Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Aylık derginin tasarımları için freelance arkadaşlar arıyoruz.(500 tl )

Korhan528

🌱Yeni Üye🌱
Yazdığım yazıdan kendime ne kadar güvendiğimi nereden çıkardığınızı bilemiyorum, ben sadece bazı örnekler vererek, küçük ekonomik imkanlarla başarılı tasarımların da ortaya çıkarılma ihtimalinin bulunduğunu belirttim.

TRT'nin logosu değişik sebeplerle ilgili firmaya yaptırılmış olabilir. Bu örnek konusunda ısrarcı olmayacağım zira hem detayları bilmiyorum hem de zaten -konumuzla da ilgili olduğu üzere- benim o yazıdaki asıl argumanım Nike'ın bir öğrenciye saati 2$ a hazırlattığı logonun ulaştığı başarıydı.
Bunun dışında hodri meydan diyerek dergimin pdf ini buraya koyma sözü vermem konusunda meydan okuyan arkadaşa da şunu söyleyebilirim ki, bir ay sonra çıkacak derginin pdf ini yüklemek bir yana, şu an baskıya giren güncel dergimin veya geçmiş bir sayının pdf ini yükleyerek değerli fikirlerinizi almaktan son derece memnun olurum.O sayılar da aynı ekonomik imkanlarla çıkarıldı. Gelecek eleştirilerinizden fayda sağlayabileceğimi düşünüyorum. Yalnız pdf i nasıl yükleyeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Korhan

muzikbaz

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yazdığım yazıdan kendime ne kadar güvendiğimi nereden çıkardığınızı bilemiyorum, ben sadece bazı örnekler vererek, küçük ekonomik imkanlarla başarılı tasarımların da ortaya çıkarılma ihtimalinin bulunduğunu belirttim.

TRT'nin logosu değişik sebeplerle ilgili firmaya yaptırılmış olabilir. Bu örnek konusunda ısrarcı olmayacağım zira hem detayları bilmiyorum hem de zaten -konumuzla da ilgili olduğu üzere- benim o yazıdaki asıl argumanım Nike'ın bir öğrenciye saati 2$ a hazırlattığı logonun ulaştığı başarıydı.
Bunun dışında hodri meydan diyerek dergimin pdf ini buraya koyma sözü vermem konusunda meydan okuyan arkadaşa da şunu söyleyebilirim ki, bir ay sonra çıkacak derginin pdf ini yüklemek bir yana, şu an baskıya giren güncel dergimin veya geçmiş bir sayının pdf ini yükleyerek değerli fikirlerinizi almaktan son derece memnun olurum.O sayılar da aynı ekonomik imkanlarla çıkarıldı. Gelecek eleştirilerinizden fayda sağlayabileceğimi düşünüyorum. Yalnız pdf i nasıl yükleyeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Korhan

issuu.com a yükleyebilirsin

yazarcizer

🏆Pro Tasarımcı🏆
"Grafikerlik bence temel eğitimin üzerine kendini geliştirmek ve çokca da yaratıcılıkla başarılı olunabilecek, başarı oranı, objektif bazı temel ölçülerin yanında son derece de subjektif olabilecek bir meslektir." demişsiniz.

Değildir! TRT örneği bir estetik değerlendirmeden öte, politik bir yaklaşım olduğu için yanlış verilmiş bir karşılaştırma örneğidir. O satın almadaki değerlendirme dengeleri farklıydı.

Alaylılığa sıcak bakmakla, kapıları sonuna kadar açmak arasında fark var. Grafik tasarım bir güzel sanatlar disiplinidir ve mutlaka ihtisas eğitimi alınması gerekir.

Ayrıca bölgesel medya sahibi olarak siz, reklamverenlerinizin pazarlama stratejilerinden kısmen, dolaylı olarak sorumlusunuz.

Türkiye'de "pazarlama stratejileri" olarak yönlendirilmeyi beklemeyen sektörel/bölgesel ilanveren neredeyse yoktur. Bu doğrultuda sizin için ilan tasarımlarını hazırlayacak kişinin/grafikerin bir de ekonomi disiplini marketing/pazarlama ile ilişkisi bulunması gerekir.

