Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Esnek Ambalaj Çeşitleri ve Paketleme Biçimleri

sh3yth4n

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Nüket Hocam aranıza yeni katıldım. bende ambalaj işinde calisiyorum. c.tesi işi bırakıyorum :) neyse arkadaslara guzel bilgiler vermissiniz. tesekkur ederiz. bir duzeltme yapmak istiyorum. fotosel ısıgı kırmızı demissiniz her makinede aynı degildir eski tip fotosel cihazlarında ısık rengi sabit arkasındaki ayar potansiyometreleri ile ısık ve renk ayaları yapılarak ayarlanır. yeni tip fotosellerde mavi - kırmızı - yesil olmak uzere 3 ayrı fotosel ısık rengi mevcut. ayar icin fotosel zemin uzerinde iken otomatik ayarlama dugmesine basılır onunden 1 kez fotosel benegi gecirilir rengi otomatik algılar ve ondan sonraki her fotosel benegini renginden kendisi ayırt eder. fotosel beneginin renginin sabit bir renk olması gerekmez. ornegin mavi baskılı tek renk bir ambalajda siyah benek kullanmak gerekir diye bir sart yoktur zeminden rahat bir sekilde ayırt edilebilecek baskıdaki herhangi bir renk kullanılabilir. zemin rengi acık bir renk ise baskıdaki koyu renk benek rengi olarak secilebilir aradaki renk farkından makine algılayacaktır. fotoselin calisma mantıgı yansıyan ısık miktarının elektriksel bilgiye donusturulerek benekle zemin arasındaki elektrik farkının karsılastırılmasıdır.
(bu bilgileri ambalaj firmasinda bizzat klişe tasarımı, baskı ve makineleri kullanarak soyluyorum.)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
"ornegin mavi baskılı tek renk bir ambalajda siyah benek kullanmak gerekir diye bir sart yoktur zeminden rahat bir sekilde ayırt edilebilecek baskıdaki herhangi bir renk kullanılabilir."
demişsiniz?

Örneğin, mavi üzerine, kırmızı benegi overprint verdigimde (baskı kayıklığını önlemek için) siyah olacaktır. Yada yeşil benek verdigimde gene siyah olacaktır.

sh3yth4n

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hocam zıt renkler kullanılmasından bahsetmiştim. zemin mavi demedim baskı mavi :)

sh3yth4n

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hocam şöyle izah edeyim;
beyaz kuşe kağıt üzerine tek renk kırmızı bir renault logosu ve yanına firma ismi yazılı bir 5x7cm stick şeker hazırlanacak. burada fotosel benegi icin ayrıyeten siyah renkte benek kullanılması ekstra klişe maliyeti demektir ki zaten kırmızı ve beyaz birbirinden oldukca ayırt edilebilir renk tonları oldugu icin makinelerdeki fotosel cihazları bunu zaten ayırt edebiliyor.

kullandıgım makineler:
flexoteknik 5 renk baskı makinesi
flexoteknik 2 renk baskı makinesi
setpack st80 toz dolum makinesi
setpack stick 5 lines toz dolum makinesi
setpack d150 kolonyalı mendil makinesi
setpack s110 kolonyalı mendil makinesi
1 de markasını bile okumakta zorlandıgım ispanyol yapımı eski 4 köşe toz dolum makinesi :)

bymuammer

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikkent.net
Arkadaşım Bu Filesko Baskı Oluyor Sanırım. Bizde çok Yakında Filesko Baskıya Girecez. çok Faydalı Oldu Benim Için çok Teşekkürlür.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
:D Türkiyedeki, tekli ıslak mendil üretim patlaması'nın güzel sonuçları. Ah bu nufüs birde tüketse...

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Paylaşımın çok harika, teşekkür ederim. Bu paylaşımı başka yerde kolay kolay bulamazdım.

torlak1

🌱Yeni Üye🌱
eğer bu yorumunuz veya bilginiz çay paketi hakkındaysa yanılıyorsunuz çünkü çay paketi yukarda verdiğiniz örnekler gibi agız kısmı makineyle kapatılmaz elle kapatılır baskı gerekmez.

torlak1

🌱Yeni Üye🌱
evet size yazdım sanırım ben yanlış anladım

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Yazmiş oldugumun bilgiler özel bir gıda maddesini içermiyor. Bilgidim ve gördügüm ve bir çogunda uygulama firsatı buldugum paketleme makinaları hakkındadır.Çok daha fazlasi eminin vardır. Bilgisi olan yazarsa memnun kalırım.

musty35

🌱Yeni Üye🌱
ekranda görünen paketleme şekilleri nasıl yaplıo ayrı bir pluing mi var acaba ?

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
ekranda görünen paketleme şekilleri nasıl yaplıo ayrı bir pluing mi var acaba ?

Sorunuz, bu konu başligi ile ilgi degil.
(Buraya ekledigim örnekler. internet te bulduğum fotoğraflar ve kendi çalismalarımdan örneklerdir.
Ben ambalaj tasarımlarımı üç boyuttlu hale photoshop ta ilustrasyon yapar gibi manuel işleyerek hazirliyorum.)

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
bilgi için teşekkür ederim umarım işime yarar

freedesing

🏆Pro Tasarımcı🏆
ambalaj değil ofset kolundayım matbaanın ama fazla bilgiden zarar gelmez :) okulda tüm baskı çeşitlerini gördük ama ambalaj tasarımı adına bi ders uygulamalı yok malesef, benim için faydalı oldu bu tasarım aşaması gerçi ama makineleri de bilmek lazım teşekkürler Nüket hanım

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Yüksek baskı, (tipo)
Düz baskı, (ofset)
Delikli baskı (sergrafi)
Çukur baskı (Tifduruk)
ve günümüzde gelişen
Dijital baskı

Ambalajlar bütün baski tekniklerini uygulama alanına göre kulanmakta...
Katon kutular, Teneke kutular, plastik ambalajlar, tahta kutular, cam malzemeler bir yerde bir baskı teknigi ile buluşuyor.
Türkiyede ne yazikki, grafikerlerimiz bir çoğu, ofset disinda baska teknikleri bilmiyor.
Grafik'in amaçlarından biride çogaltilabilir niteliklerde olmalısıdır. Başarılı bir grafiker sonsuz özgürlügü ile hazirladigi tasarımın hangi teknikle çoğaltilacağini bilmeli, tasarımını uygun koşullara getirebilme başarısını göstermelidir.