Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Solvent Boya ve Akciğer Kanseri Riski

SKYTH

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu konu hakkında kaç arkadaşın yeterli derecede bilgisi var acaba? Solvent ve türevleri boyaları kullanan makinaların yeterli derecede havalandırmamış ve filtre edilmemiş mekanlarda kullanımının başta akciğer kanseri,göz problemleri ve kısırlık gibi sorunlara yol açtığı konusunda ciddi araştırmalar var. Ayrıca atıkların uygun şekilde yokedilmediği için dogayı ve diger insanları zehirlediği. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum .

Benzer konular

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Öncelikle teşekkür ediyorum, düşüncenizi kaygınızı bizlerle paylaştığınız için. sektör çalışanları olarak bir çok kimyasallara maruz kalınmakta. Kısa yada uzun vadeli hastalıklar için önlem alınması yada bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır.

Solvent ile ilgili forumumuz da güzel bir konu mevcut.
https://www.grafikerler.net/solvent...ve-cevreye-etkileri-nelerdirg-t794.html?t=794
Bu konuyu inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgileri sizlere iletmeye çalışacağım.

ahura

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sevgili arkadaşım...

o kadar haklısın ki...

7 aydır dijital baskı makinesi kullanıyorum. yalvarmalarıma karşın işyerimde herhangi bir önlem almadılar. yalnızca, solvent yere çöktüğü için havalandırma pervanesini aşağıya koydular. ama bununla iş çözülmez ki!

makine kapalı ortamda. içeride o kadar uyarılarıma karşın yine de fosur fosur sigara içmekteler. maske alın dedim, onu da yapmadılar!

son 1-2 haftadır artık boya kokusu ağzımdan burnumdan çıkmaya başladı.ben de içerde sigara içen bu zihniyeti protesto edip onlar içeri girince işi bırakıp dışarı çıkıyorum.

başka bir işyeri sahibi arkadaşımın da koku alma duyusu körelmiş yazık ki. bunu da 2 gün önce öğrendim.

oysa o kadar basit ki yapılması gereken... koruyucu maske 30 lira civarında. bir de sigara olayını çözseler, bu kadar risk olmayacak.

konuya duyarlığın için teşekkürler.

kal sağlıcakla...

SKYTH

🌟Usta Tasarımcı🌟
Maskenin fazla bir faydası yok. Solunum yolu ile olmasa deri yolu ile solvent türevleri kana karışıyor. Göze ve duyu organlarına etkisi oldukça fazla.Konuşma sırasında ağız yoluyla bile vücuda girebiliyor eger geceleri mide yanması ve uykusuzluk şikayetiniz varsa bunun sebebi midenizin çeperlerine yapışan solventtir.. Solvent özellikle akcigerlere yapıştıgında su toplanmasına, sonra tümöre ve son safhadada kansere yol açıyorki bildigim kadarıyla 2 operatörde bu durum gözlenmiştir. Zaten dikkat ederseniz iyi havalandırma yapılmayan yerlerde çalışan operatörlerin rengi genelde sarımsı ve görünüşleri saglıksızdır...

Alınması gereken önlemler burada genelde makinaların arka tarafında veya üstünde borular oluyor bunun iyi bir havalandırma sistemine baglanması ve makinanın kapaklarının kapalı çalışılması. Aşağıya bir aspiratör baglanması veya hava filtre cihazları kullanılması özellikle deriye temas oldugu zaman bol sabunlu suyla temas edilen yerin yıkanması şart.Ayrıca mümkün oldugunca baskı sırasında odada durmayın ...

Bu arada hiç farkına vardınızmı kaç kat giyinirseniz giyinin yogun baskı sonrası duş aldıgınızda vücudunuzdan boya akıyor....

Bol miktarda su,soda,ayran,yogurt tüketimi toksik maddelerin atımı için şart..

Gelelim solvent atıklarının yok edilmesine..Bu atıkları kesinlikle kanalizasyon sistemine dökmeyin bunu yapmak bindiginiz dalı kesmektir. Bildigim kadarıyla avrupa ve amerikada bu atıkları toplayıp yakıt yapıyorlar.. Buradada uygun şekilde yapan yerler var.

ScoobyDoo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
15 yıl separagum kokladım.
15 yıl ofset boyası derime işledi.
son zamanlarda solvent kokluyorum.
ekmeğimi bu işlerden çıkardım.
hayattan zevk alıyorum.

