Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Sizlere Ve Fikirlerinize İhtiyacım Var :)

youaredeadtome

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar efendim;

Grafikerlik adına 5 6 aydır hizmet etmekteyim yaşım 18 ama velakin 14 15 yaşından beri hep hayalimdi grafiker olmak şu yaşına kadar naptın diye sorarsanız eğer hep hüsranlara uğradım çevrem ve aile bakımından nerde yakın iş varsa meslek önemli değil para daha önemli diyorlardı bana ve bi şirkette çalışırken çıktım işten bi reklam ajansına girdim.

burda çalışalı 5 6 ay oldu iş yerindeki sebeplerden dolayı ustam işten çıktı ve bütün herşey bana kaldı tasarım konusunda tam profesyöneli değilim ama yinede bazı şeyleri ya da çoğu şeyleri yapıyorum ama tasarım konusunda sıkıntı çekiyorum mesela araç tasarım işi oluyor saçma saçma şeyler yapıyorum beğenmiyorum aklıma birşey gelmiyor ve kendi kendime stres yapıyorum bunun için sizin yardımlarınıza ihtiyacım var nasıl parlak fikirlere ve işleri nasıl müşteriye beğendirebilirim aklıma renkli renkli şeyler geliyor ama iş düşünüyorsun adamın yaptığı işi düşünüyorsun olmuyor beğenmiyorum bunun için siz naparsınız nasıl müşteriye bi sunum yapayıyorsunuz bilgi verirseniz çok makbule geçer.

Okuyan herkeze teşekkürler kolay gelsin..

Benzer konular

mecityilmaz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhabalar efendim;

Grafikerlik adına 5 6 aydır hizmet etmekteyim yaşım 18 ama velakin 14 15 yaşından beri hep hayalimdi grafiker olmak şu yaşına kadar naptın diye sorarsanız eğer hep hüsranlara uğradım çevrem ve aile bakımından nerde yakın iş varsa meslek önemli değil para daha önemli diyorlardı bana ve bi şirkette çalışırken çıktım işten bi reklam ajansına girdim.

burda çalışalı 5 6 ay oldu iş yerindeki sebeplerden dolayı ustam işten çıktı ve bütün herşey bana kaldı tasarım konusunda tam profesyöneli değilim ama yinede bazı şeyleri ya da çoğu şeyleri yapıyorum ama tasarım konusunda sıkıntı çekiyorum mesela araç tasarım işi oluyor saçma saçma şeyler yapıyorum beğenmiyorum aklıma birşey gelmiyor ve kendi kendime stres yapıyorum bunun için sizin yardımlarınıza ihtiyacım var nasıl parlak fikirlere ve işleri nasıl müşteriye beğendirebilirim aklıma renkli renkli şeyler geliyor ama iş düşünüyorsun adamın yaptığı işi düşünüyorsun olmuyor beğenmiyorum bunun için siz naparsınız nasıl müşteriye bi sunum yapayıyorsunuz bilgi verirseniz çok makbule geçer.

Okuyan herkeze teşekkürler kolay gelsin..

kardeşim seni çok iyi anlıyorum aynı evrelerden bende geçtim. araç giyme işi bile yaptım :) ama şunu unutma her insanın hayal gücü farklı adam sana halı yıkamacıyım diyorsa ona vektörel çizimler vs yapmana gerek yok 1 2 resimden oluşan sade bi tasarım yapcaksın ama adam çikolata şirketiyse ona vektörel şekiller çizceksin dalgalar malgalar vs. hani şerbeti nasıl vericeğini çözümlemen gerek ve müşteriyle sen konuş . adama şunları sor " beğendiğiniz tarz tasarımlar varmıdır yada sade olmasımı sizin için daha uygundur yoksa biraz haraket katmasımı ? " bu soruyu sorduktan sonra adamın ne istediğini oturtursn kafanda az çok sonrasında zaten önce bi boş kağıt al oraya karala birşeyler çiz sürekli hayalini zorla ve bunu yaparken önemli bir not " klasik müzik dinle " sonrasında kafanda 1 2 şey oluşcak müşteriye tek 1 tasarım atma 3 tane tasarım yap 3'ünüde at . adama eğer tek 1 tasarım atarsan adam beğenmediğim diyip çıkar işin içinden. ama 3 4 tane tasarım atarsan içlerinden birini seçmesi gerekir ve beğenerek seçer aslında çok iyi olmayadabilir ama yinede birini seçer. diğer 2 tasarımda elinde kalır başka bir mğşteriye gönderirken tekrar onlarıda gönderirsin. sistemi bu şekilde kur. ve sürekli etrafındaki tasarımlara göz at . pizzacıdan tut ayakkabbıcıya kadar tüm tasarımları incele adamlar neler yapmış bak ve sana en önemli tavsiye kurumsal bir firmaya tasarım yapıyorsan gösteriş yapma sade bir background üzerine hoş motiflerle yap tasarımlarını . ama yeni bir firma ise onlar için pekte farketmez .. vs vs diye gider bu kardeşim :)