Hepsi çok doğru... "Su i misal emsal olmaz" ve "istisnalar kaideyi bozmaz" diye de ekleyelim...

Mesele öyle "renkler ve zevkler tartışılmaz" başıboşluğu gibi de değil; grafik tasarımın kemik gibi kaskatı prensibleri, duvar gibi toslayacağınız bariyerleri vardır; oran, uyum, bütünlük, denge, hiyerarşi, kontrast vs... Esneyecek olan üslub/stil/tarzdır; "temel tasarım prensibleri" asla!

Şu "3 kuruşa satılan sucuğun içinde acaba ne var?" diye sormayı akıl eden zihniyet, "5 kuruşa satılan tasarımdan acaba ne çıkar?" diye niye sormaz? Hangi birikim ve donanım sahibi kişinin emeğini bedavaya pazarladığı görülmüş.. "Gücümüz yok" mazaretlerine sığınanlara da boyundan büyük işlere kalkışmaması tavsiye edilebilir.. Ki doğru olduğuna inanmak için elimizde herhangi bir delil de yok; tasarımcı işverenin muhasebesini tutuyor değil ya(hoş hem tasarım, hem muhasabe işlerini yapacak eleman arayanları da gördük). İnsanoğlu bu; elbette cebinden para çıkmasını sevmez; Rabbena, hep banaa..

Ayrıca TRT'nin bahsi geçen logosunun başarısız olduğuna katılırım ama politik olmaktan öte gayet isabetli "estetik" tercihlerinin olduğunu da hatırlatmak isterim:

https://www.dream-box.tv/broadcast/43/en/BRANDING/TRT_05/TV_Network_Re-Branding_2005.aspx

Son düzenleme:

imzaci

🌱Yeni Üye🌱
Grafik tasarımdan mimari proje gibi söz eden arkadaşlarda biraz abarttı olayı 5 yıl önce düşünelemeyecek renkler ve tasarımlar şu anda revaçta ve 5 yıl sonra kimlerin neyi beğeneceği muallak... Burada önemli olan mesleğin suistimal edilmesi... Kardeşim sen 500 tl ye değil dergi ansiklopedi bile yaptırsan bir önemi yok, çünkü bu kadar şeyden sonra hala "Ben ilanınızla ilgileniyorum mailim şudur" diye mesaj atıp çok profesyonel olduğunu iddia eden arkadaşlar var. Kendi mesleklerini bu kadar küçümseyen "profesyonel" arkadaşları kınamak lazım burada... zira yemek yediği kaba pisleyen zihniyet 5 yıl sonra kaç liraya dergi tasarımı yapacak çok merak ediyorum...

Korhan528

🌱Yeni Üye🌱
"Mesele öyle "renkler ve zevkler tartışılmaz" başıboşluğu gibi de değil; grafik tasarımın kemik gibi kaskatı prensibleri, duvar gibi toslayacağınız bariyerleri vardır; oran, uyum, bütünlük, denge, hiyerarşi, kontrast vs... Esneyecek olan üslub/stil/tarzdır; "temel tasarım prensibleri" asla!" demişsiniz.

Zannediyorum benim anlatım eksikliklerimden dolayı bir türlü ifade edemiyorum.

Bakın ben ne demişim :
"Ayrıca bu arkadaşlara şu anlamda katılmıyorum; grafikerlik bence temel eğitimin üzerine kendini geliştirmek ve çokça da yaratıcılıkla başarılı olunabilecek, başarı oranı, objektif bazı temel ölçülerin yanında son derece de subjektif olabilecek bir meslektir. Temel bir eğitimden sonra yaratıcılığın ön planda olduğu mesleklerde işin ekonomik boyutunun, ortaya çıkacak işin başarısıyla her zaman doğru orantılı olmayabileceğini düşünüyorum".

