Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ai'de katman özellikleri var mı?

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Yine ben :) Arkadaşlar ai de ps deki gibi, dış ışık , iç ışık, kabartma v.s.. özellikler var mı? varsa nerdeler :angel:

Benzer konular

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ai' effect kullanacaksanız baskıda dikkatli olmalısınız. Verdiğiniz tüm değerlerin normal ölçüde ve görünürlükte çıkması için çalışmanın sonunda Object / Expand yapmayı unutmayın. Kötü sonuçlar ile karşılaşmazsınız.

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Ai' effect kullanacaksanız baskıda dikkatli olmalısınız. Verdiğiniz tüm değerlerin normal ölçüde ve görünürlükte çıkması için çalışmanın sonunda Object / Expand yapmayı unutmayın. Kötü sonuçlar ile karşılaşmazsınız.

İkinizede teşekkür ederim arkadaşlar..

Şimdi bir sorum daha olacak, ben ai cs3 kullanıyorum ve gölge verdiğim zaman ps deki gibi istediğim şekilde fareyle yerini değiştiremiyorum. Açı felanda yok, ps de gölge için baya bi ayar çıkıyor. Ai de bu özellikler yok mu? yoksa yeni versiyonlara eklediler mi?

Şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
katman var da biz kullanalım diye deyil. Program her harakette yeni bi katman açıyor. Sanki programın yazılım dili katmanmış gibi. hiç bulaşmayın. gerek te yok zaten. Eğer PDF bastıracaksanız expand seçeneine gerek yok, eğer pdf bastırmayacaksanız mutlaka expand edin. Hatta Corel de açılıp öyle montajlanacaksa, komple işi tif olarak gönderin. nemelazım :D Vektörel program gölgesi anca o kadar oluyor. 5.5 a kadar gölge ara yüzü hep aynı, 6 a değiştimi görmedim daha...

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
katman var da biz kullanalım diye deyil. Program her harakette yeni bi katman açıyor. Sanki programın yazılım dili katmanmış gibi. hiç bulaşmayın. gerek te yok zaten. Eğer PDF bastıracaksanız expand seçeneine gerek yok, eğer pdf bastırmayacaksanız mutlaka expand edin. Hatta Corel de açılıp öyle montajlanacaksa, komple işi tif olarak gönderin. nemelazım :D Vektörel program gölgesi anca o kadar oluyor. 5.5 a kadar gölge ara yüzü hep aynı, 6 a değiştimi görmedim daha...

Hıım.. Anladım gibi sanki :smile:

Ya bu vektörel progralarım vektörel tasarımlar yapması haricinde ps den daha iyi diyebileceğiniz bir yönü var mı? Hepsi basit gelmeye başladı gözümde :angel:

Bizim matbaacı çalışmayı tiff istiyor zaten, e tiff de vektörel bir format değil zaten, o zaman ben kendimi kasmayım mı vektörel programlarla? Ben yazılarda çıkan çok ufak bozukluklar olmasın diye vektörel öğrenmeye çalışıyorum , tiff olarak göndersemde vektörel çalıştığım zaman kaliteli mi çıkar?

Garip bir ikilemdeyim ps ilemi devam edeyim yoksa bırakıyım mı diye.12 puntonun altındaki ince karekterli yazılarda kırılmalar oluyor sinir oluyorum müşteri farketmesede..

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
öyle olmaz güzel kardeşim, birinin fotoşopta 1 günde yaptığın işi bir başkası ps+
vektörel bir program ile 1 saate yapar, Hatta ai ile işler çok seri ve sorunsuz çözülebilmektedir. PS yi artık anca fotoğraf editlemek için açıyorum mesela... Ha sen istiysan PS de yap, yap ama, yarın 100 sayfalık bi katalog geldiğinde çok canın yanar benden söylemesi :D

rhinokurt

🌟Usta Tasarımcı🌟
Photoshop'ta resimleri yerleştir. Büyük puntolu yazıları yaz, efekt ver.
Sonra İllustrator'u aç. Resmi place ile al. Küçük puntolu veya efekt vermeyeceğin (veya illustratorun vereceği efektleri yeterli bulduğun) yazıları İllustratorde yaz. İllustrator veya PDF formatında yolla.