youaredeadtome

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim kardeşim bu bilgilere çok ihtiyacım var ide ustamın işten çıkması acaip bi kötü yaptı aslında gelişmem içim çok iyi ama böyle bırakınca da kala kalıyorsun tavsielerin için çook çook teşekkür ederim mutlaka ama mutlaka deniyiceğim

maligrafik

🌱Yeni Üye🌱
İnsanın böyle bir soruya karşı hemen kolları sıvayıp uzun uzun makale döşeyesi geliyor tabi..:)Şaka yapıyorum.Aslında sana özetle ben olsam yerime bıraktığım bir yeni grafikere en kısa yoldan neler tavsiye ederdim diye düşünerek birkaç cümle yazayım.Katılan olsun veya olmasın, bunlar masabaşında, hobi olarak , sanat olarak değil de, piyasada müşteriye iş yapan hemen her grafikerin tasdik edeceği şeylerdir bence.Nasip olursa yıllar geçse de "adam doğru söylemiş "dersin.
Bir kere içindeki "değişik, orijinal, harikulade" tasarımlar yapma şevkini dizginleyeceksin."Acayip değişik" işler yapmaya çabalamayacaksın.Oturduğun koltuk onun yeri değil.Acı ama gerçek bu.
Şunu unutma ki müşterinin derdi de, reklamcının maksadı da (çok az istisnalar hariç) yaptığı işi ve irtibat bilgilerini göstermek, dikkat çekmek gibi şeylerdir.
Ben ilk zamanlarda "Sahibinden Satılık" afişlerine bile tasarım yapmaya, değişik şeyler denemeye çalışıyordum.Sonradan yaptığım şeyin gereksiz olduğunu, hatta zaman zaman komik olduğunu farkettim.Halbu ki "sahibinden satılık" afişlerini standart hali ile 5 dakikada yapıp çıkarırsan üzerinde çalışacağın tasarımlara vaktin kalır, hem de müşteri menun olur.Şöyle örneklesem yanlış olmaz sanırım, bir mobilya tasarımcısı değişiklik olsun diye oturma yeri eğri büğrü, yaslanma yeri sivri, bacakları uzunlu kısalı sandalye yapsa bunu alan olur mu?İşlevsellik diyoruz buna biz, grafikerin de yapacağı çalışma "işlevsel" olacak.
Genel geçer bazı kurallar vardır, renkler basıldıktan sonra çıkacak sonuca göre düşünerek kullanılır.
Müşterinin yaptığı iş öncelikli olmak üzere, isim ve telefon numarası gibi irtibat bilgisi daima kocaman ve göze sokulacak gibi yazılır.
Yaptığın çalışmayı müşteriye anlatış şeklin ve sinirlenmeden strese girmeden samimi konuşman çoğu zaman tasarımın nasıl olduğuna bakmaksızın işi onaylattırır, bu da sana kendine güvenmeyi ve gelişecek zamanı kazanmayı öğretir.
Saymadım ama sanırım yüzlerce tabela, araç giydirme, cam sıvama vs. işi yapmış biri olarak söylüyorum-bunu dikkate alırsın sanırım- en güzel tabela tasarımı beyaz zemin üzerine arialblack ilekırmızı yazılmış işyeri ismidir, veya kırmızı zemin üzerine beyaz...Her tasarımı böyle yapma ama buna göre gerisini sen tahmin et.
Karmaşık zeminlerle, cıvıl cıvıl fonlarla vakit kaybedersen kısa zaman sonra hem işler yetişmez, hem yaptıkların beğenilmez hem de moralin bozulur.Dış mekan için genellikle işine yarayacak tüyo şudur:1)Tek renk veya hafif gradyen geçişli bir zemin..İçinde şeffaf desenler olup olmaması duruma bağlı değişir.Hazır bir zemin-fon da indirip çabucak kullanabilirsin. 2)Üzerine çarpıcı renklerle kocaman yazacağın isim,iş ve irtibat bilgisi.Zeminden ziyade yazıların çarpıcı olması için kenarlarına gölge ,kontör gibi etkilerle uğraşman ayrıca sana şahsi üslubumdan tavsiye edebileceğim bir yoldur.

Lafı uzattım, son olarak şunu söyleyeyim, müşterinin yaptığı işle ilgili internette vs. önceden yapılmış işlere bak, bunlardan esinlenerek, kendi müşterine uyarlayarak çalışmanı hızlıca tamamla."E abi tasarımı ne zaman yapacağım ben" dersen bunca cümleden sonra....İşte yukarıdaki tavsiyelere uyup da yaptığın işi artık gözü kapalı yapacak kolaylıkta bellediğin ve hangi müşteri gelirse gelsin tereddüt etmeden hemen ne yapacağını bilerek stersten kurtulduğun gün zaten kendi kendine tasarımlar geliştirmeye başladığını göreceksin inşaallah.
Şahsi olarak yapacağın her türlü çalışma bu tavsiyelerin dışındadır, unutma..
(Ne kadar çok konuştum, kendime şaşırdım)Kolay gelsin...

Son düzenleme: