4, A3, 50x70 tarzı işler için uygundur daha üstünde yapman sadece işi kasar.

oBİwAN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.hurriyetmatbaasi.com.tr
yok farketmez sadece boşuna dosyanın mb si şişer... sen dediğim gibi 300 çalış o arkadaşınada benden slm söyle 17 senedir ben böyle çalışıyorum hiç sorun çıkmadı :)

mizoo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
herhangi bir sorun cıkmayacaktır,emin ol bende dergide calısıyorum tasarımlarım hep photoshopta,eğer 300 dpi çalısıyorsan hiç bir sorun olmaz, o arkadasına bendende slm söle:)

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
photohopta kitap kapağı oluşturuyorum. çok büyük boyutlar çalışmıyorum.
çalıştıgım boyutlar: 12-19,5 cm 5'er mm traş payı bıraktım. CMYK, 8 bit, 300 resolution çalışıyorum. işi tiff olarak göndereceğimi de biliyorum. sırt kalınlığını matbaadan aldıktan sonra vereceğim. çünkü 2. hamur basılacak.aydingere ters baskılarla birlikte cdde işi göndereceğim. yapacağım işlemler bundan ibaret.
burada atladığım, yanlış yaptığım bir şey var mı? var ise lütfen uyarın, çünkü benim için çok önemli. 8 bit yerine 16 bit mi yapmalıyım?
bir de matbaanın bana söyleyeceği sırt kalınlığını direk olarak verecek miyim? yoksa ekleme yapmam gerekli sizce sırt bölümüne iki yandan?

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
özür dilerim teşekkür bile etmemişim :(
sanırım bu aralar çok yoğunum ondan dalgınım.
değerli yardımlarınızı esirgemediğiniz için minnettarım arkadaşlar.
ben ilk defa baskıya iş göndereceğim ondan dolayı biraz tedirginim de,
değilse aşağı yukarı idare eder tasarımlar yapabiliyorum.
sizler kadar iyi olmasa da.

salvation

🌱Yeni Üye🌱
Matbaanın verdiği sırt kalınlığını ver başka bişey eklemene gerek yok 4 taraftan traşınıda verdiğin zaman sorun olmaz.
Ama bişeyi belirtmeden geçemeyeceğim her ne kadar dpi 300-500 ayarlasanızda ps yaptığınız çalışmaların üstündeki 9pt ve16pt ye kadar olan yazılarda azda olsa pixellik yapar size tavsiyem tasarımınızı tamamladıkdan sonra yazılarınızı freehand corel vs benzeri programlarda yazın daha net çıkacaktır.

aurum63

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.aurum63.com
arkadaşım, sen istersen 1000 dpi olarak hazırla ( bu sadece datayı yükseltir ) matbaalar 300 dpi nin üzerine çıkamaz, ayrıca belirleyici olan dpi değil, resmin gerçekteki kalitesidir. Ben 72 dpi poster bastırdım ve mükemmel sonuç aldım. PS ile hazırladığınız sayfalarda ( matbaaya gidecekse ) mutlaka CMYK renk ayarı kullunmalısınız, ekranında RGB renkleri ile hazırladığın datalar matbaada CMYK ya çevrilir ve baskı sonunda büyük farklılıklar çıkar

sea.ajans

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sırt payı hk

photohopta kitap kapağı oluşturuyorum. çok büyük boyutlar çalışmıyorum.
çalıştıgım boyutlar: 12-19,5 cm 5'er mm traş payı bıraktım. CMYK, 8 bit, 300 resolution çalışıyorum. işi tiff olarak göndereceğimi de biliyorum. sırt kalınlığını matbaadan aldıktan sonra vereceğim. çünkü 2. hamur basılacak.aydingere ters baskılarla birlikte cdde işi göndereceğim. yapacağım işlemler bundan ibaret.
burada atladığım, yanlış yaptığım bir şey var mı? var ise lütfen uyarın, çünkü benim için çok önemli. 8 bit yerine 16 bit mi yapmalıyım?
bir de matbaanın bana söyleyeceği sırt kalınlığını direk olarak verecek miyim? yoksa ekleme yapmam gerekli sizce sırt bölümüne iki yandan?

