Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sırt Payı Hesabı

mdy

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
workisntover.wordpress.com
merhaba arkadaşlar

kitaplarda sırt payını nasıl hesaplıyorduk, forma sayısı x 0.24 müydü? hatırlayamadım bir türlü, ivedi olarak yardımcı olursanız sevinirim.

teşekkürler.

Benzer konular

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
kullanacağın iç gramaj kağıdın nedir, sayfa sayın kaç ve iplik dikiş mi olacak. Bunları belirtir misin?

Saygılarımla

mdy

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
önerin için teşekkürler ancak makete gerek kalmadan da kotarılabiliyor bu iş. standart bir iş sonuçta (kitap) ve ortalama bir doğrusu mevcut. forma sayısı ya da sayfa sayısıyla birşeyi çarpıyorduk da neydi işte, onu hatırlayamıyorum.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Yaprak sayısıyla kağıdın kalınlığını çarpıyorsun, yani 60 sayfa dediğine göre 30 yaprak yapar (30 x kağıt kalınlığı) = sırt kalınlığı

Saygılarımla

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu da en doğru sonucu vermiyor maalesef.

teşekkürler

başka çareniz varmı... hesap ortada.
abbesusse arkadaşın dediği gibi: en sağlıklı sırt yapıcağın işten(kkullandığın kağıt) ufak maket yaparak hesaplamaktır.. hala bi şansın var. :)
iyi çalışmalar.

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
En sağlamı bir minyatür hazırla kitap haline getir. Ölç biç ayarla. % 100 kesin sonuç.

mdy

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
böyle bir iş için maket hazırlamak pratik bir çözüm değil, nihayetinde verdiği sonuç şaşmaz doğru olsa da. böylesi durumlarda eğer aynı sonucu alabileceğimiz pratik yollar yoksa, evet bu denenebilir. fakat pratik bir yolu olduğunu söylüyorum (henüz hatırlayamasam da:))

ayrıca düşünün bir, ben bu işi serbest olarak yapıyorum ve evimden yürütüyorum. 90 gram enzo krem kağıdı nereden bulabilirim ve maketimi nasıl hazırlayabilirim sizce?

neyse, öneride bulunduğunuz için tekrar teşekkür ederim. ihtiyacımı evimde bulunan bir kitap üzerinde ölçüm yaparak giderdim.

herkese iyi çalışmalar.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
@ufukdural'ın da söylediği gibi, yaprak sayısı x kağıt kalınlığı şeklinde yapabilirsiniz. Kağıt kalınlıkları genelde 10 mikron gibi bir töleransla değişebilir. Bir matbaadan kalınlık/gramaj tablosu isteyin. İplik dikiş, saplama dikiş için ölçüme 1 mm ilave edin. Cilt doğrudan kapak takma olacaksa bu paya pek gerek yok.

Sırt kalınlığından emin olamıyorsanız çok hassas çalışmayın. Sırt ön kapağın ya da arka kapağın devamı şeklinde tasarlanırsa ve yeterli taşma payları da varsa iş her şekilde kotarılabilir.

mgrafik

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yaaa demekki konunun başından bu yana arkadaşların ısrarla en sağlamı maket diye direttiklerine geldin kolay gelsin....

mdy

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
sayın mgrafik isimli arkadaşım, yazdığın cümleyi üzerime alarak yanıtlıyoru:

arkadaşların söylediği maket olayına hiç girişmedim. yaptığım şey şuydu, evimde bulunan 60 sayfalık 90gr. enzo kağıt kullanılan bir kitaptaki ölçüyü örnek aldım. evet bu maket mantığının aynısı oldu. lakin ben maket yapmadım, yapmayı da düşünmedim. yapılmış bir şeyi kullandım. bunlar farklı şeyler. lakin maket yapmam mümkün değil, daha önceki mesajlarda da dediğim gib 90 gr enzo kağıdı nereden bulayım da maketini hazırlayayım? ayrıca her iş için maket mi hazırlayacağım? yine daha önceki mesajımda belirttiğim gibi, maket hazırlamak şaşmaz doğruyu verse bile (ki evet öyle), hiç pratik bir çalışma sistemi değil. elbette bu ihtiyacı çok daha zahmetsiz kotarabileceğimiz bir takım teknikler mevcuttur.

hatırlayamadığım şey forma sayısı çarpı 0.6 idi. tabi bu ortalama bir hesap, kağıt cinsi ve gramajına göre ince ölçüm (1 mm ekleme gibi) gerektirir.

tekrar teşekkür ederim öneride bulunan herkese.

KOMORI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sayın mgrafik isimli arkadaşım, yazdığın cümleyi üzerime alarak yanıtlıyoru:

arkadaşların söylediği maket olayına hiç girişmedim. yaptığım şey şuydu, evimde bulunan 60 sayfalık 90gr. enzo kağıt kullanılan bir kitaptaki ölçüyü örnek aldım. evet bu maket mantığının aynısı oldu. lakin ben maket yapmadım, yapmayı da düşünmedim. yapılmış bir şeyi kullandım. bunlar farklı şeyler. lakin maket yapmam mümkün değil, daha önceki mesajlarda da dediğim gib 90 gr enzo kağıdı nereden bulayım da maketini hazırlayayım? ayrıca her iş için maket mi hazırlayacağım? yine daha önceki mesajımda belirttiğim gibi, maket hazırlamak şaşmaz doğruyu verse bile (ki evet öyle), hiç pratik bir çalışma sistemi değil. elbette bu ihtiyacı çok daha zahmetsiz kotarabileceğimiz bir takım teknikler mevcuttur.

hatırlayamadığım şey forma sayısı çarpı 0.6 idi. tabi bu ortalama bir hesap, kağıt cinsi ve gramajına göre ince ölçüm (1 mm ekleme gibi) gerektirir.

tekrar teşekkür ederim öneride bulunan herkese.

kagit bulamiyorum diyorsaniz, kagit satici firmalari arayip bu kagidin mikrometre ile ölcülmüs kalinligini sorup ögrenebilirsiniz.

yada burada sorup o kagiti kulanip basana ölcmesini rica edebilirsiniz.

Demokrasilerde care tükenmez.

N/A6

🌟Usta Tasarımcı🌟
kagit bulamiyorum diyorsaniz, kagit satici firmalari arayip bu kagidin mikrometre ile ölcülmüs kalinligini sorup ögrenebilirsiniz.

yada burada sorup o kagiti kulanip basana ölcmesini rica edebilirsiniz.

Demokrasilerde care tükenmez.

Ustam doğru diyor. Ölçüsünü bulmak isteyen bulur.

mdy

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
efendiler, neden işi bu kadar yokuşa sürüyorsunuz? sorduğum şey oldukça basit bir şeydi, sıradan bir şeydi. allahaşkına aranızda hiç kitap kapağına sırt ölçüsü hesaplayan kimse yok mu? sorduğum, oldukça sıradan bir şey olmasına karşın, karşıaştığım şeye bakın. önerilerinizin doğruluğuna söz etmiyorum. fakat siz de çok iyi bilirsiniz ki süre önemlidir. kağıt firmasını aramak filan gibi ekstra fiillerle neden kendimi yorayım, aynı sonucu verecek daha pratik yöntemler varken. kaldı ki, meselemiz o kağıdın ölçüsünü nereden nasıl alacağım değil.

üstüneüstlük bir de "ölçüsünü bulmak isteyen bulur" şeklinde bana ahkam kesiyorsunuz. neyi sorguluyor ve neyin ahkamını kime kesiyorsunuz? bu hakkı nereden buluyorsunuz kendinizde? pratik bir öneriniz varsa, buyrun, yoksa lafazanlığa lüzum yok.

yeterince yapıcı olmadığınızı düşünüyorum bu konuda. konuyu farklı noktaya sürüklüyorsunuz. bana kağıt ölçüsünü ne şekilde bulacağımı değil de hatırlayamadığım şeyi (biliyorsanız) söylemenizi beklerdim. bilmiyorsanız da pratik başka yöntemleriniz varsa onları önermenizi.

lütfen yazdığım mesajları iyi okuyunuz ve saptırmadan onlara cevabınızı veriniz. ben (elimde o kağıt varsa bile) maket yapma işinin pratik bir yöntem olmadığını söylerken, siz o işe ikinci-üçüncü bir adım daha ekliyorsunuz, yolu gittikçe uzatıyorsunuz. kulağınızı öbür tarafından göstermek için yarışıyorsunuz adeta. ne diyeyim; pes!

Son düzenleme:

Scarback

🌱Yeni Üye🌱
sanırım burada sayın mdy'nin sorduğu pratik yol şöyle;

örnek olarak 320 sayfalık bir kitap olacak, boyutları 135 mm x 195 mm olacak, forma kalınlığıda 1,05 şimdi formadan toplamda 8 yaprak yani 16 sayfa çıkıyor ve bu 8 yaprağı üstüste koyunca kalınlığı 1,05mm oluyor diye düşünürsek

"toplam sayfa sayısı/ 1 formadan çıkacak sayfa sayısı(yaprak sayısı*2)=gerekli forma sayısı"

buradan 320/16=20

forma sayısı*1formadaki sayfaların üstüste konulduğunda oluşturdukları kalınlık=sırt kalınlığı

buradan da 20*1.05=21mm sırt kalınlığı çıkar...

umarım anlatabilmişimdir

suleymankkoklu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sanırım burada sayın mdy'nin sorduğu pratik yol şöyle;

örnek olarak 320 sayfalık bir kitap olacak, boyutları 135 mm x 195 mm olacak, forma kalınlığıda 1,05 şimdi formadan toplamda 8 yaprak yani 16 sayfa çıkıyor ve bu 8 yaprağı üstüste koyunca kalınlığı 1,05mm oluyor diye düşünürsek

"toplam sayfa sayısı/ 1 formadan çıkacak sayfa sayısı(yaprak sayısı*2)=gerekli forma sayısı"

buradan 320/16=20

forma sayısı*1formadaki sayfaların üstüste konulduğunda oluşturdukları kalınlık=sırt kalınlığı

buradan da 20*1.05=21mm sırt kalınlığı çıkar...

umarım anlatabilmişimdir

Tebrik ederim anlatamadıkları buydu işte. Kimse formadan bahsetmiyor yav şaştım kaldım. Cevap budur arkadaşım...Teşekkürler