Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw Dersleri: Office belgelerini Corele taşımak

arasyas

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben yıllardır uyguladığım bir tekniği sizlerle paylaşmak istedim. Çok sayfalı word belgelerinde işime çok yarıyor mesela 300 sayfalık bir kitabı corele dönüştürmenin zorluğuyla karşılaşan arkadaşlara yazılarında hata olmadan veya corelde yeniden düzenlemeler yapmasına olanak sağlayarak işlerini ne kadar hızlandıracağını belirtmek isterim. Sadece word değil diğer programlarda da deneyebilirler. Exel şablonlarında biraz sorun çıkabilsede yinede çok başarılı bir yöntem. Belirttiğim yolları izleyerek herkezin gerekli sonuca ulaşacaklarını dilerim.

Uygulama zorluğu çeken arkadaşlar lütfen yorumlarını yazsınlar.

53722388eu1.jpg

82332211ws8.jpg

60721867xj0.jpg

54928083yl0.jpg

21138444uc5.jpg

51856713ax1.jpg

39307170ed5.jpg

mr.tar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
evet oldukca kullani$li bir yontem ancak sunu belirtmek gerekli ki importtan sonra yaziyi kelime yada cumle olarak editlemek cok zor cunku her bir karakteri artistik text objesi olarak aliyor corel,, ama yinede onceden iyi editlenmis bir office dokumaini corele problemsiz alabilmenin en iyi yollarindan biri bu ,, tesekkurler

karakascenk

🌱Yeni Üye🌱
corel X4 te excel belgelerinizi de sorunsuz olarak bu yöntemle kullanabilirsiniz, ancak tek çözemediğim olay harflere kadar parçalanıyor tablolar. ama yinede çözüm gayet kullanışlı.

yubi38

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence çok uzun ve gereksiz bir yol. corelde bir edit alanı açıp F özelliğini tıklayarak officeden kopyalayıp oraya yapıştırırız ve corele officedeki yazı karakteriylemi yoksa belirttiğimiz bir karakterlemi yapıştırmak istediğimizi belirtiriz. ve OK.
bu kadar basit uzatmanın bi anlamı varmı değil mi?
takılan olursa ayrıntılı anlatabilirim

F özelliği derken pardon. onun uzaltılmışı Ctrl+Shift+T

arasyas

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ben takıldım.. Örnek veriyorum 150 sayfa şiir kitabı, yazarı wordde yapmış ama tüm sayfa ölçülendirmesi paragraf ayarlaması, tirelemeleri yapılmış. montajını yapacağım ve corele atacağım. Ama corelde hiç uğraşmadan direk sayfa ölcüsünü belirterek montajı bitireceğim. Bu senin söylediğin yöntemle olabilecek bişeymi?

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence çok uzun ve gereksiz bir yol. corelde bir edit alanı açıp F özelliğini tıklayarak officeden kopyalayıp oraya yapıştırırız ve corele officedeki yazı karakteriylemi yoksa belirttiğimiz bir karakterlemi yapıştırmak istediğimizi belirtiriz. ve OK.
bu kadar basit uzatmanın bi anlamı varmı değil mi?
takılan olursa ayrıntılı anlatabilirim

F özelliği derken pardon. onun uzaltılmışı Ctrl+Shift+T

yubi arkadaş ne demek istediğini tam anlayamadım. biraz daha açıklarsan sevinirim. iyi çalışmalar.

erbebeto

🌱Yeni Üye🌱
ya edit sayfası açın corelde. kaç sayfa istiyorsanız çoğaltın ve her sayfadaki edit açılımlarını birbirine aktarılacak şekilde ayarlayın. merak etmeyin 150 sayfalık bi işlem 5 dk alır. sonra Shift+Ctrl+T tuşuyla edit teks kutusunu açın ve yapıştırın. merak etmeyin herşey 4x4 lük trelemelerle beraber oturacaktır.

kardeş word dosyasındaki sayıları görmüyor

edit ile ımport ediyorum doc dosyasını bu seferde hata veriyor yada bazılarını hiç seçmiyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

arasyas

🌟Usta Tasarımcı🌟
kardeş word dosyasındaki sayıları görmüyor

Benim anlattığım yöntemde sayfa numaralarını görememen imkansız. Senin yazını okuyunca hemen birdaha denedim ve yazılar güzel birşekilde sayfa numaralarıyla birlikte corelde açıldı.

