Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw Dersleri: kendi çizimleri yedeklenme

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Her program içersinde hazır resimler, şablonlar, clipart var.
İşte CorelDraw içersinde öyle özelikler var

Window - Dockers – Scrapbook - Contents on the web

1copyez9.jpg

2copydb0.jpg

3copyyv6.jpg

4copytp8.jpg

5copyig1.jpg

6copyuc4.jpg

Her hangi resim ya da clipart üzerine geliyoruz, maus ile tutarak çalıştığımız alanı üzerine sürtülerek getiriyoruz

Şimdi yaptığımız çalışmayı clipart olarak corel içersinde nasıl atacağız atacağız Ona bir göz atalım. Öncelikle masaüstüne bir klasör oluşturuyoruz. Mesela ‘Corel ClipArt’ daha sonra window – dockers – scrapbook – browser

7copype4.jpg

Desktop üzerine tıklıyoruz

Daha sonra masaüstü de yeni yaptığımız klasör buluyoruz, ama açmayın. Yaptığımız çalışma group edip pick tool ile sürtelerek ‘Corel Clip Art’ klasöre içine atıyoruz.

8copyyf7.jpg

Daha sonra o klasör içine girdiğiniz de bir bilgi göreceksiniz.

9copyrz3.jpg

Eğer siz yeni bir sayfa açar ve o bilgi çalıştığınız alanı üzerine sütrelere taşırsanız kaydettiğiniz çalışma görebilirsiniz… Corel clipart klasörü içinde attığınız dosyaların isimlerini değiştirebilirsiniz (her normal dosya, klasör, resim adını nasıl değiştiriyorsanız o şekilde). Bilgi seçili olduğu zaman maus üzerine sağ cklick yapınca seçenekler çıkar, orada ‘ad değiştir’ diyoruz.

arap2000

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.grafikevi.org
corel 11 de gozukur durumda ama bu özellik 14 te falan ben bulamamadım nasıl ayarlayacagız.

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
ben 12 - 13 kullanıyorum ikise de bu özelik var, 14 de olucağına eminim. iyice kendi programmı inceleyin

saygılar

ebraremel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
corel 14 kullanıyorum, vindow/dockers a giriyorum scrapbook gözükmüyor? 14 kullanan arkadaşlar bu özellik yok mu bizde?

FEYZAELERA

🌱Yeni Üye🌱
s.a

S.A Arkadaşlar tools menüsünde options/customization/coommands ı açın file yazan yere tıklayın All(show sll ıtems) yapın orada scrabooku arayın ve bulun :smile:.. sürükleyerek araç çubuguna bırakın gitsin:smile::smile::smile:

NOT: CorelDRAW X4için geçerlidir

majestecan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
x5 te de bulamadım nereye gitti bu özellik