Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Cep Telefonu ve Kas Kaybı Arasındaki İlişki

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
Amerikalı doktorların "Cleveland Clinic Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan makalesinde, cep telefonunun fazla kullanımının parmaklarda karıncalanmaların yanı sıra elde kas kaybına, dirsekte doku bozulmalarına yol açabileceği belirtildi.

Telefon kullanıcısı şişe kapağı bile açamayacak Makaleye imza atanlardan Dr. Peter Evans, tedbir alınmazsa kullanıcının elinin kas gücünü kaybedip örneğin şişe kapağını açmakta bile zorlanabileceği uyarısında bulundu.

Makalede, tıpta "kübital kanal sendromu" adı verilen bu hastalığa yakalanma riskini, kolun 90 dereceden fazla uzun süreli bükülü tutulmasının artırabileceği, kolun bu durumda tutulmasının koldaki sinirin gerilmesine ve dirsekten geçen kanalda baskıya yol açabileceğine dikkat çekildi.

Hastalık riskini azaltmak için cep telefonuyla konuşulduğu sırada elin değiştirilmesini ya da "eller serbest" şeklinde konuşulmasını öneren Evans, bu basit önlemlerin genellikle yeterli olduğunu vurguladı.

Evans, riskin azaltılmasında kısa mesaj gönderme yönteminin de akıllıca olmadığını, fazla kısa mesaj göndermenin baş parmakta ağrılara ve sinir sıkışmalarına yol açabileceğini belirtti.

----------------------alıntı---------------------------

Benzer konular

özzlemm

♾️Grafik Gurusu♾️
Amerikalı doktorların "Cleveland Clinic Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan makalesinde, cep telefonunun fazla kullanımının parmaklarda karıncalanmaların yanı sıra elde kas kaybına, dirsekte doku bozulmalarına yol açabileceği belirtildi.

çok yararlı bir paylaşım teşekkürler :worried:

günümüzde cep telefonları vazgeçilmez bir hal aldı elimizden düşmüyor. Bu konumda dikkatli olmamız gerekiyor gerçekten:sweating:

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
çok yararlı bir paylaşım teşekkürler :worried:

günümüzde cep telefonları vazgeçilmez bir hal aldı elimizden düşmüyor. Bu konumda dikkatli olmamız gerekiyor gerçekten:sweating:
evet malesef gunumuzde cep tel. artık yarardan cok zarar verıyor...bızler herseyı o kadar cok ve cabuk tuketıyoruzkı boyle oluncada saglıkta elden gıdıyor... basarılar:)

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️
çok şükür kullanmıyorum cep tel.

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️
Harıka gunumuzde herkes kullanıyor...hatta abartıp cıft tel. ellerınde dolasıyorlar. sen farklısın yani :) başarılar...

saolun. evden bi tek elbise ile çıkarım. saat, cep tel, cüzdan, yüzük, kolye, künye
vs. hiç taşımam. :rofl::rofl::rofl:

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️
kimliği bile nadir taşırım. cüzdanı çok az kullandım vaktiyle. dediğim gibi evden bi elbise bide kahvaltı ile çıkarım yarım ekmek arası. (saolsun annem her sabah hazırlar):rofl::rofl::rofl:

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
kimliği bile nadir taşırım. cüzdanı çok az kullandım vaktiyle. dediğim gibi evden bi elbise bide kahvaltı ile çıkarım yarım ekmek arası. (saolsun annem her sabah hazırlar):rofl::rofl::rofl:
aslında cokta faydalı bısey degıl tel. basını dınlemek ıstedıgın bıle senı buluyorlar nerdesın ne yapıyorsun... en ıyısı tel. kapatacaksın basını dınlemek ıstedıgınde:)
basarılar....

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️
aslında cokta faydalı bısey degıl tel. basını dınlemek ıstedıgın bıle senı buluyorlar nerdesın ne yapıyorsun... en ıyısı tel. kapatacaksın basını dınlemek ıstedıgınde:)
basarılar....[/QUOTE

doğru. çağımızda birçok şeyi bilmek lazım. ama çok az kullanmalı.:rofl:

ŞENGÜL BOZKURT

🌟Usta Tasarımcı🌟
ne bulursa bu "amerikalı doktorlar" buluyor zaten, aynı pozisyonda uzun süre durduğunda kolun/bacağın ağrıyorsa bu zararlıdır bunu bende diyorum lakin amerikalı değilim :hmm2:

parantez

♾️Grafik Gurusu♾️
ne bulursa bu "amerikalı doktorlar" buluyor zaten, aynı pozisyonda uzun süre durduğunda kolun/bacağın ağrıyorsa bu zararlıdır bunu bende diyorum lakin amerikalı değilim :hmm2:[/QUO

:rofl::rofl::rofl::rofl: ben sizi dinleyeceğim ama. amerikalıyı değil. :rofl::rofl::rofl:

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
ne bulursa bu "amerikalı doktorlar" buluyor zaten, aynı pozisyonda uzun süre durduğunda kolun/bacağın ağrıyorsa bu zararlıdır bunu bende diyorum lakin amerikalı değilim :hmm2:
evet malesef bızım Turkıye'de tıp yada baska dalda emek harcayanlara deger verılmıyor onlarda beyın gocu yapıyorlar boyle olunca Turkıye'de bu tarz calısmalar yapılsada onemı olmuyor amerıkalılar kadar:) tesekkurler....

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆

Atlanturk

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu bilgiler iyi ya. Ben de telefonları çöpe atma eylemi başlatacağım :) böylece hepimiz kurtuluruz :)

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu bilgiler iyi ya. Ben de telefonları çöpe atma eylemi başlatacağım :) böylece hepimiz kurtuluruz :)

-----------------------------------------------------------------------
aslında cep tel. olmadanda önceden hayat devam edıyordu ama sımdı sanki oncedende cep tel. varmıs gıbı hıssedıyoruz...aslında herseyı dozunda yasamak gerek bu tek cep tel. için değil
gerek bilgisayar,internet,tv...vs. teşekkür ederim...başarılar dilerim:)

Pınar Bozdemir

👑Efsanevi Grafiker👑
evet malesef gunumuzde cep tel. artık yarardan cok zarar verıyor...bızler herseyı o kadar cok ve cabuk tuketıyoruzkı boyle oluncada saglıkta elden gıdıyor... basarılar:)

gerçekten haklısınız teknoloji iyi ama nerelere zarar veriyor çok şaşırdım ama güzel bir paylaşım çok yararlı
çok teşekkürler:kiss1:

gulum352

🏆Pro Tasarımcı🏆
gerçekten haklısınız teknoloji iyi ama nerelere zarar veriyor çok şaşırdım ama güzel bir paylaşım çok yararlı
çok teşekkürler:kiss1:

-------------------------------------------------------------------
rica ederim... beğendiğiniz için çok mutlu oldum...başarılar:)