Şu iki cümlede iki defa geçen ve ilgili cümlelerin geçerli olma şartı olarak sunulan "temel eğitim" ibaresi yeterince açık olmamış zannediyorum. Böyle zannediyorum çünkü bir arkadaş bu cümlelerden "alaylılığa kapıları sonuna kadar açmayı" anlarken diğeri de "temel tasarım prensiplerinin" asla esnetilemeyeciğini belirtme ihtiyacı hissetmiş.

Benim bildiğim temel eğitim ailede, mahallede vs değil "okulda" alınır. Adı üzerinde temel olduğu için de temel tasarım prensiplerini" kapsar. Bunun üzerinde kendini geliştirmenin çok önemli olduğunu da hala düşünüyorum.
TRT konusunda ısrarcı olmayacağımı zira benim - konumuzla da ilgili olan- asıl argumanımın saati 2$ a, bir öğrenci tarafından hazırlanan Nike logosu olduğunu belirtmiştim ancak bu konuda pek birşey söylenmiyor. Buradan yola çıkarak, tasarımcılığın, "okulda alınan" , "temel tasarım prensiplerinin" üzerine yaratıcılık, yetenek ve çalışarak çok başarılı olunabilecek bir meslek olduğunu düşündüğümü yineliyorum.

Firmamın tasarıma ayırabildiği bütçenin bu kadar olmasını bir bahaneye sığınmak olarak algılayan ve boyumdan büyük işlere kalkışmamamı öğütleyen arkadaşa da şunu söyleyebilirim; günümüzün malum ekonomik koşullarında, küçük bir girişimci olarak boyumdan büyük işlere kalkışıyorum. Bence siz de kalkışın. Yıllarca bana sunulan şartları yeterli görmediğim için, daha çok insiyatif alabilmek, kendi kaderimi kendim tayin edebilmek için boyumdan büyük işlere kalkıştım ve kendi adıma risk aldım. Size de bunu tavsiye ediyorum, ya da forumlarda size ücreti yetersiz gelen ilanlara yorumlar yapmaya da devam edebilirsiniz. Sunulan şartlardan şikayetçi olmamanın tek yolunun da "sunulan" değil "sunan kişi" olmanız gerektiğini de unutmayın zira bu durumdan şikayetçi olmayan, çalışan arkadaşlar da zaten işlerinden ve gelirlerinden memnun olan ve bu ilanlarla ilgilenmeyen kişiler.

Korhan

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Siz ve benzerleriniz ve buradaki "aa ben yaparım bunu" diyen grafiker artıkları oldukça korkarım işlerinden gelirlerinden memnun adam kalmayacak. Ama boş... Sizden geçtim istediğiniz teklifi sunmuşsunuz... "hayır" deme ya da tepkisiz kalma seçimlerine sahip olanların yaptıklarını görüyorum... Bu kadar insan bu kadar şey yazacak; acımdan ölsem utanırım ben mail adresim bu demeye, ama zaten onlar grafiker değil biliyorum, şans eseri iki program bilen insanlar... ... Buyrun meydan sizin...

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Siz ve benzerleriniz ve buradaki "aa ben yaparım bunu" diyen grafiker artıkları oldukça korkarım işlerinden gelirlerinden memnun adam kalmayacak. Ama boş... Sizden geçtim istediğiniz teklifi sunmuşsunuz... "hayır" deme ya da tepkisiz kalma seçimlerine sahip olanların yaptıklarını görüyorum... Bu kadar insan bu kadar şey yazacak; acımdan ölsem utanırım ben mail adresim bu demeye, ama zaten onlar grafiker değil biliyorum, şans eseri iki program bilen insanlar... ... Buyrun meydan sizin...

efoja
Bu konuda kendinizi üzmenize gerek yok.Üç kuruşa iş yapmak için otuz takla atan,sizin deyiminizle grafiker artıkları fazla değil, bu işe başladıktan en fazla 3 bilemediniz 5 ay içinde bu piyasadan siliniyor.

Tabi iz bırakmıyorlar değil. Bilinçsiz müşteriler ilk etapda onları tercih ediyor.Ancak iş ellerinde patlayınca da bu işe gerçekten emek veren gerçek tasarımcıların kapısını çalıp ;
"Aman ne olur bu işi topralayın lütfen" demekten de geri kalmıyorlar.

