Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Çağdaş Tipografinin Temelleri (Görsel İletişim ve Grafik Tasarımda)

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çağdaş Tipografinin Temelleri (Görsel İletişim ve Grafik Tasarımda)

Macromedia Freehand Uygulama Örnekleriyle

3011adatpografnntemelleza1.jpg

Namık Kemal Sarıkavak
SEÇKİN YAYINCILIK

"Benim yazım kötüdür, sen çok güzel yazıyorsun!" ya da "benim yazım güzeldir!" bu iki cümleden birini muhakkak söylemişizdir. Şimdi de kendinize şu soruyu sorun “doğru mu yazıyorum?"
Kalıplaşmış "yazma" kavramı içinde doğru mu yanlış mı değerlendirmesi bizim için kelimeyi doğru harflerle yazmaktan öteye gitmemişti, elimize bu kitabı alana kadar... Matbaanın icadından günümüze kadar geçen sürede devamlı değişen "yazı" son yıllarda bilgisayarın hayatımızın her alanına girmesiyle değişim hızını arttırdı. Biz font denizi içinde yüzerken bir de farklı karakter aralıkları, paragraf boşlukları, vurgular, gölgeler çıkıyor karşımıza. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü öğretim üyesi Doç. Namık Kemal SARIKAVAK kitabında doğru yazmanın harfleri anlamlı bir şekilde yan yana dizmekten ibaret olmadığını gösteriyor bize. İletişim Fakülteleri ve Grafik Bölümü öğrencileri için vazgeçilmez bir kaynak olacak bu çalışma aynı zamanda Yayınevleri, Dizgievleri, Gazete Sayfa tasarımcılarının ve Web sayfa tasarımcıları için bilgilerini nasıl doğru kullanabileceklerinde yol gösterecektir. Doğru yazmalar...

Kitapta yer alan konu başlıkları:
- Tipografiyi Doğru Kavramak
- Harfin Geometrisi
- Harfin Yapısal Özellikleri
- Harfin Temel Ölçüleri
- Yazı Karakteri Seçimi
- Harf Dizgisi Ölçüleri
- Boşluk Düzenlemeleri
- Dizgi Düzenlemeleri
- Tipografik Tasarımın Tamamlayıcıları
- Bazı Tipografik Uygulama Alanları

(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)

Son düzenleme:

Benzer konular

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
Namık Kemal Sarıkavak tipografi konusunda çok başarılı bir eğitmendir. Tipografi tasarımın en önemli kurallarından birisidir ve hatta bana göre en önemlisidir. Grafik-Tasarım mesleğinin içinde bulunanların mutlaka okuması gereken kitaplardan birisi... Üzülerek söylemeliyim ki;Birçok tasarımcı tipografi konusuna gerekli önemi göstermemektedir.

Son düzenleme:

kahan.35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mavitayfa,
Bu kitabı D&R'larda veya kitapçılarda bulabilir miyiz?
Nerden temin edebiliriz?
Saygılar,

Emeğe Saygı

Moderatör tarafında düzenlendi:

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
D&R internet listesinde mevcut; kitabevlerinde de olması lazım onların + gidip bakmak lazım:)
Bulunduğun şehirde büyük kitabevlerinde de mevcut olabilir ancak internet kitap satış sitelerinden sipariş de verebilirsin tabii...

sync_up

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Namık Kemal Sarıkavak ile beraber çalışma fırsatı bulmuş kişilerden biri olarak kendisinin tipografi konusunda üstün meziyetleri olduğunu ve bu konuda Türkiye'nin en iyi tipografi ustalarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Bu kitabı okumadan öncesinde yine kendisinin yazmış olduğu "Tipografinin Temelleri" adlı kitabı da okumanızı tavsiye ederim...

sercan001

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
fiyat olarak çok uçuk geldi bana

SZ

🏆Pro Tasarımcı🏆
Elinde olan arkadaşımdan 2. el olarak satın almak isterim ilgilenirseniz çok makbule geçer...

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
iyi kitap

Kitabı inceledim aldım. Başta bana da pahalı geldi ama faydası çok fazla tartışılmaz. Üstelik inanın benzer konulu A4 boyutunda görselsiz sadece düz yazı tasarım kitaplarından çok daha ucuzdu. Hatta biri vardı aynen dümdüz yazı sadece işin teorisini anlatıyordu 50 tl' idi.

Bu üstelik büyük ebat, kuşe kağıt, bol görselden ve de pratik/teorik bilgilerden oluşuyor. Dİğerleri yanında ucuz sayılır. Tasarımın belgide en önemli ayağı tipografi iken onu herşekilde öğrenmek şartken bu kitap kesinlikle pahalı deel.