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
sayın arasyas
bu yazıcı programını nasıl buluruz. bende HP 1020 var. aynınişlemi görrümü dersin.birde
bu yöntemle yapılan çevirme işlemine resimler de dahilmi.
yoksa sadece yazılar içinmi geçerli. aynı sorum yubi 39 içinde geçerli. sizin dediğiniz yol sadece yazılar için . edit text bildiğim kadarıyla sadece textler için. resimlerde sorun çıkar.

arasyas

🌟Usta Tasarımcı🌟
sayın arasyas
bu yazıcı programını nasıl buluruz. bende HP 1020 var. aynınişlemi görrümü dersin.birde
yoksa sadece yazılar içinmi geçerli. aynı sorum yubi 39 içinde geçerli. sizin dediğiniz yol sadece yazılar için . edit text bildiğim kadarıyla sadece textler için. resimlerde sorun çıkar.

Bu linotronic yazıcı ve faks kurulumunun içinden otomatik olarak kurulur. (Kurulumunu yukarıda göstermiştim) Aynen dediğin gibi resimler ve grafiklerde sorun verir ama text (yazı) için kesin çözüm sağlar. (bazı belgelerde nedendir bilinmez resimler bile sorunsuz gelebiliyor, belkide resmin uzantısındandır.)

setire

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben word belgesini önce farklı kaydet yaparak DÜZ METİN olarak kaydediyorum.
Sonra copy ve corel'e (teks) işaretleyerek yapıştırıyorum ama yazıyı aldıktan sonra iş bitimi convertlemez isem başka bir sayfayı açtığımda fontlarının yarısının bozulmuş oldugunu görüyorum... sebebi nedir bilmiyorum

twinblade

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
iyide resimler graysgale yani siyah beyaza döndü...

corwing

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar merhaba...

konuyu yakından takip ediyorum. benimde şöyle bir sorunum var.
şimdi elimde 50mb.lık 2 adet excel dosyası var. 50 mb.olmalarının sebebi, dosyaların her birinde 100 küsür sayfa ve bu sayfalarda tablolar ve bir kısımında resimler var.

ben bu dosyalardan herhangi bir sayfasından bir tablo kopyaladığım zaman bunu corel'a aktardığım da ve bu corel dosyasını kaydettiğimde corel dosyam 50 küsür mb. oluyor.

yani 50mb olan excel dosyamın boyutunu alıyor corel dosyası. ve bu kopyaladığım tablonun üzerine çift tıkladığımda benim excel sayfalarımın hepsini görebiliyorum.

sorunum bu excel dosyalarındaki tabloları nasıl kopyalarım...
bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim.

birolkeser

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.umitmatbaacilik.com
sayın arasyas

Bu yöntemde kullanılan yazıcı "Post Script" olmalı yani kabaca "dosyaya yazdır" diyebilmelisin.

Benim daha güncel yöntemim.
Acrobat 7.0 Pro yu kurun makinanıza
Office programında Adobe PDF menüsü oluşur. PDF /X3 ayarı ile PDF yap
Corel e importla.
bitti.

arkadaşlar merhaba...

konuyu yakından takip ediyorum. benimde şöyle bir sorunum var.
şimdi elimde 50mb.lık 2 adet excel dosyası var. 50 mb.olmalarının sebebi, dosyaların her birinde 100 küsür sayfa ve bu sayfalarda tablolar ve bir kısımında resimler var.

ben bu dosyalardan herhangi bir sayfasından bir tablo kopyaladığım zaman bunu corel'a aktardığım da ve bu corel dosyasını kaydettiğimde corel dosyam 50 küsür mb. oluyor.

yani 50mb olan excel dosyamın boyutunu alıyor corel dosyası. ve bu kopyaladığım tablonun üzerine çift tıkladığımda benim excel sayfalarımın hepsini görebiliyorum.

sorunum bu excel dosyalarındaki tabloları nasıl kopyalarım...

bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim.

arkadaşım senin yaptığın işlem link oluşturmak. Corel e aldığını zannetmeyesin.
Bu iş kopyala yapıştır ile olmaz. Edit/Paste Special komutuna bi göz gezdir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

corwing

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler birolkeser

dediğin yere baktım edit/paste special ile oluyor...
teşekkürler

mihri06

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler

şu office işi o kadar canımı sıkmıştı ki tam zamanında yetiştiniz. sonsuz teşekkürler... :smile:

hazar ofset

🌱Yeni Üye🌱
ben de word belgesin pdf yapıp atıyorum o da güzel bi yöntem hiç bi sorunda çıkartmıyor