Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Avea İptal Oldu.. 18/06/2009 (Düzeldi )

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar!....

18/06/2009 tarihi saat 11:00 gibi başlayan bir problem ile Türkiyenin önemli GSM operatörü AVEA arama almıyor ve arama yapmıyor....

Bu koca bir şirketin, ve günümüz teknolojisinin ayıbıdır..

Bunca güzel olanaklara tarifelere sahip olan AVEA yaklaşık 4 saattir bu problemi çözemedi ve milyonlarca kişiyi zor durumda bıraktı....

Bakalım ne kadar sürecek?..

Benzer konular

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Ne neden nasıl yani :S saka falan mı bu

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Vallahi bulunduğum bölgeyle ilgili bir sıkıntı olması dileğindeyim.. ancak İzmirin 4 bir yanında olan avealıları sabit hattan aramaya çalışıyorum.. sonuç yok.. acaba İzmir ili dışında sıkıntı varmı?

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben de avea'yım.
Evet hiç bir operatorler aranmıyor şu an :S

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Onur Bey avea ' nın her yöne sınırsız tarifesinden kaynaklanıyor bu durum
Baz istasyonu kapasiteleri yetmiyor
Çünkü insanlar kullanmayı bilmiyorlar
ben önceden bu işi yapıyordum
babamda Telekomünikasyon Kurumunda çalışıyor ve bu sorunlarla onlar ilgileniyor
Akşama kadar kaç tane böyle vaka geliyor biliyor musunuz?Sınırsız olduğu için sürekli hatlar açık kalınca baz istansyonları kitleniyor.her istasyonun belli bir kullanıcı kapasitesi var; örneğin aynı anda 100 kişiye hizmet verebiliyorsa ve siz 101. kişi iseniz; hattan çıkış alamazsınnız.
Yani avea ' nın sorunu değil bu; kullanıcılardan kaynaklanıyor.Yeni çözüm üretmeleri demek yeni baz istansyonları eklemeleri demek.Buda bir bölge için bile aylar sürecek bir süreçtir :)
İsterseniz yeni adıyla Bilgi Telkonolojileri Kurumu ' nu arayıp; bu şikayetinizi dile getirebilirsiniz...
0212 465 62 62
Gsm bölümüne bağlanmanız yeterli

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
senin bedavalar yüzünden olmuştur Onur :D:D Kıskananların (benim) kesin gözü kalmış ::D:D

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Sınırsız hatlarla ilgili bir durum değilki :S

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️
teşekkürler. bende de aynı problem var (Alanya)

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sınırsız hatlarla ilgili bir durum değilki :S

hayır canım tamamen bununla ilgili...
Bir baz istasyonunun kapasitesi sadece metrelerle sınırlanmaz.Yani belirli kullanıcı sayısınada hitap eder.
Hal durum böyle olunca; sürekli konuşma yapıldığı için istasyonlar servis dışı kalır; çıkış alınamaz...
Bazı insanlar varki; öyle süistimal ediyorlarki; mesela işe giderken teli açıp bebeklerinin yanına koyuyorlarmış; kontrol etmek için...
Düşünebiliyor musunuz?bunun gibi kaç vaka var...
E tabi böyle olunca kitleniyor hatlar...
Zaten BTK (bileşim teknolojileri Kurumu yani eski adıyla Telekomünikasyon Kurumu) bir süre bunu yasaklamaya çalışıyor
hem sürekli konuşma yapıldığı için sağlığa çok zararlı; hemde milli haberleşme ağını bile etkiliyorlar;acil durumlarda kimse kimseye ulaşamayabilir yada belki inanmayacaksınız ama öyle enterferans yapıyorlarki; uçak bile düşebilir....
Onların haberleşmesini bile etkiliyor bazen
Yani biraz karışık ama çok önemli bir konu bu
Bir ikinci ihtimal daha var
oda bu tarz bir sebeple BTK ' nin belli bir bölgede belirli bir süre içinde iletişimi kesmiş olması...
Yani çalışma dolayısıyla Elektrik kesilmesi gibi bir durumda olabilir
bilmem anlatabildin mi?

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Syn. g.ecglr

Dikkatiniz ve bilginiz için teşkkür ederim.. Hakkımı savunmak amaçlı numarayı arayacağım..

Ancak bir ironi söz konusu.. bende sınırsız tarifeden yararlanıyorum, ama parasını ödeyerek.. :S şimdi bu konuyu iki yönden ele almak gerekir.. 1. Avrupanın bi çok ülkesinde zaten bu uygulama yıllardır kullanılıyor, ama sorun yaşanmıyor.. 2. Durum madem alt yapın buna müsait değil ozman neden bu uygulamayı sunuyorsun?..

Elbette biz TÜRK'ler kullanım hakkımızı zorlamakta üzerimize yok.. ama benim için hem ticari hemde şahsi olarak elim ayağım olan bir iletişim kaynağı yüzünden kasılmış durumdayım..

senin bedavalar yüzünden olmuştur Onur :D:D Kıskananların (benim) kesin gözü kalmış ::D:D

İrem... hemen maaşallah de bak kaç milyon kişiye nazar değdirdin. :D

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Bilgi için teşekkürler, fakat sınırlı hatlardan da arama yapılmıyor.
Esra hanım; dediginiz gibi kişisel kullanıcı kaynaklı bir sorun oldugunu düşünmüyorum. Türkiye' nin dört bir yanında şu an aynı sorun yaşanıyor. Avea hatlarına 4 saattir, ulaşılamıyor ve hatlardan arama yapılamıyor.