Arkasını topladığım bu grafiker artıklarının sayısını ben hatırlamıyorum.

myunder

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
efoja
Bu konuda kendinizi üzmenize gerek yok.Üç kuruşa iş yapmak için otuz takla atan,sizin deyiminizle grafiker artıkları fazla değil, bu işe başladıktan en fazla 3 bilemediniz 5 ay içinde bu piyasadan siliniyor.

Tabi iz bırakmıyorlar değil. Bilinçsiz müşteriler ilk etapda onları tercih ediyor.Ancak iş ellerinde patlayınca da bu işe gerçekten emek veren gerçek tasarımcıların kapısını çalıp ;
"Aman ne olur bu işi topralayın lütfen" demekten de geri kalmıyorlar.

Arkasını topladığım bu grafiker artıklarının sayısını ben hatırlamıyorum.

Keşke öyle olsa piyasadan silinseler. Ama yok hala iş almaya veya en kötüsü teklif vermeye ve görüşmelere çağırılmaya devam ediyorlar.

hknmbn

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.siluettanitim.com

Ekleyin Görüşelim.

Afiş Niteliğinde Profesyönel İlan Başına 150 TL ( Bu Fiyat 25-30 Adet İçin Geçerlidir )

Firma Logosu, Yanardönerli Background, Adres Telefon Çalışması İçin İlan Başına 50TL

Düz Fona Logo Yerleştirilmesi + Adres Bilgisi Eklenmesi Adet Başına 25 TL

Ne Yaptıysam İstenilen Fiyata Ulaşamadım Ama Ekleyin Görüşelim!

Bu Yorumumu Ciddiye Alıp Bir de Üstüne Brief Maili mi Attınız? Her İlana "Ekleyin Görüşelim" cilere Serzeniş Niteliğinde Olduğu Belli Olmuyor mu, O Kadar Açık Yazamamışmıyım Acaba?

Size Başarılar Diliyorum, Ticari Zekanız Karşısında Emek ve Zekasını Birleştiremeyenlere Gelsin Sıradaki İlanınız..!

Korhan528

🌱Yeni Üye🌱
Sizin mantığınıza göre - duymamazlıktan geldiğiniz- Nike'ın logosunu 35$ a yapan kişi de grafiker bile değil hatta bir grafiker artığıydı ! Bu işi yapmaya da utanması gerekirdi, Nike da o zamanlar başka bir arkadaşın söylemiyle "ölü eşşek" arıyordu. Hatta her iki taraf da "akıl ve izan" yoksunuydu.
Buradaki asıl ironi nerede biliyor musunuz ? Benim tanıdığım son derece kariyerli, kalifiye, tecrübeli tasarımcılar, art directorler vs var. Ben bu insanlara iş teklif etmiyorum zira hem işlerinden hem de gelirlerinden memnunlar dolayısıyla bu işi kabul etmeyeceklerini biliyorum. Aynı zamanda bu kişiler internetteki freelance ilanlarıyla da ilgilenmiyorlar ve vakitlerini bu ilanlara cevap yetiştirmekle geçirmiyorlar. Burada yorumlar yapan arkadaşlar ise hem çok kalifiye ve başarılı olduklarını düşünüp, şahıslarına değil, ortaya atılan teklifleri beğenmiyor ve eleştiriyorlar, hem de kariyerleri hakettiklerini düşündükleri gibi gitmemiş olmalı ki, hala freelance ilanları incelemekten geri kalmıyorlar.

Benim aradığım insan, yıllardır bu meslekte olup, bir türlü hakettiğini düşündüğü noktaya gelememiş, tecrübeli ancak ilk heyecanlarını kaybetmiş insanlar değil. Benim aradığım, yeni mezun olmuş, hayattan beklentileri ve hedefleri olan herşeyden önemlisi kendini ifade etmek isteyen ve bunun için de mümkün olduğu kadar çok iş yapması gerektiğine inanan kimseler. Siz boşuna üzerinize alınıyorsunuz. Siz yüksek ücretleri hakettiğinizi düşünüyorsanız, hakettiğinizi zaten alırsınız, endişe etmenize gerek yok. Yani meydanı bizlere bırakmanıza gerek yok zira bu meydan baştan beri sizin için açılmış bir meydan değildi, siz üzerinize alındınız.

