Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

En yüksek offset baskı kalitesi için DPI

cnuke

🌱Yeni Üye🌱
Photoshop çalışılmış bir resim etiket için en iyi sonucu istiyorum. 300dpi yeterlimi yoksa daha yüksek bir dpi da mı çalışmalıyım?

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
basılacak tram sıklığı önemli. Genel itibari ile 300 dpi yeterli. Daha fazlası pek anlamlı olmaz. Tram sıklığı 200 lpi kullanan bir matbaada bastırmanızı tavsiye ediyorum. Tramları görmemek istiyorsanız FM tram ile de baskı yaptırabilirsiniz.

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Nasıl bir iş için bunu istediğiniz gözükmüyor. (Gazete dergi, broşür vs)

Fakat ana mantık 300 Dpdir.

Bazı özel tram durumlarında bu azalıp artabilir.

Kolay gelsin

cmkyk

🌱Yeni Üye🌱
peki 300 dpi/inch ya da 300 dpi/cm diye iki secenek var photoshopta dosya açarken. bunlarda farklılık nedir?

ben şu anda photoshopta 70 e 100 cm boyutlarda bir ayaklı board hazırlıyorum. üstte belirttiğim değerlerden hangisini seçmem yeterli.

çalışmaya çok yakından bakılmayacak olması da seçimde etkili olabilir mi?

user82

🌟Usta Tasarımcı🌟
peki 300 dpi/inch ya da 300 dpi/cm diye iki secenek var photoshopta dosya açarken. bunlarda farklılık nedir?

ben şu anda photoshopta 70 e 100 cm boyutlarda bir ayaklı board hazırlıyorum. üstte belirttiğim değerlerden hangisini seçmem yeterli.

çalışmaya çok yakından bakılmayacak olması da seçimde etkili olabilir mi?

bu tram sıklıgıyla alakalı bi olay uluslararası standart inch oldugu için phostoshop default dosya acarken dpi/inch secenegi sunar ama türkiyede ve matbaalarda cm olarak calısıldıgı için dpi/cm birimide vardır 300 dpi/inch 1 inclik yani 2,54 cmlik tram hattı uzerinde 300 tram noktasının bulundugunu anlatırken diğeri 1 cm uzerinde 300 tram noktasının oldugunu belli eder gelelim calısmana ben inch bazında calıs derim