Arkadaşım matbaanın sana söyleyeceği sırt kalınlığını ver extra kalınlık ekleme, taşmalarını (traş paylarını) da 5 mm verdikten sonra bir sorun yok, CMYK, 8 bit, 300 resolution dosyanda da bir sorun yok ps çalışmanı tiff'e çevirip matbaaya gönderdikten sonra bir sorun olmayacaktır

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
belki işine yarar sırt payı tablosu kolay gelsin

RapidShare: Easy Filehosting

yararlı bilgileriniz için teşekkür ederim.
kafamda kalan son sorunları da çözmüş oldum.
kapaklarım 2 hafta içinde basılacaklar.

bir de yüksek ihtimalle 2. hamur olacak kağıtlar ve bu tablo sanırım 1. hamur kağıt için hesaplıyor. o yüzden matbağadan gelecek bilgiye göre hazırlamak istiyorum sırt kalınlığını.

serap anıl

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Kırık yazı olasılığını ciddiye almanı tavsiye ederim.

canndostt

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Konu çok önce açılmış ama bir tavsiye de ben ekleyeyim. Özellikle Dergi, Gazete gibi çalışmalarınızın sadece resim ve fotoğraf kısımlarını PS'de yapmanızı şiddetle öneririm. Renk ayrımına girdiğinde PS'deki yazılarınız siyah olsada 4 renk çıkış alır. Dolayısı ile yazıları muhakkak, Corel, Freehand veya Quark gibi programlarda hazırlamınızı tavsiye ederim. Piksel bırakmasa bile istediğiniz sonucu elde edemeyeceğinizin garantisini veririm. Saygılar.

different

🏅Acemi Tasarımcı🏅
300 dpi yap sorun olmaz filmcinden kaynaklanan bir problem olduğu kesin

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
Konu çok önce açılmış ama bir tavsiye de ben ekleyeyim. Özellikle Dergi, Gazete gibi çalışmalarınızın sadece resim ve fotoğraf kısımlarını PS'de yapmanızı şiddetle öneririm. Renk ayrımına girdiğinde PS'deki yazılarınız siyah olsada 4 renk çıkış alır. Dolayısı ile yazıları muhakkak, Corel, Freehand veya Quark gibi programlarda hazırlamınızı tavsiye ederim. Piksel bırakmasa bile istediğiniz sonucu elde edemeyeceğinizin garantisini veririm. Saygılar.

Yeni çalıştığımız matbaa biraz daha iyi. Bir sorun olunca uyarıyorlar. Bir de ben ps'de CMYK çalışıyorum zaten. Yine de yazılarda renk istenmeyen çıkması gibi bir problem olur mu?

magicreate

🌱Yeni Üye🌱
Benim merak ettiğim, baskıya göndereceğim bir iş hakkında.
birisi kafamı bulandırdı biraz da.
Photoshop'da yapılan bir iş matbaaya gönderilince özellikle renk geçişlerindeki pixellerde sorunlar yaşandığı doğru mudur?

eğer öyle ise; bunu çözebilmem için neler yapmalıyım?

bunu öğrenmem gerekiyor, en azından başka şekilde yapayım işi, eğer PS bana sorun çıkartacaksa.

Aslinda soylediklerin ve bu konuya cevap yazan arkadaslarinda dogruyu soylemisler. Eger yapmak istedigin is tamamen gorsellerde olusuyorsa photoshop icin 300 dpi cok iyi bir sonuc elde edecektir. Baskiya PS'den calisip gonderebilirsin. Fakat yapacagin is gorsellerden ve yazilardan olusuyorsa bu durumda vektorel bir program ile calismani tavsiye ederim. Vektorel olarak yapacagin calismanin dosya bicimi; EPS, TIF ve PDF olabilir. Kessinlike JPEG, Gif, BMP olmamalidir. Farkini daha iyi gorebilmen icinde PS'de yapilan isler ile vektorel tabanli yapilan isleri karsilastirman. PS'de yaptigin calismanin yazilari etraflarinda pixeller olusmusken, Vektorelde bunu fark etmezsin. Daha guzel ve canli dururlar