Alt yapı eksikliğinden böyle bir sorun yaşanması üzücü bir durum ki büyük ihtimalle merkezi bir sorun var. Avea ile Turkcell'in port savaşından kaynaklı olabilir.

Son düzenleme:

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Avea için çok önemli br kayıp bu bakalım ne çıkacak altından

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Syn. g.ecglr

Dikkatiniz ve bilginiz için teşkkür ederim.. Hakkımı savunmak amaçlı numarayı arayacağım..

Ancak bir ironi söz konusu.. bende sınırsız tarifeden yararlanıyorum, ama parasını ödeyerek.. :S şimdi bu konuyu iki yönden ele almak gerekir.. 1. Avrupanın bi çok ülkesinde zaten bu uygulama yıllardır kullanılıyor, ama sorun yaşanmıyor.. 2. Durum madem alt yapın buna müsait değil ozman neden bu uygulamayı sunuyorsun?..

Elbette biz TÜRK'ler kullanım hakkımızı zorlamakta üzerimize yok.. ama benim için hem ticari hemde şahsi olarak elim ayağım olan bir iletişim kaynağı yüzünden kasılmış durumdayım..

Esra hanım; dediginiz gibi kişisel kullanıcı kaynaklı bir sorun oldugunu düşünmüyor. Türkiye' nin dört bir yanında şu an aynı sorun yaşanıyor. Avea hatlarına 4 saattir, ulaşılamıyor ve hatlardan arama yapılamıyor.

Alt yapı eksikliğinden böyle bir sorun yaşanması üzücü bir durum ki büyük ihtimalle merkezi bir sorun var.

Kesinlikle haklısınız...
Ama işte kurunun yanında yaşda yanıyor...
Bence siz BTK ' yı bir arayın durumu izah edin!!!
Ama bence iletişimi onlarda kesmiş olabilirler bunu ablatmaya çalışıyorum.
Yani okadar karmaşık bir konu ki bu; elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum ama bir çok sebebi olabilecek bir konu bu; ben sadece belli alternatifleri söyledim size...
Bambaşka bir teknik problemde olabilir...
işte bu sebeplerden dolayı, BTK sınırsız hatları yasaklamaya çalışıyor ama rekabet yasası var biliyorsunuz pek bir şey yapamıyorlar
Hatırlarsanız bundan bir kaç yıl evvel; Vodafone ' nin Partner hatları vardı; sınırsız konuşma hakkı sağlıyordu.Ozaman aynı problemler Vodafone ' dede oluyordu...
Tabi bu onlarca sebepten sadece biri...
Ben sizi aydınlatmaya çalışıyorum
Yani durum AVEA nın elinde olmayabilir
Deminde dediğim gibi BTK da iletişimi kesmiş olabilir; belkide büyük bir enterferans sorunu vardır (yani elektromanyetik dalgaların birbirini olumsuz etkileme durumu)
Alt yapı ile alakalı olduğunu sanmıyorum çünkü çoğumuzun bile hayal edemeyeceği teknolojiye ve alt yapıya sahipler zaten

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
ben arama yapabiliyorum :S

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Şuanda Hatlar geldi... saat: 15:00 :D

Hadi hayırlısı.. Artvini arıyorum bakalım ordada düzelmişmi..

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Düzeldi, yine gitti :S

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
:) tüm avea olanları geçmiş olsun... 7 sene önce moskodava telefon operatoru ile aynı sorun vardı.1 hafta boyunca hatlar çalışmıyordu.... telekomunasyon oilgili bir değişiklik yapıyorlardır kesin... çekim bölgesi büyütüyorlardır ya da başka anten alıyorlar:p

Onur, bir gün telefonsuz dolaş:D dinlen biraz:D ev telefonu kullan:p

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
bilgi teknolojileri kurumu

Onur Bey avea ' nın her yöne sınırsız tarifesinden kaynaklanıyor bu durum
Baz istasyonu kapasiteleri yetmiyor
Çünkü insanlar kullanmayı bilmiyorlar
ben önceden bu işi yapıyordum
babamda Telekomünikasyon Kurumunda çalışıyor ve bu sorunlarla onlar ilgileniyor
Akşama kadar kaç tane böyle vaka geliyor biliyor musunuz?Sınırsız olduğu için sürekli hatlar açık kalınca baz istansyonları kitleniyor.her istasyonun belli bir kullanıcı kapasitesi var; örneğin aynı anda 100 kişiye hizmet verebiliyorsa ve siz 101. kişi iseniz; hattan çıkış alamazsınnız.
Yani avea ' nın sorunu değil bu; kullanıcılardan kaynaklanıyor.Yeni çözüm üretmeleri demek yeni baz istansyonları eklemeleri demek.Buda bir bölge için bile aylar sürecek bir süreçtir :)
İsterseniz yeni adıyla Bilgi Telkonolojileri Kurumu ' nu arayıp; bu şikayetinizi dile getirebilirsiniz...
0212 465 62 62
Gsm bölümüne bağlanmanız yeterli

aradım ama gsm diye bir bölüm saymadı avea hatlar yok hala bende diyorum hayret bugün kimse aramadı meğersem bundanmış uzaylılarmı kaçırdı aveayı ne?

g.ecglr

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
aradım ama gsm diye bir bölüm saymadı avea hatlar yok hala bende diyorum hayret bugün kimse aramadı meğersem bundanmış uzaylılarmı kaçırdı aveayı ne?

Tamam madem Mustafa Abi; iyisimi ben bir babamı arayıp sorayım?
Bakalım işin içinde ne varmış ? :wink:
Öğrenip döneceğim :)