Bugüne kadar çalıştığım tasarımcılardan biri, bir reklam ajansında 2000 tl maaşla çalışan genç ve başarılı bir insandı, diğeri de okuldan yeni mezun olmuş, fulltime bir iş bulana kadar freelance işler yaparak geçimini sağlayan başka bir tasarımcıydı ve daha sonra o da işe girdi. Akşamları 2 saatlerini ayırarak her ay kazançlarına 500 tl katmak, birinin gelirini %25 arttırdı, diğerinin de geçimini kolaylaştırdı ve çokça da tecrübe kazandırdı. Ben bunda utanılacak birşey göremiyorum. Tabii yaşını başını almış, olacağı kadar olmuş, geleceği yere gelmiş biri için 500 tl için iş yapmak bir başarısızlık timsali, en hafifi deyimle üzücü ve angarya olabilir. Hayatının başında olan ve hedefleri hala parlayan bir insan içinse böyle değildir. Sırf tecrübe edinmek, iş hayatının kokusunu almak için ücretsiz staj yapmak iseyen, heves ve heyecan dolu tasarım öğrencileri tanıyorum. Aralarında da son derece iyi işler çıkarabilen insanlar var. Ben bunda da utanılacak birşey görmüyorum ve azimlerini takdir ediyorum.

Asıl mesele ise olayların değil olguların tartışılmasıdır. Mesele ben, sen, o seviyesine indirgendiği sürece -ki burada yapılan budur- bundan bir sonuç çıkmaz. Bu ilanın varlığı veya yokluğu; memleketimizdeki işsizlik sorunu, plansız programsız eğitim-öğretim, 25 milyon genç insanın geleceğinin nasıl şekilleneceği sorunlarının varlığını değiştirmez. Konuşulması gereken bunlardır. Siz sırf piyasanız düşüyor diye, düşük bulduğunuz ücretleri kabul eden insanları veya ilanverenleri, burada suçlamaya devam edersiniz.
Fiyat, piyasada arz ile talebin birleştiği noktada oluşur. İşsizliğin tavan yaptığı, kriz üzerine krizden geçen bu ülkede, piyasanın nerede, nasıl ve neden bu şekilde oluştuğundan bahsetiğiniz zaman, siz de konuşmaya başlamış olursunuz.

Korhan

Korhan528

🌱Yeni Üye🌱
Bu Yorumumu Ciddiye Alıp Bir de Üstüne Brief Maili mi Attınız? Her İlana "Ekleyin Görüşelim" cilere Serzeniş Niteliğinde Olduğu Belli Olmuyor mu, O Kadar Açık Yazamamışmıyım Acaba?

Size Başarılar Diliyorum, Ticari Zekanız Karşısında Emek ve Zekasını Birleştiremeyenlere Gelsin Sıradaki İlanınız..!

Haklısınız. Dikkatsizce davranıp, hata yapmışım. Metnin içeriği bir yana, Türkçe'de, cümlenin her kelimesinin büyük harfle başlaması gerektiğini zanneden birine brief göndermek, benim de zekama yakıştıramadığım bir yanlış olmuş. Özür dilerim.

imzaci

🌱Yeni Üye🌱
derginizin bilmem kaçıncı olduğunu ve daha önce bu fiyatlara dergiler yaptıdığınızı söylemişsiniz... benim merakım madem daha önce bu fiyata düzgün dergi yapan birilerini buldunuz ve yaptırdınız o halde neden ilan verdiniz önceki sayıyı yapan arkadaş yapsın dergiyi... birde belli ki önceki güzel dergilerinizden ağzınız yanmış, sanırım bu nedenle hata yapan arkadaşa yaptırımlar koşuyorsunuz