Son düzenleme:

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
öyle olmaz güzel kardeşim, birinin fotoşopta 1 günde yaptığın işi bir başkası ps+
vektörel bir program ile 1 saate yapar, Hatta ai ile işler çok seri ve sorunsuz çözülebilmektedir. PS yi artık anca fotoğraf editlemek için açıyorum mesela... Ha sen istiysan PS de yap, yap ama, yarın 100 sayfalık bi katalog geldiğinde çok canın yanar benden söylemesi :D

Peki bu hızı vektörel programların hangi özellikleri sağlar? Ben dediğini yaptım, tasarımı ps de bitirdim sonra ai de yazıların üzerinden geçtim ama dolayısıyla daha çok zaman harcadım :smile:

Bir keresinde her şeyi hazır bir faaliyet raporunun a4 boyutunda 40 sayfasını bir günde hazırlamıştım ps de

2 saatte de 12 sayfalık başka bir işi bitirmiştim :)

Son düzenleme:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
ya şimdi onu ben sana bedava anlatmam xD... Kurcalıcan, sitedeki dersleri incelicen, video anlatımlara bakcan... vs. Bu forum bu sorduğun sorunun cevabını içeren bir dünya başlıkla dolu...

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
ya şimdi onu ben sana bedava anlatmam xD... Kurcalıcan, sitedeki dersleri incelicen, video anlatımlara bakcan... vs. Bu forum bu sorduğun sorunun cevabını içeren bir dünya başlıkla dolu...

Tahmin ettiğim gibi kolaylaştıracak çözümleri yokmuş . İşi grafikerin kendisi kolaylaştırır bence , program değil. Ps nin tek dez avantajı sadece büyük işlerde ağır çalışması o kadar.

Buradanda anlaşılıyorki ps ye devam , ancak sadece sorulduğu zaman bilmiyorum dememek için arada kurcalamak lazım ai yi felan :) böyle düşünüyorum ben..

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Arkadaşlar ai de iç gölge yok mu ben mi bulamadım :) ben en çok gölge efeklerini felan kullanıyorum , yumuşak geçişleri sevdiğim için .

Mesela aşağıdaki yeşil katman gibi birşeyi nasıl yaparım, yada yapılabilir mi , ben bunu ps de yaptım yine :)

AEzpy.jpg

>Güzel cevaplarınızı bekliyorum, sizde bana ps hakkında dilediğinizi sorabilirsiniz :wink:

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşlar ai de iç gölge yok mu ben mi bulamadım :) ben en çok gölge efeklerini felan kullanıyorum , yumuşak geçişleri sevdiğim için .

Mesela aşağıdaki yeşil katman gibi birşeyi nasıl yaparım, yada yapılabilir mi , ben bunu ps de yaptım yine :)

AEzpy.jpg

>Güzel cevaplarınızı bekliyorum, sizde bana ps hakkında dilediğinizi sorabilirsiniz :wink:

Resimde gösterdim nasıl yapacağını.

Birde sadece ps kullansam ne olur soruna gelelim :)

Sadece eklediğin afiş gibi, reklam tasarımları gibi işler yapıyorsan ps de halledebilirsin çok sıkıntı olmaz.

Ama bazı durumlarda illa vektörel olması gerekiyor.
Mesela bir ambalaj yaptın.
Bıçak izinin vektör olması gerekiyor.
Yada çok sayfalı bir iş yapman gerekti ai de yada id de çok daha rahat çalışabilirsin hem bilgisayarın kasılmaz hemde çalıştığın tüm sayfalar gözünün önünde olduğu için aralarında nesne alışverişi gibi şeyleri rahat yaparsın. Birde mesela uzun bir makale yazı olduğunu düşün 3-4 sayfaya dağılıyor mesela id de bir yazı alanı oluşturarak sayfalara otomatik dağılmasını rahatlıkla yapabilirsin.

Buraya kadar işin tasarım boyutundaki avantajları anlatmaya çalıştım...
Biraz da teknik kısımlardan bahseledim.

Sen işi ps de yaptın matbaa ya tif olarak attın.

Matbaa da biş iş basılmadan önde özellikle spot renk içeriyorsa spot renklerin kenarlarına şişirme verilir (renklerin oturmaması durumunda beyazlık kalmaması için) yada ne bileyim siyahların altını boşaltmamak için overprint verilir vs. tif olarak gönderdiğinde bunlar biraz sıkıntı. Ha sen ben hepsini ayarlar öyle gönderirim diyorsan o ayrı ama sonuçta baskı tekniğindeki ayarların yapılmasında da vektörel olması çok daha pratik.

7ujcz.png

Hugareva

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu güzel cevabın ve verdiğin ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim.
Ancak ben sorunumu resimle anlatabileceğim heralde.

zDpeQ.jpg

Yukardaki kareye önce drop shadow uyguladım sonra inner glow uyguladım ve ortaya böyle saçma bir şey çıktı. Alltakine ise önce inner glow sonra drop shadow uyguladım ve istediğime yakın bir netice aldım. Bu fark neden kaynaklanıyor anlamadım. Benim programın ince ayaramı ihtiyacı var? Mesela ps de böyle birşeyle karşılaşmadım.