30 yaşında amcam sigara içmez alkol kullanmaz mide kanserinden öldü.
ben bu işten zevk alıyorum. kanserini kim düşünür.

yok tehlikeliymiş yok zararlıymı.
böyle düşünen bıraksın hemen işi gitsin kuaför olsun...

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
hayattan zevk alıyorum.

Bence bukadar basite alma olmayı nede olsa araştırmalar yapılmış bu konuda eger canının kıymetini bilmiyorsan diyecek bişey yok ...ama basit tedbirlerle bile çogu tehlikelerden zaten kurtulabiliyorsun arkadaşlar anlatmış detayları .. tabiki işimizi sevmek çok güzel gidip bu saatten sonra başka bi iş yapacak halimizde yok ama sağlıkta en büyük zenginligimiz bunuda unutmamalıyız saygılar bol kazançlar dilerimmm

SKYTH

🌟Usta Tasarımcı🌟
hayattan zevk alıyorum.

Herhangi bir üniversite hastahanesinin onkoloji bölümünü ziyaret edip hastaların durumuna bakın sanırım ziyaretten sonra baskı fiyatlarınızın m2 fiyatı üzerine 2 $ daha ekleyip gerekli tedbirleri almaya yönelirsiniz...

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hayattan zevk alıyorum.

siz değişik bir yaklaşım sergilemek içinmi böyle konuştunuz ? yoksa laf olsun diyemi ? (o zaman taşlama yaparken gözlük takmasın işçiler nasılsa yedekte bir adet göz dağa var) şunuda belirtmeden geçemeyeceğim işine duyduğun sevgi , saygıyı hak ediyor ben anlatışındaki üslubunu beyenmedim
bu arada konuyu açan arkadaşıma teşekkür ediyorum. açtığı konularıda takip ediyorum .

ScoobyDoo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
üslubum konusunda haklı olabilirsiniz.kusuruma bakmayın..kimseye karşı bir ard niyetim ( art niyetli volkan :D ) olmadığı açıktır ve de işi bu kadar basite indirgeme gibi bir niyetim de yok.

ancak çözüm üretemeyeceğim konular hakkında da yorum yapamıyorum.
solventin kanser riski var.
deriye işliyor belki alerjik reaksiyonlarda ortaya çıkabilir.
Demek istediğim, bunun çözümü yok. Var diyebilen varsa buradan bizlere söyleyebilir sanırım..
çözüm nedir derseniz. bu işi yapmamak? ama ben bu işi yapacağım diyene de kimse engel olamaz...

ancak dikkat ederseniz konuya cevap yazan arkadaşlar da konu hakkında değil de, benim msjıma cevap veriyorlar.;)

denea

🏅Acemi Tasarımcı🏅
boyası zararsız makineler var arkadaşlar. bunun çözümüde bu.

posedion7

🌱Yeni Üye🌱
benim duyumlarıma görede izmir de 2 istanbulda 4 ankara ve bursa da kanserden ölüm vakalarını duydum.Antalya da yakından tanıdığım bir arkadaşın akciğerinin 3/1 ini aldılar.istanbuldaki meslek hastalıkları hastanesinde muayane olduktan sonra doktor tarafından solvent yada tinerli ortamda çalışmışın demiş. Solventin zararı ortada buna avrupada olduğu gibi kokusuz ekosolvent kullansak risk i azaltırız sanırım. ancak ucuza maal etmek peşinde olduğumuzdan bugünü yaşamaya alıştırıldık.sağlıklı günler..

SKYTH

🌟Usta Tasarımcı🌟
benim duyumlarıma görede izmir de 2 istanbulda 4 ankara ve bursa da kanserden ölüm vakalarını duydum.Antalya da yakından tanıdığım bir arkadaşın akciğerinin 3/1 ini aldılar.istanbuldaki meslek hastalıkları hastanesinde muayane olduktan sonra doktor tarafından solvent yada tinerli ortamda çalışmışın demiş. Solventin zararı ortada buna avrupada olduğu gibi kokusuz ekosolvent kullansak risk i azaltırız sanırım. ancak ucuza maal etmek peşinde olduğumuzdan bugünü yaşamaya alıştırıldık.sağlıklı günler..