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sizin mantığınıza göre - duymamazlıktan geldiğiniz- Nike'ın logosunu 35$ a yapan kişi de grafiker bile değil hatta bir grafiker artığıydı ! Bu işi yapmaya da utanması gerekirdi, Nike da o zamanlar başka bir arkadaşın söylemiyle "ölü eşşek" arıyordu. Hatta her iki taraf da "akıl ve izan" yoksunuydu.
Buradaki asıl ironi nerede biliyor musunuz ? Benim tanıdığım son derece kariyerli, kalifiye, tecrübeli tasarımcılar, art directorler vs var. Ben bu insanlara iş teklif etmiyorum zira hem işlerinden hem de gelirlerinden memnunlar dolayısıyla bu işi kabul etmeyeceklerini biliyorum. Aynı zamanda bu kişiler internetteki freelance ilanlarıyla da ilgilenmiyorlar ve vakitlerini bu ilanlara cevap yetiştirmekle geçirmiyorlar. Burada yorumlar yapan arkadaşlar ise hem çok kalifiye ve başarılı olduklarını düşünüp, şahıslarına değil, ortaya atılan teklifleri beğenmiyor ve eleştiriyorlar, hem de kariyerleri hakettiklerini düşündükleri gibi gitmemiş olmalı ki, hala freelance ilanları incelemekten geri kalmıyorlar.

Benim aradığım insan, yıllardır bu meslekte olup, bir türlü hakettiğini düşündüğü noktaya gelememiş, tecrübeli ancak ilk heyecanlarını kaybetmiş insanlar değil. Benim aradığım, yeni mezun olmuş, hayattan beklentileri ve hedefleri olan herşeyden önemlisi kendini ifade etmek isteyen ve bunun için de mümkün olduğu kadar çok iş yapması gerektiğine inanan kimseler. Siz boşuna üzerinize alınıyorsunuz. Siz yüksek ücretleri hakettiğinizi düşünüyorsanız, hakettiğinizi zaten alırsınız, endişe etmenize gerek yok. Yani meydanı bizlere bırakmanıza gerek yok zira bu meydan baştan beri sizin için açılmış bir meydan değildi, siz üzerinize alındınız.

Bugüne kadar çalıştığım tasarımcılardan biri, bir reklam ajansında 2000 tl maaşla çalışan genç ve başarılı bir insandı, diğeri de okuldan yeni mezun olmuş, fulltime bir iş bulana kadar freelance işler yaparak geçimini sağlayan başka bir tasarımcıydı ve daha sonra o da işe girdi. Akşamları 2 saatlerini ayırarak her ay kazançlarına 500 tl katmak, birinin gelirini %25 arttırdı, diğerinin de geçimini kolaylaştırdı ve çokça da tecrübe kazandırdı. Ben bunda utanılacak birşey göremiyorum. Tabii yaşını başını almış, olacağı kadar olmuş, geleceği yere gelmiş biri için 500 tl için iş yapmak bir başarısızlık timsali, en hafifi deyimle üzücü ve angarya olabilir. Hayatının başında olan ve hedefleri hala parlayan bir insan içinse böyle değildir. Sırf tecrübe edinmek, iş hayatının kokusunu almak için ücretsiz staj yapmak iseyen, heves ve heyecan dolu tasarım öğrencileri tanıyorum. Aralarında da son derece iyi işler çıkarabilen insanlar var. Ben bunda da utanılacak birşey görmüyorum ve azimlerini takdir ediyorum.

Asıl mesele ise olayların değil olguların tartışılmasıdır. Mesele ben, sen, o seviyesine indirgendiği sürece -ki burada yapılan budur- bundan bir sonuç çıkmaz. Bu ilanın varlığı veya yokluğu; memleketimizdeki işsizlik sorunu, plansız programsız eğitim-öğretim, 25 milyon genç insanın geleceğinin nasıl şekilleneceği sorunlarının varlığını değiştirmez. Konuşulması gereken bunlardır. Siz sırf piyasanız düşüyor diye, düşük bulduğunuz ücretleri kabul eden insanları veya ilanverenleri, burada suçlamaya devam edersiniz.
Fiyat, piyasada arz ile talebin birleştiği noktada oluşur. İşsizliğin tavan yaptığı, kriz üzerine krizden geçen bu ülkede, piyasanın nerede, nasıl ve neden bu şekilde oluştuğundan bahsetiğiniz zaman, siz de konuşmaya başlamış olursunuz.

