Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Blender 3D (Animasyon ve Canlandirma programi)

murat27

🌱Yeni Üye🌱
Blender 3D

21gh0.png

Blender, özgür bir üç boyutlu modelleme ve canlandırma uygulamasıdır.
Tasarı, 1988'de Hollanda'da kurulan NeoGeo adlı canlandırma stüdyosunun, kendi kadrosuyla yazılım geliştirerek kendi üretim araçlarına sahip olmayı hedeflemesiyle başlamıştır.
2002 yılında kurulan Blender Vakfı, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açar ve bir bağış kampanyası başlatır. Geliştirilmesine aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulan yazılım, özgür Python API'si ve içinde gömülü çalışan oyun motoru ile birçok yazılım geliştiricinin ilgisini çeker ve oldukça hızlı geliştirilir.
Hala bilinen ve yaygın olarak kullanılan 3D modelleme/tasarım yazılımları arasında kabul edilmektedir.
Blender tek başına, ilk olarak Cuma ya da bir başka gün adlı 35mm. filmin görsel efektleri için kullanılmıştır. Bu film Locarno Film Festivalinde en iyi görsel efekt ödülü almış, daha sonra Örümcek Adam 2 filminde de kullanılmıştır.
Teknoloji gösterisi amaçlı olarak ve yazılımın yeni tasarılarda kullanılabilmesini yaygınlaştırmak amacıyla Montevideo Medya Sanatları Enstitüsü tarafından organize edilen bir tasarıda Fillerin Düşü adlı 3 boyutlu bir filmin üretilmesinde kullanılmış, daha sonra bu film özgür yazılım felsefesine uygun olarak kaynak kodları açık olarak dağıtılarak bir ilk gerçekleştirilmiştir.
Blender Papervision3d desteğide vermektedir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Blender_(yazilim)

Bazi blender örnekleri alintidir

Buradan programi indirebilir ve blender ile yapilmis profesyonel calismalara göz atabilirsiniz

Buyrun