Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bir İş İlanına Cevabımdır.

kingy

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar *****'da yeni bir ajansın verdiği iş ilanına başvuranlara gönderdiği mail ve bu maile karşılık olarak benim attığım cevap.Buyrun, burdan yakın:

Sayın Adayımız;

Başvurunuz alımıştır.Zamandan kazanmak için doğru takım arkadaşını bulabilmek için mailimize küçük bir bilgilendirme ekledik.

İş başvurularında en başta özellikle belirttiğimiz husus;

www.*******.com internet sitemizde grafikler bölümünde yer alan reklamlar gibi yaratıcı imaj çalışmalarını çok kısa bir süre içerisinde bize sunabilecek ve bir reklam ajansının işleyişine vakıf olarak iş bitirebilip sorumluluk alabilecek bir personel arıyoruz.

Aradığımız kriterlerde;
Herhangi bir tabelacıda montaj vs işçiliği yapmış olması ,
Herhangi bir matbaa makinesini kullanabilir veya bu matbaa işlerinden ileri düzeyde anlayabilir olması
İç veya dış baskı makinelerine aşikar olması

gibi kriterler iş sektörümüzle hiç bir şekilde ilgisi bulunmamaktadır.

Şu anda donelerim elimde yok, bunlar eski çalışmalarımdı, diyen arkadaşları yeni çalışma göndermelerini rica ediyor
aslında bunlar basit çok kolay ben bunları gözüm kapalı yaparım çalışma göndermeye gerek yok diyen arkadaşlara itimat sağlamayıp çalışmalarını göndermelerini ısrar ediyor,
maille kim uğraşır şimdi telefonla arayım diyen arkaddaşlara da , işinde gereken önemi ve titizliği gösstermediğine kanaat veriyoruz.

Cv doldururken sadece photoshop, corel biliyorum diyen arkadaşlara da çok itimat sağlamıyoruz. Çünkü biz grafiker arıyoruz. elbette tüm grafikerler bu programları bilmek zorunda.
Asıl bizim cv deki amacımız, daha önce nerelerde ne kadar zaman çalıştığı

Şimdi bu mail adresine bu konulara titizlik göstererek göndereceğiniz cv ve çalışma örnekleriniz titizlikle tek tek değerlendirildiğini bilmenizi isteriz.

Konu ile ilgili çalışmaları gönderdiğiniz takdirde size muhakkak olumlu, değerlendirmede, olumsuz şeklinde bilgi maili göndereceğimizi bilgi verir iyi günler dileriz.

Not : Yer konusu hazırlanmış olup , maaş ve diğer hususlar en son aşamada görüşülecektir.

Ve cevabım:

Sayn Ajansımız;
Başvurumuzla ilgili değerlendirme ve yönlendirme manzumeniz alınmıştır.
İşe başvurduğumuzda en başta belirttiğimiz husus;
Gerçek tasarımcı grafikerler olarak dünyanın her yanında görülebilen binlerce hem işlevsel, hem sanatsal tasarım çalışmasına bakarak görebileceğiniz biçimde "hem güzel olsun, eşsiz benzersiz olsun; hem de on dakikada bitsin" diyen ve bu hali ile bu işi bilmediğini anladığımız aceleci, baskıcı, tasarım sürecini sabote eden işverenlerle değil, tasarım için ortalama bir sürenin önce düşünce aşamasında taslağa dönüşeceği, sonra yap-boz ve denemelerle sonuca ulaşacağı ve grafikerin de işi asırlarca uzatmayacak kadar bir zeka ve sorumluluk sahibi olabileceğinin farkında ve rahatlığında olan ,"işi bilen" tecrübeli işverenlerle çalışmak isteriz.
Aradığımız Kriterlerde;
Herhangi bir firmaya iç mekan dış mekan baskı işi yapmış olması
Falanca filanca firmaya önceki ajanslarının hazırladıklarını sağını solunu değiştirerek broşürler kataloglar bastırmış olması
İşyerinde son sistem bilgisayarlar, Maclar, Tabletler bulunması
İç ve dış piyasayı biliyor olması

gibi kriterlerle hiç ama hiç ilgilenmiyoruz.

