Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Vektörel çizime çevirme sonrası oluşan kılcal çizgiler ve rötüş işlemi

radyoaktiff

🌱Yeni Üye🌱
İyi günler üstatlar. 2015'de ilk defa CorelDraw (X7) ile tanışmış ve bu forumdaki arkadaşların da yardımı ile kendi çapında o zamanlar ufak bir logo tasarlamaya çalışmış birisi olarak, tekrar CorelDraw (2018 ) kullanmam gerekti ve sürekli kullandığım bir program olmadığı için 2015'de yaptığım basit işlemleri (objeleri birbirlerine ortalama, oval yazı, yazı çevresindeki çizgileri kaldırma vs) dahi unuttum. O yüzden bu programda uzman siz değerli arkadaşlarımdan, affınıza sığınarak, şu anda çizmeye çalıştığım bir logo hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

1. Sorum:

İnternette gördüğüm ve vektörel çizimini çıkartarak mevcut siteme koymaya çalıştığım görsel bu:

mMQgX1.jpg

Bu şekilde de vektörel çizimini gri tonlama vs yapıp iyi kötü çıkarttıktan sonra yukarıdaki resim ile aynı renge boyadım

jg9rqn.jpg

Lakin, galiba vektörel çizime çevirirken oluşan ton farklılıklarından dolayı, fotoğraf aralarında akarsu hattı gibi beyazlıklar oluştu. Ben de fotoğrafı ada ada boyarken bu çizgilerin de üzerini tek tek seçip boyayıp yok etmeme rağmen hala gözüktüklerini fark ettim.

BaqWOv.jpg

Halbuki çizimi yaklaştırdığımda bu çizgiler ortadan kalkıyor. Bu çizgiler neyin nesidir anlamadım.

ZX8j5Z.jpg

2. Sorum:

a-) Aşağıda belirttiğim çizimin dışına fırlamış bu çıkıntıları, her ne kadar çok yakından bakılmadan gözükmese de düzeltmek istiyorum.

oXbqdk.jpg

b-) Ve sonrasında kare içine aldığım hattı keskin yapmak istiyorum, yukarı aşağı girinti çıkıntı gibi yamukluklar olmasın yani. Mümkün müdür?

lqMPQb.jpg

3. Sorum:

Bu logonun üzerine oval bir şekilde yazı yazmak istiyorum ama bunun için genelde herkes logonun etrafına bir daire çiziyor ve yazıyı o dairenin üzerine "Fit to text patch" komutu ile ekleyip oval yapıyor. Yani yazıyı oval yaparken o çizdiğimiz daireyi referans noktası olarak alıyor. Peki daireye gerek kalmadan yazılan düz bir yazıyı, direkt logoyu referans alacak şekilde logonun üstüne oval bir şekilde yerleştiremez miyiz. Yani çember çizmeden yazıyı logonun üzerine simetrik bir şekilde oval yapıp yerleştirebilir miyiz?

Şu anda da hala bu çizim ile uğraşıyorum ve ben uğraşırken, siz bu ilk 2 sorumun çözümünü, bu programı hiç kullanmayı bilmeyen birine anlatıyormuşçasına gösterip yanıtlar iseniz yahut aşağıya eklediğim çizim dosyasını direkt istediğim şekilde düzenleyebilir de tarafıma gönderirseniz müteşekkir olurum. Ama nasıl yaptığınızı da öğrenmek isterim.

Çizimimi aşağıya ekliyorum.

https://drive.google.com/file/d/1eCQWDbvvc1zKqypbrwSVx6WIwmrM-hou/view

Son düzenleme: