Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

5*10m Branda Çalışmasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

brothes

🌱Yeni Üye🌱
Bi inşaat firması için 5*10m ebatlarında branda calışması yapmam gerekiyor.Fakat Bu kadar büyük boyda hiç çalışma yapmadığım için kaç dpi yeterlidir nelere dikkat edilir bilmiyorum. Photoshop ve Corel kullanmayı düşünüyorum bu konu için ne dersiniz? Tamamını Ps'de hazırlasam yazılarda sorun çıkabilirmi? Bu çalışma için nelere dikkat etmem gerekir?

Şimdiden teşekkür ederim,iyi forumlar.

Benzer konular

eso1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.yenireklam99.com
ps de bilgisayarını kasmayacak bi çözünürlükte sayfa aç 35 yeterli olacaktır. yazıların kenarları biraz tırtır lı çıkar ama 5x10 ebadta belli olmaz. başarlar

Portoloz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Slm ilk önce ben corelde yapıcağımı 1. olarak bi kare çiziyorum ebadını belirliyorum içine ne yazmam gerekiyorsa yazıyorum renk veriyorum vs.ondan sonra bu tasarımımı export edip formatı (.psd resulation = 800 yapıyorum) şeklinde kayıt ediyorum sonra da photoshopta açıp image size dan normal ebatları yazarak resulationu = 72 yada 50 görsele göre değişir tabiki bu şekilde tıff formatında kayıt edip baskı makinesine yolluyorum (umarım yardımcı olmuşumdur :S )

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Bi inşaat firması için 5*10m ebatlarında branda calışması yapmam gerekiyor.Fakat Bu kadar büyük boyda hiç çalışma yapmadığım için kaç dpi yeterlidir nelere dikkat edilir bilmiyorum. Photoshop ve Corel kullanmayı düşünüyorum bu konu için ne dersiniz? Tamamını Ps'de hazırlasam yazılarda sorun çıkabilirmi? Bu çalışma için nelere dikkat etmem gerekir?

Şimdiden teşekkür ederim,iyi forumlar.

arkadaşım corelde calısacaksan korkma ;) bende stad projesinde 12 adet yaklasık ebatlarda calıstım . yapman gereken corelde vectorel calısman photoshopta px de cok zorlanırsın. ebatlarını corelde rahatca verip calısabilirsin.
Bu kısımda suna dikkat etmen gerekiyor ;calısma esnasında süreki olmasada her adım sonrası kayıt et .Çunku orginal olmayan corel .exe leri daha fazla yer istediginden ototmatik olarak kapatıyor kendini. Bunun dışında corel kullandıgına göre nasıl convert edicegini vede cmyk yapıcagını biliyorsundur ;)
ben c3 de gayet rahat calıstım ve hicde kasmadı . baskı cıkarıcagın matbaa ile gorusmeni tavsiye ederim hangi formatta istiyorsa o formatta export et. icinde resim fazla kullanma ama mecbur kalırsan 300 dpi yada en azından px li yüksek resimler sec arkadasım onun dısında takıldıgın bir yer olurse yine yardımcı oluruz kolay gelsin.

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
ps de bilgisayarını kasmayacak bi çözünürlükte sayfa aç 35 yeterli olacaktır. yazıların kenarları biraz tırtır lı çıkar ama 5x10 ebadta belli olmaz. başarlar

ben de bu işlerde yeniyim bazı baskılarımda (tasarımı başka bir arkadaş yapıyor. ) kenarları tırtırlı çıkmasının sebebi düşük resulation sebebi ile mi alakalıdır acaba...

onerim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba . Bu 500cm x 1000cm anlamınada gelir.Siz bunu Corelde çalıştıktan sonra ebadını 50cm x 100cm olarak değiştirin. Yazılarınızı Convert ettikten sonra eps formatında export edin.Photoshopta 5mx10m olarak maximum 50pixel/inc resulation olarak bir sayfa açın.Photoshop file menüsünde bulunan Place seçeneği ile corelde çalıştığınız dosyayı photoshopa getirin ve enter tuşuna basmadan istediğiniz boyuta getirin. Evet İşte kenarları tırtıklı olmayan baskıya hazır mükemmel bi hazırlama :).Ayrıca baskıta TIF formatında götürürseniz renk kaybıda yaşamamış olursunuz...
KOLAY GELSİN :)

onerim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben de bu işlerde yeniyim bazı baskılarımda (tasarımı başka bir arkadaş yapıyor. ) kenarları tırtırlı çıkmasının sebebi düşük resulation sebebi ile mi alakalıdır acaba...

