Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corelde sayfa ayarları ve klavuz çizgileri

mel_a_nkoli

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar, bu sorumunda cevabını burada bulabileceğimden eminim. Şİmdiden teşekkür ediyorum yardımcı arkadaşlara..

1- Corelx5 açıldığında A4 olarak açılıyor, ben bu sayfa boyutunu değiştirip 400x500 yapıyorum ama sayfa çoğalttığımda (yani page2) yine A4 olarak açılıyor, diğer tüm sayfaların 400x500 ebatında çıkması için ne yapmam gerek?

2- Yine aynı sayfada klavuz çizgileri ve diğer objelerin de diğer sayfalara aynı şekilde geçmesini nasıl sağlarız?

3- Klavuz çizgilerini oluşturduktan sonra bazı objeleri bu çizgilere yaslamak (sıfırlamak) istiyorum ancak tam olarak birleştiğini anlayamıyorum , onu belirten bir imleç falan çıkmıyor.. ya fazla içerde yada fazla dışarda kalıyor, ne önerirsiniz?

yardımlarınız için teşekkürler

mel_a_nkoli

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Klavuz çizgilerine objeleri yaslamak ile ilgili 3. sorumun cevabını buldum, yine grafikerler.net sayesinde.. Daha önce açılmış bir konu varmış oradan faydalandım/ başkalarınada faydalı olmak adına 3 sorunun cevabı: Wiew menüsündeki "snap to" seçeneklerinin tamamını işaretlerseniz objeler klavuz çizgilerine paralel taşınıyor ve istediğiniz klavuz çizgisine de rahatlıkla tam olarak yasalanabiliyor..

ve ben halen Diğer sorularımın cevaplarını arıyorum, bilgisi olan arkadaşlar, yardımlarınızı bekliyorum. lütfen

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
1. Sorunuzun cevabı: Sayfa ayarlarını yaptıktan sonra ayarları varsayılan sayfa olarak kaydederseniz o ayarlarla yeni sayfa oluşur. Ayarları yaptıktan sonra ools/Save Settings As Defaults seçeneğini seçmeniz yeterli...

yenerberktas

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
goo.gl
Sayfa açıldıktan sonra mm cm seçtiğimiz yerin solunda "All pages" yani tüm sayfalara uygula yada "Current page" var sadece o sayfaya o ayarları uygular.Zaten boyut aynı olursa çizgilerde otomatik olarak geçecektir.Zaten snap seçeneklerinin hepsini aktifleştirdiğinde sana büyük kolaylık sağlayacaktır.

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhaba arkadaşlar, bu sorumunda cevabını burada bulabileceğimden eminim. Şİmdiden teşekkür ediyorum yardımcı arkadaşlara..

1- Corelx5 açıldığında A4 olarak açılıyor, ben bu sayfa boyutunu değiştirip 400x500 yapıyorum ama sayfa çoğalttığımda (yani page2) yine A4 olarak açılıyor, diğer tüm sayfaların 400x500 ebatında çıkması için ne yapmam gerek?

2- Yine aynı sayfada klavuz çizgileri ve diğer objelerin de diğer sayfalara aynı şekilde geçmesini nasıl sağlarız?

3- Klavuz çizgilerini oluşturduktan sonra bazı objeleri bu çizgilere yaslamak (sıfırlamak) istiyorum ancak tam olarak birleştiğini anlayamıyorum , onu belirten bir imleç falan çıkmıyor.. ya fazla içerde yada fazla dışarda kalıyor, ne önerirsiniz?

yardımlarınız için teşekkürler

1- CorelDRAW programını açtıktan sonra Ctrl + N kombinasyonu ile yeni sayfa pencere editörünü açın ardından istediğiniz değerleri girin zaten buraya kadar yapabiliyorsunuz, açılan yeni dökümanda yeni bir page açınca sayfa ebadının değişmesi standart A4 olmasının sebebi "All Pages" ibaresinin seçilmemiş olmasıdır.
All Pages (Aynı Dökümandaki Tüm Sayfalarının Ebadını değiştirir.)
Current Page (Sadece seçili olan aktif sayfanın ebadını değiştirir.)

2- Oluşturduğunuz kılavuz çizgileriniz siz silmediğiniz sürece zaten diğer sayfalarda da gözükecektir. Gözükmüyorsa Objec Manager bölümünden mevcut sayfadaki veya master sayfasındaki Guides(all pages) ibaresinin aktif olup olmadığına bakaınız. . .