Korhan

Lütfen bir örnek ile iddiada bulunuyorsanız sağlam dayanağınız olsun.
Yıl 1971. Ödenen ücret 35 USD.
1971 yılında 35 USD ye son model bir araba alındığını biliyormuydunuz?
Lütfen kelime oyunları ile o günkü 35 USD nin alım gücü ile bugünkünü eşit tutmayın.

Korhan528

🌱Yeni Üye🌱
Lütfen bir örnek ile iddiada bulunuyorsanız sağlam dayanağınız olsun.
Yıl 1971. Ödenen ücret 35 USD.
1971 yılında 35 USD ye son model bir araba alındığını biliyormuydunuz?
Lütfen kelime oyunları ile o günkü 35 USD nin alım gücü ile bugünkünü eşit tutmayın.

Nihat Bey lütfen siz de bir cevap verecekseniz - sağlam bir dayanağınız olmasa da- en azından akla mantığa uygun bir cevap verin. Bir cümleniz üzerinden sert bir yargıda bulunmak istemiyorum ancak bu kadar büyük laflar etmeden önce insan en azından dediğinin doğruluğunu kontrol etmez mi ? Hem diyorum ki bunu tasarlayan bir grafik öğrencisi o dönemde. Sizce bir firma logosunu yapması için, son model araba alınabilecek bir ücrete, bir öğrenciyle anlaşmış olabilir mi ?

1965'de Mustang piyasaya çıktığında 2000 küsur $ civarıydı ve opsiyon listesinden dolayı ortalama 3500$ a satılıyordu, piyasaya göre ucuzluğundan dolayı da satış rekorları kırdı. 1971'de de 3500$ dan 35$ a inmedi tahmin edeceğiniz üzere. 35$ a ancak o son model dediğiniz arabaların çok güzel oyuncakları satılıyordu. Saygılar.

Korhan

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Nihat Bey lütfen siz de bir cevap verecekseniz - sağlam bir dayanağınız olmasa da- en azından akla mantığa uygun bir cevap verin. Bir cümleniz üzerinden sert bir yargıda bulunmak istemiyorum ancak bu kadar büyük laflar etmeden önce insan en azından dediğinin doğruluğunu kontrol etmez mi ? Hem diyorum ki bunu tasarlayan bir grafik öğrencisi o dönemde. Sizce bir firma logosunu yapması için, son model araba alınabilecek bir ücrete, bir öğrenciyle anlaşmış olabilir mi ?

1965'de Mustang piyasaya çıktığında 2000 küsur $ civarıydı ve opsiyon listesinden dolayı ortalama 3500$ a satılıyordu, piyasaya göre ucuzluğundan dolayı da satış rekorları kırdı. 1971'de de 3500$ dan 35$ a inmedi tahmin edeceğiniz üzere. 35$ a ancak o son model dediğiniz arabaların çok güzel oyuncakları satılıyordu. Saygılar.

Korhan

1965 yılının Mustang i bugünün Porche sine eşdeğerdi. Bügünkü Porche yi baz aldığımı sanmadınız sanırım.

Ayrıca kendiniz de belirtmişsiniz.Daha sonra hatırı sayılır miktarda şirket hissesi hediye edildiğini.

Korhan528

🌱Yeni Üye🌱
derginizin bilmem kaçıncı olduğunu ve daha önce bu fiyatlara dergiler yaptıdığınızı söylemişsiniz... benim merakım madem daha önce bu fiyata düzgün dergi yapan birilerini buldunuz ve yaptırdınız o halde neden ilan verdiniz önceki sayıyı yapan arkadaş yapsın dergiyi... birde belli ki önceki güzel dergilerinizden ağzınız yanmış, sanırım bu nedenle hata yapan arkadaşa yaptırımlar koşuyorsunuz

