Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

3 Boyutlu (3D) Yazı efekti

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
picture19j.png

1. 500 x 500 px ebdında ve 200 px çözünürlükte bir döküman açalım... Bir yazı yazıp Rasterize Type ile pixel haline getirelim ve Layer Style > Gradient ile soldan sağa #0066a1 den 0a5f8f renklerinde linear degrade verelim...

picture6i.png

2. Aynı katmandan bir tane daha çoğaltıp Layer Style özelliğini kaldıralım çünkü yeni degrade uygulayacağız... yeni katmanı alta alıp resimdeki kadar sağa çekelim....

picture7opx.png

3. Soldan sağa #0f084f den 0fa7d0 Linear 90 derece

picture9.png

4. Son katmanı bir kez daha çoğaltalım ve gradient özelliğini kaldıralım... Şekildeki gibi seçip o kısmı silelim...

picture10m.png

5. Kalan bölgeye son uyguladığımız degredeyi bu sefer revers (tersi uygula) ile uygulayalım...

picture11n.png

6. Şimdi en üstteki katmanın paletteki resmine Ctrl tuşuna basılı tutarak seçelim ve Select > Modify > Contract ile 4 değerini girelim...

picture12y.png

7. Önce Ctrl+Shit I (inverse) ile seçilmiş alanın tersini seçelim ve ardından Magic tool ile boşta kalan alana tıklayalım, sonuçta şekildeki gibi kontur niteliğinde bir alanımız olacak...

picture13h.png

8. Yeni bir katman açıp ilk mavi değeri ile (#0066a1) dolduralım ve ardından şekildeki degradeyi uygulayalım... Sol #0f69aa, orta beyaz #ffffff sağ #0064a0

picture14h.png

9. Açısını 110 derece yapalım...

picture15gkq.png

10. Aynı katman seçili haldeyken resimde görülen yerleri bir orta boy bir fırça seçerek biraz silelim.. Amacımız gölge ışık ayarı yapmak... Dikkat ederseniz yazının sol kısmındaki yerlere çok ışık vurmuyormuş da onun için gölgede kalmış gibi olacak...

picture16j.png

11. Bundan sonrası işin süsleme kısmı.. Zevkinize göre çalışmayı zenginleştirebilirsiniz. Ben burada önce 3D yazısının altına yeni bir katmanda bir elips çizip açık gri ile boyadım ve fazlaca blur uyguladım... Yazı gölgesi yaptım... Arka plana yine açık griden beyaza radial bir degrade uyguladım... 3D yazısındaki tüm katmanları seçip hepsini birleştirdikten sonra çalışmaya uygun bir mavi değer uyguladım ve akabinde Layer modu Soft Light yaptım... Son olarak aşağı kısma yazı efekti yazısını ekleyip Distort ile açı verdim, gri renk ekledim ve çok az embos uyguladım...

picture19j.png

Kolay gelsin...

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel bir anlatım,faydalı bir ders paylaşım için teşekkürler...

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Güzel bir ders olmuş, emeğinize sağlık.

artdevil

👑Efsanevi Grafiker👑
güzel bir ders ellerine emeğine sağlık

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
bence çok güzel değil:) harikaaaaa

çok kısa ve net... en azında bu derste modify seçeneyi kullanmayi öğrendık...

teşekkürler, Önder

emeğine sağılık

kopukhasan

♾️Grafik Gurusu♾️
yararlı bilgi teşekkürler
ancak S - C - G gibi harflerde
ilave müdahaleler istiyor

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Teşekkür ederim arkadaşlar... Umarım biryerlerde işinize yarar...

Hasan haklısın bazı harflerde degrade ve silgi yöntemini farklı kullanabilirsin...

Recco

🌱Yeni Üye🌱
eline saglık güzel çalısma :) teşekürler

raskolniko_v

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Emeğinize sağlık, teşekkürler.Peki, bu yazıyı misal dünyanın çevresine yaymayı istersek nasıl yaparız.Dünyanın üzerine oval olacak.Onuda anlatabilirseniz çok teşekkür ederim.