Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

dergi sayfaları nasıl baskıya hazırlanır? -acil-

smartdark

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba, ben freehandde 36 sayfalık dergi yaptım da her sayfa ayrı fh11 dosyasında. bunları baskıya vermek için birleştirmek mi gerekir, nasıl birleştirilir, yoksa pdf falan yapıp öyle mi basılır?

baskı için sayfa ayarları yapmak gerekir mi? nasıl yapılır?

çizim öğeleri çok olduğundan freehandde hazırladım, indesign'a başlasam orada da çizimler yapabilir miyim?

lütfen bilen cevap vermeye üşenmesin...

Benzer konular

Arno

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
baskıya vereceğin firmayla konuş. istedikleri formatta ayarlarını yap. gönder.

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Her sayfayı ayrı ayrı yaptım derken 1 sayfa 1 dokümanda mı? Yoksa 36 sayfa 1 dokümanda 36 ayrı sayfada mı?

Eğer bir dökümanda 36 sayfadan ibaret bir çalışma ise PDF (ofset baskı standartlarına uygun) olarak çalışmanı gönderebilirsin. Baskıya uygun şekilde matbaa yada filmci bunu montajlar.

smartdark

🏅Acemi Tasarımcı🏅
her sayfa ayrı fh11 dosyasında. firmayla başka bir arkadaş ilgileniyor da bilirler mi bu işi emin değilim.

enstantane53

🌟Usta Tasarımcı🌟
PDF olarak exportlarsanız sayfa sıralamasına göre montaj yapan kişinin işi daha kolay olur... tabi kesim paylarını felan verdiğini düşünerek bunu söylüyorum...

borat

🌱Yeni Üye🌱
fh pdf çevirmede sorun olabilir dosyayı göndermeden önce pdf ile yaptığın fh çalışmasını kontrol et mutlaka olmaz ise fh11 dosyasıyla birlikte fotoğrafları fh11 gördüğü dosyasıyla birlikte eğer farklı font kullandıysan onuda içine koyarak matbaaya göndere bilirsin

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
her sayfa ayrı fh11 dosyasında. firmayla başka bir arkadaş ilgileniyor da bilirler mi bu işi emin değilim.

Her sayfa ayrı freehand dosyasında ise şunları yapabilirsin?

1- Her sayfayı tek tek PDF yaparsın.
2- Her bir sayfayı açıp, bilgisayarının masaüstüne bir klasör açarak Collect for output komutu ile bu klasöre çalışmanı yükleyip filme gönderebilirsin. Çalışmanda dışarıdan tif, jpg gibi görsel barındıran image eklediysen bu yöntem iyidir.
3- Eğer çalışmana dışarıdan link edilmiş görsel yok ise çizimlerin sayfanın üzerinde ise, sayfaları tek tek açıp text yazı alanlarını convertleyip save as ile yedeğini alıp filmci yada matbaana gönderebilirsin.

Indesign ile tabiki de dergi çalışmalarınızı yapabilir. Freehand'in verdiği destekten daha çok destek bulursunuz. Ne kadar Freehand'in karşılığı bir program gibi algılanmayıp Quark muadili densede; bir çok etiket, broşür, kurumsal kimlik v.b. işlerinizi yapabilirisiniz. Çizim araçlarında zorlanısanız aynı grubun Illistratör programını kullanarak çizimlerinizi Indesign'e basit biçimde aktarabilirsiniz.

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
fh pdf çevirmede sorun olabilir dosyayı göndermeden önce pdf ile yaptığın fh çalışmasını kontrol et mutlaka olmaz ise fh11 dosyasıyla birlikte fotoğrafları fh11 gördüğü dosyasıyla birlikte eğer farklı font kullandıysan onuda içine koyarak matbaaya göndere bilirsin

Freehand ile bazı özel efektler (drop shadow, Resimlerin yada şekillerin üzerine Transparan katmanlar v.b.) kullanılmamış ise PDF oluşturulmasında ilk önce işinizi açıp eps olarak (CMYK olarak yapmayı unutmayın) kaydedip Acrobat Distiller ile PDF'e çevirebilirsiniz. Hiç bir sakıncası yoktur. Yalnız fontlarınızı PDF'te iken kontrol ediniz. Hatta eps formatına geçmeden text alanlarınızı convert ediniz.