Ecosolvent te light solvent türevi oldugundan zararları solvent kadar olmasada vardır. Hatta size kullandıgınız iç mekan su bazlı makinalarında solvent kadar olmasada kanserojen oldugunu söylesem??Hatta bürolarda kullanılan lazer printerların ürettikleri partikuller yüzünden sabıkalı olduklarını... Şaşırırdınız sanırım..... Yeterli filtreleme ve havalandırma tesisatını yapmazsanız - Örnek AB standartları- risk her zaman vardır ...

Bir not : -- Solvent ve türevi boya kullanımı aşırı derecede sağlık risklerinden dolayı tekstil sektöründe kullanımı bundan 30 yıl önce yasaklanmıştır..----

Son düzenleme:

whitescorpion

🏅Acemi Tasarımcı🏅
1,5 Senedir yarı solvent makina kullanıyorum.Küçük bir odada ve havalandırma yok.Kokuya zamanla alıştım fakat bazı işlerde benim bile dayanamıyacağım noktalara geliyor.Yarı solvent olması risk dozunu ne derece düşürür ve bu konuda maske ve havalandırma dışında ne tür önlem almam gerekir.İşyeri sahibi bu iki çözümüde benimsememekte kararlı çünkü.

denea

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Boyanın tutuculugunu sağlayan içerisindeki solventtir bu bir gerçek. Fakat Japon standartlarında üretilen Eco Solvent boyalar içerisindeki zararlı maddeler minimize edilerek imal edilmiştir. Bir çok mekanda ek havalandırma sistemi gerektirmeden kullanılailmektedir.

cumhuroz

🌱Yeni Üye🌱
kimse merak etmesin solvent boyalar 2010 yılında türkiyede de yasakalanacak. eco-solvent en iyisi

Santana80

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bugün 5 senedir solvent baskı yapan operatör bir arkadaşımın akciger kanseri ve buna baglı metastaz beyin kanseri oldugunu ögrendim. Ameliyat ertesi kemoterapi görecek ve henüz 27 yaşında kendisine acil şifalar diliyorum .

caliskan543

🌱Yeni Üye🌱
Konu gercekten cok yararli ve faydali.
Benim de ecosolvent baski makinam var, bildigim kadari ile eco-solvent'teki solvent orani %40. ancak zararlari ile ilgili bir bilgim yok. birkac kisiden kanserojen etkisi olmadigi yonunde ifadeler duydum. Dogru mudur? Yoksa benzer riskler eco-solvent'te de var midir?

ofrg9298

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu konuyu bende cok merak ediyorum HP 8000s kullaniyorum boyalar Eko Solvent havalandirma yok makina ayri bir odada calisiyor ama baskiyi verirken iceri girip cikiyorum arada kapiyi acik tutunca yarim saat icinde bas agrisi yapmaya basliyor. Cigerlere ne kadar zarari var bilmiyorum forumda yazilanlari okuduktan sonra tedirgin oldum. HP nin yeni piyasaya sürmüs oldugu HP L25500 LATEX baski makinasi var koku yok baski biter bitmez kuruyor. Hemen cikar yapistir. Firmanin söyledigi 3 sene boyasi solmuyormus bu makinayi almayi düsünüyorduk. Duyduguma göre yakinda solventin yerini Latex alacakmis.
Ama HP L25500 piyasada daha yeni bir ürün daha denemesi pek yapilmadi makinanin fanlari kenarlarda iyi sicak hava veremedigi icin HP deki satici arkadas baskinin denildigi gibi hemen kurumadigini söyledi bize HP 8000s tavsiye etti. Eko Solvent aldik.

Ama simdi olsa Latex baski yapan makinayi almayi isterdim. Kokusu ve sagliga zarari yok.