Eski çalışmalarımız bunlar, ama bunları biz daha önceki ajansımızda yapmıştık, şunları da dışarıdan çalışan bi grafiker arkadaşımıza yaptırdık, asıl şahane arşivimiz geçenki büyük yangında kül oldu, moğol istilasında broşürlerimiz- kurumsallarımız imha edildi , yeniyiz ama biz bu işi en iyi biliyoruz, google da görünüyoruz, biz çok grafiker gördük

diyen ajansların 6 ay sonra tabelalarının hurdalıkta satıldığını mesleki tecrübemizle biliyoruz.Bunlarla ilgilenmiyoruz.

Biz takım arkadaşı arıyoruz,imkanları sağlamayı garanti ediyoruz, etkili tasarım ve imaj çalışmalarına yön verecek tasarımcı istiyoruz gibi cümlelerle de ilgilenmiyoruz
çünkü bunları yapmak zaten her ajansın, hatta her işyerinin öncelikli vazifesi ve doğal talebidir.Bunların dile getirilmesini yeni işyeri açan deneme yayınındaki amatör ekiplerin birer göstergesi sayıyoruz.

Asıl bizim ilgilendiğimiz daha önce kaç grafikeri bünyesinde çalıştırdığı.
Ve bu grafikerlerle diyaloğunun nasıl yürüdüğü, neden işten ayrıldıkları..(varsalar)

Şimdi mail adreslerimize bu konulardaki titizliklerimizi göz önüne alarak yeniden iş başvurularımızı değerlendiren ve ajans olarak kendinizi doğru biçimde anlatan, tecrübenizi ortaya koyan, çalışma ortamınızı hayal ettiğimizde bir "NAZİ KAMPI" değil de sıcak- samimi reklam ajansı havasını alabileceğimiz yeni maillerinizi gönderebilirsiniz.

Not:Maaş ve sigorta konusu önceliğimizdir.

"Hala içim soğumuş değil de...neyse..Daha güzel cevaplar verebilecek arkadaşlarım ajans ***** maillerini atabilirler.
Kolay gelsin.

graphicofdesign

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok güzel bir mail yazmışsın eline sağlık. Bizim düşüncelerimize ve sıkıntılarımıza ortak olmuşsun bravo.

Bizler birer makine değil birer tasarımcı olarak çalışmak istiyoruz. Şunu 5 dk bunu yarım saatte , akşama kadar yetiştirin gibi laflardan sıkıldım artık.

Düşünme süreci sıfır. Piyasada grafikerlerin çoğunluğu bilgisayarda düşündüklerini uyguluyorlar yani taslak çalışması yapmadan bilgisayara döküyorlar. Tabi bunda işverenlerin büyük suçu var.

İşverenler grafikerlere bakıp zengin olucam havasına girmemelidirler. Bu grafikeri aldım bu grafiker seneye bana kesin bir " dublex villa aldırır '' diğeride '' mercedes '' gibi gözüyle bakan işverenler istemiyoruzz...

Ha birde şöyle bir durumda var tabi gidersiniz görüşmeye adam sizi kurtarıcı gözüyle bakar. O zamana kadar mahvetmişlerdir bütün işleri. Müşteriler kaçmıştır tasarımlar yüzünden. Haliyle işverende borcun altına girmiştir ve size '' süperman '' gözüyle bakarlar :))

Kısacası TÜRKİYEDE çalışmak istemiyorum :)) emeğe saygı = KOCAMAN BİR SIFIR

özzlemm

♾️Grafik Gurusu♾️
çok güzel bir cevap gerçekten ellerine sağlık :) benim içimde soğumadı bikaç birşeyde ben yazsaydım :))

eraksa

🌟Usta Tasarımcı🌟
süper cevap yaa 10 numara ne sanıyor bunlar grafikerleri. zaten hep patronlar haklı biz tasarımcımıyız kuklamıyız belli değil tasarımcı demek o işi bastan yaratan demektir ama bunlara yön verenler hep patronmlar oluyor nedense acaba kendileri 10 numara dev bir ajans mı ki süper işler bitiren yada personelini memnun eden :S