3- CorelDraw X5 herhangi bir objeyi bir yerden bir yere taşırken zaten flu şekilde objenin ana hatlarında bir mavi çizgi çıkıyor siz objeyi bırakana kadar o çizgiyi görürsünüz kılavuz çizgileriyle o çizgiyi hizalamanız son derecede kolaydır. Ayrıca genelde obje, metin, text vs. imgeler kılavuz çizgilerine hizalanmaz tam tersi kılavuz çizgileri seçili objelere hizalanır bu yöntemi deneyin daha kolay hizalarsınız.
Ayrıca Snap To Grid,Snap To Guidelines seçenekleri açık durursa objeler birbirlerine ve kılavuz çizgilerine kolayca hizalanabilir.

4- CorelDraw kullanıyorsanuz kullandığınız sürümün sp(servis pack) güncel olup olmadığını muhakkak kontrol ediniz.
CorelDraw X5 için (Güncel Sp No: 15.2.0.695)
Help - About CorelDraw kısmından versiyona bakabilirsiniz. . .

mel_a_nkoli

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sağolun arkadaşlar.. Bir başka sorum daha var :))

Corelde bikaç simgenin, açılan her sayfada aynı yere kopyalanması için layer oluşturmamız gerekiyor, eğer doğru biliyorsam.. Layer oluşturulup simgeler (çizimler) yapıldıktan sonra layer ismini de örneğin "siyah" olarak değiştiriyorum. Ve diğer sayfalara da taşıyabilmek için "MASTER LAYER" yapıyorum. İŞte sorun burda başlıyor çünkü ben master layerin sadece benim istediğim sayfalarda olmasını istiyorum..
yani "siyah" isimli master layer 1-2-3. sayfalarda gözükürken.. "Mavi" isimli master layer 5-6-8-11-19. sayfalarda gözüksün.. Bu yapılabilirmi bilmiyorum? Her sayfada object manager açıp layer kapatıp sonra tekrar açmak istemiyorum yani anlayacağınız.. bu sorundan kurtulabilirmiyim?

yine yardımlarınızı bekliyorum..

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
CorelDRAW da çalışırken açılan her sayfada objenin aynı yerde olması için layer oluşturmana gerek yok ilk sayfandaki objenin diğer sayfalarda da aynı yerde olmasını istiyorsan mevcut sayfayı duplicate edebilirsin. Bahsettiğiniz özellik tabiki de CorelDRAW da var sanırım siz CorelDRAW X5 kullanıyorsunuz, size bahsettiğim özellik CorelDRAW X6 da daha gelişmiş onu kullanmanızı tavsiye ederim . . .

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
eğer kitap dizgisi yapıyorsan sayfaları yan yana alamnı önereceğim. MAster olayı x5 de sorun. ancak x6 da bu A master B master olarak çözülmüş. NAsıl çalıştığı konusunda fikrim ve bilgim yok. Çizgiye yapışma konusu ise alt+z ile snap ı aktif ediyorsun bildiğim kadarıyla

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
x6 da şimdi baktımda master page de odd ve event diye diğeride all page 3 master çeşidi var.
1. sayfaya odd 2 sayfaya event master atayınca her tek sayfalarda odd çift sayfalarda event görülüyor.

yardımcı çizgiye yapılş komutu ise view de manule olarak giriliyor ancak çok sık kullanacaksan kısayol atayabilirsin tabii

mel_a_nkoli

🏅Acemi Tasarımcı🏅
İnanın hayat kurtarıyosunuz :) Allah razı olsun, çok teşekkür ederim, en kısa zamanda x6'ya geçmeye çalışıcam.

GRAFİKA1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
VAAAUUUVVV fırtına gibi esip yıkmışsınız ortalığı arkadaşlar :)

artreklam67

🌱Yeni Üye🌱
merhaba arkadaşlar corelde 2 hatam var.
sayfa boyutunda 210x297 göstermesi gerekirken 2.100x2.970 olarak gösteriyor tabi bu mm de bu şekilde.
yazı yada herhangibirşeye contur verdiğimde 2 bile yazıp versem kafasına göre neredeyse sayfayı kaplayacak kadar büyük yapıyor. bir kaç kez baştan yükledim ama düzelmedi sebebi nedir bilmiyorum. virüs kaynaklı olabileceğini de düşündüm ama bilmiyorum lütfen bilginiz var ise yardımcı olursanız sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.