SKYTH

🌟Usta Tasarımcı🌟
Latex teknolojisi bundan 15 sene önce fransızların buldugu hp nin para ile sahiplendiği bir teknoloji -satın al ve yoket hep yaptığı gibi- boyanın kuruması sırasında -polimerizasyon- çıkan kimyasal ve görülmeyen dumanda merak etmeyin en az solvent kadar zarar veriyor. İşin içine hız girince bu etki dahada artıyor.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Solvent nedir?
Endüstride hemen hemen her üretim sektöründe yağ giderme ve temizlik vb. işlemlerde solvent
kullanılır. Halojenli ve halojensiz olmak üzere ikiye ayrılan solventler, içerdikleri kimyasal maddelerin
özelliklerine göre tehlikeli madde ve kullanım sonucunda da tehlikeli atık özelliği gösterirler.
Halojensiz solventler, alifatik ve aromatik hidrokarbon bileşimleridir. Halojenli solventlere ise örnek
olarak , metilklorit, etiklorit, etilenklorit, trikiloretanol, kloroform, kloretan bileşikleri, klorlanmış
benzinler ve klorlanmış fenol verilebilir.
Solvent içeren ürünler nelerdir?
Temizleme ve yağ giderme maddeleri
Boya çıkarıcılar
Boya, vernik, cila ve reçineler
Yapıştırıcılar
Mürekkep ve mürekkep çıkarıcılar
Pestisitler
Kozmetikler
Solventlerin yarattığı tehlikeler nelerdir?
Solventler içerdikleri maddelere göre insan sağlığını farklı şekilde etkileyebilir. Solventlere maruz
kalındığında, kaza olma ihtimali artabilir. Sürekli olarak bazı solventlere maruz kalındığında ise,
kişilerin sağlığı üzerinde uzun süreli etkiler oluşabilir. Örneğin deri iltihabı oluşumu gibi. Sağlık
üzerinde diğer muhtemel etkileri de maruz kalınan solventin özelliğine göre değişir. Çalıştığınız
ortamda,
Solventlerin buhar ve gazlarını solunuyorsanız,
Solventler cilt ile temas edip, absorblanarak içeri alınıyorsa,
Sıvı solventler yutuluyorsa,
bunlara bağlı olarak çeşitli etkiler görülebilir.
Örneğin,
Endüstride, oldukça yaygın olarak kullanılan organik solventlerle cilt temas ettiğinde egzema
oluşur.
Halojenli solventlerden bazıları, beyin, böbrek ve karaciğerde zarara neden olabilir.
Metilpentanon gibi bazı solventler, düşük konsantrasyonlarda bile gözde ve burunda tahrişe ve baş
ağrısına neden olur.
Ayrıca, solventlerin birçoğu yanıcı, uçucu, kolay buharlaşıp ortama zehirli veya patlayıcı gaz
karışımları verebilen özelliğe sahiptir. Bazı solventlerin kanserojenik, ekotoksik, mutajenik ve
uyuşturucu etkileri olabilir. Bunun dışında solventler su için zehirlidir Özellikle halojen içeren
solventler, yanmaları sonucunda dioksin ve furan gibi zehirli gazlar oluşturur.
Solvent üreticisinin yükümlülükleri:
Solvent içeren ürünler 11.7.1993 tarih ve 21634 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren
Tehlikeli Kimyasallar Yönetmeliği kapsamındadır. Bu yönetmelik hem solvent üreticisi hem de
kullanıcılar için yükümlülükler içermektedir.
Solvent üreticisi;
“Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanmasına İlişkin Tebliğ” kapsamınca Güvenlik Bilgi Formunu
hazırlayarak alıcı, kullanıcı ve depolayıcıyı ilgilendirmekle yükümlüdür. Güvenlik Bilgi Formlarının
profesyonel kullanıcılar ile tehlikeli kimyasalları depolayanlara iletilmesi zorunludur. Alıcının
bilgilendirilmesinden üretici , ithalatçı ve dağıtıcı müteselsilen sorumludur.
Güvenlik Bilgi Formları, madde/müstahzar ve şirket/iş sahibinin tanımı, bileşim/içindekiler
hakkında bilgi, tehlikelerin tanıtımı, ilk yardım tedbirleri, kaza sonucu yayılmaya karşı tedbirler,
kullanma ve depolama, maruz kalma kontrolleri/kişisel korunma, fiziksel ve kimyasal özellikler,
kararlılık ve reaktivite, toksikolojik bilgi, ekolojik bilgi, bertaraf bilgileri, taşımacılık bilgisi, mevzuat
bilgisi ve diğer bilgiler olmak üzere 16 başlığı içerecek şekilde hazırlanmalıdır.
Solventler, yönetmelik hükümlerine uygun olarak etiketlenmelidir. Etiket, üretici bilgileri,