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
hem mükemmeli istiyor hem de seri olmanı bekliyor!

ama Türkiye'de herşey ters uygulandığı için bu da normal bence. yurtdışında, hele de bir reklam ajansında çalışan tasarımcıyla şartlarımız o kadar farklı ki...! umarım bir gün düzelir.

buket topal

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bir iş verene çalışan olarak verile bilecek engüzel cevap tebrikler

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Peki yazdıklarınıza cevap alabildinizmi?

graphicofdesign

🏅Acemi Tasarımcı🏅
her sektörün haklarını savunacağı bir dernek var hemen hemen türkiyede.

grafik sanatıyla uğraşanların haklarını savunabileceği bir derneğin oluşturulması gerekiyor diye düşünüyorum.

bright

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşım çok güzel ve net bir cevap vermişsin seni yürekten kutluyorum helal olsun

kingy

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar teşekkür ediyorum, katıldığınız ve takdiriniz için.Eminim her meslektaşım içindekileri dökse bundan kat kat oturaklı cevaplar ortaya çıkardı.
Henüz cevap yazmadılar. :) Yazarlarsa burada paylaşırım inş.
Hepimize kolay gelsin...

sezinn

🌱Yeni Üye🌱
pes doğrusu ya ne biçim iş talebi. Çok kibarca bir cevap iyi tahammül etmişsin

Çanakkale83

🌱Yeni Üye🌱
Çok güzel yazmışsınız. Ben de merak ettim okuduklarında ne düşündüler. Ciddi bir firma olsaydı zaten bu mailden sonra tekrar görüşmek isterlerdi sizinle belki de "amaan" deyip geçmişlerdir. Malesef her alanda ayrı sorunlar yaşanıyor. Ben pazarlama mezunuyum alanım geniş olmasına rağmen hala iş bulamadım. Çok basit işlerden ciddi işlere kadar bir çok yere başvuruyorum arayan olmuyor malesef. Sadece sahada satış yapan eleman arıyor firmalar. Oysa bu pazarlama'nın sadece bir kısmı. Ürünün tasarım aşamasından üretimine,paketleme,reklam kısaca müşteriye ulaşana kadar geçen bütün evreleri kapsıyor ama bunu anlatamıyorsun. "Böyle bir iş düşünmüyorum" dediğimde "ama pazarlama okumuşsunuz" deniyor. Siz şanslısınız ki elinizde gösterebileceğiniz somut işleriniz var bizim gibilerin sadece tecrübesine bakılıyor yeni mezunların ne yapacağını da merak ediyorum. Tekrar tebrik ediyorum umarım emeğinizin karşılığını alacağınız bir iş bulursunuz.

sirhenry

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Harika bir cevap arkadasim seni tebrik ediyorum ve gozlerinde opuyorum :) Simdi bu dunya'nin en iyi ajanslarindan birinin sahibi oldugunu zanneden adam acaba okurken dusunmustur ve o anki yuz ifadesi nasildir aklimda canlandirabiliyorum. Yaninda calisan grafikerler varsa kesin mesaiye birakmistir :))

aloha34

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.vimeo.com
Geberdım gulmekten cok ıyı cevaplamısın tebrıkler.
Not : sanırım cevap alamamısındır.

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
Helal sana ya... Takdire şayen bir cevap vermişsiniz....

Bu verdiğiniz cevaba karşılık, başvurduğunuz firma gerçekten kaliteli bir yer olsaydı sizi olumlu yönden arardı....Kaybettiğin bir şey yok ....

Başarılar....

graphicofdesign

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar haklarımızı savunabileceğimiz bir dernek kurma şansımız yokmu ?? çünkü işverenlerin baskılarından kurtulmak istiyoruz..Birer tasarımcı olarak kalmak istiyoruz..