Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Piyasaya İş Yapabilmek İçin İzlenen Yollar..

demon20

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar merhaba,

ben 3d çalışmalara yeni başlayan biri olarak merak ettiğim şeyleri sormak istiyorum.. Şuanda genelde iç ve dış mimari modelleme ve kaplama çalışıyorum.. bu çalışmaların karşılığını almak için tecrübeli arkadaşların yardımını istiyorum. Şimdi diyelim A inşaat,müteahhit firması yapacak olduğu binaların reklamı için bizden bir çalışma istedi. Biz bu çalışmayı neye göre yapacağız.. Bu konuda izlenecek yol ve yapılacak çalışmalar nasıldır acaba?

orhanyılmaz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar merhaba,

ben 3d çalışmalara yeni başlayan biri olarak merak ettiğim şeyleri sormak istiyorum.. Şuanda genelde iç ve dış mimari modelleme ve kaplama çalışıyorum.. bu çalışmaların karşılığını almak için tecrübeli arkadaşların yardımını istiyorum. Şimdi diyelim A inşaat,müteahhit firması yapacak olduğu binaların reklamı için bizden bir çalışma istedi. Biz bu çalışmayı neye göre yapacağız.. Bu konuda izlenecek yol ve yapılacak çalışmalar nasıldır acaba?

mimarlar işin püf noktasını söylemiyor sanırım :)

orhanyılmaz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bencede püf nokta sayılmaz :) autocad bilginiz varsa, var diyelim, işi talep edenden mimari proje alıp, autocad'de proje üzerinde düzeltmeler yapıyorsunuz, sonra dwg dosyasını max'e import etmeniz gerek! akabinde ver coşkuyu 3d maxte!!

rakam işine gelince, kaliten+tecrüben+makinan ve müşterinle senin aranda!
şudur budur demek yanlış olur...

demon20

🌱Yeni Üye🌱
bencede püf nokta sayılmaz :) autocad bilginiz varsa, var diyelim, işi talep edenden mimari proje alıp, autocad'de proje üzerinde düzeltmeler yapıyorsunuz, sonra dwg dosyasını max'e import etmeniz gerek! akabinde ver coşkuyu 3d maxte!!

rakam işine gelince, kaliten+tecrüben+makinan ve müşterinle senin aranda!
şudur budur demek yanlış olur...

Orhan Bey cevabınız için teşekkür ederim.. şuan autocad bilgim yok. Bir mimari proje çizebilmemiz için autocad şart mıdır? yoksa 3d Max de de çizebilirmiyiz? Birde yaptığımız projenin renderini alırken standart bir çözünürlük boyutu varmı ve renderi aldığımız resmin formatı ne olmalıdır ?

orhanyılmaz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
rica ederim, 3D model için, zaten proje çizilmiş!
extra olarak proje çizmenize gerek yok, sadece mimar arkadaşlarımın yaptığı proje üzerinde düzeltme yapmalısınız, kısacası şöyle özetleyeyim; proje üzerindeki ölçüleri,mutfak dolabı,tuvaletdeki klözet vb fazlalık katmanları kapatmanız veyada silmeniz gerekli! silmezseniz 3d maxde fazla çizgilerle karşılacaksınız, autocad ve bilimun cad prog. ile yapmak mümkün!

yine 3d max e dwg dosyasını import ederken, dwg dosyasındaki katmanları tanıdığınız taktirde, import edilen doyasın katmanlarını kapatmanızı sağlayan açılır bölümü mevcut, hangisi daha kolay dersen, bana göre autocad de bu işlemi yapmak dahada kolay!

biz mevcut bir 2d projeyi 3d ortamına taşımak için maxi kullanıyoruz! 2d proje zaten hazır hazırlanmış....

3d mimari proje, telep doğrultusunda hazırlanır!

diyelimki bayan elif bizden 200cm*200cm ebatlarında dış mekan resim istiyor, biz modelimizi+kaplama+ışıklarımızı ve render ayarlarımızı yapıp, maxin render motoruna bu ölçüleri verip render almasını istiyoruz ve render başlatıyoruz... render bittiğinde

psd üzerinde düzeltme yapılacaksa, png olarak kaydetip psd açıp düzeltmelerini yapıp elif hanımı arayıp flütü teslim edip canlıyı alıyoruz ;)

3 boyutlı çizimci için min. adam akıllı 2d mimari proje programı eğitimi+ 3d max + psd bilgisi şart!

yardımcı olabileciğim başka bir konu var ise yardımcı olmaya çalışırım.... kolay gelsin..