Doğrudur, yaklaşık 3 senedir bu işi yapıyorum. Daha önceki sayılarda tasarımları yapan arkadaşlar da gerçekten çok iyi işler çıkardılar, müşteriler de genel anlamda tasarımları her zaman beğendiler. Yeni bir arkadaşla çalışma isteğim, tasarımların kalitesinden ziyade zamanlamada kaynaklanan sorunlar yüzünden. Geçen sayıyı yapan arkadaşın önümüzdeki aylarda bir yoğunluğu olacak.
Bunun dışında hata konusuna gelince, ufak tefek hataların dışında bir kere tasarımda telefon numarası yanlış yazıldı ve ciddi bir zarara uğradım ancak o dönemde böyle bir hazırlığımız olmadığı için bunu tasarımcıya yansıtmadım. O günden sonra bunu kural olarak koymaya karar verdim. Bu zaten pek sık olabilecek bir durum değil, dediğim gibi biraz dikkatle halledilebilir.

1965 yılının Mustang i bugünün Porche sine eşdeğerdi. Bügünkü Porche yi baz aldığımı sanmadınız sanırım.

Ayrıca kendiniz de belirtmişsiniz.Daha sonra hatırı sayılır miktarda şirket hissesi hediye edildiğini.

Beyfendi kusura bakmayın ama madem saçmaladınız bari uzatmayın.

1- Mustang sizin gözünüzde Porsche gibi birşey olabilir ama Amerika'da sıradan bir yerel arabadır, fiyatı da piyasa ortalamasındadır. O zaman da öyleydi şimdi de öyle.

2- Hatırı sayılır sayıda hisse falan demedim zira ne kadar verildiği bilinmemektedir ancak zaten bu hisseler 1983 yılında yani tasarımdan 12 sene, şirketin ve logonun bütün dünyada başarılı olmasından sonra verilmiştir !

3-Hepsinden geçtim adamlar logo yaptırmak için son model araba parası ayırsalar gidip bunu mezun bile olmamış bir öğrenciye mi verirler ?! bir de ağızlardan akıl, mantık, kültür şu bu eksik olmuyor maşallah.

Haklı çıkmak için boşuna uğraşmanıza gerek yok zira çıkamazsınız, hata yaptınız, kabul edersiniz, iyice komik duruma düşmezsiniz.

Korhan

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Beyfendi kusura bakmayın ama madem saçmaladınız bari uzatmayın.

1- Mustang sizin gözünüzde Porsche gibi birşey olabilir ama Amerika'da sıradan bir yerel arabadır, fiyatı da piyasa ortalamasındadır. O zaman da öyleydi şimdi de öyle.

2- Hatırı sayılır sayıda hisse falan demedim zira ne kadar verildiği bilinmemektedir ancak zaten bu hisseler 1983 yılında yani tasarımdan 12 sene, şirketin ve logonun bütün dünyada başarılı olmasından sonra verilmiştir !

3-Hepsinden geçtim adamlar logo yaptırmak için son model araba parası ayırsalar gidip bunu mezun bile olmamış bir öğrenciye mi verirler ?! bir de ağızlardan akıl, mantık, kültür şu bu eksik olmuyor maşallah.

Haklı çıkmak için boşuna uğraşmanıza gerek yok zira çıkamazsınız, hata yaptınız, kabul edersiniz, iyice komik duruma düşmezsiniz.

Korhan

Dostum
Ben 1971 yılındaki 35 Usd ile bugünkü 35 Usd nin alım gücünün bir olmadığını örneklemeye çalıştım ki bu iddiamın hala arkasındayım. Siz ise esas konuyu atlayıp olayı araba tartışmasına taşımakta kararlısınız anlaşılan.

Komik duruma düşen ben değilim. Tasarımcının ne talep ettiğini sormadan tasarıma bedel biçmekle siz oluyorsunuz.

Unutmayın ki yanınızda maaşla çalıştıracak eleman aramıyorsunuz. Freelance tasarımlar yapacak bir grafiker arıyorsunuz.

Buyrun devam edin. Zaten 15 Tl lik tasarımın görsel kalitesi de 15 Tl lik olur. Bunun çok örneğini gördüm ben. En son örneğini de bugün öğlen görmüştüm :)