kimyasalın adı ve kapalı formülü, ürünün ticari adı, amaçlanan kullanım alanı ve içeriğine giren
maddelerin tehlike sembolleri, risk ve güvenlik kodları, kimyasal tanımı ve etkin madde yüzdesi ve
diğer katkı maddeleri ve en azından bunların grup tanımlarını içerecek şekilde etiketlenmelidir.
Solventler, normal depolama ve taşıma koşullarında, sızma, kaçak, dökülme, bulaşma vb. yollarla
ambalaj dışına çıkmaları önlenecek şekilde ambalajlanmalıdır.Ambalajın şekli ve etiketleri, genel
görünüm ve kapsamları açısından, gıda maddelerinin ambalajları ile aynı ve karıştırılabilir benzerlikte
seçilmemelidir.
Solventler, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin kötü
amaçlı veya sorumsuz kişilerin eline geçmemesi ve amaç dışı kullanılmaması için gerekli önlemler
alınmalıdır.
Solvent kullanıcısı;
Üretici veya satıcıdan Güvenlik Bilgi Formunu temin etmelidir.
Ürün etiketi ve Güvenlik Bilgi Formunda yer alan depolama, taşıma, kullanma talimatlarını
uygulamalıdır.
Solvent içeren maddeleri kullanırken nelere dikkat edilmelidir?
! İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatına uygun olarak gerekli kişisel koruyucu donanım ve kıyafetleri
kullanın.
! Halojen içeren solventli maddelerden kaçının.
! Solventlerinizi tasarruflu olarak kullanın.
! Solvent içermeyen su bazlı ürünlerin kullanımını tercih edin.
! Her bir işlem için ayrı solvent yerine çok amaçlı bir solventin kullanılmasını tercih edin.
! Solventleri ya da solvent içeren ürünleri sadece iyi havalandırılan yerlerde kullanın.
! Bu maddeleri kullanırken, etiketlerin üzerindeki tehlike bilgilerine ve güvenlik önerilerine dikkat
edin.
! Solvent ve solvent içeren maddeleri hiçbir zaman kanalizasyona atmayın.
! Solvent veya solvent içeren herhangi bir ürün ile cilt temasından kaçının ve gereken yerlerde
koruyucu giysiler kullanın.
! Cildinizden boya, yağ vb. maddelerin giderilmesi için kesinlikle solvent kullanmayın.
! İş sırasında solvent kullanırken yemeyin ve sigara içmeyin. Ayrıca çalıştıktan sonra, yemeden ve
içmeden önce ellerinizi iyice yıkayın.
! Toksik gaz oluşturabilen klorlu solvent bu-harı içerebilecek olan alanlarda sigara içmeyin, kaynak
yapmayın, ateşle yaklaşmayın ve çıplak ateş kullanmayın.
! Solventleri kapalı konteynırlarda saklayın ve solvent atıkları için sızdırmaz konteynırlar
kullanın.konteynerlerin altına sızma ve dökülmeyi önleyici tablalar yerleştirin.
! Kapalı alanlarda, gerekmedikçe ve uygun havalandırma olmadıkça solvent içeren maddeler
kullanmayın ve bu alanlarda gerektiğin-de uygun maskeler kullanımını sağlayın.
Solvent ve solvent içeren atıklar ne yapılmalıdır?
Solventler kullanım ömrünü doldurduğunda atık haline gelmektedir. Belli bir bölümü buharlaşarak
ortam havasına karışmakta ve havalandırma ve proses bacaları sayesinde atmosfere hava emisyonları
şeklinde verilirken belli bir bölümü de ortam havasına karışır. Ortam havasındaki solvent gerekli
ölçümler yapılarak “İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı”na uygun işyeri ortam havasını sağlayacak
önlemler alınmalıdır. Çalışanlara gerekli kişisel koruyucu ekipmanlar sağlanmalıdır. Bacadan atılan
emisyonlar da “Endüstriyel Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği”nde verilen sınır
değerleri ve koşullarını sağlamalıdır.
Atık haline gelen solventler, içerdiği maddenin özelliği itibariyle “Tehlikeli Atıkların Kontrolü
Yönetmeliği”ne göre tehlikeli atık olarak adlandırılır ve yönetmelik hükümlerine göre tehlikeli atıklar;
Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı veya geçici lisans almış solvent geri kazanım tesislerinde işlenmelidir. Ayrıca bu tesislere nakliyesi Valiliklerden lisans almış nakliye araçları ile yapılmalıdır.

İnternette bulduğum bir pdf'e aittir.