Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Folyo yapıştırma teknikleri

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Selam arkadaşlar.
folyo yapıştırma hakkında -(camlara- araba camlarına ) bilgilrinizi bizlerle paylaşırsanız memnun olur.teknik bilgilerinizi tecrübelerinizi bizlerle paylaşırsanız ,yeni başlayan arkadaşlarda faydalanır.Şimdiden herkese teşekkürler.:smile::smile:

Bu konuda dökümanları olan arkadaşlar varsa bizlerle paylaşabilir,Teşekkürler.

Son düzenleme:

Benzer konular

avcidesign

🌱Yeni Üye🌱
Zaten burada arkadaşlar çoğu tecrübesini paylaşmış yeni başlıyorsanız iyi bir kaynak olabilir .

Hulya AKSAKAL

🌟Usta Tasarımcı🌟
küçük yazılartı daha çok aktarıcı yani transfer bandı ile yapıştırmak en mantıklısı.büyük işleri kesim yaparken kesim ayarını düşürüp kesilir bölece bir bütün olarak çıkar makinadan yapıştırmak istediğiniz alana yapıştırıp öle soyulma işlemi yapıla bilir bu daha çok büyük işlerde kullanılır.çünkü aktarıcı ile büyük işler zor yapışır.şu an aklıma gelenler bunlar başka sorusu olan varsa cvplaya bilirim elimden geldiğince yardımcı olurum

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bende bir teknik söyleyeyim(benim icadım değildir, muhakkak benden evvel uygulanmış bir teknik olduğu diye düşünüyorum), Teknik Şu : Yazımızı ayıklıyoruz > Folyonun arkasını maket bıçağıyla folyoyu kesmeyecek şekilde yazı boyunca kesiyoruz(folyonun altındaki kağıdı arkadan kesiyoruz,) > Kesilen kağıdı folyodan ayırıyoruz, kesilen kağıt folyadan ayrıldığında üsten 1 cm'lik folyo payı bırakılması gerekir > Bu işlemden sonra yazı parçasını alana yapıştırıyoruz > Harf aralıklarını makas veya maket bıçağıylı ayırıp harfleri tek tek veya grup halinde yapıştırıyoruz. Bazı durumlarda bu teknik bayağı işe yarıyor.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
TRANSFER BANTLARI-HAKKINDA-TEKNİK BİLGİLER-(Arkadaşlar sizlerde birer ikişer bilgi yazarsanız ,ilerde çok faydalı olacak bilgileri burada toplayabiliriz.Bu vesile ile de yeni başlayan arkadaşlara da çok faydalı bilgiler vermiş olursunuz .Desteklerinizi bekliyoruz,saygılar.
1-Birinci bilgi olarak ,sitemizde bir arkadaş yazmıştı biryerde çok hoşuma gitti.Transafer bantlarını uzun ömürlü kullanmak için yıkanıp kurutulduğu zamam tekrar kullanma şansımız olduğunu duydum.ekonomisi dar olan akadaşlara duyrulur.

FOLYO YAPIŞTIRMA HAKKINDA BİR SOR.
Soğuk havalarda camlara folyo yapıştırma hakkında bilgilerinizi yazarsanız teşekkür ederiz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Soğuk havalardan folyo yapıştırma, yukarıda bahsettiğim tekniğini uygulayabilirsin. Uzun süreli transfer bandı kullanmayla ilgili sorunuza, işlevini yitirene kadar kullanmanızdır. Transfer Bandının Yıkanıp Kurutması, soruyu yanıtlayan arkadaşın latifesidir. Yeni aklıma geldi, soğuk havalarda folyo yapıştırma tekniklerinden biride, düşük basınçla folyo kesip camda uygulanmasıdır.

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
transfer bantları

yıkanabilir ve yıkanamaz düz transfe bantları şeffaf folyo şeklinde olanlar bulaşık deterjanı tarzı deterjanlar ile yıkanılabilir kurutulduktan sonra kullanılır ama pütürlü yüzeyi olan transfer bantları pek kullanılamazlar transfer bantları düz folyo şekli olanlar yıkanır ve bu bir latife değil gerçektir bilginize

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kesici plotter kullanmaya yeni başlayanlar arkadaşlara küçük bir tecrübemi paylaşmak istedim.
birden fazla kelime bulunan bir yazı yazacağımızı düşünelim.ÖRNEK OLARAK (ÖZLEM ETLİ PİDE SALONU) Bu cümleyi plotterde yazdıracağımız zaman bayağı uzun bir folyo harcamamız gerekiyor.Tabi bu arada tecrübesiz olduğumuz için kaydırmalar oluyor ve yazılan yazı bir işe benzemiyor.Bende bu işi tek tek kelimeleri yazdırarak çözdüm hata olduğu zaman folyodan fazla zarar etmiyorum.Tam açıklayacak olursak önce (ÖZLEM) Yazdırıyorum,sonra (DÜRÜM) Yazdırıyorum,sonra (PİDE) Yazdırıyorum ve en son olarak(SALONU)Yazdırıyorum.Durum böyle olunca ,hata anında ,az bir folyomuz zayi oluyor,kaydırma sorunuda azamiye iniyor,saygılarımla.