Evet ....Bu konuda photoshopta çalışırken Viev menüsündeki Actual Pixels seçeneğini seçtiğinizde baskıda çıkacak haline yakın bi görünüm olur.Bu şekilde kontrol edebilirsiniz

brothes

🌱Yeni Üye🌱
Hepinize çok teşekkür ederim.
Sizden aldığım bilgiler doğrultusunda şöyle bir yol izlemeyi düşünüyorum:
Branda da bi adet yapılan binanın 3dmax renderi yer alması gerekiyor.
Genellikle kataloglar için render dpi'larını 300 çekiyoruz.Bu çalısmada corel'e kullanacağım renderin düşük çözünürlükte bi denemesini atıp tam olarak istedigim boyuta sündürüp yerleştirdikten sonra (sündürdükten sonra 15 dpi kadar etti),ayarladığım birebir ebatlarda 300 degilde 40 dpi yeni bir render cekmeyi, daha sonra 40 dpi lık bu renderi getirip corelde yerine oturtmayı planlıyorum.İşlem bittikten sonra yazılarını yazıp calısmayi bitirebilirim.Bu sizce doğru bir yolmudur?

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşım corelde calısacaksan korkma ;) bende stad projesinde 12 adet yaklasık ebatlarda calıstım . yapman gereken corelde vectorel calısman photoshopta px de cok zorlanırsın. ebatlarını corelde rahatca verip calısabilirsin.
Bu kısımda suna dikkat etmen gerekiyor ;calısma esnasında süreki olmasada her adım sonrası kayıt et .Çunku orginal olmayan corel .exe leri daha fazla yer istediginden ototmatik olarak kapatıyor kendini. Bunun dışında corel kullandıgına göre nasıl convert edicegini vede cmyk yapıcagını biliyorsundur ;)
ben c3 de gayet rahat calıstım ve hicde kasmadı . baskı cıkarıcagın matbaa ile gorusmeni tavsiye ederim hangi formatta istiyorsa o formatta export et. icinde resim fazla kullanma ama mecbur kalırsan 300 dpi yada en azından px li yüksek resimler sec arkadasım onun dısında takıldıgın bir yer olurse yine yardımcı oluruz kolay gelsin.

300 dpi eğer dijital baskı olacaksa sorun yaratabilir bence 120 ideal baskı için.

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet ....Bu konuda photoshopta çalışırken Viev menüsündeki Actual Pixels seçeneğini seçtiğinizde baskıda çıkacak haline yakın bi görünüm olur.Bu şekilde kontrol edebilirsiniz

Photoshopta işin baskı boyutunu görebilmeniz için zoom u seçin ve sağ tıklayın print size'ı seçin size işin baskı boyutunu birebir verecektir:)...

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟

evet çözünürlüğün düşüklüğünden kaynaklanıyor. yazıyı corelde yazıp tif yada esp formatında kaydedip fhotoshop da kullanabilirsin o zaman kenarlar tırtıklı olmaz corelde tif olarak kaydederkende anti-aliasing in seçili olmasına dikkat et(bütün işler için)

dombalak

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.kartvizitdunyasi.com
eğer baskınızda resim gibi objeler yoksa corelde istediğiniz ebatta çalın sorun olmaz

ister vektörel ister resim dosyası olsun ben kullandığım makinede çözünürlük 100-180 dpi aralığını kullanıyorum

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar bilgi dağarcığınıza hayran kaldım. :)
Verdiğiniz bilgiler çok yararlı...

ustamay

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşım sen kaç dpı çalışırsan çalış dış mekan dijital makinalr 75 dpı da baskı yapar onun için hiç makinanı yorma 75 dpı da çalış saygılar