Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Amerikan illüstratörleri.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Burada geçmiş dönemlerde topladığım bir takım Amerikan illüstratörlerinin
çalışmalarından bir buket hazırladım, mümkün olduğunca farklı stilleri göstermeye gayret ederek bir kaç çalışmayı sizinle paylaşmak istedim.

img085.jpg

img015.jpg

img039.jpg

img158.jpg

img287.jpg

img418.jpg

img435.jpg

img461.jpg

img427.jpg

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
tebriklerrr

ÖZDEMİR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok Güzel Olmuş Elerine Sağlık:smile:

Ali KASAPOĞLU

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.alikasapoglu.com
Keşke imkanımız olsaydıda Türk illustratörler diye bir başlık açabilseydik.

Cahit Hocam;
Asi süper güçlerin yarattığı ekmek kavgası ,siyasi çıkmaz sürdüğü sürece bilim ve sanat adına adımlar atamayacaz maalesef..Bu kesindir.

1.diyalog;
+Napiyon sen?
-Resim çiziyom abi..
+Neden?..Dersini çalışsana !

2.diyalog;
+Ne öle onlar yaymuşın ulu orta yere..
-Rediktörlü motorla esnek bir robot kolu yapmaya çalışıyorum.PIC programıyla hükmedecem kola..
+Ne gerek var ki böyle bi'şeye?

Sanat ve bilimden yoksun 14.yüzyılın avrupası rönesansı yaşadı ve o zamanın Osmanlısından aldığı sanat ve bilimi kendi dillerine çevirip ilerlettiler..Bizdede öyle bir akım gerçekleşmediği sürece resim çizen çocuklar azar yiyecek..

Bir ulusun ilerlememesini istiyosan sanat ve bilim damarlarını kes!

eksen236

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
güzel çalışmalar ellerine sağlık kanka.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
2. çalışma 10 üzerinden 500 way be:)

N/A2

🏆Pro Tasarımcı🏆
cahit hocam bu konuda bir kaynak var mı?
kim yapmış bunları? adı sanı nedir, kimdir?
başlığı okuyunca bu amerikan hayranlığı burada da çıktı karşıma dedim.
ama ne yazıkki, dediğiniz gibi Türk illustratörler diye bir başlık açabilseydik.
bu konuda karikatürist arkadaşımızın vermiş olduğu cevabada katılmamak mümkün değil. sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. (m.kemal atatürk)

ama ben umuyorumki aramızda nice böyle yetenekler mevcut. gerek sosyal şartlar, gerek ekonomik sorunlar bu yetenekleri geliştirmiyor, köreltiyor.
siz saatlerce, günlerce ve hatta haftalarca ilmik ilmik, nakış nakış, göz nuru dökün
sonra hakettiği ilgiyi yada değeri bulmasın. çöp olsun...

burakosar

🌟Usta Tasarımcı🌟
süper calısmalar paylasım için teşekkürler...

burcuozenxx

🏆Pro Tasarımcı🏆
Paylaşım için teşekkürler. Çok hoşlar emeklerine sağlık...

esrayet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Cahit Hocam;
Asi süper güçlerin yarattığı ekmek kavgası ,siyasi çıkmaz sürdüğü sürece bilim ve sanat adına adımlar atamayacaz maalesef..Bu kesindir.

1.diyalog;
+Napiyon sen?
-Resim çiziyom abi..
+Neden?..Dersini çalışsana !

2.diyalog;
+Ne öle onlar yaymuşın ulu orta yere..
-Rediktörlü motorla esnek bir robot kolu yapmaya çalışıyorum.PIC programıyla hükmedecem kola..
+Ne gerek var ki böyle bi'şeye?

Sanat ve bilimden yoksun 14.yüzyılın avrupası rönesansı yaşadı ve o zamanın Osmanlısından aldığı sanat ve bilimi kendi dillerine çevirip ilerlettiler..Bizdede öyle bir akım gerçekleşmediği sürece resim çizen çocuklar azar yiyecek..

Bir ulusun ilerlememesini istiyosan sanat ve bilim damarlarını kes!

Bu mesleğin (grafikten ziyade resmin) ebeveynler tarafından saygı ve kabul görmesi için, daha fazla para kazandırması gerekir.O zaman çocuklarındaki yeteneği gördükleri anda bu alana yönlendireceklerdir.Ben bunu tamamen maddiyatla ilişkilendiriyorum.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Bu çalışmalar yaklaşık 1000 adetlik bir arşivden seçme illüstrasyonlardır. Çalışmaları özellikle ülkemizde ünlü grafikerim, illüstratörüm diyerek hava atan sanatçılarımızın nerelerden esinlendiklerini görün diye ekledim. Bazı örneklerde bu etkilenme bariz bir biçimde göze çarpıyor. İşin özeti özgün bir grafik tasarım anlayışımız yok, aslında kökenlerine inilince çok zengin kaynaklarımız var fakat biz bu kaynakları elimizin tersi ile itip, tamamen Amerikan demeyelimde batı orjinli tasarım anlayışından beslenmişiz. De stijl, artnouveau veya sürrealizm, expresyonism gibi batı sanat felsefelerine yönelince kurallarını bizim koymadığımız tamamen yapay bir sanat felsefesi üzerine kendi anlayışımızı inşa edememizin sıkıntılarını yaşayıp durmuşuz. Sitemizde zaman zaman hertürlü grafik ürün üzerine sık sık örnekler yayınlamaktayız bunlar hakikaten mensubu bulunduğu anlayışın olumlu örnekleridir. Bu yayınların amacı bakın bu örneklere göre hareket edin mesajı değildir. Amaç tamamen bizim nerede durduğumuzun bir analizinin yapılmasıdır.
Bazı arkadaşlarımızın Amerikan hayranlığı konusundaki, ithamlarını biraz rahatsız edici buldum. Eğer incelenirse özgün bir Amerikan sanat felsefesinin olmadığını görülecektir, Amerikan sanatı tamamen batı sanatından gelişmiş bir yapıya sahiptir. Yani eğer bir hayranlıktan sözedilecekse buna batı hayranlığı demek daha doğru olacaktırki zaten amacımızda bir yere hayranlık uyandırmak olmadığını belirttik.

Amaç bir felsefesi olmayan ilkesiz bir grafik tasarım ortamında birşeyler üretmeye çalışan genç arkadaşlarımızın zamanla bunun eksikliğini hissetmelerini sağlamaktır. Bilmem belkide başarılı oluruz. Nasrettin hocanın dediği gibi "Ya tutarsa"

ebru_ebru

🌱Yeni Üye🌱
çalışmalar çok güzel acaba bu seviyeye ne zaman gelebilirim :):)