Thunder

🌱Yeni Üye🌱
sayın develiden, kusura bakmayın ama yaptığınızı hiç mantıklı bulmadım ve ilk defa duydum böyle birşeyin yapıldığını, çok garip.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Uyarı için teşekkürler.folyo da kaymaları önlememiz için bildiğiniz teknikleri yazarsanız .Bizlerde öğrenmiş oluruz saygılar.

asiprensasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar kesici plotterler artık eskisi gibi bir kaç marka ve birkaç özellikten ibaret değiller günümüzde farklı boyutlarda farklı kafalara kesicilere ve papuçlara sahip olabiliyorlar ve birçoğu büyük ebadda ve uzunlukta folyoları keserken kaydırma yapabiliyor
bu konuda bende kendi tecrübelerime dayanarak küçük bir teknik vermek istedim

kesmek istediğimiz yazı ( KAYALAR OTO KAPORTA BOYA SERVİSİ ) olsun

bu yazıyı komple kestirmek kaydırma riski ve folyo firesine neden olacağından kestirirken kelimeleri ayırıp üst üste dizmek en mantıklısı
tabi birde bunun uygulama safhasını düşünürsek yani yapıştrılacak zemine düz bir şekilde dizmek cm cm ölçmek kaydırmamak bu gibi bir vakit zaman ve ashap bozucu işe uğraşmamak için kesicimize kelimelerimizin son harfşlerini ve baş harlerini bırakarak uygulama yaparken şablon olmasını sağlıyoruz

örnek

KAYALAR
R OTO K
KAPORTA
A BOYA S
SERVİSİ

yapıştırıken başlarda ve sonlarda bıraktığımız harfleri üst üste getirip kaydırma ve tek tek ölçme sorununu ortadan kaldırıyoruz

umarım anlatabilmişimdir.. :))

Seyit Tiken

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bilgi için teşekkür ediyoruz, uzun yazıları parça parça bizde kesiyoruz, folyo az fire versin diye, bu yöntemin bir dezavantajı cm'lerle ve mm'lerle uğraşmandır ve bu zaman kaybına ve gerginliğe yolaçıyor. Yukarıda bahsettiğiniz metodu, anladığımı söyleyemem, bunu biraz daha açıklayabilirseniz ve görsel olarak ekleyebilirseniz memnun olurduk, teşekkür eder, Allah razı olsun.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Cam sil ile folyo yapıştırma tekniklerini anlatabilecek arkadaşlara teşekkür ederiz

graphicturk

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.graphicturk.com
camsilden ziyade bulaşık deterjanı ve su

Cam sil ile folyo yapıştırma tekniklerini anlatabilecek arkadaşlara teşekkür ederiz

kullanmanı öneririm ve folyoyu sereceğin zemini baştan ıslatırsan daha iyi olur neden diyeceksen yerdeki toz vb temizlenir ayrıca camsilin birçok versiyonu olduğu için kullanmanı tavsiye etmem sirkeli ispirtolu vb bunlar folyonun silikonuna zarar veriyor sirkeli camsille silinmiş bir cama folyoyu yapıştırmak ölümdür bulaşık deterjanını suyun içine dökerek köpürtüp folyoya uygulayabilirsin tabi bu işlemi küçük yazı vb tarzlarda uygulama zemin ve dijital baskıda uygula ve kışın kesinlikle tavsiye etmem donar ve kullandığın folyo oracal olsun ayrıca herhangibir araca reflektör folyo uygulayacaksan ilk önce aynı şekilde normal folyo kestirip altına yapıştır ki sökmesi kolay olsun

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sayın, Graphic Türk açıklamalarınız için teşekkür ederiz,devamını bekleriz,saygılar.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Folyo yapıştırmada meydana gelen hava kabarcıkları.

arkadaşlar folyoyu bir cama yapıştırdıktan sonra hava kabarcıkları meydana geliyor .Bu konuda aldığınız tedbirleri ve de ilk yapıştırmaya başlamadan hava kabarcıklarını mümkün olduğu kadar azamiye indirme tekniklerinizi yazarsasanız çok teşekkür ederiz.

oncereklam

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar bizde büyük folyoları örneğin bir emlakcıya villa resmi yaparken önce folyoyu tamamen açıyoruz camsil kullanarak iyice ıslatıyoruz daha sonra camın üzerinde kaydırarak rahatca ölçüsüne getiriyoruz enson olarak kece ragle ve ısı tabancası yardımıyla kurutuyoruz sıfır hata küçük yazılarda ise yazıyı temizledikten sonra transferliyoruz transfer yazıdan biraz büyük olmalı ki transferin fazla olan kısmı cama yapışsın ve yazı tarafını kaldırıp altındaki kağıtı alalım transferi ragleliyerek sıfır hata ve minumum sürede kesin çözüm başarılar

skarakose

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.tabelamerkezi.com
arkadaşlar kesici plotterler artık eskisi gibi bir kaç marka ve birkaç özellikten ibaret değiller günümüzde farklı boyutlarda farklı kafalara kesicilere ve papuçlara sahip olabiliyorlar ve birçoğu büyük ebadda ve uzunlukta folyoları keserken kaydırma yapabiliyor
bu konuda bende kendi tecrübelerime dayanarak küçük bir teknik vermek istedim

kesmek istediğimiz yazı ( KAYALAR OTO KAPORTA BOYA SERVİSİ ) olsun

bu yazıyı komple kestirmek kaydırma riski ve folyo firesine neden olacağından kestirirken kelimeleri ayırıp üst üste dizmek en mantıklısı
tabi birde bunun uygulama safhasını düşünürsek yani yapıştrılacak zemine düz bir şekilde dizmek cm cm ölçmek kaydırmamak bu gibi bir vakit zaman ve ashap bozucu işe uğraşmamak için kesicimize kelimelerimizin son harfşlerini ve baş harlerini bırakarak uygulama yaparken şablon olmasını sağlıyoruz

örnek

KAYALAR
R OTO K
KAPORTA
A BOYA S
SERVİSİ

yapıştırıken başlarda ve sonlarda bıraktığımız harfleri üst üste getirip kaydırma ve tek tek ölçme sorununu ortadan kaldırıyoruz

umarım anlatabilmişimdir.. :))

mükemmel ...