Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

CorelDRAW' da Basit Bir Çalışma...

MehmetBaran

🌟Usta Tasarımcı🌟
CorelDRAW'da hazırladığım basit bir çalışma... yeni öğrenen arkadaşlara yardımcı olması açısından düşündüm... şimdiden kolay gelsin...

1. Text Tool(F8) yardımı ile yazılarımızı yazıyoruz... (Serbest, istediğiniz her türlü yazıyı yazabilirsiniz)... Ellipse Tool(F7) yardımı ile bir tane de daire çiziyoruz...

Püf noktası: Tam daire için çizerken CTRL tuşuna basılı kalırsanız dairenizi doğru yapmış olursunuz

391.jpg

2. İlk aşamada alttaki yazıyı Pick Tool aracı yardımı ile seçtikten sonra SHIFT tuşuna basılı kalarak daireyi de seçiyoruz.

393.jpg

3. Text > Fit Text To Path seçeneğine tıklayarak ilk yazımızın dairenin üst tarafına yerleşmesini sağlamış oluyoruz.

395.jpg

396.jpg

4. Daireye yapıştırdığımız ilk yazımızı alt köşesindeki kırmızı öbjeden fare aracılığı ile tutarak istediğimiz yere kadar çekiyoruz. Fareyi hareket ettirdikçe yazının istediğiniz yere gittiğini göreceksiniz...

Püf Noktası: CTRL tuşuna basılı halde iken çekerseniz dengeli ve düzenli şekilde hareket ettiğini göreceksiniz...

400.jpg

5. Aşağıya aldığımız yazımızı üst araç çubuğunda bulunan "Mirror Vertically" aracı ile ters çeviriyoruz. Daha sonrasında yazının köşesinde beliren kırmızı öbjeyi tekrar tutarak dairenin dış kenarına çekerek yapıştırıyoruz.

402.jpg

6. Üst taraftaki diğer yazımızı da; yazıyı ve daireyi birlikte seçerek Text > Fit Text To Path yolunu kullanarak dairenin dış kenararına yapıştırıyoruz.

405.jpg

7. Yine Ellipse Tool(F7) aracı ile iki daire daha çiziyoruz... bu dairelerimizden bir öncekinden daha küçük diğeri daha büyük olacak.
daireleri çizdikten sonra sırası ile önce küçük daireyi sonra yazının dayandığı daireyi seçerek CTRL+E ve CTRL+C tuş kombinasyonlarını kullanıyoruz. Bunlar dairemizin diğerinin tam ortasına yerleşmesini sağlayacaktır... Aynı şekilde diğer dairemizi de yerleştiriyoruz.

409.jpg

8. Yazıların dayandığı daireyi siliyoruz. Daha sonra öncelikle içerdeki küçük daireyi sonrasında dışardaki büyük daireyi seçtikten sonra üst menüdeki "Trim" aracı ile içerdeki dairenin dışardakinin ortasını kesmesini sağlıyoruz. içerdeki küçük daireyi siliyoruz.

419.jpg

9. Bu aşamadan sonra daireyi ve yazıları istediğiniz renk ve dolguda yapabilirsiniz... değiştirmek size kalmış...
Bunun dışında yine aynı sayfa içinde hazırlayacağınız herhangi bir Logo tarzı çalışmayı bu işin ortasına yerleştirebilirsiniz.
"Trim" aracını kullanarak alttaki objeye değişik şekiller verebilirsiniz...

429.jpg

431.jpg

Biraz uzun oldu ama umarım işinize yarar... elimden geldiği kadar açıklayıcı bir anlatım yapmaya çalıştım...

[...]

Bu çalışmanın biraz daha oynanmış hali...

459.jpg

(Not: Düzelt butonu aktif olmadığı için cevap şeklinde ekledim... yönetici arkadaşlardan özür dilerim...)

[...]

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
dikkatiniz ve çalışma için teşekkürler

iyi çalışmalar

cumali12

🌟Usta Tasarımcı🌟
emeğine sağlık arkadaşım.yeni başlayanlar için çok faydalı olacaktır. güzel de anlatmışsın. sana iyi çalışmalar.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yeni başlayan arkadaşlar için iyi bir ders olmuş, teşekkürler MehmetBaran.

AyBuke_35

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yhaa ben herşeyi yaptım ama bi türlü yazıyı ters çeviremiyom işde böyle oluyo :(
ordaki mehmet baran yazısını nasıl ters çevirdin?

AyBuke_35

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
heyy allam yha ne kadar cahilim :D çok teşekkürler thematrix ve mehmet baran

MehmetBaran

🌟Usta Tasarımcı🌟
638.jpg

Arkadaşım anlatmış teşekkür ederim...

ayrıca birkaç şey ekledim... bu da CorelDRAW X4'de yapılış şekli... zira X4'de 12'deki gibi seçenkler çıkmıyor... biraz değiştirilmiş...

Ancak zorlanmazsınız... o üst menüdeki seçenekleri deneme-yanılma yolu ile çözersiniz... bunun dışında bir şey olursa sorunuz... elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız...

653.jpg

[...]

Son düzenleme:

NETmaster

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tesekkurler cok guzel ve yararli bir paylasim.

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
çok yararlı bir paylaşım yapmışşsınız teşekkürler

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Kardeş bu dersi bende öğrenmek istiyorum fakat kırmızı (x) olan işaretli
yerde resim var galiba nasıl açarım bu resimleri bulamadım .sağ klik yaptım resmi göster i tıkladım ama acılmıyor yanlışmı yapıyorum acaba.şimdiden teşekkür yardım için.